Προς το περιεχόμενο

δεν αξίζει η δημιουργεία παιχνιδιών


glyras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ετσι ειναι, και γενικα για να σε τραβηξει κατι μονο να το δεις ή να το κατεβασεις πρεπει να εχει γινει η σωστη προωθηση, να εχει κατι που να σε τραβηξει πχ γραφικα, σωστο θεμα (πχ καποιος λατρης της πασιεντζας θα κατεβασει ολων των ειδων τις πασιεντζες) ή κατι τελος παντων που να σου κανει κλικ

Το θεμα που διαλεξες ειναι πολυ δυσκολο γιατι υπαρχουν τετοιου τυπου παιχνιδαρες με φοβερα γραφικα ,εφφε, κτλ.

χωρις να θελω να κατηγορησω το δικο σου που για μενα ειναι αρκετα καλογουστα και χαριτωμενα γραφικα ,καποιος που ηθελε 2d action scrolling game θα εβρισκε μια πληθωρα απο τετοιου ειδους απο εταιρειες που εχου ριξει πολυ χρημα πχ rayman  κτλ

Θα μπορουσες  το ταλεντο σου να το βαλεις να φτιαξεις κατι που ειναι πιο απλο και τραβηχτικο ταυτοχρονα πχ παιχνιδι με χαρτια ή ρουλετα κουλοχερη, πρεφα ,ξερη κτλ Η ενα εξυπνο puzzle style game που με απλα γραφικα(αλλα μπορει να ειναι πολυ ομορφα ταυχτοχρονα) και χωρις πολλα animations να κανεις παπαδες και να το ζητανε και να το κατεβαζουν πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίσως έχεις δίκιο, θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις ένα παιχνίδι του τύπου αυτού, αλλά μόνος σου δύσκολο, θα πρέπει να υπάρχει ομάδα.

Εάν κάποιος έχει τις γνώσεις όχι δεν είναι δύσκολο.Εάν δεις στο YouTube υπάρχει ένας τυπάς ο οποίος είναι γνωστός και ως DLG (Drunken Lizard Games) και έχει φτιάξει ένα FPS όλα τα λεφτά πραγματικά.Πραγματικά αν το δεις θα πάθεις πλάκα.Στο θέμα μας τώρα.Στο Play Store υπάρχουν ένα σωρό αξιόλογα Platformer οπότε για να έκανες κάτι το οποίο θα είχε και απήχηση αλλά και θα τράβαγε κόσμο θα έπρεπε να είχε ή εξωφρενικά γραφικά,Particle Effects κτλ.Οπότε επειδή το Android δεν είναι σαν το PC που υπάρχουν ένα σωρό παιχνίδια ίδιου τύπου (FPS,3rd Person,Platformer,Top Down) θα πρέπει να υπάρχουν ιδέες.Για παράδειγμα το Angry Birds σάρωσε όταν βγήκε επειδή ήταν κάτι διαφορετικό και είχε πολύ καλό Gameplay.Το ίδιο και με το Fruit Ninja.Οπότε για να φτιάξεις ένα επιτυχημένο παιχνίδι για κινητά θα πρέπει να ισχύει κάτι από τα παρακάτω.

 

1.Να μην υπάρχει τέτοιο είδος ήδη.

2.Να έχει κάτι που θα τραβήξει κόσμο (Γραφικά,Ιδέα,Gameplay κτλ) 

3.Να μην είναι αντιγραφή κάποιας επιτυχίας (Angry Birds,Temple Run,Fruit Ninja)

 

Βασικά αν δεν είχα ξεκινήσει κάτι και με ρώταγες τι θα έκανα θα σου έλεγα ένα Top Down Shooter μιας και δεν υπάρχουν πολλά από ότι ξέρω για Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι πρέπει να απογοητεύεσαι φίλε μου... Έκανες μια αρχή με αρχ@@

Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ίσως οτι δεν ήταν έτοιμο για publish.

Όπως είπε και κάποιος άλλος καλό θα ήταν να βρεις μια ομάδα απο άτομα με γνώσεις και μεράκι και να δουλέψετε.

Λογικό είναι αν τα κάνεις όλα μόνος σου να κουραστείς και να βγει ένα μέτριο αποτέλεσμα.

 

Εύχομαι να είχα τις μισές σου γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι πρέπει να απογοητεύεσαι φίλε μου... Έκανες μια αρχή με αρχ@@

Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ίσως οτι δεν ήταν έτοιμο για publish.

Όπως είπε και κάποιος άλλος καλό θα ήταν να βρεις μια ομάδα απο άτομα με γνώσεις και μεράκι και να δουλέψετε.

Λογικό είναι αν τα κάνεις όλα μόνος σου να κουραστείς και να βγει ένα μέτριο αποτέλεσμα.

 

Εύχομαι να είχα τις μισές σου γνώσεις. 

Ανάλογα τι θέλει να φτιάξει.Άμα κάποιος έχει την ιδέα και την φαντασία μπορεί να φτιάξει κάτι απλό και πρωτότυπο και να πετύχει.Ο glyras εδώ έχει πολλές γνώσεις και αν σκεφτεί καμιά πρωτότυπη ιδέα μπορεί ακόμα και μόνος να φτιάξει μια παιχνιδάρα η οποία θα θα τραβήξει πολύ κόσμο.Για ρίξε Link.png Site: http://www.hardcoredroid.com/the-most-hardcore-android-indies-ever-made/">εδώ μια ματιά.Το γνωστό και φοβερό Riptide με τα υπέροχα γραφικά έχει φτιαχτεί από μόλις 2 άτομα.Ένας σχεδίασε τα μοντέλα,τις πίστες και όλα αυτά και ο άλλος το προγραμμάτισε.Παρόλα αυτά η ιδέα της ομάδας δεν είναι καθόλου άσχημη.Anyway,το παιχνιδάκι είναι πολύ ωραίο πάντως κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα το πω αλλά όταν βλέπω το βίντεο δεν σκέφτομαι ότι θέλω να παίξω το παιχνίδι

 

Εντάξει ρε παιδί, δώσε όμως και λίγο feedback στο δημιουργό! Τι δε σου άρεσε; Πες του να ξέρει μήπως και το βελτιώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και αξίζει η δημιουργία παιχνιδιών εφόσον βέβαια φτιάξεις κάτι που να τραβήξει κόσμο. Δες πχ το angry birds τί επιτυχία είχε, το cut the rope, κλπ κλπ. Και ας πούμε θα σου αναφέρω και το παιχνίδι του φίλου μου του Χάρη το οποίο είχε επίσης μεγάλη επιτυχία. POP CORNY. Ρίξε μια ματιά να δεις. 

 

Το βασικό είναι να είναι πιασάρικη ιδέα και να το σκεφτείς από την πλευρά των χρηστών. Πχ τί είναι αυτό το οποίο θα σου άρεσε σα χρήστης να παίξεις οχι μόνο μια φορά να το δοκιμάσεις αλλά να θες να συνεχίσεις να παίζεις και να έχει και επιπλέον χώρο για εξέλιξη (παραπάνω πίστες, παραπάνω boosts/κλπ κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που είπε η iMarilina πιο πάνω.Έξυπνη ιδέα = Επιτυχία.Μιας και το Android/iOS δεν είναι σαν το PC που ότι παιχνίδι και να βγάλεις θα το παίξει κόσμος.Παλαιότερα εγώ ο ίδιο είχα φτιάξει ένα καλοσχεδιασμένο FPS Multiplayer και παρόλο που υπήρχαν ήδη αρκετά παιχνίδια του ίδιου στυλ (κάποια ήταν πολύ καλύτερα από το δικό μου) το δικό μου είχε 10.000 με 15.000 λήψεις που ήταν πολύ καλές.Αλλά εγώ επιμένω,ακόμα και πρωτότυπη ιδέα να μην έχεις απλά φτιάχνεις κάτι ωραίο όσο αναφορά τα γραφικά (3D,Shadows,Shaders,Hi-Res Textures,Realistic Environment) και φτιάξεις ένα ωραίο Trailer από πριν και ένα Launch Trailer μετά εκεί να δεις τι έχει να γίνει.Επίσης ζήτα από κανά γνωστό YouTube Channel να ανεβάζει το Trailer σου στο κανάλι του.Θα κάνεις πάταγο!Και αυτό που σου λέω έχει πετύχει σε έναν φιλαράκι μου.

 

Off-Topic

@iMarilina

Γ*αμάτη ή πρόταση κάτω από το "iOS software technician" στην υπογραφή σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ακριβώς αυτό που είπε η iMarilina πιο πάνω.Έξυπνη ιδέα = Επιτυχία.Μιας και το Android/iOS δεν είναι σαν το PC που ότι παιχνίδι και να βγάλεις θα το παίξει κόσμος.Παλαιότερα εγώ ο ίδιο είχα φτιάξει ένα καλοσχεδιασμένο FPS Multiplayer και παρόλο που υπήρχαν ήδη αρκετά παιχνίδια του ίδιου στυλ (κάποια ήταν πολύ καλύτερα από το δικό μου) το δικό μου είχε 10.000 με 15.000 λήψεις που ήταν πολύ καλές.Αλλά εγώ επιμένω,ακόμα και πρωτότυπη ιδέα να μην έχεις απλά φτιάχνεις κάτι ωραίο όσο αναφορά τα γραφικά (3D,Shadows,Shaders,Hi-Res Textures,Realistic Environment) και φτιάξεις ένα ωραίο Trailer από πριν και ένα Launch Trailer μετά εκεί να δεις τι έχει να γίνει.Επίσης ζήτα από κανά γνωστό YouTube Channel να ανεβάζει το Trailer σου στο κανάλι του.Θα κάνεις πάταγο!Και αυτό που σου λέω έχει πετύχει σε έναν φιλαράκι μου.</p>

<p> </p>

<p>Off-Topic</p>

<p>@iMarilina</p>

<p>Γ*αμάτη ή πρόταση κάτω από το "iOS software technician" στην υπογραφή σου!!</p>

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...