Προς το περιεχόμενο

Κλωνος samsung tablet κολλαει στο android logo κ δεν προχωραει


Godar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εφερε ενας φιλος απο Κινα ενα κλωνο ταμπλετ το οποιο αγορασε πολυ φτηνα

Το πηρα ανοιξα το κουτι,ειχε μεσα φορτιστη κ ενα αλλο μικρο καλωδιο,το φορτισα,το ανοιξα την επομενη,ολα οκ,δουλεψε κανονικα,για τα λεφτα του μια χαρα,ολα οκ μεχρι εδω

 

Μπηκα playstore,κατεβασα ενα παιχνιδι κ ξαφνικα κολλαει

Το σβηνω,το ξανανοιγω,ανοιγει κανονικα,δειχνει ενα μικρο ρομποτακι android,μετα ενα μεγαλο μεσα σε νερα ας πουμε κ μετα κολλαει στο λογοτυπο του android

Εψαξα στο νετ,βρηκα καποια σαιτ που λεγανε για καποιους συνδυασμους των κουμπιων power,volyme,home button,δοκιμασα καποιους αλλα τπτ,εχει κ ενα κουμπακι μικροσκοπικο reset,το πατησα κ αυτο με μια οδοντογλυφιδα ενω ηταν κολλημενο ουτε αυτο εκανε κατι

Η ερωτηση μου αν ξερετε καποιον συγκεκριμενο τροπο με πατημα κουμπιων,η κατι αλλο για να ξαναφτιαξει

Να το παω σε τεχνικο δε λεει,θα μου παρει κανα 30αρι (κ αν φτιαχνεται) κ ο φιλος μου το πηρε 45 δολαρια

Δεν εχω στοιχεια να σας δωσω παρα μονο αυτα:

Ειναι 8" γραφει Samsung η συσκευη αλλα ειναι αντιγραφη φυσικα κ σε ενα μικροσκοπικο φυλλαδιο που ειχε σε μια μερια εγραφε: tablet pc Mid android

κανενα αλλο στοιχειο

Υπαρχει καποιος τροπος ειτε με πατημα κουμπιων η αλλος πριν το κανω φρισμπι για το καδο σκουπιδιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω κλονο αλλα ειναι κανονι ( το τριτο της εδω τιμης)

Γραψε τι μαρκα ειναι τι αντροιντ εχει μεσα και για να μην σε κουραζω γραψε απο που ακριβως καταστημα το πηρε και πιο ειναι το ταμπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι στοιχειο εχω το εγραψα,αλλα δεν εχω

Το ταμπλετ ειναι 8" γραφει Samsung αλλα φυσικα ειναι μαιμουδιαρικο

Η android εκδοση αν θυμαμαι καλα γιατι μιση μερα εζησε ηταν η 4.0.1?

Ενα 3σελιδο φυλλαδιο εγραφε Mid tablet pc σε μια μερια κ τπτ αλλο περι μοντελου κτλ (αυτος ειναι ο κατασκευαστης?)

Και για το που το πηρε αναθεμα κ αν θυμαται κ ο ιδιος,σε καποιο τοπικο καταστημα στο Πεκινο κ αποδειξη δεν υπαρχει πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή εδώ και λίγο καιρό έχω και εγώ ένα κινέζικο κλώνο και το έχω ψάξει λίγο, είναι πολύ πιθανόν να μη μπορεί να εκκινήσει σε λειτουργία αποκατάστασης μέσω συνδυασμού πλήκτρων(το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου). Πάντως η περίπτωσή σου δε φαίνεται να είναι σοβαρή, μιας και πιθανότατα η συσκευή μπορεί να συνδεθεί, και να τη "δει" το pc μέσω της γέφυρας adb. Αν μπορεί να γίνει αυτό, τότε πιθανότατα θα μπορείς να την επαναφέρεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν όχι, θα πρέπει να βρεις την εργοστασιακή ρομ ή τουλάχιστον περισσότερα στοιχεία για το υλικό της συσκευής έτσι ώστε να εγκαταστήσεις κάποια παρόμοια ρομ, μιας και υπάρχουν εκατοντάδες κλώνοι τέτοιου είδους που φέρουν ίδιο ή παρόμοιο υλικό και έτσι μπορεί να κάνουν ρομ από άλλες παρόμοιες συσκευές. Το mid που αναφέρεις είναι πιθανόν να αναφέρεται στην εικογένεια Mid-13(έχουν συνήθως τον boxchip cortex Α13 επεξεργαστή), αλλά πρέπει να έχεις ακριβείς πληροφορίες όσο γίνεται, έτσι ώστε να μη βάλεις κάποια ρομ που δεν κάνει για τη συσκευή.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις πάντως είναι να δοκιμάσεις τη σύνδεση με το pc.

Πρέπει αρχικά να κατεβάσεις το adb.exe και κάποια αρχεία που χρειάζεται, τα οποία είναι μέρος του android-sdk, που με τη σειρά του θα βρεις στο android-developers:

http://developer.android.com/sdk/index.html

Αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι ο φάκελος platform-tools ο οποίος περιλαμβάνει τα κατάλληλα αρχεία.

Μετά χρειάζεται να γνωρίζεις κάποια βασικά σχετικά με τη χρήση της γραμμής εντολών των windows.

Πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή, να μεταφερθείς στο φάκελο platform-tools(cd c:\όπου βρίσκεται το android-sdk\platform-tools.

Αφού βρεθείς στο φάκελο, δίνεις την εντολή "adb shell", και μετά δοκιμάζεις την εντολή "reboot recovery". Αυτό πιθανότατα(όχι βέβαιο όμως) θα επανεκκινήσει τη συσκευή σε λειτουργία απόκατάστασης ή οποία, αν είσαι τυχερός, θα έχει κάποιες επιμέρους λειτουργίες. Αν ναι, θα μπορείς να μετακινηθείς με τα πλήκτρα έντασης και να εκτελείς ενέργεις πατώντας το πλήκτρο power. Αυτό που σ' ενδιαφέρει είναι η επιλογή (wipe data, factory reset ή κάτι παρόμοιο θα λέει).

Δες το και αν έχεις κάποια απορία ή συναντήσεις κάπου πρόβλημα βλέπουμε τι μπορεί να γίνει παρακάτω.

 

P.S:

αν κάποια εντολή σου βγάλει σφάλμα γράψε ακριβώς τι έκανες και το σφάλμα, ώστε εντοπίσουμε το πρόβλημα.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια προσπαθεια αν κ ειναι σιγουρο επειδη δεν το εχω φοβαμαι οτι θα το αποτελειωσω...

 

Σε περιπτωση που δεν.. καποιο καταστημα προς Ελληνικο η προς Συνταγμα που να κανει αυτη την διαδικασια κ φθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αποτελειώσεις δύσκολο(εκτός και αν εγκαταστήσεις ρομ που δεν είναι για τη συσκευή, αλλά και πάλι...), μιας και δεν ξέρεις πως. Άλλωστε πιθανότατα η περίπτωσή σου είναι εύκολα αναστρέψιμη. Ξέχασα ν' αναφέρω παραπάνω ότι μπορείς και απλά ν' απεγκαταστήσεις την εφαρμογή που δημιούργησε το πρόβλημα μέσω του adb με την εντολή "uninstall <package name>", αρκεί να ξέρεις το όνομα του πακέτου, αν δεν το γνωρίζεις γράψε ποια είναι να το βρούμε.

Όσο για το να υπάρχει κατάστημα που να κάνει κάτι τέτοιο, δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...