Προς το περιεχόμενο

Τι με συμφερει ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

 

Προκειται συντομως να μετακομισω στην περιοχη του Πειραια σαν φοιτητης. Ενα απο τα θεματα που ψαχνω ειναι και αυτο του internet/τηλεφωνου. 

Απ' οτι εχω καταλαβει δε συμφερει ο ΟΤΕ που την εχει δει καπως και εχει αρκετα υψηλοτερες τιμες. ψαχνω λογικα για Internet 24αρη ADSL και σταθερα θελω να εχω καποιο χρονο (δε ξερω αν οι μονες επιλγοες ειναι χρονοχρεωση / απεριοριστα).

 

Ξερετε να υπαρχει καμια φοιτητικη προσφορα ; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοιτητικη προσφορα εχει ο οτε με 8ευρω 24αρι ιντερνετ αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται ενεργη γραμμη τηλεφωνου για να ενεργοποιηθει(το πακετο ειναι μονο ιντερνετ χωρις σταθερο)

http://diodos.gsrt.gr/Common/PackagesISP.aspx?isp=34&f=s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβαινω ομως αυτο το 8 Ευρω στην ουσια δεν ισχυει καθως θα πρεπει να εχω και το παγιο των 15 ευρω που εχει ο ΟΤΕ για ενεργη γραμμη. Οποτε παμε στα 23...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τυπικα" ναι

παντως να ξερεις κ εγω που το εψαχνα περσι(αν κ μενω αθηνα και φοιτω αθηνα επισης)για φοιτητικο δεν υπαρχει τιποτα αλλο περα της διοδου.

Για κατι αλλο πρεπει να περιμενεις καποια προσφορα που τυχον γινει η αν ξερει καποιος κατι αλλο.

θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο ακομα μηπως βγει καμια προσφορα για φοιτητες απο καποιον παροχο(αν και δεν το νομιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι εχει σχεση με διοδος ξεχασε το.γιατι συνηθως πληρωνεις τον παροχο για το ιντερνετ και τον οτε για το παγιο.οποτε κοιτα απευθειας σε καποιον παροχο που δινει φοιτητικο απο το δικο του το δικτυο εξολοκληρου η κοιτα γενικοτερα για καποια προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Ηδη αυτο κανω. Να ρωτησω και κατι αλλο, ψιλοασχετο μεν αλλα για να μην ανοιγω καινουριο thread το βαζω εδω.

 

Στο σπιτι που νοικιασα στον Πειραια, δεν εχω καθολου σημα στο κινητο (Cosmote). Δηλαδη χανω κλησεις που μου ερχονται μετα μαζεμενες σε μηνυμα. Μιλησα με cosmote και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει προβλημα στην περιοχη του Πειραια με το σημα. Προσωπικα οσο ημουν στους δρομους δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα με απασχολει το θεμα οταν ειμαι σπιτι γιατι προφανως δεν ειναι λογικη λυση να αφηνω το κινητο στο μπαλκονι. Ισως να επηρεαζει και το οτι η οικοδομη ειναι σχετικα καινουρια (7 ετων) και εχει καλα κουφωματα και τα σχετικα.

 

Αυτο που βρηκα ψαχνοντας μονος μου ειναι το Τελειο Σημα της Cosmote

(http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home).

Εσυ poulinos που απ' οτι βλεπω εχεις γνωσεις γυρω απ ολα τα θεματα πιστευεις οτι θα λυθει το προβλημα αν αγορασω αυτη τη συσκευη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Ηδη αυτο κανω. Να ρωτησω και κατι αλλο, ψιλοασχετο μεν αλλα για να μην ανοιγω καινουριο thread το βαζω εδω.

 

Στο σπιτι που νοικιασα στον Πειραια, δεν εχω καθολου σημα στο κινητο (Cosmote). Δηλαδη χανω κλησεις που μου ερχονται μετα μαζεμενες σε μηνυμα. Μιλησα με cosmote και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει προβλημα στην περιοχη του Πειραια με το σημα. Προσωπικα οσο ημουν στους δρομους δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα με απασχολει το θεμα οταν ειμαι σπιτι γιατι προφανως δεν ειναι λογικη λυση να αφηνω το κινητο στο μπαλκονι. Ισως να επηρεαζει και το οτι η οικοδομη ειναι σχετικα καινουρια (7 ετων) και εχει καλα κουφωματα και τα σχετικα.

 

Αυτο που βρηκα ψαχνοντας μονος μου ειναι το Τελειο Σημα της Cosmote

(http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home).

Εσυ poulinos που απ' οτι βλεπω εχεις γνωσεις γυρω απ ολα τα θεματα πιστευεις οτι θα λυθει το προβλημα αν αγορασω αυτη τη συσκευη ; 

δεν το εχω δοκιμασει μεν το εχω δει δε απο  vodafone.στην ουσια ναι παιζει κανονικα μετα το κινητο σου.αυτην την συσκευη απλα την κουμπωνεις πανω στο ρουτερ σε μια ethernet Και τιποτε αλλο.το traffic Που κανει δεν ειναι μεγαλο οσο ξερω απλα ειναι πολλα μικρα πακετα που δεν θα σου κανουν θεμα.οσο ξερω η voda και η cosmote δινουν τετοια.εχω δε πελατες που ειχαν τετοια.εκτος αν μετα εχεις σημα με καποια αλλη εταιρεια οποτε παιρνεις sim απο αλλη εταιρεια.και παλια οικοδομη να ηταν ισως να ησουν λιγο καλυτερα αλλα παλι θα ειχες θεμα.απλα πολλες φορες τα μπαλκονια βλεπουν προς το κενο οποτε πιανειςκαι καλυτερα.το ξερω και απο σπιτι φιλης μου.στο μπαλκονι που βλεπει καπως ανοιχτα αλλα προς μια πλευρα μονο το σημα ειναι αρκετα καλο.με το που μπεις μεσα πας σε μια παυλα και λιγο πιο μεσα απλα game over.γιατι απο το μπαλκονι της κοιταει προς λιγο ανοιχτο χωρο.μεσα στο σπιτι μονο τοιχο κοιτας.ειδικα αμα δεν εισαι σε καποιο ψηλο οροφο για να πεις οτι δεν τρως τουλαχιστον τα αλλα κτιρια σαν εμποδιο.αν εισαι πρωτο κτλ και σε καλυπτουν αλλες 10 πολυκατοικιες τοτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Βρισκομενος στη διαδικασια επιλογης παροχου μιλησα και με Forthnet. Τα περισσοτερα που μου ειπαν τα ηξερα αλλα εχω και κατι που θελω να ρωτησω. Μου ζητησαν ακριβες οδο της οικοδομης και αφου το κοιταξαν μου ειπαν οτι για την περιοχη μου υπαρχει ιδιοκτητο δικτυο της forthnet και θα μπω σε αυτο εφοσον κανω συνδεση forthnet. 

 

Πρακτικα τι σημαινει αυτο ; Ειναι καλο / κακο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Βρισκομενος στη διαδικασια επιλογης παροχου μιλησα και με Forthnet. Τα περισσοτερα που μου ειπαν τα ηξερα αλλα εχω και κατι που θελω να ρωτησω. Μου ζητησαν ακριβες οδο της οικοδομης και αφου το κοιταξαν μου ειπαν οτι για την περιοχη μου υπαρχει ιδιοκτητο δικτυο της forthnet και θα μπω σε αυτο εφοσον κανω συνδεση forthnet. 

 

Πρακτικα τι σημαινει αυτο ; Ειναι καλο / κακο ; 

σημαινει οτι εκει που εισαι μπορεις να βαλεις forthnet και να πεσεις σε δικο της dslam.αν δεν υπηρχε καλυψη θα μπορουσες να βαλεις forthnet αλλα θα επεφτες σε dslam οτε.ενω τωρα θα πας σε dslam της forthnet.κατι κακο δεν υπαρχει.λιγοτερα λεφτα συνηθως απο οτι να πας σε arys κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...