Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νωριτερο ειναι αυτο ζιο. Προφανως φοβουντε μεγάλη επισκεψιμότητα ή κανα περίεργο ντου απο βλαμμένους.

Είχαν πάει από ένα σχολείο και διαδήλωσαν χθες. Γι' αυτό τον έκλεισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νωριτερο ειναι αυτο ζιο. Προφανως φοβουντε μεγάλη επισκεψιμότητα ή κανα περίεργο ντου απο βλαμμένους.

Ναι τώρα το είδα, ευχαριστώ!

 

Λέτε να κάνουν τόσο σαματά για την Αμφίπολη και να περάσουν το καινούριο μνημόνιο στη ζούλα?

Ας μην τα μπλέκουμε όλα με τα μνημόνια...

 

Είχαν πάει από ένα σχολείο και διαδήλωσαν χθες. Γι' αυτό τον έκλεισαν.

Πλάκα κάνεις ε? :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με κύκλους του Υπουργείου Πολιτισμού, τα νέα ευρήματα του βρέθηκαν στον τάφο της Αμφίπολης, είναι τρία κομμάτια απο ένα επιστύλιο. Είναι μεγέθους 15 εκατοστών το ένα και βρέθηκαν λίγο πιο κάτω απο τις καρυάτιδες. Τα κομμάτια του επιστυλίου είναι σπασμένα, ίσως λόγω του χρόνου.

Εντός του Τύμβου, υπάρχει πόλύ χώμα ενώ αξιοημείωτο είναι ότι απο τα έξι μέτρα, έχουν μέχρι στιγμής αφαιρεθεί τα τρία μέτρα χώματος.Το χώμα μεταφέρεται με ειδικά σακιά για αυτό και η διαδικασία είναι χρονοβόρα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, όπως φαίνεται απο τη στρωματπογραφία του χώματος, δεν έχει υπάρξει κάποια διαταραχή, πράγμα που ενισχύει την άποψη ότι ο τάφος να δεν έχει συληθεί.

seleo.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με κύκλους του Υπουργείου Πολιτισμού, τα νέα ευρήματα του βρέθηκαν στον τάφο της Αμφίπολης, είναι τρία κομμάτια απο ένα επιστύλιο. Είναι μεγέθους 15 εκατοστών το ένα και βρέθηκαν λίγο πιο κάτω απο τις καρυάτιδες. Τα κομμάτια του επιστυλίου είναι σπασμένα, ίσως λόγω του χρόνου.

Εντός του Τύμβου, υπάρχει πόλύ χώμα ενώ αξιοημείωτο είναι ότι απο τα έξι μέτρα, έχουν μέχρι στιγμής αφαιρεθεί τα τρία μέτρα χώματος.Το χώμα μεταφέρεται με ειδικά σακιά για αυτό και η διαδικασία είναι χρονοβόρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, όπως φαίνεται απο τη στρωματπογραφία του χώματος, δεν έχει υπάρξει κάποια διαταραχή, πράγμα που ενισχύει την άποψη ότι ο τάφος να δεν έχει συληθεί.

 

seleo.gr

 

^ πολύ σημαντικό το τελευταίο!

 

Πάντως, αν δεν είναι αυτός ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου, πως θα είναι ο πραγματικός??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ πολύ σημαντικό το τελευταίο!

 

Πάντως, αν δεν είναι αυτός ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου, πως θα είναι ο πραγματικός??

 

Μην εκπλαγείς αν και όποτε βρεθεί να ειναι λιγότερο εντυπωσιακός από αυτόν ή οποιον άλλο βρουνε μελλοντικά...

Ειπαμε. Κάποιοι ηθελαν να εντυπωσιάζουν και μετά θάνατον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μέγας Αλέξανδρος θαύμαζε τον Διογένη, πρίν παιθάνει ζήτησε να φοράει μόνο το μανδύα του για να δηλώσει με τον τρόπο αυτό οτι όσα πλούτη και να έχεις πάλι στο τέλος τίποτα δεν έχει αξία αφου ο θάνατος είναι ίδιος για όλους... έλεγε οτι η θησαυρός είναι η κληρονομιά και ο Ελληνισμός που εξαπλώθηκε παντου...

 

Με βάση αυτή τη θεωρία.... θα ήθελε και τον τάφο του απλό.... μην εκπλαγείτε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μέγας Αλέξανδρος θαύμαζε τον Διογένη, πρίν παιθάνει ζήτησε να φοράει μόνο το μανδύα του για να δηλώσει με τον τρόπο αυτό οτι όσα πλούτη και να έχεις πάλι στο τέλος τίποτα δεν έχει αξία αφου ο θάνατος είναι ίδιος για όλους... έλεγε οτι η θησαυρός είναι η κληρονομιά και ο Ελληνισμός που εξαπλώθηκε παντου...

 

Με βάση αυτή τη θεωρία.... θα ήθελε και τον τάφο του απλό.... μην εκπλαγείτε.  

 

Εγώ έχω ακούσει μια άλλη ιστορία. Ζήτησε λέει να τον μεταφέρουν πάνω σε μία ξύλινη πλάκα μπροστά απ'τους στρατιώτες, έχοντας τα χέρια του ανοιχτά και προτεταμένα (σαν σταυρωμένος πχ), για να δουν όλοι ότι φεύγει "με άδεια χέρια"!

 

Hat tip από μένα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μέγας Αλέξανδρος θαύμαζε τον Διογένη, πρίν παιθάνει ζήτησε να φοράει μόνο το μανδύα του για να δηλώσει με τον τρόπο αυτό οτι όσα πλούτη και να έχεις πάλι στο τέλος τίποτα δεν έχει αξία αφου ο θάνατος είναι ίδιος για όλους... έλεγε οτι η θησαυρός είναι η κληρονομιά και ο Ελληνισμός που εξαπλώθηκε παντου...

 

Με βάση αυτή τη θεωρία.... θα ήθελε και τον τάφο του απλό.... μην εκπλαγείτε.

 

Μια που τον σεβάστηκαν πολύ μετά τον θάνατό του...

Αγνόησαν την επιθυμία του για τον τόπο ενταφιασμού του, χώρισαν το βασίλειό του και μάχονταν μεταξύ τους χρόνια αντί να δεχτούν αυτόν που αυτός όρισε, του δολοφόνησαν μάνα, γυναίκα και διάδοχο.

Αν τσιγκουνεύονταν λεφτά για τάφο, θα έκαναν ελάχιστα. Αν γούσταραν εντυπωσιασμούς, ο τάφος ήταν μεγαλοπρεπέστατος. Χεσμένες τις είχαν τις επιθυμίες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακούσει μια άλλη ιστορία. Ζήτησε λέει να τον μεταφέρουν πάνω σε μία ξύλινη πλάκα μπροστά απ'τους στρατιώτες, έχοντας τα χέρια του ανοιχτά και προτεταμένα (σαν σταυρωμένος πχ), για να δουν όλοι ότι φεύγει "με άδεια χέρια"!

 

Hat tip από μένα.. 

Δεν το λες ολοκληρωμένα....

 

Ο Μέγας Αλεξανδρος, ξαπλωμένος βαρειά άρρωστος λίγο πριν πεθάνει ,κάλεσε τους συμβούλους του με σκοπό να τους αναθέσει τις τελευταίες του επιθυμίες που ηταν τρείς.

1.Θέλω το φέρετρο μου να το μεταφέρουν οι καλύτεροι Γιατροί της εποχής μου.

2.Θέλω οσα απέκτησα σ'αυτη την ζωη (χρυσάφι ,ασήμι, διαμάντια κτλ) να αφήνονται κάθε μέτρο στο χώμα μεχρι να φτάσετε στο νεκροταφείο.

3.Τα χέρια μου θελω να κρέμοντε εξω απο το φέρετρο χωρίς καμία υποστίριξη και να φένονται καθαρά οι παλάμες μου.

Οι σύμβουλοι του τον ρωτούν...γιατί ολα αυτά τα παράφρονα πράγματα ?

και απαντά:

1.Θέλω να με μεταφέρουν οι καλύτεροι γιατροί για να καταλάβει ο κόσμος οτι οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα μπροστά στον θάνατο!

2.Να αφήσετε στο πάτωμα ολα οσα απέκτησα για να καταλάβει ο κόσμος οτι οτιδήποτε και αν αποκτήσει εδω στην γη...στην γη θα μείνει !

3.Να κρέμονται τα χέρια μου εξω και να βλέπουν τις παλάμες μου για να καταλαβει ο κόσμος οτι με δυο άδεια χέρια ερχόμαστε σ'αυτο τον κόσμο και με δυο άδεια χέρια φευγουμε!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...