Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αυτή η τρυπα στη μέση δε μου αρέσει καθόλου κι ας έχουν βρεθεί κομμάτια. Σα να υπήρχε κατι πάνω και το ξηλωσαν.. Πολύ στρογγυλό για να ναι τυχαίο. Δε ξέρω μας τρολαρουν όλα εκεί μέσα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε hd του ψηφιδωτου? Όχι των λεπτομερειών. Της φωτό 1.

 

Επίσης. Είναι δεδομένο οτι υπάρχει και συνέχεια του ψηφιδωτού προς τα δεξιά? Από που προκύπτει αυτο?(edit..έχασα 2 σειρές..το έγραφαν στο δελτίο τύπου..οντως προκύπτει)

tο ψηφιδωτό δάπεδο, ανατολικά και δυτικά, δεν έχει αποκαλυφθεί στο σύνολό του, καθώς η ανασκαφή είναι ακόμη σε εξέλιξη στα τμήματα αυτά.

 

Αν ισχύει, πιθανότατα ο δαφνοστεφανομένος να ειναι συνοδός του νεκρού.

Θέλω hd για να δω αν φέρει κάποιο όπλο ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικός μηχανικός σχολίασε ότι   η φθορά στο κέντρο του ψηφιδωτού θυμίζει την αποτύπωση μιας  κλασικής ισοστατικής καμπύλης τετραγωνικής πλάκας  που δείχνει ότι το δάπεδο καταπονήθηκε  με φορτία πάνω από την αντοχή του και σε αυτό το βάθος και με αυτό το φορτίο μόνο ο σεισμός την δικαιολογεί.

Καταπληκτικό ψηφιδωτό -υπέροχα χρώματα,κίνηση ,έκφραση και ο Ερμής όπως μας κοιτάζει ,καθηλωτικός.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ναι. Και μεγάλη επιβεβαίωση για την Περιστέρη οτι πρόκειται για τάφο.

Γιατι το αμφισβήτησαν ΚΑΙ αυτό.

Όπου Ερμής ψυχοπομπός...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε hd του ψηφιδωτου? Όχι των λεπτομερειών. Της φωτό 1.

 

Επίσης. Είναι δεδομένο οτι υπάρχει και συνέχεια του ψηφιδωτού προς τα δεξιά? Από που προκύπτει αυτο?(edit..έχασα 2 σειρές..το έγραφαν στο δελτίο τύπου..οντως προκύπτει)

tο ψηφιδωτό δάπεδο, ανατολικά και δυτικά, δεν έχει αποκαλυφθεί στο σύνολό του, καθώς η ανασκαφή είναι ακόμη σε εξέλιξη στα τμήματα αυτά.

 

Αν ισχύει, πιθανότατα ο δαφνοστεφανομένος να ειναι συνοδός του νεκρού.

Θέλω hd για να δω αν φέρει κάποιο όπλο ή κάτι τέτοιο.

 

Το καλυτερο που μπορεσα να κανω.. μου φαινεται οτι κραταει κατι σαν τοξο αλλα νομιζω ειναι τα ηνια..

 

2ly02hf.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικός μηχανικός σχολίασε ότι   η φθορά στο κέντρο του ψηφιδωτού θυμίζει την αποτύπωση μιας  κλασικής ισοστατικής καμπύλης τετραγωνικής πλάκας  που δείχνει ότι το δάπεδο καταπονήθηκε  με φορτία πάνω από την αντοχή του και σε αυτό το βάθος και με αυτό το φορτίο μόνο ο σεισμός την δικαιολογεί.

Καταπληκτικό ψηφιδωτό -υπέροχα χρώματα,κίνηση ,έκφραση και ο Ερμής όπως μας κοιτάζει ,καθηλωτικός.  

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ορολογία, αλλά να το προκάλεσε αυτό ο σεισμός μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Σαν να το έχουν σκάψει/χτυπήσει μου φαίνεται, λες και υπήρχε μια μορφή που ήθελαν να καταστρέψουν. Πως να πεταχτήκανε τα πετραδάκια κάνοντας κύκλο από τον σεισμό; Θα έπρεπε να ακολουθούν μια ρωγμή άμα την άκουγε το δάπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ορολογία, αλλά να το προκάλεσε αυτό ο σεισμός μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Σαν να το έχουν σκάψει/χτυπήσει μου φαίνεται. Πως να πεταχτήκανε τα πετραδάκια κάνοντας κύκλο από τον σεισμό; Θα έπρεπε να ακολουθούν μια ρωγμή άμα την άκουγε το δάπεδο

 

Οπως οταν πετας ενα πετραδακι στο νερο και κανει κυκλους στο κεντρο, ή οταν κουνας μια λεκανη με νερο και κανει παλι αναταραχη στο κεντρο? καπως ετσι ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τη προσπάθεια. Όχι αν κρατάει. Αν φέρει. Το σώμα του προσπαθώ να δω βασικά. Να δω τι έχει επάνω του.

 

Δεν νομιζω να φοραει πανοπλια παντως.. Γυμνος ισως με μια καπα ή αυτα τα σεντονια που φοραγαν τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα τελικά να βγάζουν ανακοινώσεις κάθε τόσο παρά κάθε τρεις και λίγο.

 

Και εμένα πάντως με προβληματίζει αυτός ο κύκλος στην φθορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. 2 τα τινά.

Ο δαφνοστεφανομένος να ειναι ο Πλούτωνας και να ακολουθεί ο νεκρός ή η νεκρή. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο η παρουσία του Εμρή δείχνει άνδρα ή γυναίκα.

Ο δαφοστεφανομένος να ειναι κάποιος ήρωας (όπως δειχνει και το στεφάνι) συνοδός του νεκρού. Χλωμό το κόβω πλέον να ειναι ο ίδιος ο νεκρός.

Εικασίες φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως οταν πετας ενα πετραδακι στο νερο και κανει κυκλους στο κεντρο, ή οταν κουνας μια λεκανη με νερο και κανει παλι αναταραχη στο κεντρο? καπως ετσι ειναι..

Εντάξει, αυτό το σενάριο δεν παίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σας προβληματίζει η κυκλική φθορά. Ο κύκλος (όπως και η σφαίρα) είναι χαρακτηριστικό του πως λειτουργεί η φύση. Οποιοδήποτε άλλο σχήμα θα ήταν "ύποπτο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υπάρχει και η αναφορά πως τους Μακεδόνες τους έθαβαν μαζί με τα άλογά τους...Άρα ο μουσάτος ειναι ο νεκρός. Μπέρδεμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...