Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρέθηκε το κεφάλι..τυμβωρύχοι...δε βρέθηκε...τυμβωρύχοι. Το κεφάλι εντομεταξύ σε εξαιρετική κατάσταση αλλά...τυμβωρύχοι...Η μια Καρυάτιδα σχεδόν τέλεια...βανδαλισμός.

Κάπου το χάνουμε νομίζω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην αρχή όταν άκουσα πως μέσα βρήκαν το κεφάλι της σφίγγας σκέφτηκα βανδαλισμό.

Ύστερα όμως κάποιο μέλος εδώ στο Insomnia είπε για ένα σεισμό που έκανε εκεί και κατέστρεψε τη πόλη. 

Με βάση και αυτό το δεδομένο η προσωπική μου εκτίμηση πλέον είναι η εξής:

 

Ο σεισμός κατέστρεψε τη πόλη,με αποτέλεσμα και κάποιοι κάτοικοι να τραυματιστούν ή πεθάνουν. Ο ίδιος σεισμός έκανε και κάποιες ζημιές στο εν λόγο μνημείο. Ύστερα, επειδή είχαν καταστραφεί τα σπίτια και διάφορα δημόσια κτίρια, αποφάσισαν πως αντί του να οικοδομήσουν ολόκληρη τη πόλη απ την αρχή,κάτι που θα τους έπαιρνε ίσως πολλά χρόνια και χρήματα,αποφάσισαν να την εγκαταλείψουν και να μεταφερθούν οι κάτοικοι σε μια άλλη μεγαλύτερη πόλη να ζήσουν εκεί.

Επειδή όμως έτσι το μνημείο θα έμενε αφύλαχτο,και λόγο του ότι ήθελαν να προστατέψουν ότι είχε απομείνει από αυτό, αποφάσισαν να το σφραγίσουν για να μη συλληθεί μιας και δεν θα υπήρχαν φύλακες ποια να το επιτηρούν,και διάφορα θραύσματα του να τα τοποθετήσουν εντός, έχοντας κατά νου πως ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνουν εργασίες αναστήλωσης.

Τελικά όμως τα χρόνια πέρασαν και ξεχάστηκε,και έτσι έμεινε σφραγισμένο με τα όποια κομμάτια μέσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή όταν άκουσα πως μέσα βρήκαν το κεφάλι της σφίγγας σκέφτηκα βανδαλισμό.

Ύστερα όμως κάποιο μέλος εδώ στο Insomnia είπε για ένα σεισμό που έκανε εκεί και κατέστρεψε τη πόλη.

Με βάση και αυτό το δεδομένο η προσωπική μου εκτίμηση πλέον είναι η εξής:

 

Ο σεισμός κατέστρεψε τη πόλη,με αποτέλεσμα και κάποιοι κάτοικοι να τραυματιστούν ή πεθάνουν. Ο ίδιος σεισμός έκανε και κάποιες ζημιές στο εν λόγο μνημείο. Ύστερα, επειδή είχαν καταστραφεί τα σπίτια και διάφορα δημόσια κτίρια, αποφάσισαν πως αντί του να οικοδομήσουν ολόκληρη τη πόλη απ την αρχή,κάτι που θα τους έπαιρνε ίσως πολλά χρόνια και χρήματα,αποφάσισαν να την εγκαταλείψουν και να μεταφερθούν οι κάτοικοι σε μια άλλη μεγαλύτερη πόλη να ζήσουν εκεί.

Επειδή όμως έτσι το μνημείο θα έμενε αφύλαχτο,και λόγο του ότι ήθελαν να προστατέψουν ότι είχε απομείνει από αυτό, αποφάσισαν να το σφραγίσουν για να μη συλληθεί μιας και δεν θα υπήρχαν φύλακες ποια να το επιτηρούν,και διάφορα θραύσματα του να τα τοποθετήσουν εντός, έχοντας κατά νου πως ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνουν εργασίες αναστήλωσης.

Τελικά όμως τα χρόνια πέρασαν και ξεχάστηκε,και έτσι έμεινε σφραγισμένο με τα όποια κομμάτια μέσα του.

η πόλη εκκενωθηκε κάποια στιγμή με τις επιδρομες των σλαβων, ως τότε υπόκειται σε καταστροφές αλλά δεν ερημωνεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε το κεφάλι..τυμβωρύχοι...δε βρέθηκε...τυμβωρύχοι. Το κεφάλι εντομεταξύ σε εξαιρετική κατάσταση αλλά...τυμβωρύχοι...Η μια Καρυάτιδα σχεδόν τέλεια...βανδαλισμός.

Κάπου το χάνουμε νομίζω.

Τι ακριβώς χάνουμε;

 

Είναι σχετικά εμφανές ότι έχουν γίνει διάφορα στο μνημείο σε διαφορετικές περιόδους και με διαφορετικό σκοπό και με διαφορετικό τρόπο, οπότε είναι αδύνατον να καθοριστεί μία συγκεκριμένη αιτία για αυτά που βλέπουμε. Τα στοιχεία μπερδεύουν.

 

Από 'κει και πέρα, το ότι μία από αυτές τις αιτίες είναι ο βανδαλισμός νομίζω είναι αρκετά ασφαλές για να το λέμε σαν φαβορί

Επίσης, το κεφάλι σε εξαιρετική κατάσταση; Που του λείπει κομμάτι από τον λαιμό, από το καπέλο και η μύτη; Άλλο το σχετικά καλή, και άλλο το εξαιρετική, που δεν είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανασκαφη μας εχει εκπληξει μεχρι τωρα. Κατ εμε τίποτα δεν είναι ασφαλες. Απλα εικαζουμε οπως ολοι.

Τη τριτη μπορει να βρουν χρυσο θρονο που λέει ο λογος και τον νεκρο να χαμογελαει. Μπορεί ομως κ τιποτε. Κανεις δε περίμενε πχ να βρεθεί τοσο μακρυά το κεφάλι.

Το κεφάλι για 2000 ετων ειναι σε εξαιρετική κατασταση. Αν δεν ηταν σπασμενη η μυτη θα λεγαμε σε τελεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σταθείτε βρε παιδιά, δεν έχετε καν το ΣΥΝΟΛΟ των ανασκαφικών δεδομένων όπως αυτές αποτυπώνονται στα καθημερινά ημερολόγια. Πως είναι δυνατόν ως απλό ανειδίκευτο κοινό να διακρίνετε και φάσεις τυμβωρυχίας. Το "ασφαλές" είναι απλά κωμικοτραγικό. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η κατάσταση της κεφαλής αλλα κ τα υπόλοιπα που βρέθηκαν με κανουν να θεωρω οτι δεν εχει γινει τουλάχιστον βανδαλισμος. Και εχω καθε λογο να το πιστευω. Ειναι μυστήρια η κατασταση εκεί μεσα. Κανεις δε πρέπει να βαζει το χερι του στη φωτια. Προσωπικη μου αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σταθείτε βρε παιδιά, δεν έχετε καν το ΣΥΝΟΛΟ των ανασκαφικών δεδομένων όπως αυτές αποτυπώνονται στα καθημερινά ημερολόγια. Πως είναι δυνατόν ως απλό ανειδίκευτο κοινό να διακρίνετε και φάσεις τυμβωρυχίας. Το "ασφαλές" είναι απλά κωμικοτραγικό. 

 

 

Οσο δυνατον ειναι και το αναποδο, δηλαδη να υπαρχουν αυτοι που αποριπτουν τα περι τυμβωρυχιας, βανδαλισμων κλπ κλπ.

Το DNA του νεοελληνα ειναι αυτο, μην απορεις. Μεσα σε 1 μηνα ολοι γινανε ιστορικοι και αρχαιολογοι και κανουν εκτιμησεις για την Αμφιπολη. Αυριο θα γινουν ιατροι (αν η επικαιροτητα φερει κατι σχετικο). Μεθαυριο σεισμολογοι, μετα πολιτικοι, οικονομολογοι και παει λεγοντας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σταθείτε βρε παιδιά, δεν έχετε καν το ΣΥΝΟΛΟ των ανασκαφικών δεδομένων όπως αυτές αποτυπώνονται στα καθημερινά ημερολόγια. Πως είναι δυνατόν ως απλό ανειδίκευτο κοινό να διακρίνετε και φάσεις τυμβωρυχίας. Το "ασφαλές" είναι απλά κωμικοτραγικό. 

 

 

Κωμικοτραγικό είναι να λέει κάποιος "αρκετά ασφαλές" και να το εκλαμβάνεις λες και είπε "δεδομένο". Μια πιο προσεχτική ανάγνωση και κατανόηση δεν βλάπτει

Κανεις δε πρέπει να βαζει το χερι του στη φωτια. Προσωπικη μου αποψη.

Επειδή το λες με αφορμή εμένα, ξαναλέω ότι δεν το βάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωμικοτραγικό είναι να λέει κάποιος "αρκετά ασφαλές" και να το εκλαμβάνεις λες και είπε "δεδομένο". Μια πιο προσεχτική ανάγνωση και κατανόηση δεν βλάπτει

Επειδή το λες με αφορμή εμένα, ξαναλέω ότι δεν το βάζω

σχετικά εμφανές ε; να φανταστώ μπορείς να διακρίνεις εύκολα φάσεις. 

 

Από 'κει και πέρα, το ότι μία από αυτές τις αιτίες είναι ο βανδαλισμός νομίζω είναι αρκετά ασφαλές για να το λέμε σαν φαβορί 

 

το φαβορί με ανατρίχιασε! εύγε! 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωστε. Και εγω για τέτοια μικρολεπτομερια ειχα διαφωνησει με δημητρα για αλλη παρομοια με αλλους. Ειτε ειδικοι, ειτε οχι ενα πράμα μας ενώνει. Εχουμε την ιδια αγωνια/ενδιαφέρον για την ανασκαφη και παράλληλα μαυρα μεσάνυχτα για το τι αλλο μπορεί να εχει βρεθεί που θα βοηθούσε ισως το κοινο να κατανοησει 2-3 πράγματα.

Εν αναμονή της Τρίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...