Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως οσοι βγαινουν και μιλανε , οι περισσοτεροι ειναι επιστημονες και σχετικοι με το αντικειμενο και μιλανε με οσα στοιχεια εχουμε και εμεις, και αλλες φορες εχουν δικιο αλλες αδικο…. απλα εκφερουν την γνωμη τους…….  

 

και τους βγαζουμε ηλιθιους και βλαμμενους και οτι δεν γνωριζουν τιποτα…...

 

 

 

ΕΜΕΙΣ ολοι εδω μεσα τοτε τι ειμαστε ?

 

Που ουτε καν σε φορουμ Αρχαιολογιας δεν ειμαστε.

θύμισε μου λίγο πότε κάποιος εδω μέσα(με εξαίρεση 1-2)γύρισε και μίλησε για παλαβομάρες του ύφους χτύπησε παλιρροϊκό αλλα ενω διαλύθηκε το μνημείο,οι διαφραγματικοί έμειναν στη θέση τους και τα κεφάλια τηλεμεταφέρθηκαν καμια 20αρια μέτρα,πίσω τους ή μήπως πηγαν από φάλτσο σέντρα σουτ του Ποσειδώνα και πέρασαν απο τις τρύπες;...

Δε χρειάζεται φίλε να είσαι αρχαιολόγος,ΛΟΓΙΚΟΣ χρειάζεται να εισαι και αυτοί μάλλον δεν είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως γίνεται να βρέθηκε το κεφάλι είτε από τυμβωρύχους είτε από καταστροφή ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ που είναι ανεξάρτητα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως γίνεται να βρέθηκε το κεφάλι είτε από τυμβωρύχους είτε από καταστροφή ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ που είναι ανεξάρτητα;;;

για'μενα,η πιο λογική εξήγηση είναι να υπήρξε κάποια επιδρομή,να έπαθε πολύ μεγάλες ζημιές-λεηλασία το μνημείο και κατόπιν οι ντόπιοι να το έχωσαν,αφού μάζεψαν ότι βρήκαν.

Δε μπορώ να φανταστώ κατι αλλο και κατι για ιεροτελεστίες,παλιρροϊκά,τηλεμεταφορες,μεγαλεξανδρους και γερμανους κλπ που αναφέρουν διάφοροι,είναι τουλάχιστον γραφικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως γίνεται να βρέθηκε το κεφάλι είτε από τυμβωρύχους είτε από καταστροφή ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ που είναι ανεξάρτητα;;;

 

Το κεφάλι είναι το πρόβλημα.

Τα φτερά πήγανε μόνα τους. Πετάνε. :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θύμισε μου λίγο πότε κάποιος εδω μέσα(με εξαίρεση 1-2)γύρισε και μίλησε για παλαβομάρες του ύφους χτύπησε παλιρροϊκό αλλα ενω διαλύθηκε το μνημείο,οι διαφραγματικοί έμειναν στη θέση τους και τα κεφάλια τηλεμεταφέρθηκαν καμια 20αρια μέτρα,πίσω τους ή μήπως πηγαν από φάλτσο σέντρα σουτ του Ποσειδώνα και πέρασαν απο τις τρύπες;...

Δε χρειάζεται φίλε να είσαι αρχαιολόγος,ΛΟΓΙΚΟΣ χρειάζεται να εισαι και αυτοί μάλλον δεν είναι!

 

Δηλαδη θες να μου πεις οτι οσοι Αρχαιολογοι που βγαινουν και μιλανε κατα καιρους και δινουν την δικη τους τοποθετηση (οπως ακριβως κανουμε και εμεις σε αυτο το νημα)  ειναι ασχετοι και μη λογικοι, ενω ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ εδω περα που δεν εχουμε ουτε το 1/100 της γνωσης των αρχαιολογων ειμαστε σχετικοι και λογικοι ?

 

 

 

Anyway δεν θα αρπαχτουμε για τετοια θεματα προς Θεου (Αλλαχ,Βουδα,whatever) δηλαδη  :-)

 

 

Απλα μην ξεχναμε οτι αλλα μπορει να μας λενε και αλλιως να ειναι εκει μεσα….

 

 

Μπορει απο την αρχη να ηταν ρημαδιο εκει μεσα, με ολα πεσμενα …. αυτο δεν θα το μαθουμε ποτε…..

 

Φιλικα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε παντως να λεμε σε οποιον βγαινει δημοσια να μιλησει (εχει , δεν εχει δικιο σε αυτο που θα πει) οτι δεν ξερει και οτι ειναι χαζος.

 

Παντως,  οταν με το καλο τελειωσει ολο το στορυ, και με οσα εχουν ποσταριστει εδω περα,  απο δηλωσεις που εχουν κανει στα περιοδικα και στην τηλεοραση, ολοι οι εμπλεκομενοι,

 

 

να δουμε αν θα κρατησουν την σταση που ειχαν ή θα την αλλαξουν…..

 

 

 

Ντοκουμεντα θα υπαρχουν :devil:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον βρήκαμε άθικτους 2 διαφραγματικούς τοίχους πως είναι δυνατόν το χώμα να έχει προέλθει από τσουνάμι; Οι τοίχοι δεν μπορεί να τοποθετήθηκαν μετά την γέμιση με το χώμα. Πως θα μπορούσε να γεμίσει ο πρώτος θάλαμος πχ με χώμα μέχρι το κεφάλι των σφιγγών χωρίς να πέσει ο τοίχος μπροστά τους; Και αν έμπαινε νερό με τέτοια ορμή που να μεταφέρει τόσο μεγάλο όγκο χώματος δεν θα έπρεπε μέσα να έχουν διαλυθεί όλα; Οι σφίγγες να έχουν πέσει, το μωσαϊκό να φέρει ίχνη από την τριβή με τα φερτά υλικά, στα μάρμαρα να υπάρχουν χτυπήματα και γρατζουνιές.

 

Η μοναδική γέμιση που γνώριζαν οι αρχαίοι έλληνες ήταν η μπεσαμέλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η τοποθέτηση του κεφαλιού μου κάνει για προσπάθεια από κάποιους είτε αλλόθρησκους είτε πιο πολύ προληπτικούς οι οποίοι σε μεταγενέστερο χρόνο σφράγισαν το μνημείο λόγω άλλων -θρησκευτικών μάλλον- αντιλήψεων και σε αυτήν την διαδικασία αφαίρεσαν τα κεφάλια των σφιγγών και το πρόσωπο της καρυάτηδας για να πετύχουν κάποιου είδους εξαγνισμό.

 

Στις σφίγγες ήταν εύκολα τα πράγματα γιατί κεφάλια και φτερά ήταν ένθετα οπότε απλώς τα ξεκούμπωσαν. Στις καρυάτηδες ξεκούμπωσαν τα χέρια αλλά έπρεπε να χαλάσουν και το πρόσωπο. Βαρέσανε με τον γκασμά το πρόσωπο της μίας, το οποίο ήταν λόγω τάσεων ήδη ραγισμένο όπως είναι και της άλλης οπότε έσπασε πάνω ακριβώς στην ρωγμή. Γιαυτό και το κομμάτι που λείπει ξεκινάει από το επιστύλιο πάνω, και όχι σε τυχαίο σημείο, γιατί είχε ήδη δεχτεί την φυσική φθορά λόγω βάρους και σεισμών οπότε ήταν έτοιμο. Αυτό εξηγεί και γιατί δεν βρέθηκε στο χώμα χαμηλά, επειδή το πήραν μετά που έπεσε. Το γιατί δεν πείραξαν αρκετά το πρόσωπο της άλλης καρυάτηδας μοιάζει άγνωστο όπως και το ψηφιδωτό, αν και αυτό ίσως να μην το θεωρούσαν "απειλή", ίσως γιατί ξεφεύγει από τα χαρακτηριστικά τα αρχαιοελληνικά όπως είναι τα αγάλματα και γιαυτό να μην τους ξένιζε τόσο πολύ.

 

Πάντως όσο προχωράμε προς τα μέσα τα ευρήματα είναι πιο άθικτα. Οι σφίγγες δεν έχουν κεφάλια-φτερά, οι καρυάτηδες σώζουν το ένα πρόσωπο, ενώ το ψηδιτωτό είναι ουσιαστικά ακαίρεο. Και λίγο πιο κάτω βρίσκουμε αυτά που είχαμε χάσει. Ίσως υπάρχει κάποια λογική που όσο προχωρούσαν προς τα μέσα έκαναν λιγότερες φθορές.

 

Το σημαντικό όμως που δεν έχει ειπωθεί, είναι οι διαφραγματικοί τοίχοι. Και οι δύο είναι χτισμένοι  ακριβώς μπροστά από τα δύο ζεύγη  αγαλμάτων που ήθελαν να ξορκίσουν, σαν να ήθελαν να βάλουν τον τοίχο μπροστά στο οπτικό τους πεδίο για να τα αποδυναμώσουν. Έχτισαν ολόκληρο  τοίχο μπροστά τους, ενώ άμα ήθελαν απλώς να σφραγίσουν τον χώρο θα έβαζαν τους πορόλιθους στην πόρτα ανάμεσα στις καρυάτηδες ή στην πόρτα κάτω από τις σφίγγες που θα ήταν σαφώς πιο γρήγορο και εύκολο.

 

Αυτό μου δείχνει ότι έγινε για προληπτικούς λόγους όπου ήθελαν να ξορκίσουν κάποιο πνεύμα(ή κάτι τέτοιο w/e).

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε, αλλά νομίζω βγάζει λογική σε αρκετά πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μια κάποια λογική αυτά που λες. Δυστυχώς ο καιρός έχει παγώσει τις εργασίες και δε βλέπω τη Τρίτη να έχουμε ιδιαίτερες ανακοινώσεις. Έυχομαι τουλάχιστον να βρεθεί και το δεύτερο κεφάλι. Αυτό θα αποδυναμώσει τη θεωρία οτι τυμβωρύχοι τα έβαλαν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, διότι δεν ξέρουμε αν ο τρίτος θάλαμος, ο οποίος τώρα ανασκάπτεται, είναι και ο τελευταίος. Δεν γνωρίζουμε πού τελειώνει αυτό το μνημείο, ούτε πόσες φάσεις είχε» απαντά ο κ. Θέμελης, ο οποίος διατηρεί επιφυλάξεις κατά πόσο το νέο εύρημα είναι από το ίδιο μάρμαρο που είναι κατασκευασμένες οι Σφίγγες -κάτι που δεν έχει αποσαφηνιστεί από την ανασκαφέα Κατερίνα Περιστέρη στην επίσημη ανακοίνωση μέσω του υπουργείου Πολιτισμού, την ώρα που άλλη ερευνήτρια με περγαμηνές στη γλυπτική επισημαίνει ότι «το κεφάλι της Σφίγγας χρειάζεται προσοχή και δυσκολεύει τα πράγματα, διότι δεν είναι συνηθισμένες οι Σφίγγες με πόλο την συγκεκριμένη εποχή».

«Το μόνο σταθερό σημείο χρονολόγησης που έχει αποκαλυφθεί ως τώρα ότι είναι το ψηφιδωτό με την Αρπαγή της Περσεφόνης, το οποίο προέρχεται σαφέστατα τόσο τεχνοτροπικά όσο και εικονογραφικά από το περιβάλλον της Πέλλας και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι δημιουργία του 2ου ή του 1ου αι. π.Χ.» καταλήγει ο κ. Θέμελης.

 

άλλο ένα σημείο για τις σφίγγες και ότι ίσως δεν είναι από το συγκεκριμένο μνημείο. οι σφίγγες με πόλο δεν είναι συνηθισμένες εκείνη την εποχή. κάποιος που ξέρει περισσότερα να μας απαντήσει εάν ο θέμελης έχει δίκιο σε αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσία τυμβωρύχων δείχνει η κεφαλή της Σφίγγας

 

"«Η εμπειρία μας έχει δείξει ότι η πρώτη γενιά τυμβωρύχων κυνηγά το χρυσάφι. Δεν της περνά από το μυαλό να αναζητήσει οτιδήποτε άλλο. Από το μνημείο της Αμφίπολης όμως έχουν περάσει και φτωχοί μεταλλοκυνηγοί που εμφανίζονται στον χριστιανικό Μεσαίωνα, δηλαδή κάπου στον 8ο-9ο αι. Πρόκειται για ανθρώπους που αναζητούν μέταλλο για να φτιάξουν κυρίως αγροτικά εργαλεία σε μια εποχή που οι εμπορικοί δρόμοι ήταν κλειστοί. Έκαναν δηλαδή κάτι ανάλογο με αυτό που κάνουν σήμερα κάποιοι Τσιγγάνοι. Απλώς η πρώτη γενιά τυμβωρύχων έχει ως κίνητρο την απληστία. Θέλει το χρυσάφι. Και μπορεί να έδρασε και μόλις μια γενιά μετά από εκείνους που έφτιαξαν τον τάφο και γνώριζαν καλά το πολύτιμο περιεχόμενο του» υποστηρίζει ο κ. Θέμελης, σημειώνοντας: 

«Οι δεύτεροι κινήθηκαν από ανάγκη. Απέσπασαν τα κεφάλια των Σφιγγών, τα οποία ήταν ένθετα, για να πάρουν το μέταλλο των συνδέσμων. Το ίδιο έκαναν και με τα χέρια των Καρυατίδων. Όλες αυτές οι καταστροφές πάντως, και ειδικά η σπασμένη μαρμάρινη πόρτα, δεν μπορεί να αποδίδεται σε σεισμούς και σε οβίδες, όπως έχω ακούσει να λέγεται»."

 

 

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231358595

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...