Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ένα θρεντ που μένει να ακούσεις για νεφελίμ και ελοχιμ, πάει πολύ εύκολα το μυαλό σου στο να διαβάσεις σορό Ιούλιου Καίσαρα.

εις αύριον τα σπουδαία. Καληνύχτα.

Εργάζεσαι στην Αμφίπολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού, έτσι κι αλλιώς, σορό δεν έχει ο Ιούλιος Καίσαρας. :P Τον έκαψαν (τον έκαναν στάχτες) που τις είχαν στο Castel Sant' Angelo, από όσο γνωρίζω, μαζί με άλλων Αυτοκρατόρων και μετά τις σκόρπισαν διάφοροι επιδρομείς.

Δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τελευταίο. Μπορεί οι στάχτες του να εκλάπησαν και να μεταφέρθηκαν κι αυτές στην Αμφίπολη, η οποία μη ξεχνάμε ότι από ένα σημείο και μετά πέρασε σε ρωμαϊκά χέρια. Αρα, ας μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο να βρούμε, όχι μόνο τη σορό του Αλέκου, αλλά και τις στάχτες του Καίσαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει αύριο? Θα έχουμε καμιά εξέλιξη?

καλέ, κοινή έκφραση είναι. 

 

προσωπική μου γνώμη, θα αργήσει αρκετά, οπλιστείτε με υπομονή 

 

Τελικά είναι ο Φίλιππος Β´ ή ο Αρριδαίος στη Βεργίνα;

Ακόμα διαφωνούν;

Τα wiki λένε ό,τι να'ναι, εξαρτάται τι διαβάζεις, για Βεργίνα, για Ανδρόνικο, κτλ, το καθένα δίνει και άλλη απάντηση

βασικό καίριο ερώτημα, είναι η Βεργίνα η πόλη των Αιγών; όταν το αποσαφηνίσουν (αμήν) θα δούμε και περί τίνος πρόκειται...

 

(νομίζω για την αυριανή μέρα θα ασχοληθούν με το εν λόγω θέμα οι "συνάδελφοι" ινσομνιακοί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τελευταίο. Μπορεί οι στάχτες του να εκλάπησαν και να μεταφέρθηκαν κι αυτές στην Αμφίπολη, η οποία μη ξεχνάμε ότι από ένα σημείο και μετά πέρασε σε ρωμαϊκά χέρια. Αρα, ας μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο να βρούμε, όχι μόνο τη σορό του Αλέκου, αλλά και τις στάχτες του Καίσαρα.

Λες; :P

 

βασικό καίριο ερώτημα, είναι η Βεργίνα η πόλη των Αιγών; όταν το αποσαφηνίσουν (αμήν) θα δούμε και περί τίνος πρόκειται...

(νομίζω για την αυριανή μέρα θα ασχοληθούν με το εν λόγω θέμα οι "συνάδελφοι" ινσομνιακοί)

Στην ξενάγηση που μας έκαναν εκεί, ένας αρχαιολόγος μας είπε ότι ο Β' είναι εκεί. Λες να είναι και ο Γ' πουθενά χωμένος; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Β' είναι εκεί σίγουρα. Για τον Γ' δεν ξέρω.

πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος; ήσουν παρόν στην ταφή; ή έχεις αρχαιολογικομαντικές τρολοικανότητες μεσιέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλέ, κοινή έκφραση είναι. 

 

προσωπική μου γνώμη, θα αργήσει αρκετά, οπλιστείτε με υπομονή 

 

βασικό καίριο ερώτημα, είναι η Βεργίνα η πόλη των Αιγών; όταν το αποσαφηνίσουν (αμήν) θα δούμε και περί τίνος πρόκειται...

 

(νομίζω για την αυριανή μέρα θα ασχοληθούν με το εν λόγω θέμα οι "συνάδελφοι" ινσομνιακοί)

Το ξέρω, απλά είπα μήπως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος; ήσουν παρόν στην ταφή; ή έχεις αρχαιολογικομαντικές τρολοικανότητες μεσιέ; 

Ήδη έχω απαντήσει. :P

 

Στην ξενάγηση που μας έκαναν εκεί, ένας αρχαιολόγος μας είπε ότι ο Β' είναι εκεί. Λες να είναι και ο Γ' πουθενά χωμένος; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες; :P

 

Στην ξενάγηση που μας έκαναν εκεί, ένας αρχαιολόγος μας είπε ότι ο Β' είναι εκεί. Λες να είναι και ο Γ' πουθενά χωμένος; :P

στην ξενάγηση ήταν ξεναγός, τελείωσε σχολή ξεναγών - προφανώς δεν είχε απελευθερωθεί ακόμα το επάγγελμα ώστε να διοχετευθούν αρχαιολόγοι στις ξεναγήσεις-  και διερωτώμαι εγώ, αν σου έλεγε ότι ήταν ο Αλέξανδρος ο Α΄θα τον πίστευες; γενικά ότι σου λένε το πιστεύεις; 

 

για τίποτα να μην είσαι σίγουρο γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο (εκτός αν συνοδεύεται από επιγραφή "εδώ Αιγές" "εδώ θαμμένος ο Αρριδαίος, ο Β', ο Δ'¨ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικό καίριο ερώτημα, είναι η Βεργίνα η πόλη των Αιγών; όταν το αποσαφηνίσουν (αμήν) θα δούμε και περί τίνος πρόκειται...

 

(νομίζω για την αυριανή μέρα θα ασχοληθούν με το εν λόγω θέμα οι "συνάδελφοι" ινσομνιακοί)

Ασε τι λένε οι επιστήμονες. Εμείς στο ινσόμνια ήδη καταλήξαμε κάμποσες σελίδες πίσω ότι είναι 100% του Β'. Τώρα πάμε γι άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, απλά είπα μήπως :-)

θα αργήσει αφού πράττουν κατά του αρχαιολογικού δέοντος. Υπομονή! 

 

 

Ασε τι λένε οι επιστήμονες. Εμείς στο ινσόμνια ήδη καταλήξαμε κάμποσες σελίδες πίσω ότι είναι 100% του Β'. Τώρα πάμε γι άλλα!

Χαραμίζεστε!!! Πρέπει να αιτηθείτε άμεσης χορήγησης Πτυχίου Αρχαιολογίας ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ξενάγηση ήταν ξεναγός, τελείωσε σχολή ξεναγών - προφανώς δεν είχε απελευθερωθεί ακόμα το επάγγελμα ώστε να διοχετευθούν αρχαιολόγοι στις ξεναγήσεις-  και διερωτώμαι εγώ, αν σου έλεγε ότι ήταν ο Αλέξανδρος ο Α΄θα τον πίστευες; γενικά ότι σου λένε το πιστεύεις; 

 

για τίποτα να μην είσαι σίγουρο γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο (εκτός αν συνοδεύεται από επιγραφή "εδώ Αιγές" "εδώ θαμμένος ο Αρριδαίος, ο Β', ο Δ'¨ κτλ

Κοίτα, προτού πάω εκεί ήξερα γενικά ότι στην Βεργίνα είχαν βρει Βασιλικούς τάφους όπου ήταν θαμμένος ένας Φίλιππος. Ε, μου είπε ο άλλος (αρχαιολόγος ήταν, Ιστορικό Αρχαιολογικό είχε τελειώσει) ότι ήταν ο Β', άρα γιατί να μην τον πιστέψω; Προφανώς εάν μου έλεγε ότι ήταν ο Μ. Αλέξανδρος δεν θα τον πίστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχω απαντήσει. :P

Δες εδώ http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=106892

 

μην τα δέσεις κόμπο ότι λένε, στο παραθέτω για να δεις τι γίνεται στην αρχαιολογική έρευνα - βιβλιογραφία, ο ένας αναιρεί τον άλλο προσπαθώντας να τεκμηριώσει την δικιά του άποψη. Δεν είναι η επιστημή της αρχαιολογίας δεδομένη επ' ουδενί. Πρέπει να μελετάς, να τεκμηριώνεις και γενικά να εξετάζεις τις προτάσεις των άλλων ως προς την αληθοφάνεια τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...