Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρουμε βρε το βάθος του εσωραχίου του τυμπάνου της εισόδου βρε. Είναι τίγκα στο χώμα και χρειάζεται αποχωμάτωση και αυτό ώστε να φανεί πλήρως και η τρίτη του διάσταση. 

Άσε τις υποθέσεις στα χέρια των κατάλληλων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι δυο Σφιγγες ειναι κατα πολυ διαφορετικες μεταξυ τους.Η δεξια οπως βλεπουμε στις φωτογραφιες ειναι ποιο ταιριαστη στην ολη κατασκευη.

Δεν έχει ακουστεί κάτι για διαφορετικές σφίγγες μέχρι τώρα νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρουμε βρε το βάθος του εσωραχίου του τυμπάνου της εισόδου βρε. Είναι τίγκα στο χώμα και χρειάζεται αποχωμάτωση και αυτό ώστε να φανεί πλήρως και η τρίτη του διάσταση. 

 

Άσε τις υποθέσεις στα χέρια των κατάλληλων...

 

Υποθέσεις κάνω γιατί μου αρέσει και ασχολούμαι, και δεν πιστεύω οτι λέω μπούρδες καθώς ο τάφος φαίνεται οτι έχει δεχτεί επιρροή απο την Αίγυπτο καθώς και είναι ο μεγαλύτερος κυκλικός τάφος που έχουμε βρεί, και λογικά και το εσωτερικό του μπορεί να είναι πρωτόγνωρο..

 

Άλλωστε πολλοί αιγυπτιακοί τάφοι, έχουν αυτόν τον διάδρομο με τα αγάλματα και απο τις 2 μεριές (το ενα να κοιταει το αλλο) πρίν φτάσουν στο δωμάτιο της σαρκοφάγου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέσεις κάνω γιατί μου αρέσει και ασχολούμαι, και δεν πιστεύω οτι λέω μπούρδες καθώς ο τάφος φαίνεται οτι έχει δεχτεί επιρροή απο την Αίγυπτο καθώς και είναι ο μεγαλύτερος κυκλικός τάφος που έχουμε βρεί, και λογικά και το εσωτερικό του μπορεί να είναι πρωτόγνωρο..

 

Άλλωστε πολλοί αιγυπτιακοί τάφοι, έχουν αυτόν τον διάδρομο με τα αγάλματα και απο τις 2 μεριές (το ενα να κοιταει το αλλο) πρίν φτάσουν στο δωμάτιο της σαρκοφάγου..

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι οι αντωπές σφίγγες φρουρούν την είσοδο από κάτω. Δεν οδηγούν πουθενά οι ίδιες....

 

Μη στρέφεσαι προς τα κάτω, αλλά προς τα ανατολικά (Ιεράπολη Φρυγίας πχ) αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για μακεδονικό τάφο όπως αυτοί που ήρθαν στο φως στη Βεργίνα, στην Πέλλα, στη Μίεζα με τέτοιου τύπο περιβόλους. Τέτοιοι τύποι σε μικρότερη κλίμακα βρέθηκαν στη Φρυγία. Γιατί σε μικρότερη; δίοτι το θέμα του κόστους που είναι συναφές με το μέγεθος συναρτάται και από το αν πρόκειται για τύμβος (δλδ. συνολικά τεχνητή κατασκευή) ή διαχείριση υπάρχοντος φυσικού υψώματος ...

 

 

Αυτά για γενικά, ειδικά χρειαζόμαστε συστηματική και προσεκτική στρωματογραφική ανασκαφή. 

 

επαναλαμβάνω, δεν είμαστε συνανασκαφείς, ας αφήσουμε τον ανασκαφέα ήρεμο να κάνει την δουλειά του. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι οι αντωπές σφίγγες φρουρούν την είσοδο από κάτω. Δεν οδηγούν πουθενά οι ίδιες....

 

Μη στρέφεσαι προς τα κάτω, αλλά προς τα ανατολικά (Ιεράπολη Φρυγίας πχ) αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για μακεδονικό τάφο όπως αυτοί που ήρθαν στο φως στη Βεργίνα, στην Πέλλα, στη Μίεζα με τέτοιου τύπο περιβόλους. Τέτοιοι τύποι σε μικρότερη κλίμακα βρέθηκαν στη Φρυγία. Γιατί σε μικρότερη; δίοτι το θέμα του κόστους που είναι συναφές με το μέγεθος συναρτάται και από το αν πρόκειται για τύμβος (δλδ. συνολικά τεχνητή κατασκευή) ή διαχείριση υπάρχοντος φυσικού υψώματος ...

 

 

Αυτά για γενικά, ειδικά χρειαζόμαστε συστηματική και προσεκτική στρωματογραφική ανασκαφή. 

 

επαναλαμβάνω, δεν είμαστε συνανασκαφείς, ας αφήσουμε τον ανασκαφέα ήρεμο να κάνει την δουλειά του. 

 

 

ε καλά δεν τον ενοχλούμε κιόλας κουβεντιάζοντας! :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ξέρω οτι η αποψη μου εχει ελαχιστες αν οχι μηδενικες πιθανοτητες, και προφανως και ξερω οτι δεν εχω τις γνωσεις που εχεις εσυ.. αλλα ακομα και εσυ δεν εισαι 100% σιγουρη καθως οπως ειπες δεν εχουν σκαψει να δουν το βαθος του εσωραχίου του τυμπάνου της εισόδου (περιοχη πισω απο τις σφιγγες)..

 

Απλα ο ταφος εχει μια μοναδικοτητα και πιστευω πως θα βρουμε πραγματα τα οποια δεν εχουμε ξαναδει απο θεμα αρχιτεκτονικης, ευρηματων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά δεν τον ενοχλούμε κιόλας κουβεντιάζοντας! :-)

Εμείς ναι αλλά γενικά το όλο θέμα έχει εξυψωθεί στο βωμό της φαντασίας. 

 

Ειδικά οι δικές σας οργιάζουν!!! και δη της τηλεόρασης που αναπαράγουν το θέμα με φόντο τον Στρατηλάτη, ωχ ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στρέφεσαι προς τα κάτω, αλλά προς τα ανατολικά (Ιεράπολη Φρυγίας πχ) αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για μακεδονικό τάφο όπως αυτοί που ήρθαν στο φως στη Βεργίνα, στην Πέλλα, στη Μίεζα με τέτοιου τύπο περιβόλους. Τέτοιοι τύποι σε μικρότερη κλίμακα βρέθηκαν στη Φρυγία. Γιατί σε μικρότερη; δίοτι το θέμα του κόστους που είναι συναφές με το μέγεθος συναρτάται και από το αν πρόκειται για τύμβος (δλδ. συνολικά τεχνητή κατασκευή) ή διαχείριση υπάρχοντος φυσικού υψώματος ...

 

 

Είχαν σφίγγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ξέρω οτι η αποψη μου εχει ελαχιστες αν οχι μηδενικες πιθανοτητες, και προφανως και ξερω οτι δεν εχω τις γνωσεις που εχεις εσυ.. αλλα ακομα και εσυ δεν εισαι 100% σιγουρη καθως οπως ειπες δεν εχουν σκαψει να δουν το βαθος του εσωραχίου του τυμπάνου της εισόδου (περιοχη πισω απο τις σφιγγες)..

 

Απλα ο ταφος εχει μια μοναδικοτητα και πιστευω πως θα βρουμε πραγματα τα οποια δεν εχουμε ξαναδει απο θεμα αρχιτεκτονικης, ευρηματων κλπ

Πως μπορεί κάποιος να 'ναι σίγουρος αφού δεν είναι συνανασκαφέας; Προφανώς οι γνώσεις μου επί των αρχαιολογικών θα είναι περισσότερες .. το επάγγελμά μου είναι εξάλλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεί κάποιος να 'ναι σίγουρος αφού δεν είναι συνανασκαφέας;

Γιατί, αυτοί είναι 100% σίγουροι για το τι περιμένουν; Αν ναι, τότε να μας το πούνε επιτέλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεί κάποιος να 'ναι σίγουρος αφού δεν είναι συνανασκαφέας; Προφανώς οι γνώσεις μου επί των αρχαιολογικών θα είναι περισσότερες .. το επάγγελμά μου είναι εξάλλου 

 

Θεωρείς την άποψη μου παρατραβηγμένη; Ο τάφος έχει αιγυπτιακά στοιχεία και εγω πιστεύω οτι δεν αποκλείται να υπάρχουν κι αλλες σφίγγες σε σειρά.. 

 

Παρατήρησες το σοβατεπί πίσω απο τις σφίγγες? Εσύ λες οτι θα έφτιαχναν σοβατεπί για 5-6 εκατοστά? Δείχνει οτι συνεχίζει και έχει βάθος..

 

image.jpg

 

 

Μη στρέφεσαι προς τα κάτω, αλλά προς τα ανατολικά (Ιεράπολη Φρυγίας πχ) αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για μακεδονικό τάφο όπως αυτοί που ήρθαν στο φως στη Βεργίνα, στην Πέλλα, στη Μίεζα με τέτοιου τύπο περιβόλους. Τέτοιοι τύποι σε μικρότερη κλίμακα βρέθηκαν στη Φρυγία. Γιατί σε μικρότερη; δίοτι το θέμα του κόστους που είναι συναφές με το μέγεθος συναρτάται και από το αν πρόκειται για τύμβος (δλδ. συνολικά τεχνητή κατασκευή) ή διαχείριση υπάρχοντος φυσικού υψώματος ...

 

 

Βρέθηκαν και εκεί σφίγγες; Αν οχι, πως θεωρεις οτι ειναι ιδιοι και λες οτι μονο στο μεγεθος εχουν διαφορά; Ο τάφος της Αμφίπολης με την εύρεση των σφιγγών δείχνει οτι έχει αιγυπτιακά στοιχεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησες το σοβατεπί πίσω απο τις σφίγγες? Εσύ λες οτι θα έφτιαχναν σοβατεπί για 5-6 εκατοστά? Δείχνει οτι συνεχίζει και έχει βάθος..

 

Μπορεί να κάνει γωνία 90 μοίρες και να συνεχίζει σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι της εισόδου προς τα μέσα,δεν μπορείς να ξέρεις αν συνεχίζει ευθεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swimmer 21, Θεωρείς ότι οι Σφίγγες αυτοί καθ'αυτοί αποτελούν την είσοδο και πίσω από το χωμάτινο φόντο βρίσκονται και άλλες στη σειρά; 


Το "σοβατεπί" φαίνεται για πλάκα ορθομαρμάρωσης που ίσως απολήγει σε τοιχίο όπου κλείνει το τύμπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνει γωνία 90 μοίρες και συνεχίζει σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι της εισόδου προς τα μέσα,δεν μπορείς να ξέρεις αν συνεχίζει ευθεία.

 

Μα ναι.. προφανως, αλλα οχι η αποψη μου να μηδενιζεται.. Και επισης αυτα που λεω ειναι καθαρα αρχιτεκτονικης αποψης.. 

 

Swimmer 21, Θεωρείς ότι οι Σφίγγες αυτοί καθ'αυτοί αποτελούν την είσοδο και πίσω από το χωμάτινο φόντο βρίσκονται και άλλες στη σειρά; 

 

Θεωρώ οτι η εισοδος ειναι κατω απο τις σφιγγες σε μορφη "Π" και απο πανω το ημικυκλιο με τις σφιγγες συνεχιζει στο μηκος του διαδρομου στηριζομενο απο κίονες στο εσωτερικό του τάφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...