Προς το περιεχόμενο

Αγγλικά μενού σε ελληνικά Windows 7 Ultimate 64bit


Thessgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έχω στα χέρια μου τον η/υ κάποιου γνωστού για να του κάνω κάποιες εργασίες. Μέσα σε όλα τα άλλα προβλήματα μου ανέφερε ότι ενώ η γλώσσα των Windows είναι γυρισμένη στα ελληνικά, κάποια μενού εμφανίζονται στα αγγλικά (π.χ. Accessories, Documents, Music κλπ) ενώ άλλα είναι στα ελληνικά.

Έχει περασμένα Windows 7 Ultimate 64bit και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι "σπασμένα".

Το παραπάνω πρόβλημα λέτε να οφείλεται στα "σπασμένα" Windows ή είναι γνωστό και διορθώνεται με κάποιο τρόπο;

Προφανώς δεν πρόκειται να σπάσω τα μούτρα μου για να λύσω πρόβλημα με παράνομα Windows αλλά αν λύνεται εύκολα θα με ενδιέφερε μια λύση.

 

Ευχαριστώ... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναρξη

πινακας ελεγχου

περιοχη και γλωσσα

και πηγαινε καρτελα διαχειριση

αντιγραφη ρυθμισεων και τικαρε τα 2 κουτακια που εχει απο κατω

οκ restart και βλεπεις τι γινεται

Αρκει να εχεις σωστες επιλογες γλωσσας για windows και γλωσσες πληκτρολογιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περασμένο αγγλικά MUI (multilingual user interface) και από ότι φαίνεται κατά την εγκατάσταση επέλεξε ελληνική γλώσσα, γιατί μου λέει ότι είναι η γλώσσα συστήματος και δεν μπορώ να την απεγκαταστήσω. Τα αγγλικά μπόρεσα να τα ξαναεγκαταστήσω αλλά δεν διορθώθηκε κάτι.

 

Επίσης έκανα τις αλλαγές από το control panel όπως επίσης δημιούργησα και νέο-δοκιμαστικό user αλλά τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Ultimate. Υπάρχουν τα πακέτα γλωσσών στα updates. Επειδή όμως υπάρχει "θέμα", βρες και κατέβασε ο ίδιος το ελληνικο mui, και χρησιμοποίησε το vistalizator.

 

Ρίξε μια ματια και σ'αυτο το θέμα: http://www.insomnia.gr/topic/314015-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-language-pack-%CF%83%CE%B5-windows-7/page-5

 

παίζει ρόλο και αν έχει sp1 σε κάποιες μεθόδους. Θα χρειαστει και restart μετά το πέρασμα και την εναλλαγή γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Αρκετά διαφωτιστικό το θέμα που μου πρότεινες αν και δεν ταιριάζει 100% με την περίπτωσή μου.

 

Προφανώς μου προτείνεις να περάσω πάλι το ελληνικό MUI για να διορθώσει τα προβληματικά αρχεία.

 

Είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν Vistalizator για να μετατρέψω αγγλικά Windows Home Premium σε ελληνικά και λειτούργησε σωστά.

 

Έχω τις εξής απορίες:

1. Σε Windows 7 Ultimate θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο ή θα μου κάνει και καμία ζημιά;

2. Έχει SP1. Μήπως δεν ενδείκνυται πια το Vistalizator (αν δεχθούμε ότι τελικά θα το χρησιμοποιήσουμε);


--------------------------------------------------------------------------------------

Απαντάω ο ίδιος!!!

 

Δοκίμασα το Vistalizator αλλά ούτε αυτό μπορεί να αφαιρέσει το ελληνικό mui για να το ξαναπεράσω.

Μάλλον τα Windows απαγορεύουν οποιαδήποτε ενέργεια για αφαίρεση της default γλώσσας.

Υποθέτω ότι το dvd που χρησιμοποίησε για να εγκαταστήσει τα Windows είχε "πειραγμένα" αρχεία. Δεν θα μπω στον πειρασμό να πειράξω το registry ή να αντικαταστήσω αρχεία συστήματος, γιατί μετά υπάρχει πιθανότητα να μην λειτουργεί το dvd αποκατάστασης. Μπορεί δηλαδή τα Windows να νομίζουν ότι πρέπει να μπει δισκάκι με άλλη γλώσσα και μετά να μην συμμαζεύεται η κατάσταση...

 

Συμπέρασμα: Αν θες να κάνεις "πειρατεία" φρόντισε να την κάνεις σωστά!!! :devil: :ph34r: :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το ποστ. Πάνω σ'αυτο:

 

2. Έχει SP1. Μήπως δεν ενδείκνυται πια το Vistalizator (αν δεχθούμε ότι τελικά θα το χρησιμοποιήσουμε);

 

Το'χω δοκιμάσει ο ίδιος, κανένα πρόβλημα. Ίδια έκδοση Win7. Παρόμοια περίπτωση, από αγγλικο interface σε ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι οτι ουσιαστικα παμε να αφαιρεσουμε την ελληνικη γλωσσα απο ελληνικα Windows και γι' αυτο δεν μας αφηνει.

Σε αγγλικα Windows το εχω κανει αρκετες φορες, κυριως σε XP, και δουλεψε σωστα.

 

Απο εδω και περα το ζητημα δεν εχει πια πρακτικη σημασια για μενα. Μονο εγκυκλοπαιδικη. Το σεναριο στο οποιο πρεπει να δωθει λυση ειναι:

Εγκαθιστουμε Windows 7 Ultimate και επιλεγουμε ελληνικη γλωσσα κατα την εγκατασταση.

Παρατηρουμε οτι καποια μενου ειναι στα αγγλικα ενω αλλα οχι.

Μπορουμε αν θελουμε να εγκαταστησουμε αγγλικο mui ωστε να το επιλεξουμε και μετα να βαλουμε παλι ελληνικα.

Το προβλημα δεν διορθωνεται αλλα δεν εχουμε και καποιο τροπο ωστε να αφαιρεσουμε τα ελληνικα για να τα εγκαταστησουμε παλι (τα αγγλικα αφαιρουνται χωρις προβλημα).

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας και υποθετω οτι χρησιμοποιησε δισκακι με αγγλικα windows στα οποια περαστηκε το ελληνικο mui με slipstreaming χωρις να αλλαχθουν ολα τα απαραιτητα αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...