Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι και διακλαδώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να πας στην forthenet ποια η διαφορά και η forthenet την καλωδίωση του ΟΤΕ χρησιμοποιεί ιδιόκτητα δίκτυα δεν υπάρχουν ακόμη στην Ελλάδα όλοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ το μόνο στις άλλες εταιρείες πας για φτηνότερο τιμολόγιο έχω και εγώ forthenet καμιά  διαφορά από τον ΟΤΕ παίζει μεγάλο ρόλο και η απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο  του ΟΤΕ

 

Μία από τις ουσιαστικές διαφορές των ρυθμίσεων της forthnet σε σχέση με τον ΟΤΕ και άλλους παρόχους είναι ότι ορίζει SNR το 6 έναντι 9 ή και 12 των άλλων, με αποτέλεσμα να κλειδώνεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μέσα στο σπίτι έχω 4 τηλεφωνικές μπρίζες απο τις οποίες 2 χρησιμοποιούνται, στην μία είναι συνδεμένο το router και στην άλλη το τηλέφωνο με φίλτρο.

Έξω απο την εξώπορτα υπάρχει πάνω στον τοίχο ένα στρόγγυλο καπάκι και μέσα υπάρχει το καλώδιο του χαλκού που έρχεται απο τον ΟΤΕ. Σε αυτό το καλώδιο υπάρχουν ενωμένα πάνω του 4 διακλαδώσεις, που υποθέτω δίνουν σήμα στις 4 μπρίζες που έχω στο σπίτι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αποσυνδέσω τις 2 που δεν χρειάζομαι και αφήσω αυτές που χρησημοποιώ θα είμαι καλύτερα απο άποψη ταχύτητας ή ping? Η γραμμή "βαραίνει" και μόνο που είναι συνδεμένες και αυτές που δεν χρησημοποιούντε? (δεν έχω κάποια συσκευή συνδεμένη πάνω τους). ή δεν αξίζει να ασχοληθώ?

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου, ούτε έχω αποσυνδέσεις, τα στατιστικά είναι:

 

Downstream Upstream : 15893 kbps 1023 kbps 

 

SNR Margin: 8.6 dB 9.1 dB      

 

Line Attenuation: 11.9 dB 4.8 dB      

 

σε adsl τα παραλληλα δεν βαραινουν πολυ αλλα για μενα βγαλε οτι δεν χρειαζεται.οπως γραφω πιο κατω ασε μονο την γραμμη του οτε και το καλωδιο που παει στο πριζακι που θες και εκει βαλε splitter και βαλε και τηλ και ιντερνετ.θα εισαι και ετοιμος για vdsl αν το κανεις ετσι διοτι στο vdsl απαγορευονται τα παραλληλα.θα πρεπει ολα τα τηλ να παιρνουν απο το splitter και οχι απο παραλληλα με φιλτρα.

Θέλω να παρατηρήσω ότι η συνδεσμολογία που αναφέρεις δεν πρέπει να είναι σωστή.

Κατ' αρχάς, η κεντρική πρίζα του ΟΤΕ δεν μπορεί να είναι έξω από την εξώπορτα αλλά μέσα στο σπίτι και συνήθως είναι μέσα στο σαλόνι.

 

Εάν έχουν εγκατασταθεί στο σπίτι, από τον ηλεκτρολόγο, 2 ζευγάρια τηλεφωνκών γραμμών, το ένα, συνήθως, σταματάει στην κεντρική πρίζα και το άλλο διακλαδίζεται στα δωμάτια του σπιτιού. Επομένως, δεν είναι σωστό να παίρνεις από τη μία πρίζα adsl και από την άλλη τηλέφωνο. Από την κεντρική πρίζα πρέπει να πάρεις το adsl, να βάλεις φίλτρο και από την έξοδό του να πάρεις τηλέφωνο και αν θέλεις να το συνεχίσεις σε άλλα δωμάτια.

se adsl αυτο που εχει κανει δεν ειναι λαθος οτι δηλαδη εχει παραλληλα καλωδια σε καποιο σημειο.σε vdsl ειναι λαθος.αυτο που αναφερεις στο τελος ναι ειναι η ιδανικη λυση αλλα στο adsl δεν σου προσφερει πολλα.οχι οτι ειναι λαθος να το κανει.αντιθετως ειναι σωστο και το ιδανικο απλα και να μην το κανει δεν θα εχει μεγαλη απωλεια.σιγουρα σε vdsl οτι παραλληλο βαλεις θα σου σκιζει την ταχυτητα.εκτος αν εννοεις οτι εχει ενωση την γραμμη του οτε και στα 2 ζευγαρια και στο κανονικο και στο αναπληρωματικο οτι δηλαδη εχει διακλαδωση εκει που ερχεται ο οτε πριν το κουτακι που μας αναφερει.αυτο μπορει να το βρει και να το αποσυνδεσει αλλα για να ειναι σιγουρος πρεπει να μετρησει και ταση οταν τα εχει ολα αποσυνδεδεμενα για να δει αν παιρνει ταση σε ενα ζευγαρι η σε 2.αν παιρνει σε ενα τοτε οκ.αν παιρνει σε δυο τοτε εχει διακλαδωση πριν απο αυτο το κουτακι.εκτος αν δεν καταλαβα το post σου οποτε ζητω συγνωμη.

 

Έπιανα παλιότερα 20 με SNR 6 απο Forthnet με ΟΤΕ με μειώθηκε λόγο του αυξημένου SNR.

 

 

πίσω απο κάθε μπρίζα μου υπάρχει 1 ζευγάρι καλωδίων. Αυτό που έχω έξω απο την πόρτα είναι ένα κυκλικό κουτάκι-κανάλι μέσα στον τροίχο που έρχετε η γραμμή απο τον ΟΤΕ και είναι πάνω της 4 ζεύγη καλωδίων που συνεχίζουν μέσα στους τοίχους βγαίνοντας σε κάθε μπρίζα του σπιτιου. Επίσης έχω δοκιμάσει το router σε όλες τις μπρίζες οι αυξομειώσεις στην ταχύτητα είναι ελάχιστες, παντού πιάνω την ίδια ταχύτητα. Απλά σκεφτόμουνα να "ελαφρύνω" την γραμμή κόβοντας τα 2 απο 4 ζεύγη που είναι ενωμένα στον χαλκό του ΟΤΕ, και ρωτάω αν είχε νόημα κάτι τέτοιο ή δεν θα άλλαζε τίποτα, απο την άποψη ότι στις 2 μπρίζες που θέλω να κόψω δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς συνδεμένο κάτι πάνω τους.

επισης δοκιμασε το ρουτερ εξω στο κουτακι μονο με το ζευγαρι του οτε για να δεις ποιο ειναι το Max

 

Ξεμπέρδεψα λίγο το χάος και άφησα 1 μπρίζα μέσα στο σπίτι.

 

Παραθέτω παρακάτω μια εικόνα να δείτε πως είναι τα καλώδια.

 

Τα καλώδια στον Κιντρινο κύκλο πάνε στην μπρίζα που έχω στο Σαλόνι.

 

Τα καλώδια που έχω γαλάζιο κύκλο πάνε στο δεύτερο δωμάτιο του σπιτιού.

 

Έχω ακόμα μια μπρίζα στην κρεβατοκάμαρα αλλά δεν βρήκα ποια καλώδια πάνε εκεί.

 

Τα καλώδια στον κόκκινο κύκλο, το κόκκινο και το μαύρο είναι τα 2 καλώδια που έρχεται το σήμα στο σπίτι μου. Είναι αυτά που έρχοντε απο τον ΟΤΕ για να έχω τηλέφωνο, στις δοκιμές που έκανα ήταν τα μόνα που δίναν "τόνο".

Σε αυτά τα 2 καλώδια ήταν κολουριασμένα-τυλιγμένα όλα τα απο πάνω.

 

Το Γκρί καλώδιο δεν μπαινει μέσα σε τοίχο, πάει εξωτερικά και έρχετε στην μπρίζα που έχω μέσα στο δωμάτιο που έχω το router. Σύνδεσα μόνο σε αυτό το καλώδιο τα καλώδια που έχουν σήμα και παίρνω τα στατιστικά:

 

 

 

 

Downstream Upstream : 16242 kbps  1023 kbps

 

SNR Margin: 8.5 dB  9.0 dB      

 

Line Attenuation: 9.9 dB  dB 4.7 dB  

 

Η ταχύτητα βελτιώθηκε πολύ λίγο, κυμαίνεται απο 16 έως 16,3 mpbs από 15,7 έως 16,0 που ήταν πριν, και το Attenuation μειώθηκε στα 10 dB απο τα 12 που ήταν πριν.

 

άμα το γυρίσουν απο τον ΟΤΕ σε interleaved θα έχω 17,5 mbps με fast path έχω 16~16,5.

 

Με την Forthnet είχα 19.5 ~ 20.0 mbps με fast path και την ίδια ταχύτητα και με interleaved (άντε να χανα κάνα μισό mbit αλλά όχι παραπάνω). Μάλλον οι διαφορές στην ταχύτητα οφείλονται εξ'ολοκλήρου στο SNR, γιατί με 10dB att έπρεπε να έχω παραπάνω ταχύτητα. Πείρα τον ΟΤΕ τηλέφωνο μου το γύρισαν σε 6 SNR για δοκιμή (μετά απο πολύ πρίξιμο) και έπιασα 21 mbps. Αλλά είχα 45ms στο ntua.gr και στο gr-ix.gr σε σχέση με τα 16ms που είχα στο fastpath. Ο ΟΤΕ δεν μου το αλλάζει σε fastpath + SNR 6 σε καμία περίπτωση. Αν θέλω μου το αφήνει σε SNR 6 + interleaved. Στη ερώτηση μου γιατί μου λέει ότι θα υπάρχουν αποσυνδέσεις και επιπλέον δεν το υποστηρίζει το φάσμα του ΟΤΕ.

Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι για την γραμμή μου Forthnet ">" OTE και φθηνότερη όπως ακριβώς το είχα συμπεράνει σε παλιότερο thread μου. Τέσπα τουλάχιστον το μάθημα γίνεται πάθημα, όταν λήξει το συμβόλαιο πάμε σε Forthnet. :)

 

ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη.εχεις 4 ζευγαρια οπως λες και 4 πριζακια.δεν σημαινει οτι αντιστοιχει ενα ζευγαρι σε καθε πριζακι.μπορει πχ ενα ζευγαρι να πηγαινει στο σαλονι αλλα πριν φτασει στο σαλονι να γινεται ενωση πισω απο τον τοιχο σε σημειο που δεν βλεπεις και να σου δινει πχ και στην κουζινα.οποτε αμα βγαλεις ενα ζευγαρι να χανεις το τηλ σε 2 δωματια.οποτε αν αποσυνδεσεις ενα ζευγαρι πρεπει να δεις που δεν εχεις τηλ.για μενα αποσυνδεσε οτι δεν χρειαζεσαι.αν και σε adsl τα παραλληλα δεν κανουν προβλημα εν τουτοις δεν χρειζονται.οποτε για μενα ασε μονο του οτε και αυτο που πηγαινει στο πριζακι που θες.επισης μπορει ενα απο αυτα τα ζευγαρια να ειναι αναπληρωματικο προς τον οτε και οχι προς καποιο δωματιο που ουτε αυτο το θελουμε.οποτε για μενα κοψε οτι δεν θες.

και να πας στην forthenet ποια η διαφορά και η forthenet την καλωδίωση του ΟΤΕ χρησιμοποιεί ιδιόκτητα δίκτυα δεν υπάρχουν ακόμη στην Ελλάδα όλοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ το μόνο στις άλλες εταιρείες πας για φτηνότερο τιμολόγιο έχω και εγώ forthenet καμιά  διαφορά από τον ΟΤΕ παίζει μεγάλο ρόλο και η απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο  του ΟΤΕ

το margIn>που σε καλες γραμμες το 6 με το 9 margin εχουν διαφορα

 

On Telecoms ftw, τα αλλάζεις όλα μόνο σου όποτε σου καπνίσει...

αλλα δινει 7 νομιζω οχι 6.αν και αμα το βαλεις 6 δεν εχεις νοημα να το αλλαξεις μετα εκτος αν εχεις αποσυνδεσεις.κατα τα αλλα ναι ωραια φαση που το εχουν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos άφησα μόνο την μπρίζα στο δωμάτιο μου και ήταν το ιδανικότερο που μπορούσα να πάρω, 10 dB att. Αλλά σήμερα σύνδεσα και την γραμμή που πάει στο 2ο δωμάτιο και έβαλα εκεί το τηλέφωνο, το att πήγε 11 dB. Αυτό το έκανα γιατί δεν ήθελα να έχω μέσα στο δωμάτιο μου router wifi + ασύρματο + το κινητό μου, θα λουζόμουν στην ακτινοβολία :P Έτσι και αλλιώς η διαφορά στην ταχύτητα είναι αμελητέα και το ping δεν αλλάζει άρα είμαστε οκ.

Το όλο θέμα είναι η πολιτική του ΟΤΕ να μην δίνει SNR 6 + Fastpath να πιάσω το 20άρι mpbs και να είμαι άρχοντας... αφού έτσι και αλλιώς η γραμμή μου το αντέχει, αποσυνδέσεις δεν θα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos άφησα μόνο την μπρίζα στο δωμάτιο μου και ήταν το ιδανικότερο που μπορούσα να πάρω, 10 dB att. Αλλά σήμερα σύνδεσα και την γραμμή που πάει στο 2ο δωμάτιο και έβαλα εκεί το τηλέφωνο, το att πήγε 11 dB. Αυτό το έκανα γιατί δεν ήθελα να έχω μέσα στο δωμάτιο μου router wifi + ασύρματο + το κινητό μου, θα λουζόμουν στην ακτινοβολία :P Έτσι και αλλιώς η διαφορά στην ταχύτητα είναι αμελητέα και το ping δεν αλλάζει άρα είμαστε οκ.

Το όλο θέμα είναι η πολιτική του ΟΤΕ να μην δίνει SNR 6 + Fastpath να πιάσω το 20άρι mpbs και να είμαι άρχοντας... αφού έτσι και αλλιώς η γραμμή μου το αντέχει, αποσυνδέσεις δεν θα έχω.

a.οκ δεν εχεις θεμα τωρα που εισα σε adsl.σε vdsl ομως θα σου κανει θεμα οποτε να το ξερεις για οταν βαλεις vdsl οτι δεν θα παιξει σωστα ετσι.επισης για το ασυρματο τηλεφωνο απλα το λεω γενικοτερα μπορεις να παρεις eco dect η eco+ dect το οποιο με το που μπει στην βαση η οταν δεν μιλας πεφτει σχεδον στο 0 % αντιθετα με τα κανονικα της παλιας τεχνολογια που εκπεμπουν σχεδον συνεχεια.ο οτε δεν δινει 6 margIn ουτε με Interleave.δινει fast και interleave Με minimum το 9.η Hol δινει οσο λενε 9 σε Interleave ενω παλια εδινε 11 αλλα λενε οτι δεν δινει 9 με fast.εχουν δρομο αυτοι.δεν ξερω αν το εχουν αλλαξει και αυτο μετα τα ποσα παραπονα θα εχουν λαβει.κολλημενοι εκει στην hol με το να θελουν την γραμμη να παιζει οσο σταθερα γινεται για να γλυτωνουν παραπονα.ναι δυστυχως και ο οτε δεν δινει 6 ουτε σε καλες γραμμες οποτε μονο fast μπορεις να ζητησεις που θα σου ριξει λιγο το συγχρονισμο και απλα μετα να βρεις καποιο ρουτερ να κατεβασεις εσυ το margin με το dmt η με cli αν το υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δυστυχως και ο οτε δεν δινει 6 ουτε σε καλες γραμμες οποτε μονο fast μπορεις να ζητησεις που θα σου ριξει λιγο το συγχρονισμο και απλα μετα να βρεις καποιο ρουτερ να κατεβασεις εσυ το margin με το dmt η με cli αν το υποστηριζει.

 

έχεις κάποιο στα υπόψην σου που κάνει τέτοια δουλειά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το κανει το netgear dgn2200.ρωτα τον universal soldier ξερει καλυτερα.και καποια παλια Thomson το κανουν με παλια firmware.τα netgear το κανουν νομιζω μεσα απο το μενου τους και οχι με εργαλειο.ενω το Thomson επαιζε με dmt αλλα θελει παλιο μοντελο και παλιο firmware οποτε δεν αξιζει.τωρα βεβαια να πληρωσεις νεο ρουτερ για 1-2 Mbit δεν ξερω αν αξιζει.μια και καλη σε vdsl θα σου ελεγα.με 11 attenuation μια χαρα vdsl θα εχεις λογικα.μιλαω για vdsl απο το αστικο κεντρο οχι απο kv εκτος αν εχεις στην περιοχη σου και vdsl απο kv οποτε εκει ναι go for it.αν ειναι απο το αστικο κεντρο εκει μπορεις να αλλαξεις και παροχο για να βγει πιο φτηνα απο τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...