Προς το περιεχόμενο

Mac mini or Mbp για επεξεργασια εικόνας?


JoEone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπωωω,τούμπανα τα εργαλεία "Hehe"...και θα δουλεύουν το ιδιο (αξιόπιστα/επιδόσεις) και αυτα ε??χωρις κρασαρίσματα κλπ

αν μη τι αλλο με βάζεις σε σκέψεις... :-)

Ο xeon κάνει για τη δουλειά που το θέλω(νεος είπαμε,σόρρυ..)

Δυστυχώς σας αφήνω για σήμερα,το πρωι ξυπνάω νωρίς,καλη συνέχεια και ευχαριστώ για τα tips!

Οταν πας σε ενα τετοιο workstation εργαλειο, πας σε αλλη κατηγορια. Μην το συγκρινεις σε επιδοσεις κ υποστηριξη με ενα απλο pc ή ενα mac mini.

 

Μονο κ μονο που εχουν 3 χρονια εγγυηση next businness day και γνωριζεις οτι οτι κ αν συμβει(απο το καψιμο μιας usb θυρας ή ενος σκληρου μεχρι να χαλασει ολη η motherboard) την επομενη μερα θα εχει ερθει τεχνικος στο χωρο σου κ θα το επισκευασει επιτοπου, εχεις το κεφαλι σου ησυχο κ ξερεις οτι δεν θα χασεις ουτε μια μερα παραγωγικοτητας.

 

Για το hardware του (xeon, quadro καρτα κλπ) δεν χρειαζονται λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοι εχουν κανει την μεταβαση σε windows, ενω παλιοτερα στην επεξεργασια εικονας κυριαρχουσαν τα mac.

 

Δηλαδή ξέρεις πόσοι επαγγελματίες του χώρου πουλήσανε MAC και αγοράσανε Windows PC για επεξεργασία εικόνας;

 

Εάν όχι, τότε δεν ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗ απλά συνέχισαν σε Windows γιατί δεν θέλανε να μάθουν ένα καινούργιο σύστημα, δεν θέλανε να πάρουν ένα καινούργιο σύστημα, δεν είχανε λεφτά να το κάνουν ή απλά δεν θέλανε. 

 

Αν και κατά την προσωπική μου γνώμη είναι ότι με την πτώση των τιμών στο HW πολλοί πήγανε σε επεξεργασία εικόνας με φθηνά εργαλεία και άρα Windows PC. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ξέρεις πόσοι επαγγελματίες του χώρου πουλήσανε MAC και αγοράσανε Windows PC για επεξεργασία εικόνας;

 

Εάν όχι, τότε δεν ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗ απλά συνέχισαν σε Windows γιατί δεν θέλανε να μάθουν ένα καινούργιο σύστημα, δεν θέλανε να πάρουν ένα καινούργιο σύστημα, δεν είχανε λεφτά να το κάνουν ή απλά δεν θέλανε. 

 

Αν και κατά την προσωπική μου γνώμη είναι ότι με την πτώση των τιμών στο HW πολλοί πήγανε σε επεξεργασία εικόνας με φθηνά εργαλεία και άρα Windows PC. 

 

Οχι φυσικα δεν γνωριζω τα ακριβη νουμερα παγκοσμιως. Φανταζομαι ουτε κ εσυ για να υποστηριζεις οτι δεν κανανε μεταβαση.

 

Η αποψη μου ειναι οτι το ποσοστο των pc σε αυτους που ασχολουνται επαγγελματικα με την επεξεργασια εικονας εχει αυξηθει σε σχεση με το παρελθον.

 

edit: Δεν ειναι τυχαιο οτι και οι πωλησεις των mac pro (που ηταν το κλασσικο workstation που αγοραζαν επαγγελματιες που ασχολιοντουσαν με την φωτογραφια) εχουν μειωθει αισθητα.. 

Ναι μεν εχουν δυναμωσει τα λαπτοπ κ μερικοι πανε σε λαπτοπ κ οχι σε desktop workstation, αλλα στα desktop workstation για επαγγελματιες χανει συνεχως μεριδιο η apple.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι φυσικα δεν γνωριζω τα ακριβη νουμερα παγκοσμιως. Φανταζομαι ουτε κ εσυ για να υποστηριζεις οτι δεν κανανε μεταβαση.

 

Η αποψη μου ειναι οτι το ποσοστο των pc σε αυτους που ασχολουνται επαγγελματικα με την επεξεργασια εικονας εχει αυξηθει σε σχεση με το παρελθον.

 

Προσωπικά μιας και κινούμαι στο χώρο, δεν συμφωνώ μιας και έχω την αντίθετη εικόνα τελευταία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απροβλημάτιστη λειτουργία χωρίς πολλά -πολλά Mac. Για απαιτητικούς με σχετικά περιορισμένο budget wintel.

Τα παραπάνω παίρνουν ανάλυση σεντόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μιας και κινούμαι στο χώρο, δεν συμφωνώ μιας και έχω την αντίθετη εικόνα τελευταία!

 

Και γω την ίδια εικόνα έχω, η πλειοψηφία που γνωρίζω σε αυτον τον τομέα χρησιμοποιεί mac.

 

JoeOne. Δεν σου ειπα οτι χρειάζεσαι κάτι σαν αυτουνου, απλα αυτοι που βγάζουν πολλά λεφτά απο το άθλημα το παρακάνουν λίγο οπως βλέπεις...Πολλοι βλέπουν τέτοια και παρασύρονται και σκάνε ενα σκασμό λεφτά χωρίς λόγο ενω μπορούν να κάνουν την δουλειά τους με λιγότερα.

 

Εφόσον το pc σου δεν την παλευει προχώρα σε Mac Mini άφοβα και μετά για την Οθόνη Και τελευταίο το Intuos (Μπορεί να μην το χρειάζεσαι κάν αν δεν κάνεις απαιτητική επεξεργασία εικόνας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταρχην ευχαριστώ σας όλους για τα tips και συμβουλές!
Χωρίς να θέλω να αμφισβητίσω τα wintel(και πως θα μπορούσα αλλωστε..) λεω να προχωρίσω "απλα" σε αλλαγή

OS..(το εχω σκεφτει καλά εδω και καιρό,γιαυτο γράφω εδω και οχι σε αλλο σημείο του forum.. )

To δίλημμα μου ηταν για καινούργιο `η μεταχ. αλλα μάλλον το έλυσα και αυτο[βοήθεισε και ο bro μου! :-D ].Θα ειναι το πρώτο δικό μου computer γενικά και θέλω να το πάρω καινούργιο![λίγο πιο ησυχο το κεφάλι μου,λίγο πιο αδεια η τσέπη μου..]

          Επηδεί παραμένω άσχετος απο Mac-και οχι μόνο- ομως,εχω κανα δυο ερωτήσεις..

1.Το Apple care πρέπει να το πάρεις απο Ελλάδα και τη στηγμη που θα πάρεις το Mac  `η δεν πειράζει?

2. ..μάλλον πρέπει να κοιτάξω προς Αγγλία μεριά ε?

(παρολλο που μας κόψανε το free delivery-Amazon- ειναι ακόμα απο τα φτηνότερα...)

3.Γενικά απο την πείρα σας,ειναι κατι  αλλο που πρέπει να προσέξω??[παραγγελία,μεταφορά,χρόνος παραλαβής κλπ]

Ξανά-ματά-ευχαριστώ σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αγγλικό Amazon ειναι ακριβό, ρίξε και μια ματιά στο Γερμανικό, Ισπανικό κτλπ

αν και νομίζω οτι εντός Ευρωπαικής ένωσης τα Apple ειναι πανω κατω ίδιες οι τιμές

 

(Επίσης μπορεί να έχεις θέμα με το πληκτρολόγιο αν το πάρεις απο εξωτερικό γιατι δεν θα ειναι ελληνικό)

 

Apple Care βάλε λίγο πριν λήξη η εγγυση του, δεν νομίζω οτι χρειάζεται απο τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αγγλικό Amazon ειναι ακριβό, ρίξε και μια ματιά στο Γερμανικό, Ισπανικό κτλπ

αν και νομίζω οτι εντός Ευρωπαικής ένωσης τα Apple ειναι πανω κατω ίδιες οι τιμές

 

(Επίσης μπορεί να έχεις θέμα με το πληκτρολόγιο αν το πάρεις απο εξωτερικό γιατι δεν θα ειναι ελληνικό)

 

Apple Care βάλε λίγο πριν λήξη η εγγυση του, δεν νομίζω οτι χρειάζεται απο τώρα

Καλησπέρα!οταν λες δεν θα ειναι Ελληνικό εννοεις δεν θα εχει Ελλ. χαρακτίρες στα πλήκτρα?

Θα κοιτάξω και στα αλλα Αμαζον,ευχαριστώ :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν θα έχει ελληνικούς χαρακτήρες και οι άγγλοι έχουν και άλλες μπρίζες οποτε δεν θα ταιριάζει και το καλώδιο (αυτο λύνεται ευκολα βεβαια παιρνεις έναν μετατροπέα με 2-3 ευρώ)

 

ΑΚΥΡΟ! τώρα θυμήθηκα οτι το Mac Mini δέν έρχεται με πληκτρολόγιο οπως τα imac οποτε δέν έχεις θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φυσικα δεν γνωριζω τα ακριβη νουμερα παγκοσμιως. Φανταζομαι ουτε κ εσυ για να υποστηριζεις οτι δεν κανανε μεταβαση.

 

Η αποψη μου ειναι οτι το ποσοστο των pc σε αυτους που ασχολουνται επαγγελματικα με την επεξεργασια εικονας εχει αυξηθει σε σχεση με το παρελθον.

 

Άρα, είναι λάθος να υποστηρίζει κανείς ότι κάνανε μετάβαση. Άρα, το μόνο που μπορεί να δει κανείς όταν κάποιος βιάζεται να υποστηρίξει τα περί μεταβάσεων, είναι κάποιος οπαδισμός εναντίον κάποιου συστήματος. 

 

Κρίμα.. και δεν το περίμενα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, είναι λάθος να υποστηρίζει κανείς ότι κάνανε μετάβαση. Άρα, το μόνο που μπορεί να δει κανείς όταν κάποιος βιάζεται να υποστηρίξει τα περί μεταβάσεων, είναι κάποιος οπαδισμός εναντίον κάποιου συστήματος. 

 

Κρίμα.. και δεν το περίμενα. 

Aπο οτι φαινεται δεν ηρθες στο θεμα για να βοηθησεις τον topic starter οπως οι υπολοιποι, αλλα για να κανεις ατοπα σχολια (που ξεχασες να τα κανεις σε αυτους που "βιαστηκαν" και ανεφεραν το αντιθετο περι μεταβασεων, για αυτους δεν ισχυουν φαινεται τα περι οπαδισμου, προφανως γιατι εσυ εισα αυτος που κρινει οπαδικα).

 

Καλη συνεχεια με τις εμμονες σου κ τον οπαδισμο σου, δεν θα ακολουθησω αλλο αυτα τα σχολια κ επιπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...