Προς το περιεχόμενο

2 συνδέσεις ΟΤΕ και VPN μεταξυ τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

δεν προκειται για μενα αλλα για καποιο γνωστο μου. θελει αναμεσα σε 2 adsl ΟΤΕ με static IP διευθυνσεις να στησει ενα vpn.

 

το θεμα ειναι οτι και οι 2 συνδεσεις δεν ειναι προσβασιμες ουτε καν με Ping (δε συζητω για telnet, ipsec, isakmp κλπ).

 

απο τον ΟΤΕ λενε οτι εχουν ανοιξει τα παντα (επιμενουν μαλλιστα). απο το my.otenet.gr που ρυθμιζεις το επιπεδο ασφαλειας της συνδεσης, ειναι στο ΟΧΙ (δηλαδη εχει αφαιρεθει).

 

βγαζετε κανενα συμπερασμα τι μπορει να φταιει; να επιμεινω στους ΟΤΕτζηδες οτι κατι εχουν κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω. ειχα παλαιοτερα ακριβως το ιδιο προβλημα με τη δικη μου γραμμη adsl. μπηκα εκει στο My.otenet.gr αλλαξα το επιπεδο ασφαλειας και εκτοτε ολα κομπλε. βλεπω ssh στο router μου, κανω Ping, εχω remote-acces VPN..

 

το θεμα ειναι αν σε καποιες adsl ο ΟΤΕ εχει αλλες ρυθμισεις και χρειαζεται κατι παραπανω για να αφαιρεθει τυχον προσθετη ασφαλεια.

 

το να σου πω ποια ειναι η ΙΡ δεν ξερω αν βοηθαει καπου! ξερω οτι δεν την κανω καν ping και οτι ας πουμε, ενω στο router εχω αφαιρεσει firewall και οτι αλλο καλαμπαλικι εχει, απο μεσα παιρνω telnet, απο εξω (στην public IP του),οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ΙΡ τις τσεκαρα με tool απο το internet Και οντως ειναι blocked τα services που θελω.

 

το θεμα ειναι τι παραπανω μπορω να ζητησω απο τον (π)ΟΤΕ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω αυτα τα settings ασφαλειας της ΟΤΕnet ηταν ρυθμισμενα προ πολλου, αρα λογικα καποιο restart Θα εχει γινει σιγουρα στο μεταξυ.

 

θα το μαθω ομως και θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες εχω δει να μην περναει Ping δεν φταιει ο παροχος.εφοσον εκλεισες την αυξημενη ασφαλεια δεν υπαρχει κατι αλλο απο τον οτε.μετα αναλογα τον ρουτερ εξαρτατε και το Ping κτλ.τι εννοω.

στο Thomson ακομα και το firewall να κλεισεις δεν σου δινει προσβαση ουτε με http Ουτε με telnet απο μακρυα ουτε καν ping.Πρεπει να τα ανοιξεις ολα χειροκινητα.σε πολλα ρουτερ εσυ οριζεις ποιος θα μπαινει απο wan κτλ.δεν ειναι χυμα στο κυμα βγαζω firewall και κανω Ping και κανω και Telnet.στα σωστα ρουτερ το καθε ενα πραγμα ειναι ξεχωριστο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω λιγο.

 

οταν εχει το firewall επανω, λογικο να κοβει τα παντα. οταν βγαζεις το firewall λογικο να περνανε τα παντα. on-off! δεν εχει λογικη το "λιγο-off"!

 

βαζεις firewall και ανοιγεις αυτα που θες. βγαζεις firewall και τα εχεις ολα ανοιχτα. in my honnest opinion. δε γινεται οταν ξηλωνεις το firewall να υπαρχουν πραγματα που δεν παιζουν και να πρεπει να ψαχνεσαι.

 

και παλι ομως, και restart εγιναν και απο ολα. ακομη και οταν πηγα χειροκινητα και ανοιξα το telnet/http στο wan interface (ειχε ειδικη ρυθμιση στο web interface), αφαιρεσα και το firewall, παλι απο εξω telnet δεν επαιρνα. αυτο πως εξηγειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις μια δοκιμη η μαλλον δυο δοκιμες.

η μια ειναι να βαλεις καποιο demo account ενος αλλου παροχου για να δεις αν θα κανει το ιδιο.

β.να δοκιμασες με αλλο ρουτερ αν εχεις.

τωρα για το παραπανω θεμα εγω διαφωνω.θεωρω καταρχην οτι δεν πρεπει στο firewall να υπαρχει ενα on η ενα off αλλα πρεπει να ρυθμιζεται σαν να ειχες ενα cisco.

για ευκολια χρηστων πολλες φορες ολα γινονται Open οταν κλεισες το firewall αλλα εγω το θεωρω και bug αυτο.βλεπε τοσα χρονια με ρουτερ On και jetspeed που ηταν ανοιχτα και εμπαινε στο ρουτερ οποιος ηθελε απλα χτυπωντας την wan.εγω πχ μπορει να θελω κλειστο το firewall αλλα να θελω να κοβει το Ping η να κοβει το wan telnet κτλ.δεν υπαρχει σωστο η λαθος απλα ειναι ποσο θελει να μπλεξει καποιος με ρυθμισεις και να ειναι ασφαλης η οχι.το ξερεις αλλωστε:D



και το λεω τυπικα αν και θα το εχεις δοκιμασει ειμαι σιγουρος.να υποθεσω οτι δεν προσπαθεις να μπεις telnet με την wan μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει ακομη και αυτο!!!!!

 

 

απλα το λεω γιατι οταν θελεις να τεσταρεις πραγματα, θελεις να δοκιμασεις προσβασεις, δε θα πρεπει να ψαχνεις σε 15 σημεια για να ξηλωσεις οτι καλαμπαλικι εχει το device και ενδεχομενως να επηρεαζει αυτο που θες να στησεις. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει ακομη και αυτο!!!!!

 

 

απλα το λεω γιατι οταν θελεις να τεσταρεις πραγματα, θελεις να δοκιμασεις προσβασεις, δε θα πρεπει να ψαχνεις σε 15 σημεια για να ξηλωσεις οτι καλαμπαλικι εχει το device και ενδεχομενως να επηρεαζει αυτο που θες να στησεις. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.

ας μην μαλωσουμε για τα ρουτερ ας πουμε για το προβλημα.εχεις δοκιμασει να βαλεις αλλο demo και παλι δεν μπαινεις?γιατι δεν καταλαβα ποιο δοκιμασες?η δοκιμασες απλα να μπεις απο Telnet εξω απο το δικτυο σου καιδεν μπηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δευτερο (telnet απο μεσα στην wan IP). αλλο router η account δε δοκιμασα να πω την αληθεια.. δεν ειμαι και εκει για να τα δοκιμαζω αυτα, με team viewer οτι κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δευτερο (telnet απο μεσα στην wan IP). αλλο router η account δε δοκιμασα να πω την αληθεια.. δεν ειμαι και εκει για να τα δοκιμαζω αυτα, με team viewer οτι κανω....

θα πω κατι μηπως φταιει αυτο αφου δεν βρισκουμε κατι αλλο.στο Nat μηπως εχει μια επιλογη sip alg καπως ετσι?εχεις δοκιμασει να την κλεισεις?κανονικα ειναι για sip αλλα δες αν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...