Προς το περιεχόμενο

"Format" σε Mac Book Air . . .


Madlef86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μία καθαρή εγκατάσταση στο MacBook Air που έχω αλλά δεν έχω εξωτερικό dvd drive της apple έχω άλλης μάρκας κι έχω dvd Mac OS X Snow Leopard.

Όταν πάω να ξεκινήσω την εγκατάσταση μου βγάζει έναν φάκελο και δεν ξεκινάει. Όταν πατάω το κουμπί C βγάζει μία οθόνη που λέει ότι πρέπει να κάνω restart και τέτοια.

Ξέρουμε τι είναι αυτό...;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε βάλει ένα παιδί σαν administrator κωδικό δικό του και δεν το θυμάται καθόλου. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν μπαίνει καν και δεν ξέρω γτ..!



Το θέμα είναι ότι δεν μπαίνει τώρα όμως καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HackMack said:

 

If you don’t have access to an administrator already, you need to acquire root access.

If you don’t have admin access, boot the computer into Single-User Mode by holding CMD+S on startup, mount the drive, and type the command:

/sbin/mount -uw /

Followed by:

launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.opendirectoryd.plist

And finally:

passwd

Then, enter your new root password when prompted twice. After the password has been reset, type:

restart

And hit return/enter.

 

Εδω εισαι, τεσταρισμενο και απο εμενα που την ειχα παθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα αλλά δεν ξεκινάει. Βγάζει λάθος κι ένα μεγάλο εικονίδιο shutdown και λέει επάνω unsupported cpu και τέτοια!

Ξέρουμε γιατί; Μήπως φταίει το dvd Που είανι πιο παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα αλλά δεν ξεκινάει. Βγάζει λάθος κι ένα μεγάλο εικονίδιο shutdown και λέει επάνω unsupported cpu και τέτοια!

Ξέρουμε γιατί; Μήπως φταίει το dvd Που είανι πιο παλιό;

Μην μπαινες με το dvd αυτο δεν θελει installer αυτο θελει να πατησεις cmd+startup την ωρα που πατας power

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cmd + s δλδ ..;

Το δοκίμασα χωρίς dvd και βγάζει έναν φάκελο που αναβοσβήνει με ερωτηματικό..



Και σε όλες τις άλλες εντολές μου βγάζει ένα λουκέτο και ζητάει κωδικό..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά και περίεργα συμβαίνουν ταυτόχρονα.  Ας αρχίσουμε από το λουκέτο. Αυτό είναι ;

Ο φάκελος με το ερωτηματικό υποδεικνύει αδυναμία εντοπισμού του απαιτούμενου για

το startup software ή ότι ο δίσκος έχει θέμα.

 

Τελικά δεν είπες, ποιό λειτουργικό τρέχει το μηχάνημα ;.

 

9579062569_4605cfac9c_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είχε την τελευταία αναβάθμιση γιατί εγώ ο έξυπνος  έβαλα το dvd για ολική διαγραφή με την μία αλλά βγάζει τον φάκελο με το ερωτηματικό.

Ναι, αυτό είναι το εικονίδιο!



Μήπως φταίει που βάζω dvd snow leopard και δεν μπορεί και καλά να κάνει downgrade...;

Το θέμα είναι ότι δεν έκανα τίποτα και τώρα δεν μπουτάρει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τρέχει Mountain Lion, ανεξάρτητα από αυτό το λουκέτο σημαίνει ότι ο προηγούμενος χρήστης έχει καθορίσει ένα fimware password, μια διάταξη ασφαλείας του OS X που δεν επιτρέπει boot στο σύστημα από εξωτερικά media χωρίς login password. 

 

Για επιβεβαίωση ότι το μηχάνημα τρέχει ML, ή ότι είναι ενεργοποιημένο το firmware password αν θέλεις άνοιξε το με πατημένα τα πλήκτρα cmd-R για μετάβαση στο recovery partition και πες μου τι δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση βοήθεια σου..!Μόλις το έκανα και ξανά έβγαλε λουκέτο..



Το μηχάνημα είναι mid 2012.

Παίζει ρόλο τι "τρέχει"..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν δεν θυμηθεί ο φίλος σου το password θα πρέπει να πας πλέον το μηχάνημα στο service για ξεκλείδωμα. Για λεπτομέρειες σχετικά με το password μπορείς να ανατρέξεις το άρθρο

 

Όσο αφορά στο "τρέχει", παίζει καθοριστικό ρόλο όσο αφορά στην ανάκτηση ελέγχου κι όχι μόνο στο μηχάνημα. Συγκεκριμένα από Lion και νεότερα λειτουργικά αποκτάται με cmd-R και επακόλουθο boot στο recovery partition. Σε παλαιότερα λειτουργικά κάνει κανείς χρήση του συνοδευτικού install DVD.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βγάζει εάν βάλω τα leopard:

http://imageshack.us/photo/my-images/41/iz6f.jpg/



Μόνο που ασχολήθηκες φίλε μου με βοήθησες πάρα πολύ!

Άμα το πάω αύριο στο istorm στο ποτάμι θα με βοηθήσουν λες..;

Μπορούν να αναλάβουν να μου το "σετάρουν" όλο να τον πάρω κομπλέ και να μου δώσουν και το dvd με τα lion;

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...