Προς το περιεχόμενο

Mlm και ζήτηση ΑΦΜ στην εγγραφή. Πόσο επικίνδυνο είναι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικότερα είμαι εντελώς αντίθετος στα mlm. Μου έκατσε μια φάση τις τελευταίες μέρες με κάτι καινούργιο το οποίο έχει να κάνει με πακέτα voip.

Εχει καλές προοπτικές και έχω γραφτεί χωρίς να δώσω ακόμα τα χρήματα .

Απο κει και πέρα

 

Στην φόρμα εγγραφής έβαλα όλα τα στοιχεία μου και παράλληλα μου ζήταγε και το ΑΦΜ το οποίο και έβαλα.

Χτες ήρθε ένα φιλαράκι σπίτι και με έβαλε λίγο στην πρίζα για το ΑΦΜ. Ότι είναι επικίνδυνο , ότι μπορεί να την πατήσεις , οτι μπορεί να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να μπει κανένας επιτήδειος να σου κάνει ζημιά και άλλα πολλά

 

Μίλησα οπότε με αυτόν που με έβαλε και μου είπε ότι πιθανόν να σου στέλνουν κάποια βεβαίωση κερδών για την εφορία τέλος του χρόνου

Βέβαια παρόλο που έψαξα την εταιρεία και βρήκα και καλά και κακά όπως σε όλα τα mlm με παραξένεψε το εξής

 

Από την σελίδα τους μπορείς να παραγγείλεις πακέτο VOIP σαν ιδιώτης. Έλα όμως που στην φόρμα παραγγελίας σου ζητάνε πάλι ΑΦΜ.

Με το που το είπα στον άλλο μου είπε ότι μαλλον θα το κάνουν για τις εταιρείες για να δικαιολογείς έσοδα έξοδα.

Ναι του λέω αλλά από την στιγμή που είμαι ιδιώτης γιατί να το δώσω για να πάρω ένα πακέτο?

 

Θα μου πεις το ΑΦΜ μας το έχουν οι τράπεζες , οι υπηρεσίες , οι οργανισμοι , η εταιρεία μου πχ , καταστήματα τα οποία έχω ψωνίσει λιανική

 

Κάθομαι και το ψάχνω γιατί είναι ένα ρίσκο που θέλω να πάρω. Αλλά από την άλλη φοβάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να κανει κανενας τιποτα με το ΑΦΜ σου.Αν ηταν ετσι θα ειχαμε ολοι μας εναν αριθμο ΑΦΜ κρυφο που δεν θα το ηξερε κανενας.

Οπου και να το δωσεις δεν μπορει κανεις να σου κανει λαμογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς δε μπορεί να κάνει κάτι με το ΑΦΜ καθώς και με το αριθμό του τραπεζικού μας λογαριασμού.

το είπες και μόνος σου εξάλλου. τόσοι το έχουν.

πάρε μια απόδειξη από ένα κατάστημα και δες το ΑΦΜ, δεν είναι κρυφό.

δηλαδή όλοι αυτοί είναι σε κίνδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΑΦΜ δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτις.

 

Απλά έχε το νου σου ότι θα πρέπει να δηλώνεις και εσύ στην δήλωση σου τυχόν έσοδα από αυτό μιας και η βεβαίωση θα βγαίνει με το ΑΦΜ σου. Το αυτονόητο δηλαδή.

 

Πάντως το ευχάριστο είναι ότι αυτό το mlm προσπαθεί να λειτουργεί νόμιμα και όχι στον αέρα και "άμα είσαι κορόιδο τα δηλώνεις" ή "είναι φορολογημένα στην Αμερική" ή "δεν φορολογούνται γιατί μπαίνουν σε prepaid"! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα είμαι εντελώς αντίθετος στα mlm. Μου έκατσε μια φάση τις τελευταίες μέρες με κάτι καινούργιο το οποίο έχει να κάνει με πακέτα voip.

Εχει καλές προοπτικές και έχω γραφτεί χωρίς να δώσω ακόμα τα χρήματα .

 

MLM και με καλές προοπτικές; Εφόσον έχεις γνώση του τι παίζει, όπως λες, δεν καταλαβαίνω πώς σε έπεισαν. Εκτός και αν είσαι στην ομάδα που το "χτίζει" στην Ελλάδα, οπότε θα είχα σοβαρές ενστάσεις για το ηθικό της υπόθεσης. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα έλεγα να προσέχεις γιατί θα τα χάσεις τα λεφτά σου...Ψάξε το κλειδωμένο νήμα worldventures.

 

Όσο για το ΑΦΜ, πραγματικά είναι ύποπτο γιατί σου ζητάνε να το δώσεις, αν θες να αγοράσεις σαν ιδιώτης...Εγώ στη θέση σου θα πρόσεχα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Λογικό μου φαίνεται .Αν ήταν να μου κάνει κάποιος κάτι θα το είχε κάνει. Στην Ελλάδα είμαστε.

 

Θα το τολμήσω οπότε. Ευχαριστώ

 

Πάντως αυτός ο φίλος που με φόβησε έχει γραφτεί σε ένα mlm με ταξίδια και δεν του ζητήσαν ΑΦΜ γιατί αυτά που του έρχονται είναι μαύρα. Εντάξει θέλω να βγάλω κάποια χρήματα παραπάνω αλλά αν είναι να πληρώσω φόρο για αυτά δεν με πειράζει. Τουλάχιστον θα έχω περισσότερα εισόδηματα αν πιάσει .

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτός ο φίλος που με φόβησε έχει γραφτεί σε ένα mlm με ταξίδια

Κάτι μου θυμίζει αυτό! Μάλλον δεν έχεις δει πόσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα γι' αυτό το MLM!

 

Σοβαρά τώρα, το θέμα σου είναι αν θα δηλώνεις στην εφορία τα... κέρδη σου; Τέλος πάντων, μην πεις ότι δεν σε προειδοποίησα όταν θα κάνεις τη σούμα για το κέρδος που έχεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από μέρες. Δεν θα το τολμήσω τελικά .Όχι λόγω ΑΦΜ αλλά λόγω του ότι προτιμώ να συνεχίσω να είμαι αντίθετος σε όλα αυτά. Και αυτό mlm είναι. Και αυτό 289$ θέλει για να γραφτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από μέρες. Δεν θα το τολμήσω τελικά .Όχι λόγω ΑΦΜ αλλά λόγω του ότι προτιμώ να συνεχίσω να είμαι αντίθετος σε όλα αυτά. Και αυτό mlm είναι. Και αυτό 289$ θέλει για να γραφτείς.

 

Έλα ρε ούτε 300 ευρώ δεν είναι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...