Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια αυτοκινήτου


DantesRevenge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το εξής ζήτημα

 

Πατέρας: Δεν έχει δίπλωμα

Γιος: Έχει περάσει τις εξετάσεις διπλώματος αλλά δεν έχει εκδοθεί (εξέταση 1/8/2013 παραλαβή τέλη Σεπτεμβρίου λόγω καλοκαιριού και γραφειοκρατίας)

 

Βρήκα μια καλή προσφορά αυτοκινήτου και θα αγοραστεί στο όνομα του πατέρα (οπότε θα είναι και ιδιοκτήτης) και θα αποπληρώνεται από εμένα.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής:

 

Επειδή η αγορά θα γίνει περίπου 10/9 θέλω να ξέρω αν έχω περιθώρια να αφήσω το αυτοκίνητο μερικές μέρες ανασφάλιστο χωρίς να διακινδυνεύσω πρόστιμο (έστω και αν χρειαστεί να μείνει ακινητοποιημένο για 10-15 μέρες)

 

Επίσης, θέλω να ξέρω αν μπορώ να το ασφαλίσω με κάποιο τρόπο παρόλο που δεν έχω δίπλωμα με κάποιο έγγραφο από το υπουργείο. Πήρα σε μια ασφαλιστική και θέλουν να το δουν για να γνωρίζουν αν έχει νομική ισχύ έναντι τις τροχαίας.

 

Σε όσους πουν απλώς να καθυστερήσω την αγορά, είναι καλή ευκαιρία την οποία δεν την περίμενα, ο προγραμματισμός έλεγε να γίνει η αγορά τον οκτώβριο, απλώς έτυχε να βρω αυτό που ήθελα ακριβώς σε αυτοκίνητο...

 

Οπότε αν τελικά το πάρω τι περιθώρια έχω να ασφαλίσω το αυτοκίνητο με διαφορά 10 ημερών από την αγορά;

 

Εεεεευχαριστώωωωω

Επεξ/σία από DantesRevenge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις : Επειδή η αγορά θα γίνει περίπου 10/8

 

Μα ηδη εχουμε 28/8

 

Αν δεν μετακινησεις το αυτοκινητο και ανασφαλιστο αν ειναι δενε χεις προβλημα.Αρκει να μην στο κλειψει καποιος και κανει ζημια οποτε εχεις την ευθυνη.Ειχα του συχωρεμενου του πεθερου μου αυτοκινητο πανω απο ενα χρονο ακινητοποιημενο χωρις ασφαλεια  αλλα με αυτο το ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακινησία θα είναι το πολύ 15-20 μέρες οπότε το να βγάλω τις πινακίδες και να τις ξαναβάλω δεν αποτελεί λύση.

 

Επίσης, από ότι γνωρίζω το κυνήγι στα ανασφάλιστα αυτοκίνητα τους τελευταίους μήνες έχει επεκταθεί και ηλεκτρονικά οπότε δεν ξέρω αν το μόνο πρόβλημα θα ήταν να το κλέψουν μόνο, το πρόστιμο είναι αυτό που θέλω να αποφύγω. Το θέμα είναι αν για 20 μέρες θα κινδυνεύω με πρόστιμο ή δινεται κάποιο χρονικό περιθώριο μετά την αγορά για την ασφάλιση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω κατα πόσο έχει τεθεί σε εφαρμογή η επιχείρηση ηλεκτρονικής εύρεσης ανασφάλιστων αυτοκινήτων.

δε νομίζω να έχει γίνει κάτι. ίσως κάνω και λάθος.

απορώ όμως γιατί η κατάθεση πινακίδων δεν αποτελεί λύση για 20 μέρες;

 

τις παίρνεις πίσω αμέσως.

άμα θέλεις να είσαι σίγουρος βγάλε τις πινακίδες. γιατί όσο τις έχεις αυξάνονται οι πιθανότητες να μπεις στον πειρασμό....

οπότε, νέος οδηγός+ανασφάλιστο αυτοκίνητο -> εκρηκτικός συνδυασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακινησία θα είναι το πολύ 15-20 μέρες οπότε το να βγάλω τις πινακίδες και να τις ξαναβάλω δεν αποτελεί λύση.

Δεν σε καταλαβαίνω, γιατί δεν αποτελεί λύση?

 

Επίσης, από ότι γνωρίζω το κυνήγι στα ανασφάλιστα αυτοκίνητα τους τελευταίους μήνες έχει επεκταθεί και ηλεκτρονικά οπότε δεν ξέρω αν το μόνο πρόβλημα θα ήταν να το κλέψουν μόνο, το πρόστιμο είναι αυτό που θέλω να αποφύγω. Το θέμα είναι αν για 20 μέρες θα κινδυνεύω με πρόστιμο ή δινεται κάποιο χρονικό περιθώριο μετά την αγορά για την ασφάλιση του...

Από όσο γνωρίζω εγώ, δεν έχει έρθει σε κανέναν ακόμα ραβασάκι στο σπίτι του με πρόστιμο λόγω ανασφάλιστου οχήματος(το ηλεκτρονικό κυνήγι που λες).

Όσο για το χρονικό περιθώριο ασφάλισης που αναφέρεις, όχι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό θέμα είναι αν στο διάστημα μέχρι να μου δώσουν το δίπλωμα υπάρχει περίπτωση το ελληνικό κράτος να έχει εκσυγχρονιστεί και να μου στείλει ραβασάκι. Είναι τραβηγμένο μεν αλλά δεν γνωρίζω καθόλου πόσο καλά είναι οργανωμένο το σύστημα με τα ανασφάλιστα, οπότε το μεγαλύτερο άγχος δεν είναι ότι θα το οδηγήσω χωρίς ασφάλεια επειδή δεν θα "κρατιέμαι" (μιας και αυτό δεν θα γίνει) αλλά τι πιθανότητα υπάρχει να πάρω πρόστιμο.

 

Τώρα εάν σε 10-20 μέρες αποφασίσουν να κλέψουν από πολυσύχναστη περιοχή το αυτοκίνητο το οποίο θα έχει και συναγερμό, ε τι να πω, χαλάλι τους.

 

Τώρα η κατάθεση πινακίδων δεν αποτελεί λύση γιατί από τα δικαιολογητικά χρειάζεται πάρκινγκ, να μπλέξω με εφορίες κτλ. Αν δεν υπάρχει καμία άλλη λύση, μόνο τότε θα το κάνω μουγκρίζοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βασικό θέμα, υπάρχει κάποια μικρή πιθανότητα να σου έρθει ραβασάκι. Μικρή κατά τη γνώμη μου, αλλά υπαρκτή. Αν θέλεις πιθανότητα σε ποσοστό(δηλαδή 5 ή 70%), δεν το γνωρίζω.

 

Μπορείς επίσης να το ασφαλίσεις δείχνοντας το δίπλωμα κάποιου τρίτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτακι που δινουν δεν λεει κατι.Χωρις τυπωμενο χαρτι ειναι σαν να μην εχεις διπλωμα

Αλλα,αν σε σταμτησει Διας δεν θα σε γραψει[εκτος και αν ειναι μαλακας].Αν παθεις τροχαιο,και εχεις αυτο το χαρτι ειναι σαν να μην εχεις διπλωμα,ομως στο δικαστηριο οταν γινει ,το διπλωμα σου θα εχει εκδωθει,και θα γραφει την ημερομηνια που περασες τις εξετασεις,οποτε θα σου σβησουν την οποια κληση σου εχουν κανει.Για εμενα οδηγα αφοβα με την καρτελα που πηρες το διπλωμα,εχεις περασει τις εξετασεις,εισαι οδηγος πλεον.

Υπαρχουν ασφαλεις που βγαζουν διπλωμα απλα με την καρτελα[απλα θελουν αδεια κυκλοφοριας οχηματος[τωρα αν δεν ειναι στο ονομα σου δεν ξερω αν σε αφησουν].

Δυστηχως επειδη τα εχω περασει,και γνωριζω ποσο κανουν για να τυπωσουν ενα κωλοχαρτο,δεν μπορεις να κανεις πολλα.Εκτος και αν θες να περιμενεις του αγιου ταδε που θα το τυπωσουν οι σταρχιδιστες,Εμενα εκανε 3 μηνες για το μηχανακι για να το τυπωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...