Προς το περιεχόμενο

Update android σε sony xperia E


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε παιδια. Εχει μια φιλη μου το παραπανω κινητο. Ειναι ολοκαινουργιο και η εκδοση android που εχει ειναι 4.0.4. Αποτι ειδα η τελευταια εκδοση ειναι η 4.3. Μπορουμε να το κανουμε update? Με ποιον τροπο γινεται? Θα χασουμε δεδομενα? Πχ τηλεφωνα μηνυματα εικονεσ βιντεο κλπ κλπ? Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ...και πως το κανουμε αυτο? Δεν ξερω και πολλα κολπακια για τα κινητα γιαυτο και ρωταω :). Αξιζει να γινει αυτο που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με custom rom/root χάνεις την εγγύηση του κινητού, αλλά μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα γι' αυτό και θέλει προσοχή με αρχεία του android κ.α. Επίσης υπάρχει και κίνδυνος να τα παίξει τελείως η συσκευή για αυτό ότι κάνεις θα πρέπει να το κάνεις με προσοχή !! Εγώ αυτή τη διαδικασία δεν την έχω κάνει και γι' αυτό δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Πάντως αυτά που σου είπα ισχύουν !! Αν googlάρεις Sony Xperia E custom rom είμαι σίγουρος πως θα βρεις και οδηγίες αλλά και την rom για να την κατεβάσεις στο pc και μετά θα την flashάρεις στο κινητό με ειδικό πρόγραμμα. :-)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα καλα εκανες. Κοιτα αν ηταν δικο μου το κινητο θα το εκανα. Αλλα επειδη ειναι της κοπελας μην μας κυνηγαει μετα αν γινει καποια στραβη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου εναν λογο για τον οποιο θες να περασεις custom rom σε ατομο που το πολυ να ξερει να κατεβαζει εφαρμογες και να στελνει sms/email

θα της κανεις τη ζωη πιο δυσκολη απ οτι ειναι τωρα,κ αν αργοτερα παθει κατι και χρειαστει εγγυηση θα κανεις παλι ολη τη δουλεια αναποδα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Xristaras έχει δίκιο αν αυτός είναι ο λόγος τότε δεν θα το πρότεινα ούτε κι εγώ. Το λειτουργικό που φοράει είναι μια χαρά εγώ είμαι με 2.3 Gingerbread :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να περάσεις Custom Rom σε όλα τα κινητά. Προσωπικά εχω rootarei 3 κινητά μου.

Samsung galaxy S2 , S3 , S4. Η αλήθεια είναι θέλει εμπειρία & προσοχή στο root & στη custom Rom. Εγώ το s4 το έκανα bricked & χρειάστηκε να φλασαρω την official rom για να επανέλθει.

Πολλοί θα σας πουν οτι παίζει να χαλάσει το κινητό. Μουφα..... τα κινητά όπως & ολα τα μηχανήματα έχουν λειτουργικό. Αρα σημαίνει οτι, ότι & να πάθει φλασαρεις την official Rom & είσαι πάλι στα γνήσια & με εγγύηση ;-).

Κανείς δεν παίρνει την ευθύνη για αυτά αλλα κάντε το άφοβα παιδιά αξίζει το root

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να περάσεις Custom Rom σε όλα τα κινητά. Προσωπικά εχω rootarei 3 κινητά μου.

Samsung galaxy S2 , S3 , S4. Η αλήθεια είναι θέλει εμπειρία & προσοχή στο root & στη custom Rom. Εγώ το s4 το έκανα bricked & χρειάστηκε να φλασαρω την official rom για να επανέλθει.

Πολλοί θα σας πουν οτι παίζει να χαλάσει το κινητό. Μουφα..... τα κινητά όπως & ολα τα μηχανήματα έχουν λειτουργικό. Αρα σημαίνει οτι, ότι & να πάθει φλασαρεις την official Rom & είσαι πάλι στα γνήσια & με εγγύηση ;-).

Κανείς δεν παίρνει την ευθύνη για αυτά αλλα κάντε το άφοβα παιδιά αξίζει το root

Ξέρω πολλούς που κάτι πήγε στραβά και μετά η εγγύηση πάει. Δεν είπε κανένας ότι είναι ακατόρθωτο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι απαραίτητο και ο φίλος το είπε σε τέτοια θέματα είναι άσχετος και δεν έχει και περιθώριο αποτυχίας :P Άσε που και να πετύχει το root υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί κάτι μετά π.χ Wifi. Radio κ.α πολλά που έχουν αναφερθεί και στο insomnia    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γίνεται να περάσεις Custom Rom σε όλα τα κινητά. Προσωπικά εχω rootarei 3 κινητά μου.

Samsung galaxy S2 , S3 , S4. Η αλήθεια είναι θέλει εμπειρία & προσοχή στο root & στη custom Rom. Εγώ το s4 το έκανα bricked & χρειάστηκε να φλασαρω την official rom για να επανέλθει.

Πολλοί θα σας πουν οτι παίζει να χαλάσει το κινητό. Μουφα..... τα κινητά όπως & ολα τα μηχανήματα έχουν λειτουργικό. Αρα σημαίνει οτι, ότι & να πάθει φλασαρεις την official Rom & είσαι πάλι στα γνήσια & με εγγύηση ;-).

Κανείς δεν παίρνει την ευθύνη για αυτά αλλα κάντε το άφοβα παιδιά αξίζει το root

Ξέρω πολλούς που κάτι πήγε στραβά και μετά η εγγύηση πάει. Δεν είπε κανένας ότι είναι ακατόρθωτο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι απαραίτητο και ο φίλος το είπε σε τέτοια θέματα είναι άσχετος και δεν έχει και περιθώριο αποτυχίας :P Άσε που και να πετύχει το root υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί κάτι μετά π.χ Wifi. Radio κ.α πολλά που έχουν αναφερθεί και στο insomnia    
Οχι όχι φιλε μου. Καταλαβαίνω ότι το παλικάρι θα ήθελε κάτι σίγουρο αλλα δεν υπάρχει όντως εγγύηση για το αποτέλεσμα. Όμως.... Αν πάει κάτι στραβά πάντα επανορθωνεται & η εγγύηση ισχύει κανονικά αν επιστρέψει στο γνήσιο λειτουργικό. Οσο για αυτά που λένε οτι δεν δουλεύουν wifi κτλ, μπορείτε να κατεβάσετε τους drivers & να τους εγκαταστήστε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να περάσεις Custom Rom σε όλα τα κινητά. Προσωπικά εχω rootarei 3 κινητά μου.

Samsung galaxy S2 , S3 , S4. Η αλήθεια είναι θέλει εμπειρία & προσοχή στο root & στη custom Rom. Εγώ το s4 το έκανα bricked & χρειάστηκε να φλασαρω την official rom για να επανέλθει.

Πολλοί θα σας πουν οτι παίζει να χαλάσει το κινητό. Μουφα..... τα κινητά όπως & ολα τα μηχανήματα έχουν λειτουργικό. Αρα σημαίνει οτι, ότι & να πάθει φλασαρεις την official Rom & είσαι πάλι στα γνήσια & με εγγύηση ;-).

Κανείς δεν παίρνει την ευθύνη για αυτά αλλα κάντε το άφοβα παιδιά αξίζει το root

Αυτό με το Brick δεν ισχύει.Γιατί μπορεί κάποιος που να μην ξέρει και πολλά να περάσει μία Official ROM η οποία να έχει όμως άλλο Bootloader και να το τελειώσει τελείως το κινητό χωρίς επιστροφή.Το είχα πάθει σε ένα Galaxy S i9000,πήγα να του βάλω μία επίσημη GingerBread ROM και η ROM είχε Bootloader για το Captivate με αποτέλεσμα το κινητό να "πεθάνει" ολοκληρωτικά χωρίς επιστροφή.Βέβαια ο Topic Starter έχει Xperia συσκευή όπου εκεί πρέπει να κάνεις μεγάλη μαλακία για να τελειώσεις το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο που αναφερει ο Xristos Kandy ειναι το soft brick το οποιο ειναι επαναστρεψιμο. Σε καποιες (σπανιες ειναι η αληθεια) περιπτωσεις υπαρχει και το hard brick που δεν επανερχεται απο το χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...