Προς το περιεχόμενο

Dell 17r 5720 recovery ζητείται !


NeOSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα !

Ψάχνω κάποιον που να έχει το συγκεκριμένο laptop και να λειτουργεί το recovery partition .

 

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Dell 17r (5720) με Windows 8 . δεν έχω κανένα cd στα χέρια μου και δεν λειτουργεί το recovery partition .

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι το laptop είχε πάει αντιπροσωπεία για αλλαγή δίσκου . προφανώς ξέχασαν να περάσουν το recovery και η εγκατάσταση των Windows που έγινε (δεν ξέρω αν έγινε από το service ή αυτόν που μου το πούλησε) είναι επιεικώς απαράδεκτη . δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να βρω cd εγκατάστασης και να περάσω τους drivers χειροκίνητα . θα ήθελα να υπάρχει το εργοστασιακό recovery . με τη Dell δεν βγάζω άκρη .

 

Ψάχνω κάποιον που έχει το ίδιο laptop , με λειτουργήσιμο recovery , να κανονίσουμε κάπως να κάνουμε cloning τον δίσκο μου . εννοείται θα γίνει recovery επιτόπου για να μην υπάρχει πρόβλημα με τα προσωπικά αρχεία .

παρακαλώ , όποιος μπορεί ... ας μου απαντήσει .

 

Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ενημερωση σχετικα με το recovery.

Η dell δεν περναει το recovery μετα απο αλλαγη δισκου,σου περναει απλα windows

recovery partition δημιουργει το dell datasafe local backup μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows.

Επισης σε περιπτωση που το laptop εχει εγγυηση next buisiness day ο τεχνικος που ερχεται σου αλλαζει δισκο και αν θες σου περναει windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες .

 

Με την Dell μου είπαν περίπου τα ίδια πράγματα , συν ότι θα πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό για να αποκτήσω τα cd . Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω extra χρήματα .

 

Γι αυτό κι εγώ ψάχνω εδώ , αν υπάρχει κάποιος με το ίδιο laptop , και έχει χρόνο και όρεξη να με εξυπηρετήσει , να "τραβήξω" το εργοστασιακό image .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα παντως ειναι πολυ ευκολο να βρεις drivers για το συγκεκριμενο μηχανημα

μπαινεις στο support της dell,βαζεις το servive tag και σου πεταει ολους τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως , το τσέκαρα αυτό με τους drivers πριν γράψω εδώ , ισχύει .

 

Το κόλλημα μου είναι ότι θα ήθελα να έχει εργοστασιακές ρυθμίσεις , και όχι ένα backup που θα φτιάξω με το πρόγραμμα που προανέφερες .

Θα ήθελα να υπάρχουν όλα αυτά τα bloatware (νομίζω κάπως έτσι λέγεται) που υπάρχουν στην εργοστασιακή εγκατάσταση .

Σαν τελευταία λύση αφήνω το ενδεχόμενο της χειροκίνητης εγκατάστασης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...