Προς το περιεχόμενο

H Microsoft εξαγοράζει το τμήμα συσκευών και υπηρεσιών της Nokia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι το πράγμα, η Microsoft προσπάθησε σκληρά να κερδίσει τον χώρο των smartphones αλλά οι προτάσεις της απλά δεν άρεσαν στην πλειοψηφία του κόσμου.

 

Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον καλό για εκείνη αν όχι πρόβλημα της - το Metro κόντεψε να θάψει μέχρι και τα Windows 8 για τα PC που είναι παραδοσιακή αγορά για την MS και ήδη φημολογείται επιστροφή του Aero για τα Windows 9...

 

Αυτό λέει και εξηγεί πολλά.

Μπορει να μην αρεσαν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα αλλαξει ξαναλεω ολα μπορουν να συμβουν γιατι ειναι πολυ μεγαλη αγορα αυτη και ετσι θελει να βγει κερδισμενη..Το μελλον θα δειξει,σιγουρα αυτη η αγορα δεν εγινε για να δουμε αποτελεσμα σε ενα μηνα αλλα μακροπροθεσμα εγω βαζω απο 1 χρονο μεχρι 3 εκει θα δουμε αλλαγες τωρα αν ειναι καλες η οχι θα το μαθουμε εδω θα ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η Nokia ήταν ούτως ή άλλως ψόφια. Όταν άρχισε την "συνεργασία" της με την microsoft, βρισκόταν ήδη σε ελεύθερη πτώση. Οι επιλογές της ήταν

α)να παλέψει με το symbian. Ψιλοχαμένη υπόθεση. Το λειτουργικό στις τελευταίες του εκδόσεις δεν είχε σχεδόν τίποτα δομικό να ζηλέψει από το android, αλλά ακόμη πιο παλιά λάθη της Nokia το εμπόδισαν να υιοθετηθεί από πολλούς κατασκευαστές και έτσι να κατέχει την θέση που σήμερα έχει το android.

β)να περάσει στο Android. Το γιατί δεν το προτίμησαν, δεν το ξέρω. Φοβήθηκαν τον ανταγωνισμό; Ήθελαν άμεσα, βραχυπρόθεσμα κέρδη; Άργα ή γρήγορα (εγώ λέω μάλλον σχετικά γρήγορα) θα γίνονταν ο Νο 1 κατασκευαστής, αλλά φαίνεται τα περιθώρια κέρδους ήταν μικρά και δεν τους ενδιέφεραν.

γ) να πάνε στα WP. Η microsoft τους γλύκανε με τεράστια ποσά και έτσι τους τσίμπησε εύκολα.

Την Nokia (δηλαδή τους μετόχους της), δεν φαίνεται να την νοιάζει αν είναι καλά τα WP, δεν τους νοιάζει το καλό όνομα της εταιρίας, τολμώ να πω ότι δεν τους νοιάζει ούτε αν θα πουλήσουν καλά τα Lumia. Θέλουν λεφτά, τώρα. Ε, με αυτήν την εξαγορά, θα τα πάρουν.

Εκεί στη microsoft πάντως πρέπει να είναι απίστευτα αρπαγμένοι και τσαντισμένοι που τα WP δεν πουλάνε και πάνω στα νεύρα τους άνοιξαν το τσουβάλι και πετάνε όσα λεφτά μπορούν, προκειμένου να κάνουν τον κόσμο να τα αγοράσει. Τωρα με την εξαγορά, ο μόνος δρόμος που τους μένει είναι να ακολουθήσουν αυτόν της Google, να ρίξουν τις τιμές στα επίπεδα των nexus, αλλά ακόμη πιο χαμηλά. Για να το πω ξερά, να πουλάνε το 1020 στα €350. Ας το πάρουν χαμπάρι, πραγματικά υψηλές πωλήσεις δεν πρόκειται να κάνουν στηριζόμενοι στον σημερινό συνδυασμό τιμής/ποιότητας/λειτουργικού, εκτός αν πιστεύουν ότι οι υψηλές πωλήσεις του 520 κάνουν καλό στην τσέπη τους και στο προφίλ της πλατφόρμας.

Η Nokia όπως την ξέραμε είναι νεκρή. Κάποια στιγμή θα φύγει και το λογότυπο από τα Lumia και αυτό ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεικνύεται περίτρανα λοιπόν ότι όλη η υπόθεση ήταν μεθοδευμένη ώστε να φτάσει στη φθηνή εξαγορά της άλλοτε μεγαλύτερης εταιρείας κατασκευής κινητών τηλεφώνων.

 

Το όνομα νοκια που αποτελούσε και αποτελει εγγύηση στα ματιά των καταναλωτών σβήνει. Τη θέση του παίρνει το όνομα Microsoft συνώνυμο στην συνειδηση του καταναλωτη με μπλε οθόνες, ασταθή λειτουργικά , νεότερα gui ταλαιπωρίας και αδίστακτες μονοπωλιακες τακτικές.

 

Τεχνολογίες και καινοτομίες στις οποίες οι εταιρείες του αντροιντ υστερούν και που πιθανοτατα θα σαρωναν τον ανταγωνισμό σε μια ανταγωνιστική νοκια αντροιντ συσκευή , μένουν κλείδωμενες σε ένα λειτουργικο που ο κόσμος δεν φαίνεται να αποδέχεται κυρίως γιατι η Microsoft επιμένει να κωλυσιεργεί επιδεικτικά στην ανάπτυξη του.

 

Ενάς CEO που υποτιθεται θα οδηγουσε τη νοκια πίσω στη κορυφή , αποδεικνύεται ότι λειτουργούσε ως σύγχρονος εφιάλτης και αποσκοπούσε στη προδοσία της εταιρείας, στην εξαγορά της. Και ανταμοιβεται για αυτο όπως όλοι οι εφιάλτες της ιστορίας.

 

Ένα λεπτό σιγή για την εταιρεια που πολυαριθμοι χρήστες στήριξαν όλα αυτα τα χρόνια παρα τις κατα καιρούς ελλείψεις και κακές τακτικές και που συνεχιζαν να στηριζουν, ακομη και με τον κίνδυνο να χαρακτηριστούν ρομαντικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως η Google εξαγορασε την Motorola ετσι και η Microsoft αγορασε την Nokia .

 

Ολοι θελουν να κινηθουν στο μοντελο της Apple να βγαζουν τις δικες τους συσκευες γιατι εκει ειναι τα λεφτα.

 

Οπως ειχε πει και ο steve jobs "οποιος ασχολειται σοβαρα με το software βγαζει το δικο του hardware"

 

Οι σκετοι κατασκευαστες (samsung, htc, sony, κινεζοι) θα σφαζονται για να πουλησουν κανα πυρηνα παραπανω, και κανα κιλο RAM να βγει το μεροκαματο.

 

Βέβαια η microsoft έγινε γίγαντας μπαίνοντας στην ομάδα του ibm - pc και φτιάχνοντας το λειτουργικό, δηλαδή ακολουθώντας την ακριβώς αντίστροφη λογική σε σχέση με αυτή της apple και του Jobs.

Και η έκρηση της διάδοσης των ηλεκτρονικών υπολογιστών έγινε με την στρατηγική απόφαση της IBM να μοιράσει την κατασκευή του υπολογιστή IBM-PC x86 σε εταιρίες σε όλο τον πλανήτη, χωρίς να κρατήσει δικαιώματα και χωρίς το δικό της brand.

Ήταν πραγματική φωτισμένη απόφαση και οδήγησε sτην κοινωνία της πληροφορίας που έχουμε σήμερα...

Και οι δύο στρατηγικές πέτυχαν.

Δηλαδή, αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. :-D

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει σε 2 - 3 χρόνια, ούτε μεταξύ μας με απασχολεί ιδιαίτερα πια πλατφόρμα θα επικρατήσει, αν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά πάντως είναι πως η MS ιστορικά δεν έχει επιδείξει καμία επιτυχία των Windows στα κινητά τηλέφωνα είτε την εποχή που τα έλεγαν CE, ούτε όταν τα είπαν PocketPC, ούτε όταν τα βάφτισαν WM, ούτε τα τελευταία χρόνια που τα προωθούν ως WP. Σε κάθε περίπτωση υπήρχε πάντα κάποιο άλλο λειτουργικό/εταιρία που τους στερούσε την επιτυχία (PSION, Palm, (PSION/)Symbian/Nokia, BlackBerry/RIM, Apple/iOS και τώρα Google/Android) - ποίος ξέρει.. κακό κάρμα ίσως :-D

Μην μπερδεύεις τα κινητά με τα smartphones. Την εποχή των windows mobile - ce , η microsoft μαζί με την palm ήταν κυρίαρχοι και πρωτοπόροι στην αγορά των Smartphones.

Οι υπόλοιποι απλά πούλαγαν τηλέφωνα και τίποτα άλλο.

Αλλά ήταν απλησίαστα για το μέσο χρήστη , μπροστά από την εποχή τους και δεν τα έδιναν , και δεν έκαναν Localization σε αυτά, οι εταιρίες κινητής.

Όταν κυκλοφορούσα με το treo600 , με το HP-Ipaq ή ακόμα πιο παλιά με το handspring visor, τα γατάκια με τα feature phones με το αριθμητικό πληκτρολόγιο  χαζεύανε σαν ιθαγενείς τις μεγάλες οθόνες touchscreen και το πενάκι !!!

 

Πόσο λίγο; Από το 2010 είναι στην αγορά και αφού παράτησε εντελώς τα W7 και τις εφαρμογές τους, πήγε στα 8. Σίγουρα τα Lumia θα είναι καλύτερα από δω και μπρος, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλύτερα για να γίνουν ανταγωνιστικά. 

Όσο για την Nokia, πραγματικά κατάντια. Η Motorola υπό την σκέπη της Google δεν έχει κάνει τίποτα (με εξαίρεση το Moto x), ούτε καν τα nexus δεν βγάζει. Δεν αποκλείεται και η Nokia να έχει την ίδια τύχη, ειδικά αν περισσότεροι κατασκευαστές ενδιαφερθούν για τα w8.

 

Η Motorola λοιπόν ,χωρίς να κάνει τίποτα,  έχει αυξήσει τα κέρδη της google κατά μερικά δις, εξαιτίας των δικαιωμάτων που εισπράττει για τη χρήση των δεκάδων χιλιάδων πατεντών που έχει και χρησιμοποιούνται από δισεκατομύρια συσκευές και σε χιλιάδες υλοποιήσεις ανά τον κόσμο.

Νιάου γατάκια.

:P

τμήματά τους, όχι ολόκληρες τις Motorola και Nokia αντίστοιχα...

Σωστός.. Ο τηλεπικοινωνιακός εξοπλισμός και το λογισμικό που πουλάει η Nokia βγάζουν πολλά πολλά δις επίσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τμήματά τους, όχι ολόκληρες τις Motorola και Nokia αντίστοιχα...

 

 

αφού πήρε το τμήμα της Motorola, τι να κάνει την HTC, συλλογή?

Συλλογη απο πατεντες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι απλα η επιβεβαιωση του προφανούς και η δικαιωση ολων εμας των CEO του καναπε που λέγαμε το αυτονοητο αλλα τα Nokia fanboys ηξεραν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δε νομίζω ότι η nokia έχει και τέτοια χάλια...

 

η google προσφέροντας το android τσάμπα ξέσκισε την αγορά,

ενώ αντέγραψε το app store της apple, αλλά δίνοντας μεγάλα κίνητρα για ανάπτυξη εφαρμογών πάνω σε αυτό το έκανε με μεγάλη επιτυχία ..

 

Έτσι όλες οι υπόλοιπες proprietary λύσεις λειτουργικών χαντακώθηκαν, αφού το τσάμπα και το open source σκότωσε τον ανταγωνισμό σε επίπεδο Pricing και ήταν φθηνότερη μια συσκευή με android παρά με symbian ή οτιδήποτε άλλο βγήκε.

 

Πάντως επειδή μιλάμε για φορητές συσκευές, ο ανταγωνισμός θα εστιαστεί στο καλογραμμένο software και στα δυνατά hardware specs, με τη μεγαλύτερη δυνατή αυτονομία.

 

Τουλάχιστον μέχρι να βγει καμιά πυρηνική μπαταρία που θα κρατάει αιώνια και θα μπορεί ο καθένας να γράφει ότι σκατά κώδικα θέλει αφού θα μπορεί να έχει ένα 24πήρυνο cpu να τον υποστηρίξει ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεις τα κινητά με τα smartphones. Την εποχή των windows mobile - ce , η microsoft μαζί με την palm ήταν κυρίαρχοι και πρωτοπόροι στην αγορά των Smartphones.

Οι υπόλοιποι απλά πούλαγαν τηλέφωνα και τίποτα άλλο.

Αλλά ήταν απλησίαστα για το μέσο χρήστη , μπροστά από την εποχή τους και δεν τα έδιναν , και δεν έκαναν Localization σε αυτά, οι εταιρίες κινητής.

Όταν κυκλοφορούσα με το treo600 , με το HP-Ipaq ή ακόμα πιο παλιά με το handspring visor, τα γατάκια με τα feature phones με το αριθμητικό πληκτρολόγιο  χαζεύανε σαν ιθαγενείς τις μεγάλες οθόνες touchscreen και το πενάκι !!!

 

Όταν μιλώ σε αυτή την ανάρτηση για κινητά τηλέφωνα εννοώ πάντα τα smartphones.

Την εποχή των Windows CE επέτρεψε μου να σου υπενθυμίσω πως και η Nokia κυκλοφορούσε το θρυλικό Communicator 9000 (με DOS και για UI το GEOS πριν γυρίσει σε Symbian) το οποίο έκανε πάταγο στην Ευρωπαϊκή business oriented αγορά (ένα από τα πρώτα χαστούκια της τότε Nokia στην MS :D).

Μετά ήρθε το 9210 με Symbian (το Ericsson R380 ήταν "κλειστό" οπότε δεν το προσμετρώ) και .. καταλαβαίνεις .. άρχισε ο Γολγοθάς της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μένει η google να αγοράσει την HTC και ξεκινάει ο τριτος παγκόσμιος.

 

just a thought...

Jolla ή Tizen η ΗTC.Κρίμα γιατί οι Ταϊβανέζοι είναι πρωτοπόροι κατά τη γνώμη μου.

 

Το θέμα με τα win 8 phone είναι ότι δεν έχουν κάτι διαφορετικό.Να μπορέσεις να τα παραμετροποιήσεις οπτικά.Κουράζει αυτό.

 

Είναι σαν Iphone.Το android κερδίζει πάααρα πολλούς πόντους εκεί(+ βέβαια εγώ που του δουλεύω απο την 2.1 ότι κάνει τρομερές κινήσεις προς τα μπροστά...αργά αλλά σταθερά.ΟΚ υπάρχουν και κάποιες που δε μου αρέσουν:fragmentation,freezing ή και κλείσιμο κινητού σε apps(χθες 3 φορές έκλεισε το κινητό σε skype...έλεος),μπαταρία etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος της εξαγοράς φτάνει τα €5.44 δισεκατομμύρια τα οποία η Microsoft θα πληρώσει σε μετρητά!

Νομιζω ο λόγο της εξαγοράς ειναι ξεκαθαρος!

 

Η αλήθεια πίσω απο την εξαγορά...

Παλι ο Gate φταίει!!!

Τι ηθελε το καινουριο κινητο???:devil:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ τι αλλο customization κάνετε εκτός από το να αλλάζετε φόντο στην συσκρευη σας και λετε ολοι για το wp8 & apple.... και εγώ εχω android αλλα δν μπορω ν πω οτι με τρελενει η παραμετροποιηση πόυ εχει...άσέ δε τα κολληματα....ε πρροσφατα επιασα ενα lumnia κ επαθα την πλακα μου απο την ποιοτητα κατασκευης και την οθονη συν υην τρομερη αποκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ τι αλλο customization κάνετε εκτός από το να αλλάζετε φόντο στην συσκρευη σας και λετε ολοι για το wp8 & apple.... και εγώ εχω android αλλα δν μπορω ν πω οτι με τρελενει η παραμετροποιηση πόυ εχει...άσέ δε τα κολληματα....ε πρροσφατα επιασα ενα lumnia κ επαθα την πλακα μου απο την ποιοτητα κατασκευης και την οθονη συν υην τρομερη αποκριση...

 

Εξαρτάται ποιο Lumia έπιασες και με ποιο κινητό android το συγκρίνεις ρε φίλε. Επίσης εξαρτάται και ποιες εφαρμογές υπήρχαν να τρέχουν στο background στο ένα και πιες στο άλλο. Και τι ανάλυση οθόνης είχαν η δύο συσκευές που σύγκρινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...