Προς το περιεχόμενο

H Microsoft εξαγοράζει το τμήμα συσκευών και υπηρεσιών της Nokia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

Τα φθηνα κινητα καθιερωνουν ενα οικοσυστημα χμμ...δηλαδη κατι σαν τα κινητα της Apple... ναι εχεις δικιο. 

 

 

Η οποία Apple την έχει μυριστεί την δουλειά και σου έχει έτοιμο το φτηνότερο Ipone γιατί βλέπει που πάει το πράμα. Φως φανάρι είναι το θέμα και το mini disk γαμάτο ήτανε αλλά το πήρε ο διάολος και για να μην την ξαναπατήσει η sony με το blueray και να καθιερώσει τα standart της, έστησε κ### και σου πουλούσε το PS κάτω του κόστους για να βάλει ένα blue ray player σε κάθε σπίτι.

 

Ένα app για 1$ όταν το κατεβάζει το 60% των κινητών έχει εξουσία η πλατφόρμα. Κάθε φορά που στέλνεις ένα δολάριο είναι σαν να δίνεις μια ψήφο εμπιστοσύνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποία Apple την έχει μυριστεί την δουλειά και σου έχει έτοιμο το φτηνότερο Ipone γιατί βλέπει που πάει το πράμα. Φως φανάρι είναι το θέμα και το mini disk γαμάτο ήτανε αλλά το πήρε ο διάολος και για να μην την ξαναπατήσει η sony με το blueray και να καθιερώσει τα standart της, έστησε κ### και σου πουλούσε το PS κάτω του κόστους για να βάλει ένα blue ray player σε κάθε σπίτι.

 

Ένα app για 1$ όταν το κατεβάζει το 60% των κινητών έχει εξουσία η πλατφόρμα. Κάθε φορά που στέλνεις ένα δολάριο είναι σαν να δίνεις μια ψήφο εμπιστοσύνης.

 

 

 

Δεν διαφωνω σε κατι σε αυτο το ποστ σου. 

Στο προηγουμενο ομως δεν μπορω να πω οτι μιλουσες δικαια. Και το λεω γιατι δεν τιθεται θεμα συγκρισης του πως βγαζει λεφτα η Γοογλε και πως η μαικροσοφτ ακομα και στις πλατφορμες για τα κινητα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χειρότερη εμπειρία μουσικής δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Δεν ξερω για τα Lumia (λογω ισως Nokia Music), αλλά σε Ativ S, ήταν ένας απο τους λόγους που το έδωσα. Βρε ούτε paid εφαρμογή μουσικής δεν έχει το store. Το μόνο που μου άρεσε στα WP8, ήταν το άπταιστο smoothness.

 

Αναμενόμενη είδηση, με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα.

Έχει ψωμι ακομα η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αδοξο τελος για την καποτε νουμερο ενα εταιρια κινητων,υποθετω ο Elop ειναι πια ο βασικος υποψηφιος για CEO της MS μετα απο αυτο το κολπο/δουρειος ιππος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα win 8 phone είναι ότι δεν έχουν κάτι διαφορετικό.Να μπορέσεις να τα παραμετροποιήσεις οπτικά.Κουράζει αυτό.

 

ΟΚ υπάρχουν και κάποιες που δε μου αρέσουν:fragmentation,freezing ή και κλείσιμο κινητού σε apps(χθες 3 φορές έκλεισε το κινητό σε skype...έλεος),μπαταρία etc).

 

Σκέψου τώρα, το ένα λειτουργικό είναι μάπα γιατί "κουράζει".

 

Το άλλο τα σπάει γιατί μπορείς να εγκαταστήσεις custom launchers...χαρακτηρίζεται βέβαια από τα προβλήματα που αναφέρεις.

 

Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και στο stock android, η ύπαρξη homescreens, widgets και desktop shortcuts θα ήταν αρκετή για να μπορείς να θεωρείς ότι είναι το πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. Μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις, όπου θέλεις, τί άλλη παραμετροποίηση να ζητήσεις, τί θα σε τρέλαινε;

 

Μια χαρά παραμετροποιήσιμο είναι το Android. Σαφώς περισσότερο από τα WP εννοείται.

 

Για πες μου όμως, ο μέσος χρήστης ενδιαφέρεται για τέτοιες πατέντες; Η αγορά δεν έχει καμία σχέση με την κοινότητα του Insomnia. Δεν έχουν όλοι τις δικές σου ανάγκες.

 

Τα φτηνά smartphones θα αντικαταστήσουν πολλά feature phones, δείτε λίγο μακρύτερα. Εκεί η MS μπορεί άνετα να παίξει μόνη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό ακούγετε διότι μετά την google και την motorola παίζει δυνατά και η μικρομάλακη έτσι θα έχουμε 3 δυνατά λειτουργικά apple google Microsoft 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως η Google εξαγορασε την Motorola ετσι και η Microsoft αγορασε την Nokia .

 

Ολοι θελουν να κινηθουν στο μοντελο της Apple να βγαζουν τις δικες τους συσκευες γιατι εκει ειναι τα λεφτα.

 

Οπως ειχε πει και ο steve jobs "οποιος ασχολειται σοβαρα με το software βγαζει το δικο του hardware"

 

Οι σκετοι κατασκευαστες (samsung, htc, sony, κινεζοι) θα σφαζονται για να πουλησουν κανα πυρηνα παραπανω, και κανα κιλο RAM να βγει το μεροκαματο.

η google όμως δεν έχει οργιάσει με τη motorola.. τίποτα βασικά δεν έχει αλλάξει στη μοτορόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως ειχε πει και ο steve jobs "οποιος ασχολειται σοβαρα με το software βγαζει το δικο του hardware"

 

Οι σκετοι κατασκευαστες (samsung, htc, sony, κινεζοι) θα σφαζονται για να πουλησουν κανα πυρηνα παραπανω, και κανα κιλο RAM να βγει το μεροκαματο.

H Samsung ελαχιστα παιρνει απο τριτους και σε λιγο λανσαρει και το Tizen που αμα πιασει θα εχει τρελα κερδη γιατο θα εχει και δικος της hardware και δικο της software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χειρότερη εμπειρία μουσικής δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Δεν ξερω για τα Lumia (λογω ισως Nokia Music), αλλά σε Ativ S, ήταν ένας απο τους λόγους που το έδωσα. Βρε ούτε paid εφαρμογή μουσικής δεν έχει το store. Το μόνο που μου άρεσε στα WP8, ήταν το άπταιστο smoothness.

 

Αναμενόμενη είδηση, με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα.

Έχει ψωμι ακομα η δουλειά.

Ε μια χαρά εφαρμογή μουσικής έχει το ativ s και αν θες online υπαρχει και το aupeo radio ή το mixtapes.

Τώρα πως εσύ δεν τα βρήκες μάλλον δεν είχες το κινητό για πάνω από μισή ώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους,τοσο καιρο η Microsoft ηταν ο κομπαρσος που ευχεται να πεθανει καποιος πρωταγωνιστης για να του παρει το ρολο.

Η νοκια εδώ και καιρό μόνο πρωταγωνιστής δεν είναι

 

Τα έκανε που τα έκανε σαλάτα από μόνη της, έβαλε wp και έβαλε τη ταφόπλακα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω.

Όλοι οι "ειδικοί" εδώ μέσα, έχουν καταδικάσει τα windows phones και την Microsoft λες και η πορεία μιας εταιρίας είναι προβλέψιμη, λόγω του παρελθόντος της.

Όλοι έβλεπαν την κατάρρευση των Windows όταν έβαλαν τα Vista. Και μετά ήρθαν τα 7 και σάρωσαν.

Το 2006, η ΝΟΚΙΑ ήταν η σημερινή Apple. Έπαιζε μόνη της. Και καταστράφηκε... (εννοώ την πτώση του μεριδίου της)

Το 2007 οι περισσότεροι γελούσαν με το iPhone (και ο Balmer πιο βαριά). Και τους πήρε τα σώβρακα.

Το 2010 όλοι γελούσαν με το iPad και το αποκαλούσαν "μεγάλο iPhone χωρίς το τηλέφωνο". Και μετά άρχισε η πτώση στις πωλήσεις των PC (τεράστια αλλαγή στον χώρο).

Που θέλω να καταλήξω:
πολύ εύκολα προβλέπετε όλοι σας το μέλλον. Το έκαναν και άλλοι ειδικοί... "The OS war is over"....

Καλύτερα να είμαστε πιο κρατημένοι στις προβλέψεις της καταστροφής.

 

 

 

Κατα τα άλλα, αν το δω ρομαντικά, πολύ με χάλασε αυτή η εξέλιξη. Πάντα ΝΟΚΙΑ είχα, από το 7110 μέχρι να πάρω το ETEN G500...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...