Προς το περιεχόμενο

linux σε netbook σερβεράκι


Str

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνω Debian με LXDE ή Lubuntu ή Mint Lxde. Δεδομένου ότι το μηχανάκι την περισσότερη ώρα δεν θα έχει σηκωμένα γραφικά (θεωρητικά μιλώντας) δουλεύοντας ως σερβερ σε όλες καλά θα πηγαίνει. Απλά θα φτιάξεις ένα script να κάνει automount τους δίσκους σου, άμα δεν το κάνει από μόνο του και είσαι άρχοντας. Γίνετε τορρεντ σερβερ στο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

πράγματι, να αξιοποιήσω hardware που κάθεται θέλω...

 

το debian ακούγεται καλύτερο, αλλά δεν έχω χρόνο να το στήσω και να το ψάξω

 

οπότε μάλλον θα πάω για mint σε κάποια φάση που από ότι κατάλαβα δε θέλει ιδιαίτερη ώρα να ασχοληθώ μαζί του

 

το ΝΑΣ το είχα σκεφτεί και ήδη με έψηνε το zyxel nsa310 μέχρι να μου στείλει το παιδί πιο πάνω το link με το dlink αλλά από τη μια, ήδη να έχω τρόπο να το στήσω χωρίς κόστος και από την άλλη να κάνω πάλι αγορές (ειδικά τώρα που με τρώει το χέρι μου για νέα κάρτα γραφικών), είπα να δοκιμάσω με αυτά που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχετε παρεξηγησει το mint.Ισως εχετε καιρο να ασχοληθειτε μαζι του.Εγω δεν εχω κανενα θεμα ασταθειας με το mint 15 παντως.

Δεν το προτεινω μιας και δεν ξερω πολλα για linux,αλλα απλα για κατεβαστηρι δε νομιζω να εχει θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αστάθειας, είναι ότι είναι "πάρα φορτωμένο" εξ'αρχής με πράγματα που θα είναι αχρείαστα. Μια χαρά σταθερό είναι όπως και το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά επιχείρημα "εγώ έβαλα ΧΧ και δεν είχα πρόβλημα" ΔΕΝ υπάρχει. Είναι το ίδιο με το να λες οτι ένα φάρμακο δεν έχει παρενέργειες επειδή το πήρες εσύ και δεν είχες κάποια.

 

Κατά τα άλλα *buntu και server ΔΕΝ υπάρχει ΠΛΕΟΝ. ΜΠΟΡΕΙ κάποτε να υπήρχε (δε λέω) αλλά πλέον δεν. Δεν λέω να πιστέψετε εμένα. Λέω να πιστέψετε τον Scott James Remnant 

http://netsplit.com/2012/10/30/goodbye-ubuntu/

κείμενο με ΠΟΛΥ πόνο, για ubuntu server από κάποιον που κάποτε η δουλειά του ήταν ακριβώς στο ubuntu server και μετά και στο Desktop.

Ο τύπος δούλεψε 7 (επτά) χρόνια στην Cannonical και σε κάποια στιγμή ήταν υπεύθυνος/επιβλέπων για τους μισούς από τους core developers https://archive.fosdem.org/2009/interview/scott+james+remnant
(ερώτηση --> What did you do as Ubuntu Development Manager?)

 

That being said

Δλδ αν βάλω mint ΔΕ θα δουλέψει ;

Απάντηση : ΦΥΣΙΚΑ θα δουλέψει. Το ΠΟΣΟ (πολύ και απροβλημάτιστα) όμως θα δουλέψει δεν έχεις καμία εγγύηση. Και δεν την έχεις γιατί η ίδια η μαμά Ubuntu ΔΕΝ ασχολείται πια με το προϊόν. 

Αυτά και τις καλημέρες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπαμε, debian stable χωρίς γραφικό είναι μονόδρομος αν θες κάτι εύκολο και καλό

 

 

1)να έχει καρφωμένο πάνω του ένα εξωτερικό σκληρό, αν είναι δυνατόν σε ntfs σύστημα

2)να είναι 24/7 ανοικτό ώστε να μπορώ να κατεβάζω από εκεί τορρεντάκια και να μπορώ να τα βλέπω από όλο το σπίτι είτε σε κανονικό υπολογιστή με win7 είτε σε android συσκευές

3)να μπορώ να το διαχειριστώ από παντού (lan/internet-windows/android) και να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου

4)να κάνω σε ένα φάκελο του σταθερού μου, που έχει σημαντικά αρχεία, sync για backup

 

1)βάζεις το δίσκο στο fstab, ό,τι filesystem θες

2)βάζεις deluge με το web interface, ή με client σε κάθε μηχάνημα που χρησιμοποιείς, για το android υπάρχει το torrent manager

στο server τρέχει ο daemon του deluge και από τα άλλα συνδέεσαι σε αυτό

3)ssh και filezilla ή sshfs

4)rsync με ssh

 

με λίγα λόγια, με το που τελειώνει η εγκατάσταση του debian ( αφού έχεις απενεργοποιήσει να μην σου βάλει τίποτα άλλο )

κάνεις εγκατάσταση το deluge και το ssh, τα ρυθμίζεις και τέρμα

 

έχεις ένα μηχάνημα που τρέχει μόνο αυτά που θες, χωρίς άσκοπα services, χωρίς να φοβάσαι τι θα γίνει στο επόμενο update

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...