Προς το περιεχόμενο

linux σε netbook σερβεράκι


Str

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

θα ήθελα πληροφορίες για κάποια διανομή λίνουξ που θέλω να βάλω σε ένα netbook με atom cpu & 2GB ram

η βασική του δουλειά θα είναι:

-να έχει καρφωμένο πάνω του ένα εξωτερικό σκληρό, αν είναι δυνατόν σε ntfs σύστημα

-να είναι 24/7 ανοικτό ώστε να μπορώ να κατεβάζω από εκεί τορρεντάκια και να μπορώ να τα βλέπω από όλο το σπίτι είτε σε κανονικό υπολογιστή με win7 είτε σε android συσκευές

-να μπορώ να το διαχειριστώ από παντού (lan/internet-windows/android) και να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου

-να κάνω σε ένα φάκελο του σταθερού μου, που έχει σημαντικά αρχεία, sync για backup

 

θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε πληροφορίες για το ποια διανομή είναι καλύτερη και τα πιθανά προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσω, τα υπέρ και τα κατά

 

αυτή τη στιγμή το νετμπουκάκι τρέχει win7 και σε όλα όσα θέλω παίρνει άριστα, απλά θα ήθελα να δω αν μπορώ να περάσω σε linux για να είναι πιο ελαφρύ...

 

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας nas δεν θα έλυνε το πρόβλημα σου;

 

Θα τον καρφώσεις στο λαπτοπ και άσε να κατεβάζει ότι θες.... θα έχεις sync από όποιο δίσκο γουστάρεις και τέλος θα μπορείς να μπεις στον nas από όπου θες (ακόμη και από απομακρυσμένη τοποθεσία) και να ορίσεις εσύ ποιοι άλλοι θες να μπορούν να μπουν σε αυτόν.

 

Σου στέλνω σε pm ένα φθηνό nas που πιστεύω πως θα κάνει την δουλειά σου άνετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά μου δημιουργείται η απορία:

από τη στιγμή που έχω το νετμπουκ να κάθεται, και ένα περισσεβούμενο κουτί για εξωτερικό σκληρό, τι παραπάνω θα μου δώσει το ΝΑΣ?

και από την άλλη, αν βάλω ΝΑΣ, τι το χρειάζομαι το νέτμπουκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω νασ...καλυτερα να εχεις ενα νασ να καιει ολη μερα και ολη νυχτα.

 

επισης εχει δικο του λειτουργικο που υποστηριζει απο website,email,torrent,lan cameras,usb disks,printers μεχρι και γω δεν ξερω τι

 

για οικιακη σερβερο-χρηση ειναι ο,τι πρεπει

 

ασε που ριχνεις μεσα δισκους σε raid..και εχεις και σχετικη ασφαλεια στα δεδομενα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω νασ...καλυτερα να εχεις ενα νασ να καιει ολη μερα και ολη νυχτα.

 

επισης εχει δικο του λειτουργικο που υποστηριζει απο website,email,torrent,lan cameras,usb disks,printers μεχρι και γω δεν ξερω τι

 

για οικιακη σερβερο-χρηση ειναι ο,τι πρεπει

 

ασε που ριχνεις μεσα δισκους σε raid..και εχεις και σχετικη ασφαλεια στα δεδομενα σου.

+1

 

Και άσε τον δίσκο και το netbook για άλλη χρήση... κάτι θα βρεις, ο κόσμος της τεχνολογίας είναι μεγάλος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εδώ συμβαίνει αυτό που συμβαίνει σε όλη τη χώρα χρόνια τώρα. Αδυναμία αντίληψης προβλήματος.

 

Μπαίνει ένας άνθρωπος να ρωτήσει τί θα κάνει με ένα εξοπλισμό του που «κάθεται» και θέλει τον εκμεταλλευτεί και πετάγονται κάποιοι και τού προτείνουν να αγοράσει άλλο εξοπλισμό.

 

Όπως είπα παραπάνω, προτείνω χρήση Linux Mint είναι αρκετά ελαφρύ για τέτοιο hardware και κάνει ολοκληρωμένα τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εδώ συμβαίνει αυτό που συμβαίνει σε όλη τη χώρα χρόνια τώρα. Αδυναμία αντίληψης προβλήματος.

 

Μπαίνει ένας άνθρωπος να ρωτήσει τί θα κάνει με ένα εξοπλισμό του που «κάθεται» και θέλει τον εκμεταλλευτεί και πετάγονται κάποιοι και τού προτείνουν να αγοράσει άλλο εξοπλισμό.

 

Όπως είπα παραπάνω, προτείνω χρήση Linux Mint είναι αρκετά ελαφρύ για τέτοιο hardware και κάνει ολοκληρωμένα τη δουλειά του.

 

εχεις σκεφτει οτι καποιος μπορει να μην εχει σκεφτει ολες τις εναλλακτικες? ή να μην τις ξερει...

 

εμεις απλα δινουμε προτασεις..αμα μας πει ξερετε δεν με ενδιαφερει φαση στυλ ΝΑΣ..οκ πασο...του απανταμε συγκεκριμενα...

 

τεσπα ...για σερβερ θες κατι σταθερο...και σιγουρα οχι linux mint...

 

εγω αν εστηνα σερβερακι θα εβαζα debian...να μην πολυασχολουμαι με τα updates -που στο debian stable ειναι αραια και που- και εν γενει με τον ιδιο τον σερβερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά ο kostasgr έχει δίκιο. Το πρόβλημα είναι οτι ο τρόπος που τα λέει είναι το λιγότερο εριστικός με αποτέλεσμα αντί να συζητάμε για το θέμα του ts να είμαστε έτοιμοι να μαλώσουμε.

 

Βασικά απ' ότι κατάλαβα ο ts έχει ΗΔΗ κάτι σαν και αυτό που ζητάει (αλλά με Win7) και έλεγε να βάλει Linux μπας και γίνει πιο ελαφρύ και εύχρηστο το netbook-άκι του.  

 

mphxths δεν διαφωνώ με τη (server) λογική του Debian αλλά το άτιμο θέλει και κάποια εξοικείωση. Αν ξέρεις να του προτείνεις κανένα debian based που να στήνεται εύκολα και να έχει και τίποτα wizards (μπρρρρρ....) νομίζω οτι θα τον βοηθούσε. Τώρα mint (δλδ *buntu) σε σερβεράκι μπρρρρρρ.....

 

Βρε kostasgr. Βρε άνθρωπε του Θεού. Κάτσε λίγο και δες τι έγραψες. Είναι δυνατόν να γίνει κουβέντα έτσι ; Που τι βρίσκεις την όρεξη πρωινιάτικα ;  

 

Καλημέρες σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρω οτι το debian ειναι περιεργο ή ιδιαιτερα δυσκολο στην εγκατασταση του..ισως λιγο στο partitioning...αλλα απο κει και περα νερακι...

 

οταν θελουμε σταθεροτητα και θελουμε να ξηγηθουμε λινουξ..δεν κοιταμε ποιο κανει πιο ευκολη εγκατασταση..θελουμε σταθεροτητα και ασφαλεια..και το debian σε αυτον τον τομεα..νομιζω..ειναι απο τα καλυτερα..

 

αλλιως ας μιλησουμε για ubuntu που χει και γραφικουλια ομορφα :)

 

οσο για την λυση ΝΑΣ που προτειναμε...ειναι η πιο βελτιστη λυση.ο αλλος βεβαια μπορει να μην εχει τα λεφτα ή την ορεξη ή τις γνωσεις να ασχοληθει με κατι τετοιο...δεκτο.

Αν ομως ηταν καποιος που ειχε καποιο ΝΑΣ?ή μπορουσε να βρει?Δεν θα ηταν καλυτερο να ξερει και αυτην την επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian stable και απο μενα.

 

να σηκωσει τα services που θελει και παπαλα.

 

Χ και περιττη σαβουρα σε server δεν χρειαζεται.

 

ολα απο τον web browser θα τα χειριζεται. Και το ssh του, αρχοντας.

 

Tι mint και κουραφεξαλα για server purpose...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

θα ήθελα πληροφορίες για κάποια διανομή λίνουξ που θέλω να βάλω σε ένα netbook με atom cpu & 2GB ram

η βασική του δουλειά θα είναι:

-να έχει καρφωμένο πάνω του ένα εξωτερικό σκληρό, αν είναι δυνατόν σε ntfs σύστημα

-να είναι 24/7 ανοικτό ώστε να μπορώ να κατεβάζω από εκεί τορρεντάκια και να μπορώ να τα βλέπω από όλο το σπίτι είτε σε κανονικό υπολογιστή με win7 είτε σε android συσκευές

-να μπορώ να το διαχειριστώ από παντού (lan/internet-windows/android) και να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου

-να κάνω σε ένα φάκελο του σταθερού μου, που έχει σημαντικά αρχεία, sync για backup

 

θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε πληροφορίες για το ποια διανομή είναι καλύτερη και τα πιθανά προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσω, τα υπέρ και τα κατά

 

αυτή τη στιγμή το νετμπουκάκι τρέχει win7 και σε όλα όσα θέλω παίρνει άριστα, απλά θα ήθελα να δω αν μπορώ να περάσω σε linux για να είναι πιο ελαφρύ...

 

σας ευχαριστώ

 

Για server προτείνω ανεπιφύλακτα debian stable. Χωρίς γραφικό περιβάλλον. Απλά στήνεις έναν samba server. Μπορεί να έχει καρφωμένο πάνω του εξωτερικό σκληρό. Προτιμότερο είναι να είναι σε ένα linux filesystem αλλά και με ntfs θα λειτουργήσει. Προσέχεις ώστε να ορίσεις στο /etc/fstab σταθερό mountpoint με UUID kai φυσικά στατική IP. Για torrent client υπάρχει το πολύ καλό deluge. Μπορείς να το ελέγχεις απομακρυσμένα είτε μέσω web interface είτε με την εφαρμογή (υπάρχει για win/linux/osx). Για διαχείριση εκτός σπιτιού θες dyndns ή παρόμοια υπηρεσία. Για android δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian stable έχω κι εγώ σε ένα serverάκι στο σπίτι, θα ήταν 24/7 αν δεν είχα πάρει ψύκτρα για τον p0Υτ$ο και τον κράταγε λίγο πιο κρύο ( to do)

έχω πάνω shares σε nfs τις ταινίες για να τις βλέπω από τα xbmcιά, backup με rsync διάφορα πράγματα, που και που βάζω κάνα torrent, ssh και γενικά ό,τι development πάει σε αυτό για να μη γεμίζω το σταθερό

 

πριν τον φτιάξω είχα τα ίδια σε pentium 3 με 512 ram αν θυμάμαι καλά

 

αν έπαιζε και το owncloud σωστά και δεν ήταν για κλωτσιές θα είχα και sync σε android/laptop/desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις απλες απαιτησεις που εχει μια χαρα κανει και το Mint. το στηνει μια φορα ευκολα και το αφηνει μετα να κανει τη δουλεια του. δεν χρειαζεται να μπλεκει με Debian..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...