Προς το περιεχόμενο

Τηλεκοντρόλ


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το φόρουμ και τους insomniacs! Θέλω να κάνω μία ερώτηση! Πρόσφατα το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής μου τα έπαιξε. Δεν δουλεύει καθόλου! Άλλαξα μπαταρίες και πάλι τίποτα!!! Πριν λίγη ώρα βρήκα κάτι κωδικούς στο Internet για το τηλεκοντρόλ γενικής χρήσης που έχει και την οθόνη για να βάζεις τους κωδικούς!!! Όμως εγώ είχα ένα τηλεκοντρόλ που δεν ήταν γενικής χρήσης και δεν κάνει για την τηλεόρασή μου! Γίνεται με κάποιον τρόπο να βάλω κωδικό μιας και δεν το χρησιμοποιώ πια για να μην πάω να αγοράσω καινούργιο!!
 

Πείτε μου σας παρακαλώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Επεξ/σία από exypnakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν το τηλεκοντρόλ που έχεις είναι για κάποια συγκεκριμένη τηλεόραση και όχι universal δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Τα universal έχουν κωδικούς για διάφορες μάρκες/μοντελα τηλεοράσεων και ειδικά πλήκτρα(και συνδυασμούς τους) που χρησιμοποιούνται για να προγραμματιστεί το τηλεκοντρόλ για τη συγκεκριμένη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν το τηλεκοντρόλ που έχεις είναι για κάποια συγκεκριμένη τηλεόραση και όχι universal δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Τα universal έχουν κωδικούς για διάφορες μάρκες/μοντελα τηλεοράσεων και ειδικά πλήκτρα(και συνδυασμούς τους) που χρησιμοποιούνται για να προγραμματιστεί το τηλεκοντρόλ για τη συγκεκριμένη τηλεόραση.

Άκου το τηλεκοντρόλ δεν είναι για τηλεόραση. Είναι για έναν αποκωδικοποιητή! Όμως μία φορά που είχα πάρει ένα τηλεκοντρόλ για έναν φίλο μου το ρύθμισαν από εκεί που το πήρα χωρίς να έχει κάποια οθόνη πάνω του! Πώς το έκαναν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν και τηλεκοντρόλ universal που δεν έχουν οθόνη και απλά με έναν συνδυασμό πλήκτρων μπαίνει σε θέση προγραμματισμού και έπειτα πατάς τον κωδικό που αντιστοιχεί στο μοντέλο τς συσκευής που θες να το δουλέψεις.

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου είχε τύχει το τηλεκοντρόλ μιας παλιάς SONY CRT τηλεόρασης (δεν ήταν universal, ήταν της SONY, ήρθε με την TV) να δουλεύει και για μία άλλη Phillips που πήρα λίγο καιρό πιο μετά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...