Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το εχεις συνεχεια. Μπαινει αυτοματα μονο του οταν αντιληφθει κατι σε full screen. Με το που βγεις απτο παιχνιδι ξαναερχεται στην κανονικη λειτουργεια. Οχι δεν χανεις σε προστασια. Δεν απενεργοποιει υπηρεσιες απο το antivirus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το avast ναι, βάρυνε λίγο, όπως έχει βαρύνει και το avira.

Το avast παραμένει καλό σε προστασία, καμιά φορά το βάζω κι εγώ.

 

Αλλά για να είναι αρκετά πιο ελαφρύ, μην βάζεται τίποτα άλλο παρα μόνο το file shield και web shield.

Και στο web shield με απανεργοποιημένη την επιλογή Web Scan (σάρωση web το έχει στα ελληνικά), καθότι η συγκεκριμένη λειτουργία ελέγχει αρχεία, τα οποία ελέγχονται αργότερα και απο το file shield. Αλλά μένουν ενεργοποιημένες οι ρυθμίσεις για σάρωση url, script κτλ.

Έτσι γίνεται αρκετά πιο ελαφρύ, και πιο απροβλημάτιστο, χωρίς να χάνει σε προστασία.

 

Πλέον απο οτι είδα στην έκδοση 2016 by default είναι απενεργοποιημένη και η επιλογή NG (secure virtual machine). Και αυτή κάνει αρκετά πιο βαρύ το σύστημα, αμφίβολη είναι και η χρησιμότητά του (ενισχύει το deepscreen τους, αλλά ούτε αυτό δουλεύει τρομερά καλά).

 

Με αυτό το setup είναι σχετικά ελαφρύ.

 

Πιο ελαφρύ απο όλα τα γνωστά, είναι το panda νομίζω, χωρίς κανένα toolbar κτλ που σε ρωτάει αρχικά.

Έχει και επιλογή να μην εμφανίζει και popups διαφημίσεων, και είναι αρκετά καλή λύση.

Το bitdefender που επίσης δεν έχει popups και είναι εξαιρετικό σε προστασία, είναι πιο βαρύ κατά τη γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NG (secure virtual machine) που ειναι ?

πας στη προσθαφαιρεση προγραμματων και πατας modify (οχι uninstall) και ειναι σε καποια επιλογη , ξετικαρεις !

(αν θυμαμαι καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι module εκείνο που μπαίνει κατα το custom setup.

Ή αλλιώς με Modify setup όπως λέει ο panosno1com.

 

To web shield, ναι έτσι εννοώ.

Αυτό με την κακή φήμη, γίνεται το ίδιο όταν πάει να εκτελεστεί ένα αρχείο με κακή φήμη και ενοτπίζεται ως FileRep Malware, έτσι είναι περιττό σκανάρισμα που καθυστερεί το web surfing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου προτείνετε για σερφαρισμα και ebanking .?? να κανω συνδυασμό antivirus δωρεαν με malwarebytes, superantispyware, hitman pro . η ενα internet security η totoal security εχει στο sharewareonsale ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα Comodo Internet Security. Είναι δωρεάν και έχει επιλογή για virtual desktop. Είναι ενα "μίνι" λειτουργικό που είναι εντελώς αποκομμένο απο το κύριο σου λειτουργικό και μπορείς να κάνεις τις συναλλαγές σου με πλήρη ασφάλεια. Χρησιμοποιείς και το virtual keyboard και είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι μαζί με το comodo για real time προστασία καλό είναι υπάρχουν προγράμματα όπως το Μalwarebytes Anti-Malware, Hitman Pro και AdwCleaner για να γίνονται scan σε συχνή βάση (κάθε 2-3 εβδομάδες) γιατί όσο καλό να είναι το ένα πρόγραμμα, ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι κάποιο malware δεν θα σε βρει. Δεν επιβαρύνουν το σύστημα οπότε τα θεωρώ απαραίτητα και αυτά για ένα όσο πιο πολύ ασφαλές σύστημα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σύστημα που έχει μολυνθεί από cryptolocker,τι να περάσω για να είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι καθαρό ? Το έλεγξα με ComboFix και Malwarebytes Anti-Malware. Τώρα λέω να περάσω το eset antivirus αλλά δεν ξέρω αν σε trial έκδοση αυτά τα προγράμματα κάνουν σωστή δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό θα είναι, στην ανίχνευση δεν είναι δύσκολος ο cryptolocker.

 

Βάλε αυτό για να είσαι πιο σίγουρος για μετέπειτα μολύνσεις:

https://www.foolishit.com/cryptoprevent-malware-prevention/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γνωστός εχει με το μαιλ του να μου δώσει το   bitdefender internet security απο την προσφορά που ειχε για 6μηνες δωρεαν το sharewareonsale  καλό ειναι! η καλύτερα το  comodo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το comodo internet security με ενδιαφέρει ο ασφαλές browser για web banking στο internet και συναλλαγές....τώρα έχω τον bitdefender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...