Προς το περιεχόμενο

Ebay Άδεια χρήσης νομικά και μπλαμπλα


Derkish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους παιδιά καλωσορίζω την θερμή παρέα σας για πρώτη φορά λοιπόν :)
Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω να πουλάω στο Ebay.
Για αρχή μερικά πράγματα τα οποία δεν χρειάζομαι.
Και στην συνέχεια μερικά κινέζικα Gadgets.

 

1.Τι παίζει με την φορολόγηση μου.

 

2.Πρέπει να βγάλω κάποια άδεια πωλητή και αν ναι από που;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους παιδιά καλωσορίζω την θερμή παρέα σας για πρώτη φορά λοιπόν :)

Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω να πουλάω στο Ebay.

Για αρχή μερικά πράγματα τα οποία δεν χρειάζομαι.

Και στην συνέχεια μερικά κινέζικα Gadgets.

 

1.Τι παίζει με την φορολόγηση μου.

 

2.Πρέπει να βγάλω κάποια άδεια πωλητή και αν ναι από που;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Να σε ρωτησω κατι, αυτο πως θα το κάνεις, δηλαδη αγοράζεις απο κινα και θα τα πουλάς μεσω εβαυ?

 

Οι πωλήσεις απο ελληνα μεσω εβαυ ειναι σχεδόν ασύμφορες γιατι εχουν πολυ υψηλά ταχυδρομικά εξοδα, εκτος αν αυτα που θα πουλας ειναι κάποια πράγματα αξιας και θα τα δινεις σε πολυ χαμηλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω κατι, αυτο πως θα το κάνεις, δηλαδη αγοράζεις απο κινα και θα τα πουλάς μεσω εβαυ?

 

Οι πωλήσεις απο ελληνα μεσω εβαυ ειναι σχεδόν ασύμφορες γιατι εχουν πολυ υψηλά ταχυδρομικά εξοδα, εκτος αν αυτα που θα πουλας ειναι κάποια πράγματα αξιας και θα τα δινεις σε πολυ χαμηλές τιμές.

 

Ειναι αλλος ο τροπος, απο οτι εχω καταλαβει (λεπτομερειες δεν ξερω), αλλα δεν εχεις τη φυσικη παρουσια του προιοντος εδω, ωστε να το πουλησεις. Με καποιο τροπο κανεις απλως το μεσολαβητη, συμφωνεις μια τιμη με τον κινεζο, πουλας στο ebay με καποιο κερδος, και η παραγγελια παει κατευθειαν σε αυτον.

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα καπως ετσι πιστεω οτι ειναι, μιας και εχω αγορασει παρα πολλα απο ebay, και ψαχνοντας εχω δει πολλα μικρομαραφετια, ενω τα πουλανε 10-15 διαφορετικα ατομα με διαφορετικες τιμες, τελικα σου ερχονται απο την ιδια διευθυνση κινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αλλος ο τροπος, απο οτι εχω καταλαβει (λεπτομερειες δεν ξερω), αλλα δεν εχεις τη φυσικη παρουσια του προιοντος εδω, ωστε να το πουλησεις. Με καποιο τροπο κανεις απλως το μεσολαβητη, συμφωνεις μια τιμη με τον κινεζο, πουλας στο ebay με καποιο κερδος, και η παραγγελια παει κατευθειαν σε αυτον.

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα καπως ετσι πιστεω οτι ειναι, μιας και εχω αγορασει παρα πολλα απο ebay, και ψαχνοντας εχω δει πολλα μικρομαραφετια, ενω τα πουλανε 10-15 διαφορετικα ατομα με διαφορετικες τιμες, τελικα σου ερχονται απο την ιδια διευθυνση κινας.

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο DropShipping.Ναι είναι μια καλή ιδέα απλά πρέπει να βρεις μια έμπιστη εταιρία.

Η περισσότερες απο αυτές θέλουν κάποιο μικρο ποσό για να συνεργαστούν μαζί σου πχ 300$ μια πολύ καλή που έχω κατά νου.

Είναι καλό Deal και έχει καλά λεφτάκια για να βγάλεις απο εκεί ;)

 

Να σε ρωτησω κατι, αυτο πως θα το κάνεις, δηλαδη αγοράζεις απο κινα και θα τα πουλάς μεσω εβαυ?

 

Οι πωλήσεις απο ελληνα μεσω εβαυ ειναι σχεδόν ασύμφορες γιατι εχουν πολυ υψηλά ταχυδρομικά εξοδα, εκτος αν αυτα που θα πουλας ειναι κάποια πράγματα αξιας και θα τα δινεις σε πολυ χαμηλές τιμές.

 

Μπα το shipping δεν με τρομάζει.

Είναι ελαφριά αυτά που πουλάω οπότε no problem.

Εκτός αυτού μπορώ να μην βάλω Free Shipping Αναγκάζοντας

τον πελάτη να πληρώσει για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................Εκτός αυτού μπορώ να μην βάλω Free Shipping Αναγκάζοντας

τον πελάτη να πληρώσει για αυτά.

 

νομίζω ότι όταν ο Νίκος ανέφερε ότι είναι ασύμφορα τα ταχυδρομικά δεν εννοούσε ότι θα τα πληρώνεις εσύ.

ακόμα και να "αναγκάσεις τον πελάτη να πληρώσει" όπως είπες, τα υψηλά κόστη θα αποθαρύνουν κόσμο από το να σε επιλέξει.

πολλά από τα μικροgadgeτάκια που έρχονται από κίνα έχουν μηδέν ταχυδρομικά. εσύ πως ακριβώς θα δελεάσεις κάποιον από το να μην το πάρει από κίνα αλλά να προτιμήσει ελλάδα και να πληρώσει 4, 5, 6, 7, 10+ ευρά!!! για να το πάρει.

μπες λίγο στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ να δεις τι παίζει

 

τώρα αναφορικά με την φορολόγηση, άδεια, κλπ, χωρίς να είμαι ειδικός, δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.

μπορείς να είσαι απλά ιδιώτης που πουλάει σε κάποιον ιδιώτη.

αν φτάσεις να πουλάς 100άδες ή 1000άδες πράγματα και να εισπράτεις σοβαρά ποσά τότε το κοιτάς.

και από όσο ξέρω το ίδιο το ebay έχει όριο στον αριθμό των αντικειμένων αλλά και στο ποσό που μπορείς να εισπράξεις ανά μήνα και αφορά τους πολλούς.

για να γίνεις "επαγγελματίας" με χιλιάδες πωλήσεις νομίζω ότι πρέπει να δεις τι σου ζητάει πρώτα το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι όταν ο Νίκος ανέφερε ότι είναι ασύμφορα τα ταχυδρομικά δεν εννοούσε ότι θα τα πληρώνεις εσύ.

ακόμα και να "αναγκάσεις τον πελάτη να πληρώσει" όπως είπες, τα υψηλά κόστη θα αποθαρύνουν κόσμο από το να σε επιλέξει.

πολλά από τα μικροgadgeτάκια που έρχονται από κίνα έχουν μηδέν ταχυδρομικά. εσύ πως ακριβώς θα δελεάσεις κάποιον από το να μην το πάρει από κίνα αλλά να προτιμήσει ελλάδα και να πληρώσει 4, 5, 6, 7, 10+ ευρά!!! για να το πάρει.

μπες λίγο στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ να δεις τι παίζει

 

Το πλάνο μας είναι ξεκάθαρο και τα ποσοστά αποτυχίας ασήμαντα μικρά.

Το Shipping θα είναι Free καθώς τα προϊόντα θα έχουν μικρό Shipping λόγο άφαντου βάρους.

Εκτός αυτού,δεν κολλάμε στην στρατηγική και στο Marketing αυτά δεν είναι το πρόβλημα μας.

Η άδειες/φορολογικά κλπ είναι αυτό που μας απασχολεί.

Μέχρι στιγμής όλοι αναφέρουν ότι δεν χρειάζεται κάποια άδεια πέρα απο το να δηλώνω τα κέρδη μου στην εφορία.

Οπότε για αρχή δεν θα έχουμε κάποιο σοβαρό πρόβλημα πιστεύω.

-Ευχαριστώ Sarah

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενα πρόβλημα το εβαυ, το κυριότερο στην περίπτωση σοβαρών εσόδων είναι το παπαλ και οι οροι του. Προσέξτε γιατι μπορεί να σας δεσμεύσει ολα τα χρήματα.

 

 

Επίσης στα έξοδα εκτός τα ταχυδρομικά, πρέπει να υπολογίσετε τις κρατήσεις του εβαυ του παυπαλ και των τραπεζών.

 

 

Η νόμιμη πάντως διαδικασία για να πουλάς (εμπόριο) είναι η έναρξη εργασιών στην εφορία, με επαγγελματικό αφμ κλπ. Αν για κάποιο λογο διαπιστωθεί οτι πουλατε κάποια αντικείμενα χωρις την απόδοση φπα, καταλαβαίνετε πιστευω τι μπορεί να επακολουθήσει στις μέρες μας.

 

 

Ενα παράδειγμα απο ελτα

Γραμμα 10γρ συστημένο για γερμάνια 3.35 € φρίκη :-D

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η νόμιμη πάντως διαδικασία για να πουλάς (εμπόριο) είναι η έναρξη εργασιών στην εφορία, με επαγγελματικό αφμ κλπ. Αν για κάποιο λογο διαπιστωθεί οτι πουλατε κάποια αντικείμενα χωρις την απόδοση φπα, καταλαβαίνετε πιστευω τι μπορεί να επακολουθήσει στις μέρες μας.

 

 

Μμμμμ πόσο καιρό θα μου πάρει για να βγάλω αυτή την άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέξιμο θα σου πάρει 2-3 μέρες, το θέμα είναι ότι πρέπει να πληρώνεις πρώην ΤΕΒΕ- ΟΑΕΕ, κάτι ψιλά στο επιμελητήριο, απόδοση ΦΠΑ και μετά τα 5 έτη τέλος επιτηδεύματος, ίσως και λογιστή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σοβαρά τώρα;;;;

Για να πουλάω απλά απο το Ebay;

Τουλάχιστον τους πρώτους 2-3 μήνες μπορώ να τα πουλάω χωρίς άδεια και όταν δω 

ότι πάει καλά να πάω να βγάλω άδειες κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα;;;;

Για να πουλάω απλά απο το Ebay;

Τουλάχιστον τους πρώτους 2-3 μήνες μπορώ να τα πουλάω χωρίς άδεια και όταν δω 

ότι πάει καλά να πάω να βγάλω άδειες κλπ;

 

Τι ακριβως σημαίνει να πουλάω απλα στο εβαυ.

 

Οι άλλοι εμποροι τι ειναι κορόιδα που πληρώνουν ολα αυτά για να πουλάνε, αν ήταν να κλεβουμε το κρατος και να βάζουμε το φπα και τα υπόλοιπα στην τσέπη, θα ημασταν ολοι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως σημαίνει να πουλάω απλα στο εβαυ.

 

Οι άλλοι εμποροι τι ειναι κορόιδα που πληρώνουν ολα αυτά για να πουλάνε, αν ήταν να κλεβουμε το κρατος και να βάζουμε το φπα και τα υπόλοιπα στην τσέπη, θα ημασταν ολοι μια χαρα.

 

"τώρα αναφορικά με την φορολόγηση, άδεια, κλπ, χωρίς να είμαι ειδικός, δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.

μπορείς να είσαι απλά ιδιώτης που πουλάει σε κάποιον ιδιώτη.

αν φτάσεις να πουλάς 100άδες ή 1000άδες πράγματα και να εισπράτεις σοβαρά ποσά τότε το κοιτάς."

Αυτό ειπώθηκε πιο πάνω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιότης προς ιδιώτη πουλάει κατα την κοινή λογική καποια πράγματα που εχει στην διάθεση του, κυρίως μεταχειρισμένα. Δεν μπορεί να ονομαστεί ιδιωτική πώληση πχ να κατασκευάζεις κολιέ και να τα πουλάς στο εβαυ ή άλλου χωρίς παραστατικά.

 

 

ΥΓ Το που και ποσο θα πουλας τα εμπορεύματα σου δεν είναι άσχετο από την νομοθεσία. Δηλαδή δεν λεει κανένας νόμος, αν πουλάς στο νετ, στο εβαυ ή αν έχει πχ 1ευρω το εμπόρευμα δεν πρέπει να εκδίδεις παραστατικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα παράδειγμα απο ελτα

Γραμμα 10γρ συστημένο για γερμάνια 3.35 € φρίκη :-D

http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

ναι ειναι τα γνωστα κολπα των ελτα...

αλλα το στελνεις με http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟΥ 12.8.13.pdf και εισαι κομπλε.

καλα ξεκινηστε εσεις να πουλατε σαν ιδιωτες και αν βγαζετε φραγκα της προκοπης το γυρνατε σε busness(στα 2400$ το paypal δεν σ αφηνει να συνεχισεις να ιδιωτης...)να δω πως θα χτυπησετε τα κινεζακια που εχουν επιχορηγηση στα μεταφορικα...

τα προιοντα αυτα θα τα παιρνετε απο καπου μαυρα?!ειναι δικα σας απο δικη σας επιχειρηση?

τεσπα ειναι ψιλομπερδεμα οι πωλησεις μεσω ινετ φορολογικα.

https://www.google.gr/#q=πωλησεις μεσω internet εφορια

 

99.9% πρεπει να κανεις εναρξη επιχειρησης(εμπορια ή αντ/πια αγαθων) αν το χετε παρει ζεστα.αν δουλευετε αλλου μπορεις και να γλυτωσεις οαεε.

αλλα και αν γινεται για offshore.

εναρξη στην ελλαδα=

Η χαμηλότερη κλίμακα του ΤΕΒΕ είναι 490 ευρώ το δίμηνο (2940τον χρόνο δηλαδή),

 

 

 

η έναρξη έχει επίσης κόστος και το τέλος επιτηδεύματος είναι πλέον 650 ευρώ τον χρόνο. Ν.4110, άρθρο 10 παρ.4. Επίσης, απαλλαγές στο Ν. 3986, άρθρο 31 παρ. 3, όπως πχ η απαλλαγή για 5 χρόνια από την έναρξη.

 

 

 

Επίσης σαν ελέυθερος επαγγελματίας έχεις φορολόγηση 26% από το 1ο ευρώ (για το οικονομικό έτος 2013 και μετά),

 

αρα για μικρα εσοδα δεν μπορεις να κανεις εναρξη.οποτε φοροδιαφευγεις πας ebay που δεν μπορουν να το ελεγξουν ευκολα και ταυτοχρονα εχεις ξενη τραπεζα-πιστωτικη...

αναπτυξη και @@

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...