Προς το περιεχόμενο

Oculus Rift: Το δοκιμάσαμε και τα είδαμε όλα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η συσκευή υποστηρίζεται επίσημα

από το Half Life 2

και το Iracing

πάντως είχα την εντύπωση ότι θα έβγαινε

προς το τέλος του 2013 στην αγορά

και δυστυχώς απ οτι λένε το πάνε για 2014 κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχει αποδειχτεί ουσιώδης σχέση μεταξύ μυωπίας και χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών, παρά τις ιατρικές έρευνες που διεξάγονται χρόνια τώρα για το θέμα. Άλλα προβλήματα ίσως να προκαλεί η συσκευή, αν γίνεται κατάχρηση.

Απλα ο αμφιβλιστροειδης εχει εναν συκγεκριμενο ογκο με σκοπο να βλεπει απο μια αποσταση και περα... Ετσι οταν εμεις ουσιαστικα κολαμε μια οθονη στα ματια μας οι μυες του αμφιβλιστποειδου δεν "γυμναζονται" καθως συνηθηζουν σε μια συκγεκριμενη αποσταση, πολυ κοντινη, με σκοπο να μην μπορουμε μετα να δουμε καλα μακρια.... Στο κατω κατω οι οφθαλμιατροι δεν ειναι τυχαιο που λενε να κραταμε μακρια το βιβλιο οταν διαβαζουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το gaming εγώ περιμένω και την τουριστική εκδοχή , όπου μια μελλοντική συνεργασία με το Google Street View θα ήταν ένα δωρεάν virtual επίσκεψη σε κάθε μέρος του κόσμου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το gaming εγώ περιμένω και την τουριστική εκδοχή , όπου μια μελλοντική συνεργασία με το Google Street View θα ήταν ένα δωρεάν virtual επίσκεψη σε κάθε μέρος του κόσμου.

 

 

θυμαμε παλαι , εποχες γυμνασιου ( 8-10 χρονια πισω ε ...) 

ειχαμε παει σε ενα "μουσειο" , δεν μου ρχετε τι ηταν , αλαλ αυτο που εχω κρατησει , ειναι πως ειχαμε μπει 15-20 ατομα , σε ενα κουτι , οπου γυρο γυρο επαιζε βιντεο , ακομα και στο πατωμα και στο ταβανι . Και εδιχνε πως ηταν ο παρθενονας οταν πρωτοχτιστηκε 

 

αυτο που μπορω να πω με βεβαιοτητα , ειναι πως οταν μας "εριξαν " απτην "οροφη" του παρθενονα , πραγματικα ενιωσες πως πεφτεις και εχανες την ισοροπια σου .... 

 

 

 

ακυρον . λολ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο λεγόταν virtual boy της nintendo και το άλλο ,νεότερο , glasstron ή classtron καπως έτσι.

 

Υπήρχαν πάνω από 30 συσκευές VR τα 90s, το θέμα είναι ότι ήταν απλά μια μεγάλη οθόνη. Στο oculus rift δεν βλέπεις οθόνη, σου καλύπτει το οπτικό πεδίο, έχει τερράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kospetros Εσύ λες για το 'Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού που είχε κάτι superPC από Sun γι'αυτά τα 3d αν θυμάμαι καλά... καμία σχέση με γυαλιά 3D βέβαια :P

 

Είμαι περίεργος να δω πως θα πάει το Rift, γενικά το νόημα για μένα δεν είναι μόνο το οπτικό πεδίο αλλά η ανταπόκριση σε κινήσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Πω πω.... Εγω ειδα αυτο το βιντεακι που παιζει αυτος ο τυπος ενα Game τρομαχτικο στυλ Amnesia. Πραγματικα χεστηκε πανω του. Μετα το Game λεει τις καλυτερες εντυπωσεις για το Rift. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πω πω.... Εγω ειδα αυτο το βιντεακι που παιζει αυτος ο τυπος ενα Game τρομαχτικο στυλ Amnesia. Πραγματικα χεστηκε πανω του. Μετα το Game λεει τις καλυτερες εντυπωσεις για το Rift. 

 

Εντάξει, άμα είναι να πάθουμε έμφραγμα, άστο καλύτερα.

Αλλά πιστεύω ότι ο τύπος έχει πληρωθεί καλά για να κάνει τον υπερτρομαγμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη φορά που διάβασα τον όρο VR και τι είναι, ήταν το 1984 σε ένα άρθρο του μοναδικού περιοδικού υπολογιστων εκείνη την εποχή(αν δεν κάνω λάθος) Pixel. Έκτοτε κόλλησα και παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς οσο μπορώ, τόσο για το VR όσο και για τους motion simulators.

 

Και για αυτό αποφάσισα να το παραγγείλω το ρημάδι χωρίς να είμαι developer, απλά πάρα πολύ περίεργος. Η παραγγελία έγινε στις 23 Σεπτεμβρίου και λέω αν μου εχει έχει μεχρι τα Χριστούγεννα καλά θα είναι.

 

Και σήμερα έρχεται email που λέει ότι σε 2 μέρες το αργότερο θα είναι έτοιμο προς αποστολή!!!! Αν δεν είναι λάθος, τότε πολύ πιο σύντομα απ'ότι υπολόγιζα θα γράψω εντυπώσεις.

 

Έχω ήδη κατεβάσει και ότι demo υπάρχει εννοείται :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Και σήμερα έρχεται email που λέει ότι σε 2 μέρες το αργότερο θα είναι έτοιμο προς αποστολή!!!! Αν δεν είναι λάθος, τότε πολύ πιο σύντομα απ'ότι υπολόγιζα θα γράψω εντυπώσεις.

 

Έχω ήδη κατεβάσει και ότι demo υπάρχει εννοείται :)

 

 

Δεν σου ηρθε ακομα φιλος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και μάλιστα 4 ημέρες νωρίτερα. Δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ μαζί του όμως το μέλλον είναι σίγουρα στο Rift και παρόμοιου είδους συσκευές κατά την άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...