Προς το περιεχόμενο

Microsoft Security Essentials: Αρκεί?


tolisk99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eαν προσεχεις που μπαινεις...ναι.

Εαν κανεις πειραματα...οχι.Εκει,ΟΤΙ και να εχεις,σιγουρα θα αρπαξεις κατι.

Οτι και να βαλεις,ο χρηστης ειναι η καλυτερη εφαρμογη προστασιας.

 

Εαν ομως πειρατιζεσαι,και θελεις να σερφαρεις ελευθερα,και γενικως να κανεις "ταξιδια" στο νετ,βαλε deep freeze.

Απλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε και το Malwarebytes Anti-Malware PRO και είσαι εντάξει. Και μη ξεχνάς να ενημερώνεις την database και των δύο σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν σου το προτείνω. Καλύτερα θα ηταν να καταίβαζες τα AVG.Τα έχω εδώ και χρόνια και είναι μια χαρα και κάνει την δουλειά του. Σου το πρωτείνω!!   :-) ( το avg ενωώ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερο απ' το καθόλου, είναι ελαφρύ και χωρίς BSOD (αυτό που το πας? :P ) Το έχω καιρό με freeware malebytes, adblock plus και wot και δεν έχω πάθει το παραμικρό. Τώρα αν σε τρώει το πιγούνι σου και μπαίνεις σε site με xxx καταστάσεις και τα λοιπά είσαι άξιος της μοίρας σου. Άλλα καλά δωρεάν antivirus είναι το avast! (ποτέ στα Windows 8 υπάρχει θέμα) και το Avira. Διαφορετικά πάμε σε extreme καταστάσεις (Kaspersky, ESET). Κανένα δεν μπορεί όμως να εγγυηθεί απόλυτη ασφάλεια γιατί όσο καλό και να ναι ένα antivirus αν το μυαλό υπάρχει μόνο σε φωτογραφία :P , αργά ή γρήγορα θα την πατήσεις. Αυτά από μένα...             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερο απ' το καθόλου, είναι ελαφρύ και χωρίς BSOD (αυτό που το πας? :P ) Το έχω καιρό με freeware malebytes, adblock plus και wot και δεν έχω πάθει το παραμικρό. Τώρα αν σε τρώει το πιγούνι σου και μπαίνεις σε site με xxx καταστάσεις και τα λοιπά είσαι άξιος της μοίρας σου. Άλλα καλά δωρεάν antivirus είναι το avast! (ποτέ στα Windows 8 υπάρχει θέμα) και το Avira. Διαφορετικά πάμε σε extreme καταστάσεις (Kaspersky, ESET). Κανένα δεν μπορεί όμως να εγγυηθεί απόλυτη ασφάλεια γιατί όσο καλό και να ναι ένα antivirus αν το μυαλό υπάρχει μόνο σε φωτογραφία :P , αργά ή γρήγορα θα την πατήσεις. Αυτά από μένα...             

Εχω win8 και Avast και δεν εχω θεμα...

 

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω win8 και Avast και δεν εχω θεμα...

 

????

Υπάρχουν και τυχεροί... :P Εγώ όμως και αρκετοί εδώ στο insomnia έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα στα 8 εξαιτίας του avast! είναι γνωστό άλλωστε ότι υπάρχει κάποια μικρή ασυμβατότητα που θα διορθωθεί σε επερχόμενο update του avast!. Μέχρι στιγμής βολεύομαι με το windows defender (MSE για Windows 8) το οποίο είναι εξίσου καλό.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεινε με το essentials για τυπικο και εγκατεστησε το malwarebytes antimalware free για scanαρισματα σε safe mode και εισαι αρχοντας. Και πανω απολα οπως ειπανε τα παιδια να προσεχεις που μπαινεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν ομως πειρατιζεσαι,και θελεις να σερφαρεις ελευθερα,και γενικως να κανεις "ταξιδια" στο νετ,βαλε deep freeze.

Απλα.

πρώτη φορά ακούω για το deep freeze.. Aπαιτεί ιδιαίτερο σεταρισμα ή απλά το κανεις install και ξεμπερδευεις>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά ακούω για το deep freeze.. Aπαιτεί ιδιαίτερο σεταρισμα ή απλά το κανεις install και ξεμπερδευεις>?

Το Deep Freeze δημιουργεί ένα εικονικό περιβάλλον το οποίο είναι ανέπαφο με το πραγματικό έτσι ώστε αν γίνει κάτι με μια επανεκκίνηση δε θα 'χει γίνει τίποτα. Νομίζω είναι επί πληρωμή αλλά το "καλό" το παλικάρι ξέρι κι άλλο μονοπάτι. Υπάρχει και το δωρεάν Returnil  (δε το χω δοκιμάσει)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά ακούω για το deep freeze.. Aπαιτεί ιδιαίτερο σεταρισμα ή απλά το κανεις install και ξεμπερδευεις>?

Install και ξεμπερδευεις.Δεν μπορω να σου εγγυηθω,τι μπορει να γινει σε παλια εκδοση που εχει bugs αρκετα σε win7 και 8(διοτι αρκετοι βαζουν την τελευταια που δουλευε με ενα serial),ενω τωρα εδω και μερικες εκδοσεις ζητα ενεργοποιηση online.Σιγουρα θα βρεις κατι σε "γκουγκου"...,αλλα επειδη δεν γνωριζω,τι πειραζουν σε επιπεδο assembly reversing,για να παρακαμψουν το activation,δεν μπορω να σου εγγυηθω πως θα δουλεψει.

Τουλαχιστον εδω και χροοονια,εγω αυτο κανω.Install,και τελος.Μιλαω για την standard εκδοση.Σε οποιαδηποτε παραξενια δεν εχω πεσει.

Δοκιμασε αν θελεις και καποια free,αλλα προσωπικα δεν τα'χω δοκιμασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το ΜSE  εγκαθίσταται σε λειτουργικό windows 8? Mε μια αναζήτηση που έκανα στην επίσημη ιστοσελίδα βλέπω ότι φτάνει μέχρι τα windows 7. Ισχύει? Αν ναι, τι μπορείτε να μου προτείνετε για windows 8 σε free. Kάτι ελαφρύ και αποτελεσματικό όπως το MSE? Γιατί η αλήθεια είναι ότι το έχω στο λαπτοπ μου τον τελευταίο χρόνο με μεγάλη ικανοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα ότι το MSE είναι αποτελεσματικό. Ίσα ίσα είναι από τα anti-virus με τα χειρότερα αποτελέσματα σε test* που έχουν γίνει.

 

Τα Windows 8 έχουν ενσωματωμένο το MSE και μετονομάστηκε σε Windows Defender. Οπότε είσαι καλυμμένος άμα δεν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιο άλλο anti-virus.

 

Απο τα πιο αποτελεσματικά free και ελαφριά σε χρήση πόρων είναι τα: Bitdefender Free και Avast Free.

 

http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-8/

 

http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2013/12/avc_prot_2013b_en.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το microsoft security essentials και την κανει την δουλεια του ολα τα antivirus μπορουν να χασουνε ιους βαλε και το malwarebytes για δευτερο επιπεδο ασφαλειας και θα εισαι οκ αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...