Προς το περιεχόμενο

Samsung: Το Exynos 5 Octa θα γίνει πραγματικό οκταπύρηνο chip σύντομα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρουσίαση του Exynos 5 Octa από τη Samsung συνοδεύτηκε από την απογοήτευση ότι δεν είναι πραγματικό οκταπύρηνο chip παρά τους 8 επεξεργαστές που περιλαμβάνει, κάτι που όμως αναμένεται να αλλάξει σύντομα.Το Exynos 5 Octa το οποίο βρίσκουμε στην Ευρωπαϊκή έκδοση του Galaxy S4, διαθέτει 4 επεξεργαστές που στηρίζονται στην αρχιτεκτονική ARM και χρησιμοποιούνται για τις δύσκολες εργασίες ενώ οι υπόλοιποι τέσσερις επεξεργαστές στηρίζονται στην αρχιτεκτονική Cortex A7 η οποία είναι βελτιστοποιημένη για καλύτερη διαχείριση της ενέργειας.

 

Μέχρι σήμερα μόνο τέσσερις από τους 8 επεξεργαστές μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν παράλληλα, με τη Samsung να ανακοινώνει με δελτίο τύπου ότι μέχρι το τέλος του έτους το Exynos 5 Octa soc (system on chip) θα είναι σε θέση να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τους οκτώ επεξεργαστές.  Παράλληλα στην ανακοίνωση η Samsung αναφέρει ότι η εξέλιξη αυτή θα επιτρέψει καλύτερες επιδόσεις αλλά και αποδοτικότητα.

 

Η δυνατότητα αυτή δεν την βλέπουμε αποκλειστικά στα chips της Samsung αφού αποτελεί μια εναλλακτική έκδοση της τεχνολογίας big.Little της ARM. Την ίδια δυνατότητα αναμένεται να χρησιμοποιήσει και το MediaTek MT8135 με τέσσερις πυρήνες, δύο από τους οποίους διαθέτουν αρχιτεκτονική Cortex A15 και δύο την αρχιτεκτονική Cortex A7.

 

Αν και δεν δίνονται περισσότερες πληροφορίες για το αν είναι δυνατή η αξιοποίηση και των οκτώ πυρήνων μέσω αναβάθμισης λογισμικού σε υποστηριζόμενες συσκευές όπως το Galaxy S4 που διαθέτει την έκδοση Exynos 5 Octa 5410, το πιθανότερο είναι να ισχύσει μόνο για την έκδοση 5420 με τις πρώτες συσκευές που θα τον ενσωματώνουν να αναμένονται το Φθινόπωρο.

 

Σε κάθε περίπτωση η Qualcomm ίσως χρειαστεί να ανασκευάσει την απάντηση που έδωσε πρόσφατα στη MediaTek μέσω βίντεο για την πραγματική χρήση οκτώ πυρήνων σε ένα smartphone.

Link.png Site: Samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση η Qualcomm ίσως χρειαστεί να ανασκευάσει την απάντηση που έδωσε πρόσφατα στη MediaTek μέσω βίντεο για την πραγματική χρήση οκτώ πυρήνων σε ένα smartphone.

Link.png Site: Samsung

 

 

 

Πολύ πιθανόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστές ξέρουν να βγάζουν,καμιά μπαταρία της προκοπής θα δούμε ή θα φορτίζουμε το οκταπύρινο  ανα 4 ώρες ?

μα είναι δυνατόν να επενδύουν τόσο πολύ σε επεξεργαστική ισχύει που ζήτημα είναι αν θα αξιοποιηθεί απο τους χρήστες πάνω απο 50%(τι ακριβώς κάνει κάποιος στο κινητό και θέλει 8 πυρίνες? rendering?) και να μην επενδύει κανείς σε νέες τεχνολογίες για μπαταρίες και γενικά τρόπους που θα προμηθεύουν ενέργεια στο τηλέφωνο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΝΟ για android θα είναι να φανταστώ…..γιατί μόνο αυτά θέλουν τόσους πυρήνες για να δουλέψουν σωστά χωρίς κολλήματα....

Εντάξει? την είπες την μ...α σου?

 

Που είναι αυτά τα Android που κολλάνε ρε παιδιά να τα δω και εγώ, εγώ έχω Xperia P και πάει σφέρα, και είναι ένα κινητό μεσαίας κατηγορίας, φανταστείτε δηλαδή τα άλλα (Xperia Z, Samy3,4)

 

Αν τώρα φίλε πας να βάλεις Android 4.2 σε Xperia U τότε φυσικά και μπορεί να υπάρξουν θέματα.

 

Επίσης αυτό που κάνουν μερικοί, βάζουν κάποια έκδοση στο κινητό  τους ενώ δεν το υποστηρίζει επίσημα, (xda), βρίσκουν διάφορα tools και τα περνάνε.

 

Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι ένα παλιό κινητό δεν μπορεί να σηκώσει το 4.2?

 

*ΥΓ: Ίσως το Xperia U Μπορεί να σηκώσει 4.2, ε! κάποιο άλλο πιο low.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αμα τρέχεις crysis στο smartphone και θες να πάρεις τηλ λογικό ειναι 8 πυρήνες. 

Πάρε ένα 3210 εσύ να μη σου κολλάει.

οι 8 πυρήνες αυτοί είναι ζήτημα αν φτάνουν σε επιδόσεις έναν sandy bridge core.....μιλάμε για τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική πολύ πιο απλής σχεδίασης και εντολών.

και οι gpus μπορεί να φτάσουν τους 2000+ πυρήνες αλλά δεν είναι 2000 φορές πιο δυνατές απο επεξεργαστές.

τώρα και μονοπύρηνο σε android που έχω εγώ στο nexus s δεν έχω πρόβληματα και πάει μια χαρά με official rom,αλλά δεν το έχω σκυλοφορτώσει γιατί δεν παίζω ούτε παιχνίδια ούτε πολλά πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει? την είπες την μ...α σου?

 

Που είναι αυτά τα Android που κολλάνε ρε παιδιά να τα δω και εγώ, εγώ έχω Xperia P και πάει σφέρα, και είναι ένα κινητό μεσαίας κατηγορίας, φανταστείτε δηλαδή τα άλλα (Xperia Z, Samy3,4)

 

Αν τώρα φίλε πας να βάλεις Android 4.2 σε Xperia U τότε φυσικά και μπορεί να υπάρξουν θέματα.

 

Επίσης αυτό που κάνουν μερικοί, βάζουν κάποια έκδοση στο κινητό  τους ενώ δεν το υποστηρίζει επίσημα, (xda), βρίσκουν διάφορα tools και τα περνάνε.

 

Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι ένα παλιό κινητό δεν μπορεί να σηκώσει το 4.2?

 

*ΥΓ: Ίσως το Xperia U Μπορεί να σηκώσει 4.2, ε! κάποιο άλλο πιο low.

Θα πάθες έκπληξη όταν δεις το Nexus S,κινητό του 2010 να σηκώνει 4.2 όταν η αντίστοιχη ναυαρχίδα της Sony Ericsson (X10) κολλούσε ακόμα και με 2.3 official

 

Αν θέλετε να κράξετε κινητά android, κράξτε τους κατασκευαστές και όχι το λογισμικό. Δεν σας φταίει το android όταν οι κατασκευαστές βάζουν χίλια πράγματα να τρέχουν παράλληλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το ζήτημα είναι αν πραγματικά χρειάζονται κινητά τηλέφωνα 8 πυρήνες, όταν ένα pc με τέσσερις πυρήνες μπορεί να πετάει, αν πρόκειται για gimmick, τέχνασμα του μάρκετινγκ όπως η ανάλυση 1080p στις 5'', ή αν είναι προς όφελος του καταναλωτή. Αν και γενική αίσθηση είναι ότι η βελτίωση της απόδοσης δεν εξαρτάται σε τόσο μεγάλο βαθμό από τον αριθμό των πυρήνων, μένει να δούμε στην πράξη αν υπάρχει βελτίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει? την είπες την μ...α σου?

 

Που είναι αυτά τα Android που κολλάνε ρε παιδιά να τα δω και εγώ, εγώ έχω Xperia P και πάει σφέρα, και είναι ένα κινητό μεσαίας κατηγορίας, φανταστείτε δηλαδή τα άλλα (Xperia Z, Samy3,4)

 

Αν τώρα φίλε πας να βάλεις Android 4.2 σε Xperia U τότε φυσικά και μπορεί να υπάρξουν θέματα.

 

Επίσης αυτό που κάνουν μερικοί, βάζουν κάποια έκδοση στο κινητό  τους ενώ δεν το υποστηρίζει επίσημα, (xda), βρίσκουν διάφορα tools και τα περνάνε.

 

Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι ένα παλιό κινητό δεν μπορεί να σηκώσει το 4.2?

 

*ΥΓ: Ίσως το Xperia U Μπορεί να σηκώσει 4.2, ε! κάποιο άλλο πιο low.

τι ακριβώς κάνεις με το κινητό σου και δεν κολλάει ; (εφαρμογές κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς κάνεις με το κινητό σου και δεν κολλάει ; (εφαρμογές κλπ) 

 

Εφαρμογές: Skype, Facebook, Youtube, Browsers, Adobe PDF, Office Suite(όχι Microsoft Office) και άλλα για διάφορες ανάγκες.

 

Παιχνίδια: Δεν ασχολούμαι!, έχω δοκιμάσει όμως αρκετά παιχνίδια στο κινητό μου για να δω πως παει, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Το κινητό το χρησιμοποιώ (πέρα σαν τηλέφωνο) για να ακούσω κάποιο τραγούδι, να βγάλω κάποια φωτογραφία, να τραβήξω κάποιο βιντεο.

 

 

 

Γενικά έκανα πολύ καλή αγορά από το Internet, ούτε εγώ περίμενα να αγοράσω κάτι τόσο καλό. 

240 που το αγόρασα, αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω.

 

Τώρα για το UI, προσωπικά μου αρέσει πολύ της Sony (το λέω γιατί είχε πάρει το μάτι μου εδώ μέσα κάποιον να λέει "τι απαίσιο UI έχουν τα Sony").

 

Γενικά έδεσε, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

ΥΓ: Είμαι στο ICS  γιατί μου αρέσει περισσότερο από το JB, το είχα δοκιμαστικά το JB για περίπου 2 βδομάδες και δεν είδα κάποια διαφορά ως προς το χειρότερο.

 

ΥΓ2: Δεν μου αρέσει που έχουν βάλει άσπρο σε κάποια σημεία στο JB όπως όταν παίρνεις τηλέφωνο, επίσης το ράδιο το βρίσκω άβολο, έχουν βγάλει τα 2 κουμπιά κάτω που αλλάζεις σταθμό από την λίστα αγαπημένων.

 

 

ΥΓ: αν ρωτάς γιατί θες να αγοράσεις, δεν στο συστήνω γιατί έχει 1-2 κακά

Όταν ανοίγεις Wifi/Gps/whatever μετά από λίγο ζεσταίνεται (όπως όλα θα μου πεις) το κινητό, και ψιλο-καίει από πίσω στο χέρι :(

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστές ξέρουν να βγάζουν,καμιά μπαταρία της προκοπής θα δούμε ή θα φορτίζουμε το οκταπύρινο  ανα 4 ώρες ?

μα είναι δυνατόν να επενδύουν τόσο πολύ σε επεξεργαστική ισχύει που ζήτημα είναι αν θα αξιοποιηθεί απο τους χρήστες πάνω απο 50%(τι ακριβώς κάνει κάποιος στο κινητό και θέλει 8 πυρίνες? rendering?) και να μην επενδύει κανείς σε νέες τεχνολογίες για μπαταρίες και γενικά τρόπους που θα προμηθεύουν ενέργεια στο τηλέφωνο?

Φίλε το θέμα είναι ότι καλώς η κακώς μπορεί το 50% και βάλε να μην χρησιμοποιήσει τον 8πύρηνο ποτέ (αν και μεταξύ μας, δεν φταίει ο τελικός χρήστης αν δεν αξιοποιεί το hardware, στην τελική δεν είναι pc. Αν οι εφαρμογές δεν αξιοποιούν τον octa, ο χρήστης πως θα το κάνει? ) όμως όλες οι εταιρείες ένα πράγμα κοιτάνε, να πουλήσουν και πίστεψε με το 80% θα πάρει κινητό που απλά γαμάει στα specs και θέλει και ηλιακό φορτιστή μαζί, παρά ένα κινητό το οποίο κρατάει 3 μέρες. Στην τελική δεν θες πάνω από μια μέρα στο 90% των περιπτώσεων. εκτός και αν κοιμάσαι και παίζεις ταυτόχρονα... διότι εγώ όταν κοιμάμαι το κινητό φορτίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...