Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τιμή πώλησης του iPhone έχει μια ελάχιστη σχέση με το κόστος κατασκευής. Στην πραγματικότητα όλα τα έξοδα της Apple σχετίζονται με όλα τα έσοδα με έναν εξαιρετικά περίπλοκο τρόπο που περιλαμβάνει και παράγοντες που δεν έχουν σχέση με τα πραγματικά κόστη όπως χρηματιστήριο, φόροι κλπ. και μάλιστα σε μεγάλους χρονικούς ορίζοντες. Η Apple και οι αντίστοιχες εταιρείες δεν είναι μαγαζάκια της γωνίας, έσοδα-έξοδα και τέλος. Δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα ή καλύτερα δεν έχουμε παρά ψήγματα πληροφοριών/αριθμών για να μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε συζήτηση περί των οικονομικών της εταιρείας. Όχι, δεν είναι απλά τα πράγματα. Είδα από κοντά μια Α.Ε. 3.000.000 ευρώ τζίρου και φαντάζομαι τι θα συμβαίνει στις εταιρείες για τις οποίες μιλάμε. Αυτό που μας αφορά είναι πόσα πρέπει να δώσουμε (ΑΝ θέλουμε) απ' την τσέπη μας και για ποιο προιόν. Αυτοί αποφασίζουν πόσο πουλάνε τι και 'μεις αν θα το πάρουμε. Το έχω ξαναγράψει σαν σχήμα λόγου, μην το πάρετε κυριολεκτικά: Δεν είναι "Apple" vs "Samsung", είναι "Apple+Samsung" vs καταναλωτών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστα αυτα που λες, αλλα οταν γινονται συγκρισεις iphone με maserati και ferrari τοτε ΠΡΕΠΕΙ να μας απασχολουν τα κοστη κατασκευης. Δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι "ουτε οι ferrari πουλανε πολυ" αρα ferrari = apple, γιατι πολυ απλα οι ferrari εχουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ μεγαλυτερο κοστος κατασκευης (καλυτερα υλικα, handmade, περιορισμενη παραγωγω, φτιαχνονται στη modena και και και) απο ενα hyundai, ενω αντιθετως τα iphone εχουν μικροτερο απο ενα samsung. Αρα αν ειναι αν τα παρομοιασουμε, μαλλον το iphone ειναι η hyundai και η samsung η ferrari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πληρώνουμε όταν αγοραζουμε iphone είναι τα υπέρογκα ποσά που ξοδεύει η apple για μαρκετινκ...όταν η sony βγάζει το xperia compact με καλύτερα χαρακτηριστικά απο το iphone και σχεδον στη μισή τιμή τι νομίζετε οτι πληρωνουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πληρώνουμε όταν αγοραζουμε iphone είναι τα υπέρογκα ποσά που ξοδεύει η apple για μαρκετινκ...όταν η sony βγάζει το xperia compact με καλύτερα χαρακτηριστικά απο το iphone και σχεδον στη μισή τιμή τι νομίζετε οτι πληρωνουμε??

Ναι ρε φιλε, το βρηκες. Το marketing ειναι. Η samsung δεν ξοδευει τιποτα σε μαρκετινκ και γι αυτο το S4 κτλ τα παιρνεις με 400 ευρω. Ουτε μια διαφημιση, ουτε μια προωθηση η Samsung, ετσι εξηγειται! Απορω πως δεν το χαμε σκεφτει τοσο καιρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πληρώνουμε όταν αγοραζουμε iphone είναι τα υπέρογκα ποσά που ξοδεύει η apple για μαρκετινκ...όταν η sony βγάζει το xperia compact με καλύτερα χαρακτηριστικά απο το iphone και σχεδον στη μισή τιμή τι νομίζετε οτι πληρωνουμε??

 

πληρώνεις ότι έχουν ασχοληθει ενα σωρο μηχανικοι πολλαπλάσιες ώρες από ότι για το xperia compact και θα συνεχισουν να ασχολούνται επίσης για καποια χρονια ακομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνεις ότι έχουν ασχοληθει ενα σωρο μηχανικοι πολλαπλάσιες ώρες από ότι για το xperia compact και θα συνεχισουν να ασχολούνται επίσης για καποια χρονια ακομα. 

και θα πληρώσω εγώ τους μηχανικούς??Τα τεχνικά χαρακτηριστικά κοιτάζω και την τιμη...το ποσες ωρες σπαταλησε η μια εταιρια και η αλλη δεν με απασχολει....καταναλωτής είμαι οχι επιχειρηματιας....το iphone εχει διπλάσια τιμή απο το z1 compact και με χειρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υποχρέωσε κανείς να τους πληρώσεις; Άμα σ´αρεσει.

Και στο κάτω κάτω τι την νοιάζει την Apple αν εσύ θέλεις iPhone με τα μισά λεφτά; Αυτή τόσο θέλει να τα πουλάει. Επιχείρηση είναι, όχι καταναλωτής.

Πάρε το z1 και καθάρισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα πληρώσω εγώ τους μηχανικούς??Τα τεχνικά χαρακτηριστικά κοιτάζω και την τιμη...το ποσες ωρες σπαταλησε η μια εταιρια και η αλλη δεν με απασχολει....καταναλωτής είμαι οχι επιχειρηματιας....το iphone εχει διπλάσια τιμή απο το z1 compact και με χειρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά αντιπροσωπέυουν τους μηχανικούς (που ασχολήθηκαν ωρες) αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως τα αντιλαμβάνεσαι δεν είναι μόνο αυτό. Αν σου βαλω σε ενα κουτι ενα επεξεργαστη RAM και μια οθόνη δε σημαίνει ότι εφτιαξα ενα κινητό τηλέφωνο. Οι μηχανικοί φτιάχνουν το τηλέφωνο και όσο περισσότερο ασχοληθούν με αυτό τόσο καλύτερο θα είναι. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι κάτι πολύ περισσότερο από αυτό που αντιλαμβάνεσαι ως νούμερα στο χαρτί. Από τεχνικά χαρακτηριστικά έχουμε χορτάσει σε πολλά κινητα αλλά από επιδόσεις ασε...Και ναι εσύ θα τους πληρωσεις εσυ δεν αγοράζεις το προιον που εφτιαξαν; Αν δε θες δεν το αγοράζεις. Τι ακριβώς σημαίνει το "και θα πληρωσω εγώ τους μηχανικούς;". Δεν ειναι δικαίωμα σου το smartphone. Εσύ δε θα ήθελες να πληρώνεσαι για τη δουλειά σου; Το θεωρείς ακριβό δεν το παίρνεις τελος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι τα iphone είναι πολύ ακριβά γι αυτά που προσφέρουν δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να διαφωνεί κάποιος με αυτο....μου φαίνεται περίεργο γιατί πρωτη φορά ακούω κάποιους να δικαιολογούν τις πανάκριβες τιμες της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι τα iphone είναι πολύ ακριβά γι αυτά που προσφέρουν δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να διαφωνεί κάποιος με αυτο....μου φαίνεται περίεργο γιατί πρωτη φορά ακούω κάποιους να δικαιολογούν τις πανάκριβες τιμες της apple

 

Δεν λέμε ότι δεν είναι ακριβά. Λέμε ότι υπάρχουν λόγοι που είναι ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνεις ότι έχουν ασχοληθει ενα σωρο μηχανικοι πολλαπλάσιες ώρες από ότι για το xperia compact και θα συνεχισουν να ασχολούνται επίσης για καποια χρονια ακομα. 

Γιατι εισαι εντος των τοιχων και ξερεις ποσες ωρες δουλεψαν οι μηχανικοι? Δηλαδη με το iphone 4 μου που αγορασα το καλοκαιρι 450 ευρω ποσα χρονια ακομα θα ασχολουνται οι μηχανικοι και αξιζε 100 ευρω περισσοτερα απτο s3? Επισης, γιατι η Samsung ειναι πρωτη στα R&D expenses εδω και πολλα χρονια ενω η apple ουτε καν φαινεται στη λιστα? Τους εχει με μαυρα τους "μηχανικους"?

 

Μπορειτε να λετε οσες δικαιολογιες θελετε, αλλα η αληθεια ειναι απλη. Πουλαει ΠΟΛΥ πανω του κοστους, γιαυτο και εχει τετοια ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ κερδους. Τα περιθωρια κερδους δεν εξηγουνται απο μηχανικους που δουλευουν ολη μερα (εκτος αν οπως προειπα τους εχει με μαυρα). 

 

Εχει φτηνοτερα κοστος κατασκευης παρολο που παραγγελνει ΟΛΟ το κινητο απο 3ους απο οτι εχει η ιδια η samsung που το φτιαχνει σχεδον μονη της. Αυτο απο μονο του λεει πολλα για την φοβερη ποιοτητα των iphone. Επισης διαθετει πολυ λιγοτερα χρηματα για R&D, γιαυτο και εξηγειται οτι η samsung συνεχως δημιουργει κατι καινουργιο (χρησιμο η μη δεν εχει σημασια) ενω η apple τρωει απτα ετοιμα. 

 

Οποτε tldr δαπανα πολυ λιγοτερα χρηματα για τις συσκευες της απο οτι οι υπολοιποι κατασκευαστες γιαυτο και εχει τετοια περιθωρια. Απλα μαθηματικα ειναι, δεν χωρανε αμφισβητηση και διαφορετικες ερμηνειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που κλεινω ενα μηνα με τη συσκευη και βλεπω το θεμα να διατηρειται ψηλα να πω την εμπειρια μου

 

Η συσκευη δουλευει οπως ακριβως την πρωτη μερα. Ταχυτατο, απροβληματιστο. Μπορει να χω 10 εφαρμογες ξερω γω ανοιχτες ταυτοχρονα και να κυλαει νερακι. Ios ακριβως οπως το ηξερα, μπορω ν ανοιγοκλεινω εφαρμογες ταχυτατα χωρις το παραμικρο κολημα.

 

Οθονη...επιτελους βλεπω κατω απο τον ηλιο! Στην αρχη μου κακοφαινοταν που θα πεφτα σε ιντσες αλλα τελικα με σε 1-2 μερες την ειχα συνηθισει. Πλεον κοιταω το galaxy και μου φαινεται μεγαλο.

 

Για την αισθηση στο χερι τι να πουμε? νιωθω οτι κραταω κατι ακριβο, ποιοτητα κατασκευης λεμε τερμα τα πλαστικα.

 

Ο σενσορας αφης δουλευει αψογα, ειναι ωραιο να ξεκλειδωνεις τη συσκευη απλα αγγιζοντας τον οπως και το να πραγματοποιεις αγορες μεσω του store.

 

Αυτο που δε με εχει ικανοποιησει 100% ειναι η καμερα, αν και δε την εχω χρησιμοποιησει πολυ, αυτη του galaxy μου φαινεται οτι ηταν καλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εισαι εντος των τοιχων και ξερεις ποσες ωρες δουλεψαν οι μηχανικοι? Δηλαδη με το iphone 4 μου που αγορασα το καλοκαιρι 450 ευρω ποσα χρονια ακομα θα ασχολουνται οι μηχανικοι και αξιζε 100 ευρω περισσοτερα απτο s3? Επισης, γιατι η Samsung ειναι πρωτη στα R&D expenses εδω και πολλα χρονια ενω η apple ουτε καν φαινεται στη λιστα? Τους εχει με μαυρα τους "μηχανικους"?

 

Μπορειτε να λετε οσες δικαιολογιες θελετε, αλλα η αληθεια ειναι απλη. Πουλαει ΠΟΛΥ πανω του κοστους, γιαυτο και εχει τετοια ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ κερδους. Τα περιθωρια κερδους δεν εξηγουνται απο μηχανικους που δουλευουν ολη μερα (εκτος αν οπως προειπα τους εχει με μαυρα). 

 

Εχει φτηνοτερα κοστος κατασκευης παρολο που παραγγελνει ΟΛΟ το κινητο απο 3ους απο οτι εχει η ιδια η samsung που το φτιαχνει σχεδον μονη της. Αυτο απο μονο του λεει πολλα για την φοβερη ποιοτητα των iphone. Επισης διαθετει πολυ λιγοτερα χρηματα για R&D, γιαυτο και εξηγειται οτι η samsung συνεχως δημιουργει κατι καινουργιο (χρησιμο η μη δεν εχει σημασια) ενω η apple τρωει απτα ετοιμα. 

 

Οποτε tldr δαπανα πολυ λιγοτερα χρηματα για τις συσκευες της απο οτι οι υπολοιποι κατασκευαστες γιαυτο και εχει τετοια περιθωρια. Απλα μαθηματικα ειναι, δεν χωρανε αμφισβητηση και διαφορετικες ερμηνειες

 

Χωρίς να διαφωνώ ότι είναι ακριβά (που είναι πολύ σχετική έννοια) θα σου δώσω μια ιδέα για ποιο κόστος μηχανικών μιλάμε. Μιλάμε για το κόστος των μηχανικών (και γενικότερα το κόστος) της έρευνας πριν καν κυκλοφορίσει το πρώτο iPhone. Αν είχες δει το άρθρο που είχε κυκλοφορίσει για την κυρία που ηχογράφησε την φωνή του Siri, πιθανόν να παρατήρησες ότι η ηχογράφηση έγινε το 2005. Σου δίνει αυτό μια ιδέα για το τι σημαίνει "κόστος" και πώς μπορεί αυτό να υπολογίζεται μέσα σε επιχειρηματικά πλάνα δεκαετιών; Νομίζεις ότι θα κάνεις σούμα τα κομμάτια του iPhone και θα βγάλεις το κόστος; Τι είναι, σουβλάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισθοί για Apple, Google και Samsung Group (στο San Jose, CA): http://www.glassdoor.com/Salary/Apple-San-Jose-Salaries-EI_IE1138.0,5_IL.6,14_IM761.htm , http://www.glassdoor.com/Salary/Google-San-Jose-Salaries-EI_IE9079.0,6_IL.7,15_IM761.htm , http://www.glassdoor.com/Salary/Samsung-Group-San-Jose-Salaries-EI_IE3363.0,13_IL.14,22_IM761.htm

 

Τι μεγάλους μισθούς και πράσινα άλογα; Όλοι τα ίδια δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...