Προς το περιεχόμενο

Toshiba Encore, το πρώτο Windows tablet 8' ιντσών της εταιρείας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι όντως δυνατή η hd 4000 που έχει ο bay trail,αλλά είναι η μισή δύναμη της HD 4000 των ivy bridge ,σύμφωνα με δημοσιεύματα που διάβασα σε άλλα site.

Το καλό όμως είναι ότι ,αν όπως λέει η Intel είναι 3 φορές πιο γρήγορο από τους τωρινούς atom,μιλάμε για τάξεις snapdragon 800 σε windows!

Το σκορ που έχει ο z2580 στο 3dMARK είναι στα 6800,άρα ελπίζω για γραφικά ίσως και ανώτερα των snapdragon 800.

Και μιση αποδοση να εχει η gpu,ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με τον σνταγονισμο!Και η cpu επιτελους φτανει τις επιδοσεις των high end arm,γιατι ειχαν μείνει πολυ πισω,ασχετα πως τρεχουν καλυτερα στα windows8 απ'οτι τρεχει o snapdragon 800 στα android!

 

Επειδη εχω tablet με W8 και μαλιστα δυνατο (για ταπλετ) με i5 κτλ επιτρεψτε μου να πω ότι είναι πολυ καλο για δουλεια και σερφαρισμα αλλα για παιχνίδια κτλ και εφαρμογες Google Play κτλ ξεχαστε το.

Ξεχνας οτι δε χρειαζεται να εχουμε windows tablet,για να ξερουμε τι παιζει με τα 8!Τρεχουν και στα desktop μας!

Μονο τα touch friendly παιχνιδια λειπουν ακομη απο τα windows8,ΤΙΠΟΤΑ αλλο!Ακομη και τα apps της google,σου τα εχει κανει ενα ωραιο πακετακι και στο προσφέρει στο desktop ui!

Τι αλλο θες,απο ενα tablet?Εχει μακρσν τις περισσοτερες δυνατοτητες κσι εφαρμογες που εχει tablet αυτη τη στιγμη στη αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε τώρα μία καλή τιμούλα γιατί στην Ελλάδα βρίσκω το φθηνότερο thinkpad tabled 2 στο skroutz στα 550 ευρώ .Το lenovo thinkpad 2 έχει τον πρώτο atom μέσα του (z2760) και όπως βλέπω σε specs σέρνεται.Έλεος δηλαδή ,είναι περσινό-προπέρσινο μοντέλο και η τιμή του είναι πανάκριβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τώρα μία καλή τιμούλα γιατί στην Ελλάδα βρίσκω το φθηνότερο thinkpad tabled 2 στο skroutz στα 550 ευρώ .Το lenovo thinkpad 2 έχει τον πρώτο atom μέσα του (z2760) και όπως βλέπω σε specs σέρνεται.Έλεος δηλαδή ,είναι περσινό-προπέρσινο μοντέλο και η τιμή του είναι πανάκριβη.

Δε μπορεις να φανταστείς πόσες φορές ημουν στο τσακ να παρω καποιο windows tablet,αλλα το 500ρικο δε το δινεις ευκολα, με τετοια χαρακτηριστηκα που ειχε!

Πρεπει να πεσουν οι τιμες τοσο στους atoms,οσο και στους i-core!Με τέτοιες τιμες δε βλέπεις αξιοπρεπές πωλησεις και διάδοση των windows tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιση αποδοση να εχει η gpu,ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με τον σνταγονισμο!Και η cpu επιτελους φτανει τις επιδοσεις των high end arm,γιατι ειχαν μείνει πολυ πισω,ασχετα πως τρεχουν καλυτερα στα windows8 απ'οτι τρεχει o snapdragon 800 στα android!

Ξεχνας οτι δε χρειαζεται να εχουμε windows tablet,για να ξερουμε τι παιζει με τα 8!Τρεχουν και στα desktop μας!

Μονο τα touch friendly παιχνιδια λειπουν ακομη απο τα windows8,ΤΙΠΟΤΑ αλλο!Ακομη και τα apps της google,σου τα εχει κανει ενα ωραιο πακετακι και στο προσφέρει στο desktop ui!

Τι αλλο θες,απο ενα tablet?Εχει μακρσν τις περισσοτερες δυνατοτητες κσι εφαρμογες που εχει tablet αυτη τη στιγμη στη αγορα!

 

Δεν ισχύει αυτο που λες. Η touch πλευρα ειναι αθλια και το Store ειναι ανυπαρκτο και μαλλον ετσι θα παραμείνει. Για παραγωγικοτητα, εξειδικευμενα προγραμματα, surfing, media ειναι μια χαρα και εμένα μου αρκει. Για touch παιχνιδια κτλ ενω ειναι πιο ικανα απλα δεν υπάρχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτο που λες. Η touch πλευρα ειναι αθλια και το Store ειναι ανυπαρκτο και μαλλον ετσι θα παραμείνει. Για παραγωγικοτητα, εξειδικευμενα προγραμματα, surfing, media ειναι μια χαρα και εμένα μου αρκει. Για touch παιχνιδια κτλ ενω ειναι πιο ικανα απλα δεν υπάρχει τιποτα.

Ποια ειναι αθλια?Η touch εμπειρια ειναι μακραν καλυτερη απο το android,ακομη και το desktop ui!Να μη λεμε οτι θέλουμε!

Τι σου λειπει απο το store,εκτός απο παιχνιδια και ειναι ανύπαρκτο?

Μη τρελαθουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινεις, τι να πω. Touch εμπειρια δεν είναι μονο το smoothness. Αν και βαριεμαι ας σου πω 2-3 πραγματακια. Οι περισσότερες touch εφαρμογες είναι τις πλακας με ελαχιστες δυνατότητες σε σχεση με τις κανονικές. Εναλλακτικος native browser και πληκτρολόγιο δεν υπσρχει. Ελληνικος ορθρογραφος δεν υπαρχει. Τα bookmark του explorer ειναι γτπ και η σειρα που έχουν δεν αλλαζει, δεν ομαδοποιουνται, δεν μπαινουν σε φακελους κτλ. Παιχνιδια της προκοπης δεν υπαρχουν, native εφαρμογες δεν υπαρχουν και γενικα ειναι ενα μαυρο χαλι. Και φυσικα το κορυφαιο. Στο Metro των Windows δεν υπαρχουν windows!

 

Απο την αλλη βεβαια τα 8αρια εκτος της αηδιας του Metro ειναι ισως τα καλυτερα windows που εχουν βγει και τα ταμπλετ ειναι απειρως ικανοτερα απο τα αντιστοιχα iOS, Android κτλ αλλα fun και touch optimized ως συστημα με εφαρμογες κτλ sorry δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινεις, τι να πω. Touch εμπειρια δεν είναι μονο το smoothness. Αν και βαριεμαι ας σου πω 2-3 πραγματακια. Οι περισσότερες touch εφαρμογες είναι τις πλακας με ελαχιστες δυνατότητες σε σχεση με τις κανονικές. Εναλλακτικος native browser και πληκτρολόγιο δεν υπσρχει. Ελληνικος ορθρογραφος δεν υπαρχει. Τα bookmark του explorer ειναι γτπ και η σειρα που έχουν δεν αλλαζει, δεν ομαδοποιουνται, δεν μπαινουν σε φακελους κτλ. Παιχνιδια της προκοπης δεν υπαρχουν, native εφαρμογες δεν υπαρχουν και γενικα ειναι ενα μαυρο χαλι. Και φυσικα το κορυφαιο. Στο Metro των Windows δεν υπαρχουν windows!

 

Απο την αλλη βεβαια τα 8αρια εκτος της αηδιας του Metro ειναι ισως τα καλυτερα windows που εχουν βγει και τα ταμπλετ ειναι απειρως ικανοτερα απο τα αντιστοιχα iOS, Android κτλ αλλα fun sorry δεν ειναι.

Νεαρε μου:P,γιατι μπερδεύεσαι με το πως λειτουργουν τα πραγματα στο android&ios,που ειναι βασισμενα στο store απο τον καιρο που δημιουργηθικαν???Εσυ εχεις windows(desktop),και σαν τετοιο πρεπει να το αντιμετοπιζεις!Εχει πανω που δεκα χρονια που τα windows δουλευουν σε touch συστηματα και το store πέρσι εμφανιστηκε!

Οποταν λοιπόν,οτι δεν υπαρχει στο store,υπαρχει σε exe,ακομη και εναλακτικα πληκτρολογια με παρα πολυ καλους ορθογραφους!

Δε το ψάχνεις λιγο καλύτερα το θεμα,για μη στερησε ολα τα καλουδια που σου προσφέρει το λογισμικο,μεχρι να περασουν ολοι οι developers τα προγράμματα τους στοο store,απλα για να τα βρησκουμε πιο ευκολα και να μη νομίζουμε οτι δεν υπάρχουν!;)

 

Οσο για τα δυο λογακια,ασ'το καλυτερα για καποιο που δεν εχει φαει με το κουτάλι και τα δυο λογισμικα σε tablet(win vista/7/8 και android)!

Και οσο για το browser,ο chrome στα android στο θεμα χειρισμου και ακριβειας ειναι μακραν χειροτερος απο τον ie στο desktop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου εναλλακτικα πληκτρολογια με ορθογραφους που να παιζουν στο Metro και δωσε μου τα link. Ομοιως για εναλλακτικους native browser. Γιατι στο παρελθον τα ιδια ελεγε και ενας αλλος φιλος και απο link τιποτα. Επισης γηραιε μου το οτι τα Windows 7 πχ τρεχανε σε ταμπλετ δεν σημαινει οτι ειναι touch optimized, ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο. Τα W8 touch optimized δεν ειναι και το Metro UI δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ανουσια μασκα που δεν τραβαει ουτε καν στα κινητα. Και για να μην ξεχνιομαστε τα link περιμενω. ΥΓ. Αυτη η αηδια με την ηλικια πρεπει να σταματησει. ΥΓ2. Στον ΙΕ του Metro απο οπου γραφω ουτε καν παραγραφους δεν σε αφηνει να κανεις και για αυτο το ποστ μου ειναι ενα κατεβατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου εναλλακτικα πληκτρολογια με ορθογραφους που να παιζουν στο Metro και δωσε μου τα link. Ομοιως για εναλλακτικους native browser. Γιατι στο παρελθον τα ιδια ελεγε και ενας αλλος φιλος και απο link τιποτα. Επισης γηραιε μου το οτι τα Windows 7 πχ τρεχανε σε ταμπλετ δεν σημαινει οτι ειναι touch optimized, ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο. Τα W8 touch optimized δεν ειναι και το Metro UI δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ανουσια μασκα που δεν τραβαει ουτε καν στα κινητα. Και για να μην ξεχνιομαστε τα link περιμενω.

Μικρε μου,ποσο άγνοια εχεις για το τι παιζοταν προ ipad!

Τα περισσότερα virtual keyboard εχουν περάσει και στα 8!Απο τη στιγμη που το εγκαταστησεις και το ορίσεις ως default,ακομη και στο metro ui,αυτο θα σου βγαίνει και οχι εκεινο των windows!

Ο λογος που δε στα δινω,ειναι γιατι ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις στο google!Οποταν αν βαριεσε να το κανεις,κατσε με τον default των windows και συνέχισε τη κλαψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα φιλε αστο. Γραφεις και δεν λες τιποτα. Η δωσε τα λινκ η ασε τις εξυπναδες. Αλλα εσυ ουτε καν ταμπλετ με 8 δεν εχεις, τι να λεμε τωρα; Και επειδη προφανως εχεις μαυρα μεσανυχτα γιατι δεν απαντας σε τιποτα απο οτι σου γραφω (browser, keyboard, native εφαρμογες, email, games κτλ) αν δεν δωσεις λινκ δεν μπαινω καν στο κοπο να το συνεχισω οποτε καστε και βαυκαλισου με την ηλικια σου (ασχετα αν ειμαι μεγαλυτερος σου) και τις δηθεν γνωσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα φιλε αστο. Γραφεις και δεν λες τιποτα. Η δωσε τα λινκ η ασε τις εξυπναδες. Αλλα εσυ ουτε καν ταμπλετ με 8 δεν εχεις, τι να λεμε τωρα;

Πηγες εδωσες ενα σωρό λεφτα για ενα μηχανιμα που δε ξερεις να το αξιοποιεις και καθεσε και γραφεις για ομαδοποιησεις στα email(σιγα το feature δλδ) και οτι δε φτιάχνει παραγραφους στο insomnia(γιατι μονο σ'αυτο το φορουμ ειχα αυτο το θεμα,και προφανώς δε διορθώθηκε)!

Τραβα πουληστο και παρε ενα android tablet ή κατσε ψαξε το περισσοτερο,οπως κανουμε ολοι μας είτε εχουμε windows ειτε android!

 

Καλα φιλε αστο. Γραφεις και δεν λες τιποτα. Η δωσε τα λινκ η ασε τις εξυπναδες. Αλλα εσυ ουτε καν ταμπλετ με 8 δεν εχεις, τι να λεμε τωρα; Και επειδη προφανως εχεις μαυρα μεσανυχτα γιατι δεν απαντας σε τιποτα απο οτι σου γραφω (browser, keyboard, native εφαρμογες, email, games κτλ) αν δεν δωσεις λινκ δεν μπαινω καν στο κοπο να το συνεχισω οποτε καστε και βαυκαλισου με την ηλικια σου (ασχετα αν ειμαι μεγαλυτερος σου) και τις δηθεν γνωσεις σου.

Μολις σου απαντησα πιο πανω τι ταμπλετ ειχα!

Windows vista,windows7 και windows8!Εχει απο το 2008 που ασχολουμε με τα tablets,γι'αυτο και το "νεαρε",δεν είχε να κανει με την ηλικια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...