Προς το περιεχόμενο

ταχυτητα και bittorrent


vasilis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν ειναι ανοιχτο το bittorent συνηθως  πεφτει υπερβολικα η ταχυτητα κατεβασματος αλλα και ανοιματος αλλων σελιδων.Υπαρχει ρυθμιση που το διορθονει΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν υπάρχει αφού κατεβάσεις και χρησιμοποιείς το avaliable bandwidth τι συμπεριφορά περιμένεις.

Μην κατεβάζεις τόσο γρήγορα, μην κανεις τόσα πολλά connections, μην κανεις πολύ upload, μην κανεις πολλά downloads μαζί για να εxεις internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει.

Περιόρισε το maximum download rate για αρχή.

 

Oxi tο internet δεν σέρνεται από το Download rate αλλα από τα πολλά concurrent connections και δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο φόρτο το modem.

 

Το θέμα έχει ξανά συζητηθεί.

 

Aμα πρέπει να πειράξει ένα setting αυτό είναι για τα Concurrent connections. Το θέμα είναι άμα σκίζεις το bittorent δεν σε σώζουν και πολλά πράγματα γιατί το bittorent είναι μονο η μια άκρη του προβλήματος .

 

Άμα είσαι με το stock modem του isp δεν εχεις τίποτα καλύτερο δεν αντέχει πολλά connections μπορεί να μην έχει QOS, δεν θα έχει traffic shaping, Δεν μπορείς να κανεις prioritise queues etc etc etc.

 

θέλει σωστή και συνετή χρήση το bittorent

 

Αυτό που μπορεί να ελένξει πλήρως το bittorent είναι ένα καλο firewall.  Aμα μπορείς να δεις τα logs ενός firewall θα έβλεπες πως και άμα κλείσεις το bittorent και οποιοδήποτε P2P ακόμα δέχεσαι requests από peers που προσπαθούνε να μπούν στο pc σου ακόμα και μετά από 10-15 λεπτά και όλα αυτά τα άκυρα connection που γίνονται drop αφού εχεις κλείσει το bittorent συνεχίσουν να αργούν λίγο την σύνδεση σου.

 

χωρίς εξοπλισμό μπορεί να κάνει μονο τα παρακάτω:

 

Μην κατεβάζεις τόσο γρήγορα, μην κανεις τόσα πολλά connections, μην κανεις πολύ upload, μην κανεις πολλά downloads μαζί για να εxεις internet.

 

και όλα αυτά είναι μέσα στο torrent client.

 

 

 

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά η τρίχα έγινε τριχιά για να δικαιολογηθούμε επειδή μας διορθώσανε...

Μη βιαζόμαστε να απαντήσουμε για να μη χρειαστεί να τουμπάρουμε μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ σαγαπώ απλός τα γράφω συνοπτικά γιατί βαριέμαι να γράφω άμα δεν τα καταλαβαίνεις sorry.

Το Torrent είναι θάνατος ότι και να κανεις θα σου σκίζει το δίκτυο τέλος

 

Aμα ξέρεις εσύ καλύτερα έλα να μου πάρεις την δουλειά κατά τα αλλα συνέχισε την δουλειά σου στα 3D models

 

Eίπες να ελάττωση το download speed ενώ το είχα πεi ακριβώς από πάνω μαζί με αλλα που μπορεί να κάνει bravo το βρήκες εσύ πρώτος σου δίνουμε και το βραβείο

 

1.Μην κατεβάζεις τόσο γρήγορα,

 

2.μην κανεις τόσα πολλά connections,

 

3.μην κανεις πολύ upload,

 

4.μην κανεις πολλά downloads μαζί για να εxεις internet.

 

διάβασε τα για να τα προτείνεις πάλι λίγες γραμμές πιο κάτω
 

*τούμπες κάνουν τα σκυλάκια εγώ δεν το συνηθίσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κολοτούμπα είναι να ξεκινάς το θέμα με "όχι δε μπορείς/όχι δεν υπάρχει" και όταν σε διορθώνουν να το γυρίζεις. Σε όλα τα τόπικ το κάνεις.

Το θέμα είναι πως ο ts ζήτησε να μάθει αν μπορεί να ρυθμίσει το bittorent για να δουλεύει καλύτερα. 2 τεράστια ποστ & δε βλέπω να του δίνεις μια απάντηση που μπορεί να εφαρμόσει μιας και δεν είναι έμπειρος χρήστης, οπότε δε βοηθάς. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάς για έξτρα εξοπλισμούς και ιστορίες (όπως σε κάθε νήμα όταν πέσεις έξω) όταν το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι να σετάρει την εφαρμογή καλύτερα.

 

 

και εγώ σαγαπώ απλός τα γράφω συνοπτικά γιατί βαριέμαι να γράφω άμα δεν τα καταλαβαίνεις sorry.
 

Το θέμα δεν είναι να καταλάβω εγώ, ούτε να το παίξεις έξυπνος πάλι. Το θέμα είναι να καταλάβει ο ts.

Αν βαριέσαι κακώς συμμετέχεις.

 

 

Eίπες να ελάττωση το download speed ενώ το είχα πεi ακριβώς από πάνω μαζί με αλλα που μπορεί να κάνει bravo το βρήκες εσύ πρώτος σου δίνουμε και το βραβείο

 

Εγώ απλά του είπα ποια ρύθμιση να αλλάξει αρχικά μιας & κατά τα (αντιφατικά) λεγόμενα σου δε μπορούσε να κάνει κάτι.

 

Και βέβαια τα πολλά connections τον γονατίζουν, δεν είπε κάποιος το αντίθετο και αυτό θα πρέπει να το μειώσει αλλά παραπονέθηκε & για το download speed του το οποίο έχει κοπεί από το download του bitttorent.

Και το upload μπορεί να χρειαστεί να μειώσει και χίλια δυο άλλα.

Έναν άπειρο χρήστη όμως τον πας βήμα βήμα.

Μιλώντας γενικά και αόριστα για κουκουλώσεις μια πατάτα δε τον βοηθάς.



 

 

θέλει σωστή και συνετή χρήση το bittorent

 

Το Torrent είναι θάνατος ότι και να κανεις θα σου σκίζει το δίκτυο τέλος

Torrents, ναρκωτικά & τζόγος.

Beware!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ρυθμιση που το διορθονει΄?

 

όχι δεν υπάρχει αφού κατεβάσεις και χρησιμοποιείς το avaliable bandwidth τι συμπεριφορά περιμένεις.

 

Πέρα από αυτό...

 

και εγώ σαγαπώ απλός τα γράφω συνοπτικά γιατί βαριέμαι να γράφω άμα δεν τα καταλαβαίνεις sorry.

 

Άμα βαριέσαι να γράφεις, τι γράφεις και καθόλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω τα απαραίτητα σε 2 γραμμές συνοπτικά και οποιος δεν καταλαβαίνει ζητάει επεξηγήσεις.  Sorry δεν θα το ξανά κάνω.  Eίναι και καλύτερα για εσάς να φαίνεστε πιο γαμάτoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρυθμισεις το upload στο μισο απο οσο εχεις και απο τις ιδιοτητες του client σου ριξε τις συνδεσεις σου στις 100-150 max και θα σερφαρεις μια χαρα.

 

Ολοι αυτο εχουμε κανει και σερφαρουμε φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να πει γενικες ρυθμισεις, για περισσοτερη ασφαλεια; Επισης, δε ξερω εαν εχουν θεμα τα προγραμματα στο linux, αλλα οταν παω να τεσταρω τις θυρες, μου λεει closed, ενω εχω επιλεξει το UpNp και στο ρουτερ και στο προγραμμα. Βεβαια, κατεβαζει μια χαρα..

 

Επισης χρειαζεται peerguardian;

 

Τελος, εαν αυξησω τους trackers, θα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα ή χειροτερη; Και γιατι ενω δειχνει να εχω συνδεθει σε 50πχ peers, κατεβαζω μονο απο τους 2,3;; Και συνηθως, οχι απο αυτους που το εχουν 100% το αρχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...