Προς το περιεχόμενο

Σπουδες στην Δανια ...


agos1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο μεσημερι σε ολα τα παιδια. Σκευτομαι να σπουδασω σε μια ξενη χωρα για την ακριβεια στη δανια. Απλα ηθελα να γνωριζω αν χρειαζοντε πανελληνιες, αν ειναι αγγλοφωνα και αξιοπιστα τα πανεπιστημια , της συνθηκες ζωης καθως επισης και αν ισχυει αυτο με τα δωρεαν διδακτρα...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τουρίστας παντα, θα σου πω οτι η Δανια ειναι μια πολυ όμορφη χωρα αλλα απο το λιγο που κάθισα νομίζω και αρκετά ακριβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αποψη για την χωρα ως τουριστας εχω ,ημουν Κοπεγχαγη πριν 9-10 χρονια  ισχυει οτι ειπε ο Νικος ειναι αρκετα ακριβη χωρα οσον αφορα την διατροφη και την διαμονη  οποτε ειναι παραγοντας που πρεπει να υπολογισεις  αφου ως φοιτητης θα μεινεις  μεγαλο χρονικο διαστημα.

Ειναι ομως κατα την γνωμη μου απο τις πιο ομορφες ευρωπαικες πρωτευουσες  και με αρκετη ζωη για βορεια χωρα .Επισης οι Δανεζες ειναι πανεμορφες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γνωρίσει κάποιον που δούλευε εκεί και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος με τόπο-κοινωνία.

Βέβαια ήξερε άπταιστα γλώσσα και ήταν με Δανέζα.

Τώρα για το τι ισχύει εάν πας σαν φοιτητής δεν ξέρω,αλλά η καθολική άποψη είναι ότι σαν Σκανδιναβική χώρα δύσκολα να είναι κακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας φοιτητοτουριστογυρίσει (σχεδόν) όλες τις Σκανδιναβικές, θα έλεγα ότι η Δανία
-εκτός και είσαι (η σπουδάζεις)...γιατρός, καθώς οι γιατροί παντού γίνονται αποδεκτοί!-
είναι, με διαφορά μάλιστα, η περισσότερο "κλειστή" στα όρια "ρατσιστικού" ( :blink:) χώρα.

Ίσως δεν διακρίνεται με την πρώτη αυτό, αλλά υπάρχει ένα είδος "κλεισίματος πόρτας",
που θα το καταλάβει σίγουρα κάποιος όταν ενεργοποιείται. Πχ θα δώσουν, παρά πολύ
ευκολότερα θέση PHd στον Καναδό* φοιτητή σε μεταπτυχιακό, παρά σε Νότιο-Έλληνα.
(με εξαίρεση Ιατρικά, μα εκεί είπαμε => έτερη φάση: όλοι θέλουν Ελληνογιατρούς, ναι.)
:shifty:
Για κόστος: σαφώς πρέπει να είναι, ή ακριβότερη! Για φθηνότερη, τσεκάρεις Ολλανδία.

~ ~ ~
*ειδικά τελευταία 3-4 χρόνια, παλιότερα ~2004 ήταν καλύτερα [είχαμε & Olympics..]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή... αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα εισαι ΟΚ

 

δες όμως

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita

 

 

Οι μέσοι μισθοί είναι 3 φορές πάνω απο τους δικούς μας (με μέσο μισθό σε μας 1500/μήνα υπολόγισε)

 

Τριπλάσιο κόστος ζωής εν ολίγοις-ειδικά βασιζόμενο στο ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενοικιο, με τη προυποθεση οτι καποιος (θα) μενει σε καποιου ειδους φοιτητικη εστια κλπ
δεν θα ειναι πανακριβο. Για παραδειγμα, σε Ολλανδια & Σουηδια, κυμαινεται 300-450 ευρω.
(μαλιστα φαση περιπου allinclusive = περιλαμβανει ηλεκτρικο/θερμανση, νερο, ιντερνετ/wifi)

Παντως επαναλαμβανω, η Δανια και για το 2012-13, δεν ανακηρυσεται τυχαια ως η "ευτυχεστερη χωρα"
[τσεκαρετε "World Happiness Report 2013"] ειναι πανευτυχεις γιατι, οσους δεν γουσταρουν, τους εχουν....
στο "ξεπαρεου" λεμε, εμμεσα ή αμεσα! Και το <Ελληνικο διαβατηριο>, δεν ειναι ο,τι καλυτερο τελευταια :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολα τα παιδια. Επειτα απο πολλες ωρες αναζητησης αποφασισα τελικα που να σπουδας. Το πανεπιστημιο δεν ειναι αλλο απο το Οικονομικων επιστημων Copenhagen. Απλα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μιας που δεν μπορω να τα καταλαβω ολα ...

 

Συμφωνα με την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου

 

http://www.cbs.dk/en/study/bachelor/undergraduate-admission-step-1

 

1) Χρειαζεται να δωσω πανελληνιες ;

2) Οταν λεει οτι πρεπει να εχω μαθηματικα τουλαχιστον B πρεπει ο βαθμος απολοιτηριου στα μαθηματικα να ειναι 16 ++ ;

Αυτο δεν ειναι ευκολο με τα ελληνικα δεδομενα σε συνεργασια με τους καθηγητες ;

3) Υπαρχει περιπτωση να πληρω τις προυποθεσεις και να μην με δεκτουν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στη Δανία και εργάζομαι σαν ερευνητής σε ινστιτούτο. Μάθε κάποια πράγματα από πριν πας!

 

Αν σκοπεύεις να πας κοπεγχάγη.

Πρώτον και βασικό ΒΡΕΣ ΣΠΙΤΙ! Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις και το ενοίκιο υπερβολικό! Εγώ δίνω 400 ευρώ για 10 τετραγωνικά σε προάστιο και κάνω ποδήλατο 30 χλμ τη μέρα μόνο για να πάω στη δουλειά.

 

Δεύτερον οι συγκοινωνίες είναι πανάκριβες. Για 20 χλμ δίνεις μπορεί και 6 ευρώ ενώ για το σύστημα των ζωνών είναι το χειμαδιό το ίδιο.

 

Τρίτον ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ! Το σύστημα υγείας είναι το πιο περίπλοκο και ακατανόητο του κόσμου. Για διάγνωση πας σε προσωπικό γιατρό και μετά κρίνει σε ποιό νοσοκομείο να σε στείλει. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ταλαιπωρείσαι 15 μέρες και να γιάνεις πριν χρειαστείς γιατρό...

 

Τα πανεπιστήμια έχουν καλό επίπεδο (μη φανταστείς τρομερή διαφορά με τα δικά μας) αλλά δε φαίνεται να πολυνοιάζονται για τους ερασμίτες που μένουν σε κάμπιγγκ μέχρι οκτώβρη και τους φοιτητές που μένουν σε κοντέινερ λόγω του στεγαστικού προβλήματος.

 

Συγνώμη για το ύφος αλλά η χώρα αυτή με έχει απογοητεύσει και περιμένω να λήξει η σύμβαση για να μεταναστεύσω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...