Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσθέτει υποστήριξη IMAP στο Outlook.com


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απλή αναφορά από το Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο για την διαφορά μεταξύ POP3 και IMAP.

 

http://noc.auth.gr/manuals2/E-mail/POP2IMAP/

 

 

Υ.Γ  Προς διαχειριστές:  Συγγνώμη αν η παράθεση του συνδέσμου δεν συνάδει με την πολιτική του φόρουμ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το POP3, μπορείς:

- να ορίσεις τα email να σβήνονται από το server και να μεταφέρονται στον email client σου. Όμως τότε δεν μπορείς να τα δεις από άλλο client ή online.

- να ορίσεις να αντιγράφονται στον email client και να μένουν και στο server. Αλλά τότε, αν σβήσεις ένα email από τον client, δε σβήνεται από το sevrer.

Γενικά, είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα. ΠΧ, αν έχεις στείλει ένα email από το κινητό, θα φαίνεται στα απεσταλμένα του υπολογιστή σου ή μόνο στο κινητό;

 

Με το IMAP αντίθετα, τα email συγχρονίζονται μεταξύ του server και όλων των client που χρησιμοποιείς. Έτσι, ότι αλλαγές κι αν κάνεις στον ένα, συγχρονίζονται και στους άλλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το IMAP αντίθετα, τα email συγχρονίζονται μεταξύ του server και όλων των client που χρησιμοποιείς. Έτσι, ότι αλλαγές κι αν κάνεις στον ένα, συγχρονίζονται και στους άλλους.

 

Το εξηγεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο σε παρακαλω?

 

Εγω για παραδειγμα τωρα κοιταω ολα τα mail accounts μου μεσς του προσωπικου μου υπολογιστη. Τι μου χρειαζεται?

 

Σε 2 μηνες θα αγορασω και Android κινητο. θα θελω να τα βλεπω και απο απο το κινητο στο δρομο καια πο τοιν υπολογιστη αποτ ο σπιτι και καμ ια φορα και απο το tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο σε παρακαλω?

 

Εγω για παραδειγμα τωρα κοιταω ολα τα mail accounts μου μεσς του προσωπικου μου υπολογιστη. Τι μου χρειαζεται?

 

Σε 2 μηνες θα αγορασω και Android κινητο. θα θελω να τα βλεπω και απο απο το κινητο στο δρομο καια πο τοιν υπολογιστη αποτ ο σπιτι και καμ ια φορα και απο το tablet.

 

 

Αν βάλεις τις ρυθμίσεις IMAP πχ στο μελλοντικό σου Android κινητό, για το λογαριασμό email που έχεις (hotmail, gmail, outlook κλπ) μόλις συγχρονιστεί το κινητό σου με τον server του παρόχου του email σου, θα δεις όλους τους φακέλλους που έχεις στο λογαριασμό σου, απ'ευθείας στο κινητό σου.

 

Αν τώρα μπεις από το κινητό σου και δεις τα email σου και μεταφέρεις από τον φάκελλο εισερχομένων ένα μήνυμα σε κάποιον φάκελο που έχεις φτιάξει εσύ, την επόμενη φορά που θα μπεις στο email σου από τον υπολογιστή σου 'η από οποιαδήποτε άλλη τοποθεσία, δεν θα δεις το μήνυμα αυτό στον φάκελο των εισερχομένων σου.  Θα είναι ήδη στον φάκελλο στον οποίο το μετέφερες από το κινητό σου.

 

Με το IMAP όλες οι τοποθεσίες από τις οποίες μπαίνεις στο email σου είναι συγχρονισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, το IMAP προσφέρει συγχρονισμό σε όλα τα μηχανήματα που έχει ρυθμίσει κάποιος τον λογαριασμό του. Οι φάκελοι εμφανίζονται αυτόματα σε όλες τις συσκευές, αν σβήσει ένα mail από το κινητό του, σβήνεται και σε όλες τις άλλες συσκευές, το ίδιο και αν το διαβάσει, φαίνεται αναγνωσμένο και στις άλλες συσκευές.

 

Το pop3 είναι αναχρονιστικό πρωτόκολλο και άργησε πάρα πολύ η Microsoft να το προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είχα . Προφανώς για να μου απαντήσεις ειρωνικά  δεν έχεις ιδέα, οπότε δεν σε κατηγορώ .

 

 

απλά πριν ποστάρεις ρώτα- googlare. φιλικά πάντα  

 

A τωρα το κατάλαβα.. απλα δεν ηξερα οτι ονομάζεται έτσι. Εγω αυτο το προβλημα το εχω στον υπολογιστη με Mac. Θα αλλαξω τις ρυθμισεις να δω αν δουλεψει. Επιτέλους!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A τωρα το κατάλαβα.. απλα δεν ηξερα οτι ονομάζεται έτσι. Εγω αυτο το προβλημα το εχω στον υπολογιστη με Mac. Θα αλλαξω τις ρυθμισεις να δω αν δουλεψει. Επιτέλους!!

 

Χωρίς παρεξήγηση, δεν καταλαβαίνω τον λόγο του πρώτου σου σχολίου "Eίχες πρόβλημα που δεν υποστήριζε ΙΜΑΡ ε??? "  από τη στιγμή που δεν γνώριζες τί είναι το IMAP.

 

Δεν πιστεύω πως εξυπηρετεί κανέναν μας η ανάρτηση προκλητικών σχολίων  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθησω πολλα παιδια εδω μεσα σας εξηγω με λιγα λογια τι ειναι το imap. 

 

Η θεμελιώδης διαφορά είναι ότι με το POP3 απλά κατεβάζεις μηνύματα από τον server στον υπολογιστή, είναι ένας μόνοδρομος. 

Αντίθετα, με το IMAP γίνεται συγχρονισμός μεταξύ του υπολογιστή και του server, για να είναι τα μηνύματα παντού τα ίδια. Εφόσον ένα αντίγραφο των μηνυμάτων παραμένει στον server, είναι και προσβάσιμο μέσω webmail ή IMAP από κάθε άλλο υπολογιστή. Αν σβήσεις ένα μήνυμα στον υπολογιστή σου, σβήνεται από τον server και από όλες τις συσκευές (υπολογιστές, κινητά) που χρησιμοποιούν τον ίδιο λογαριασμό. Επίσης, υποστηρίζονται φάκελοι και αρκετά άλλα χαρακτηριστικά.

Δωρεάν IMAP έχουν π.χ.το Gmail. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση, δεν καταλαβαίνω τον λόγο του πρώτου σου σχολίου "Eίχες πρόβλημα που δεν υποστήριζε ΙΜΑΡ ε??? "  από τη στιγμή που δεν γνώριζες τί είναι το IMAP.

 

Δεν πιστεύω πως εξυπηρετεί κανέναν μας η ανάρτηση προκλητικών σχολίων   :)

Σιγουρα δεν εξυπηρετουν απλα καμιά φορά κανουμε και λαθη. Νομιζα οτι ηταν υπερβολικό το σχολιο, για αυτο απαντησα ετσι. Ζητω συγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν εξυπηρετουν απλα καμιά φορά κανουμε και λαθη. Νομιζα οτι ηταν υπερβολικό το σχολιο, για αυτο απαντησα ετσι. Ζητω συγνωμη.

Ενταξει φιλε μου δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα απο την μερια κανενος & Νομιζω οτι δεκτη θα ειναι η συγνωμη απο ολους. Εδω μεσα ειμαστε μια παρεα & κανουμε οτι μπορουμε για να βοηθησουμε τους αλλους & φυσικα οι γνωστες καποιου θεματος συμβαλουν στην καλη λειτουργια & εξυπηρετηση των χρηστων του φορουμ.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...