Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος για δυνατότητα λαμογιάς-παρακαμψης γραφειοκρατίας σε διαγνωστικό κέντρο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάρεις στο διαγνωστικό και τους το πεις δεν θα στο κάνουν θα χάσει το διαγνωστικό τη σύμβαση. Κανε αυτό που σου είπα

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

<p>Η μόνη λύση είναι να συννενοηθείς με το κέντρο να τις κάνεις τώρα και είτε να τις πληρώσεις εξ ολοκλήρου και όταν τους πας το παραπεμπτικό τότε να σου επιστρέψουν τα χρήματα είτε να καταβάλεις κάποια προκαταβολή της συμμετοχής σου...</p>

<p> </p>

<p>Εγώ παλαιότερα σε διαγνωστικό που είχα παρόμοιο πρόβλημα αναγκάστηκα να πληρώσω ολόκληρες τις εξετάσεις και μετά μου γύρισαν το 75% μιας που έδινα 25% συμμετοχή με το βιβλιάριο του τότε δημοσίου...</p>

 

Αυτό γινόταν παλιότερα τώρα δεν το κάνουν γιατί αν της κάνει τώρα θα χρεωθούν στον σεπτέμβριο και τέλος του μήνα καταθέτουν τα παραπεμπτικά οπότε όταν τους πάει το παραπεμπτικό τον οκτωβρίου δεν μπορούν να το καταθέσουν. Οπότε χάνουν την εξέταση.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις στο διαγνωστικό και τους το πεις δεν θα στο κάνουν θα χάσει το διαγνωστικό τη σύμβαση. Κανε αυτό που σου είπα

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Αυτό γινόταν παλιότερα τώρα δεν το κάνουν γιατί αν της κάνει τώρα θα χρεωθούν στον σεπτέμβριο και τέλος του μήνα καταθέτουν τα παραπεμπτικά οπότε όταν τους πάει το παραπεμπτικό τον οκτωβρίου δεν μπορούν να το καταθέσουν. Οπότε χάνουν την εξέταση.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

Και γιατί να μην το καταθέσουν τον Οκτώβριο ως νέα διαφορετική εξέταση που απλά θα είναι μόνο στα χαρτιά κι έτσι να πληρωθούν?

Μπερδεύεται πολύ το πράμα πάντως και κανείς δεν θα μπει στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα στέλνουν και ηλεκτρονικά και μετά τα τσεκαρουν πχ εχω εκατό εξετάσεις ηλεκτρονικά και 99 παραπεμπτικά που είναι η εκατοστή κανε έλεγχο στο διαγνωστικό γιατί δεν έχει την εξέταση . Η λύση είναι αυτό που σου είπα αλλιώς πρέπει να της πληρώσεις.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι εγω λιγο οφ τοπικ..

 

Αν πχ εγω ειμαι ασφαλισμενος και οι δικοι μου δεν ειναι και γραφουν φαρμακακαι εξετασεις στο δικο μου..

 

Ποσο αυτο καποια μερα μπορει να εχει επιδρασεις στον επαγγελματικο τομεα;;

Πρόβλημα λογικά θα έχεις αν κάνεις κάποια στιγμή ιδιωτική ασφάλεια. Για λογικό αριθμό φαρμάκων κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. ;)

 

Δυστυχώς δεν έχω γνωστό γιατρό για να τις γράψει σε βιβλιάριο άλλου οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω...

Δεν θέλει γνωστό γιατρό. Τράβα σε έναν οποιονδήποτε γιατρό ή στείλε κάποιον απο τους γονείς σου και απλά ζήτα να γράψουν τις εξετάσεις. Εγώ πάω σε γιατρό όταν θέλω (οκ με δικό μου βιβλιάριο) και του λέω εγώ τι να μου γράψει. Βέβαια δεν έχω ζητήσει κάτι φοβερό που να μπορεί να με βλάψει, γιατί πολλές φορές ο κόσμος θέλει εξετάσεις που απλά δεν πρέπει να κάνει.

 

ps Αν οι εξετάσεις είναι αίματος, καρδιάς ή τελος πάντων κάτι συνηθισμένο, υπάρχουν κέντρα που έχουν προσφορά οπου πληρώνεις όσα θα πλήρωνες σαν συμμετοχή εφόσον ήταν γραμμένο. Αν θες μαγνητική τομογραφία φυσικά δεν ισχύει αυτό. Αν ήθελες μαγνητική βέβαια, μάλλον δεν θα ήξερες και να την διαβάσεις :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει γνωστό γιατρό. Τράβα σε έναν οποιονδήποτε γιατρό ή στείλε κάποιον απο τους γονείς σου και απλά ζήτα να γράψουν τις εξετάσεις. Εγώ πάω σε γιατρό όταν θέλω (οκ με δικό μου βιβλιάριο) και του λέω εγώ τι να μου γράψει. Βέβαια δεν έχω ζητήσει κάτι φοβερό που να μπορεί να με βλάψει, γιατί πολλές φορές ο κόσμος θέλει εξετάσεις που απλά δεν πρέπει να κάνει.

 

Ε πως δεν θέλει γνωστό γιατρό? Ήδη το πρότεινα στον γιατρό που μου τις έγραψε και κόλωσε. Τα πράματα πλέον δεν είναι χαλαρά όπως παλιά και φοβούνται να κάνουν τέτοια.

Επίσης δεν γίνεται να τις γράψει στους γονείς μου, πρέπει να βρω συνομήλικο περίπου, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θέλει γνωστό γιατρό. Τράβα σε έναν οποιονδήποτε γιατρό ή στείλε κάποιον απο τους γονείς σου και απλά ζήτα να γράψουν τις εξετάσεις. Εγώ πάω σε γιατρό όταν θέλω (οκ με δικό μου βιβλιάριο) και του λέω εγώ τι να μου γράψει. Βέβαια δεν έχω ζητήσει κάτι φοβερό που να μπορεί να με βλάψει, γιατί πολλές φορές ο κόσμος θέλει εξετάσεις που απλά δεν πρέπει να κάνει.

 

Ε πως δεν θέλει γνωστό γιατρό? Ήδη το πρότεινα στον γιατρό που μου τις έγραψε και κόλωσε. Τα πράματα πλέον δεν είναι χαλαρά όπως παλιά και φοβούνται να κάνουν τέτοια.

Επίσης δεν γίνεται να τις γράψει στους γονείς μου, πρέπει να βρω συνομήλικο περίπου, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Τη ασφάλεια έχεις;Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη ασφάλεια έχεις;Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

IKA

 

Ενα άλλο πρόβλημα, τα αποτελέσματα που θα πάρεις θα είναι στο όνομα άλλου...!

 

Ε καλά ναι αν και αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αλλά δεν γίνεται έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στο γιατρό σου και πες του οτι το ανανέωσες το βιβλιάριο και είσαι οκ να στις γράψει και οταν πας στο διαγνωστικό κράτα το βιβλιάριο μην το δείξεις πες οτι το ξέχασες αν σου πουν δεν γίνετε να τις κανείς πήγαινε σε 2 αν σου πουν πάλι οχι πας στο πρώτο το κρατάς και τους λες οτι είναι οκ το βιβλιάριο απλώς δεν έχεις παει να κολλήσεις το χαρτι πανω. βεβαία αυτο που έλεγχαν τα βιβλιαρια τα διαγνωστικά εχει σταματήσει να γίνετε και δεν ειναι υποχρεωτικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στο γιατρό σου και πες του οτι το ανανέωσες το βιβλιάριο και είσαι οκ να στις γράψει και οταν πας στο διαγνωστικό κράτα το βιβλιάριο μην το δείξεις πες οτι το ξέχασες αν σου πουν δεν γίνετε να τις κανείς πήγαινε σε 2 αν σου πουν πάλι οχι πας στο πρώτο το κρατάς και τους λες οτι είναι οκ το βιβλιάριο απλώς δεν έχεις παει να κολλήσεις το χαρτι πανω. βεβαία αυτο που έλεγχαν τα βιβλιαρια τα διαγνωστικά εχει σταματήσει να γίνετε και δεν ειναι υποχρεωτικο .

 

Κάτσε ρε συ, αφού η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πλέον. Όταν ο γιατρός πάει να τις γράψει δεν θα τον σταματήσει το σύστημα?

Δεν φαίνεται ότι το ΑΜΚΑ μου θα είναι άκυρο μέχρι 1/10?

 

Κι αν δεν φαίνεται στου γιατρού δεν θα φανεί στο διαγνωστικό ηλεκτρονικά ακόμα κι αν δεν τους δείξω το βιβλιάριο?

Δηλαδή το να ισχύει ή όχι ένα βιβλιάριο φαίνεται μόνο απ το χαρτάκι που έχει πάνω και πουθενά αλλού στο συστημα ούτε κατά την συνταγογράφηση ούτε κατά την "εξαργύρωση" του παραπεμπτικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το γράφει ο γιατρός δεν ξέρω αν φαίνεται στο διαγνωστικό δεν φαίνεται γιατί υποτίθεται ότι το έχει τσεκαρει ο γιατρός.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ, αφού η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πλέον. Όταν ο γιατρός πάει να τις γράψει δεν θα τον σταματήσει το σύστημα?

Δεν φαίνεται ότι το ΑΜΚΑ μου θα είναι άκυρο μέχρι 1/10?

 

Κι αν δεν φαίνεται στου γιατρού δεν θα φανεί στο διαγνωστικό ηλεκτρονικά ακόμα κι αν δεν τους δείξω το βιβλιάριο?

Δηλαδή το να ισχύει ή όχι ένα βιβλιάριο φαίνεται μόνο απ το χαρτάκι που έχει πάνω και πουθενά αλλού στο συστημα ούτε κατά την συνταγογράφηση ούτε κατά την "εξαργύρωση" του παραπεμπτικού?

 

Επειδή βοηθάω ένα παθολόγο να συνταγογραφεί πού και πού, δε νομίζω οτι το σύστημα είναι τόσο ενημερωμένο ώστε να αναγνωρίζει ποιο βιβλιάριο είναι σε ισχύ και ποιο όχι..Ο γιατρός υποτίθεται πρέπει να  ελέγχει αν το βιβλιάριο είναι σε ισχύ. 

 

Από 'κει και πέρα το διαγνωστικό θα πρέπει να ελέγξει αν αυτός που κάνει τις εξετάσεις είναι όντως αυτός,,και δεν είναι κάποιος άλλος. Αυτό θα το κάνει με το βιβλιάριο συνήθως και έχω την εντύπωση οτι είχε βγει οδηγία από το ΕΟΠΥΥ να ζητάνε και ταυτότητα για ελέγχο. Δε νομίζω να ζητάει κανείς βέβαια, αλλά ίσως και να ζητήσουν.

 

Πάντως δύσκολα θα βρεις κάποιο διαγνωστικό να του προτείνεις κάποιες από τις λύσεις που λες και να τη δεχθούν. Παλιότερα ήταν πιο εύκολα τα πράματα γιατί δε ζητούσαν και τόσα πολλά. Τώρα υποτίθεται το διαγνωστικό με το που έρθει ενας ασθενής πρέπει να περάσει στο σύστημα την ίδια μέρα οτι εκτέλεσε τις εξετάσεις του παραπεμπτικού. Να περάσει την απόδειξη που έκοψε, την ημερομηνία της απόδειξης. Είναι λίγο μπέρδεμα τα πράματα. 

 

Ίσως μια λύση είναι η εξής. Αν γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός σου (και δεν έχεις πρόβλημα εκεί) να συννενοηθείς με το διαγνωστικό να κάνεις τις εξετάσεις τώρα αλλά αυτοί να το περάσουν στο σύστημα αρχές οκτώμβρη, και να κοπεί και η απόδειξη τότε ώστε και αυτοί να είναι καλυμμένοι όσο γίνεται. Το παραπεμπτικό ισχύει για ένα μήνα. Αν στο γράψει σήμερα για παράδειγμα μπορείς να πάς μέχρι 15 οκτώμβρη. Γι'αυτό λέω ότι και το διαγνωστικό ίσως και να το δεχθεί  έτσι

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βοηθάω ένα παθολόγο να συνταγογραφεί πού και πού, δε νομίζω οτι το σύστημα είναι τόσο ενημερωμένο ώστε να αναγνωρίζει ποιο βιβλιάριο είναι σε ισχύ και ποιο όχι..Ο γιατρός υποτίθεται πρέπει να  ελέγχει αν το βιβλιάριο είναι σε ισχύ. 

 

Από 'κει και πέρα το διαγνωστικό θα πρέπει να ελέγξει αν αυτός που κάνει τις εξετάσεις είναι όντως αυτός,,και δεν είναι κάποιος άλλος. Αυτό θα το κάνει με το βιβλιάριο συνήθως και έχω την εντύπωση οτι είχε βγει οδηγία από το ΕΟΠΥΥ να ζητάνε και ταυτότητα για ελέγχο. Δε νομίζω να ζητάει κανείς βέβαια, αλλά ίσως και να ζητήσουν.

 

Πάντως δύσκολα θα βρεις κάποιο διαγνωστικό να του προτείνεις κάποιες από τις λύσεις που λες και να τη δεχθούν. Παλιότερα ήταν πιο εύκολα τα πράματα γιατί δε ζητούσαν και τόσα πολλά. Τώρα υποτίθεται το διαγνωστικό με το που έρθει ενας ασθενής πρέπει να περάσει στο σύστημα την ίδια μέρα οτι εκτέλεσε τις εξετάσεις του παραπεμπτικού. Να περάσει την απόδειξη που έκοψε, την ημερομηνία της απόδειξης. Είναι λίγο μπέρδεμα τα πράματα. 

 

Ίσως μια λύση είναι η εξής. Αν γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός σου (και δεν έχεις πρόβλημα εκεί) να συννενοηθείς με το διαγνωστικό να κάνεις τις εξετάσεις τώρα αλλά αυτοί να το περάσουν στο σύστημα αρχές οκτώμβρη, και να κοπεί και η απόδειξη τότε ώστε και αυτοί να είναι καλυμμένοι όσο γίνεται. Το παραπεμπτικό ισχύει για ένα μήνα. Αν στο γράψει σήμερα για παράδειγμα μπορείς να πάς μέχρι 15 οκτώμβρη. Γι'αυτό λέω ότι και το διαγνωστικό ίσως και να το δεχθεί  έτσι

 

 

Αν γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός αφού δεν φαίνεται πουθενα στο σύστημα το πρόβλημα θα έχει λυθεί γιατί θα πάω σε ένα διαγνωστικό με τα παραπεμπτικα χωρίς να έχω το βιβλιάριο μαζί μου κι αυτοί αποκλείεται να το ζητήσουν. Αν το ζητήσουν θα πάω σε άλλο κ.ο.κ.

 

Το πρόβλημα είναι όμως πως να γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός, γιατί όταν μου το ζήτησε, εγώ μη γνωρίζοντας πως δεν φαίνεται online στο σύστημα του είπα από μόνος μου ότι δεν ισχύει. Αυτός πιθανώς να μην το έβλεπε καν και να τις έγραφε, αν δεν ξέρεις όμως αυτά παθαίνεις.

Το πρόβλημα είναι πως τώρα που το έκανα το λάθος τι να πάω να του πω? Δυστυχώς δεν γίνεται πλέον να τις γράψει γιατί γνωρίζει πως δεν ισχύει και δεν είναι απ τα άτομα που θα παρανομούσαν ενσυνείδητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...