Προς το περιεχόμενο

Cosmote εγγυηση απορια


deadwar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Διαβασα αρκετα ποστς απο εδω αλλα και απο google σχετικα με το θεμα εγγυησης περι cosmote.

Η δικια μου απορια ειναι η εξης. Εκανα αιτηση ηλεκτρονικα το απεριοριστο 50 με 50 ευρω παγιο.

Μου εστειλαν email οτι θελουν 100 ευρω σαν εγγυηση. Τους τα εκανα καταθεση και στην συνεχεια προχωρησε η συνδεση και το συμβολαιο (24 μηνων).

 

Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι... Τα 100 ευρω που εδωσα θα τα παρω πισω;Θα τα κρατησουν για εξοφληση 2 παγιων; Αποδειξη να ζητησω ή μου φτανει η συναλλαγη απο την τραπεζα; ( Την εκανα μεσω e-banking, οποτε φαινεται).

 

Οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει γιατι θελω να πιστευω οτι αυτα τα 100 ευρω ή θα τα ξαναπαρω ή μεσω αυτων θα πληρωθουν οι λογαριασμοι...

 

Να πω οτι οταν εκανα την αιτηση ηλεκτρονικα ειχε 2 επιλογες:

 

1) να πληρωνω 37 ευρω το μηνα (εκπτωση στο παγιο απο 50)

 

2) να πληρωνω 50 ευρω το μηνα αλλα να μου δωσουν επιδοτηση κινητου (αυτο επιλεξα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας γιατι δεν εκανες αιτηση φορητοτητας για να πετυχεις καλυτερη τιμη;Πριν απο αυτο ειχες καποια αλλη συνδεση;

Δευτερον επρεπε να επιλεξεις εκπτωση παγιου και να επιλεξεις τη συσκευη που θες απο σκρουτζομαγαζο.Στο συνολο πιο φτηνα θα σου ερθει.

Αυτο με τα 100 ευρω ομολογω πως δεν το εχω ξανακουσει...Κανονικα οντως προπληρωνεις παγιο αλλα αφου σου ερθει ο λογαριασμος.Με καταθεση σε τραπεζα δεν εχει τυχει να το διαβασω.Ζητα αποδειξη παντως.

Πολυ παραξενο να ζητανε 100 ευρω μεσω mail...

Κατι δεν μου καθεται καλα.Πηγες σε καταστημα Cosmote να ρωτησεις τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα μαζι τους στο τηλεφωνο 13838. Τα 100 ευρω τα ηθελαν σαν εγγυηση (λογικα οταν ημουν χρονια πριν συνδρομητης τους πρεπει να ειχα αφησει οφειλες υψους 50 ευρω περιπου)

Οποτε για αυτο και δεν ειπα τιποτα οταν μου ειπαν για τα 100 ευρω σαν εγγυηση. Το εχω ξανα ακουσει.

Απλα ηθελα να ξερω αν θα τα παρω πισω μολις ληξουν οι 24 μηνες ή αν μπορω να τους πω να τα χρησιμοποιησουν σαν προπληρωμη για λογαριαμο.

 

Επιλεξα επιδοτηση συσκευης γιατι δεν ειχα κινητο και την βρηκα αξιολογη προσφορα και επισης δεν μπορουσα να κανω φορητοτητα γιατι ημουν ηδη στην cosmote (whats up).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπληρωνεις ενα παγιο.Αρα τα 100 ευρω πρεπει να ηταν τα 50 που χρωσταγες κι αλλα 50 ενα παγιο.

Οποτε αν τα λεω καλα δεν θα παρεις κατι πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα πως εξηγεις το οτι οταν τους ρωτησα τι θα γινουν αυτα τα 100 ευρω μου ειπαν οτι τα κραταμε ως εγγυηση;

Γιατι τους ρωτησα αν με αυτα θα πληρωθουν λογαριασμοι αλλα η απαντηση που πηρα ηταν τα κραταμε για εγγυηση!

Τι να καταλαβω απο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα πως εξηγεις το οτι οταν τους ρωτησα τι θα γινουν αυτα τα 100 ευρω μου ειπαν οτι τα κραταμε ως εγγυηση;

Γιατι τους ρωτησα αν με αυτα θα πληρωθουν λογαριασμοι αλλα η απαντηση που πηρα ηταν τα κραταμε για εγγυηση!

Τι να καταλαβω απο αυτο;

 

Μηπως να καταλαβεις οτι τα κρατανε ως εγγυηση...σε περιπτωση που τους ξαναφεσωσεις?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα σε περιπτωση που δεν τι θα γινει; θα κρατησουν τα 100 ευρω;

Γιατι; Αν ειμαι μια χαρα στις πληρωμες μου τοτε τι γινεται; Γιατι αν το σκεφτεις θα τους σκαω 56 ευρω

(50 το παγιο κ 6 τα τελη) για 24 μηνες... Να κρατησουν και τα 100 ευρω;; Παει πολυ νομιζω...

Αν τα κρατησουν για 6 μηνες σαν εγγυηση τοτε οκ... Για αυτο ομως ρωταω,μηπως ξερει καποιος τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δινεις εγγυηση 2 νοικια για παραδειγμα οταν νοικιαζεις ενα νεο σπιτι , τα παιρνεις πισω στους εξι μηνες?

Οχι , τα παιρνεις πισω στο τελος της ενοικιασης και εφοσον δεν εχεις "φεσωσει" τον ιδιοκτητη με ζημιες/φθορες.

 

Κατι αναλογο ΥΠΟΘΕΤΩ γινεται και εδω.Γιατι να τα παρεις πισω στους 6 μηνες ενω το συμβολαιο σου ειναι για 24?Αν μετα τους πρωτους 6 μηνες παρεις τα 100 πισω και μετα τους φεσωσεις ?Πως καλυπτονται αυτοι?

 

Δεν ξερω αν εχουν σκοπο να στα δωσουν πισω ποτε ή π.χ. στο τελος του συμβολαιου σε 24 μηνες...καλο θα ηταν να το διευκρινησεις , παρε τηλεφωνο μιλα με κανα σοβαρο στελεχος και ζητα συγκεκριμενη απαντηση.

Ως τοτε μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε για το τι σκοπο εχουν να κανουν με αυτα τα λεφτα στην κοσμοτε.

 

Εκτος και αν οντως εχει μεινει φεσι απο παλια οποτε τα μισα, τα 50 δεν προκειται να τα ξαναδεις , οποτε κοιτας τι γινεται με τα αλλα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δινεις εγγυηση 2 νοικια για παραδειγμα οταν νοικιαζεις ενα νεο σπιτι , τα παιρνεις πισω στους εξι μηνες?

Οχι , τα παιρνεις πισω στο τελος της ενοικιασης και εφοσον δεν εχεις "φεσωσει" τον ιδιοκτητη με ζημιες/φθορες.

 

Κατι αναλογο ΥΠΟΘΕΤΩ γινεται και εδω.Γιατι να τα παρεις πισω στους 6 μηνες ενω το συμβολαιο σου ειναι για 24?Αν μετα τους πρωτους 6 μηνες παρεις τα 100 πισω και μετα τους φεσωσεις ?Πως καλυπτονται αυτοι?

 

Δεν ξερω αν εχουν σκοπο να στα δωσουν πισω ποτε ή π.χ. στο τελος του συμβολαιου σε 24 μηνες...καλο θα ηταν να το διευκρινησεις , παρε τηλεφωνο μιλα με κανα σοβαρο στελεχος και ζητα συγκεκριμενη απαντηση.

Ως τοτε μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε για το τι σκοπο εχουν να κανουν με αυτα τα λεφτα στην κοσμοτε.

 

Εκτος και αν οντως εχει μεινει φεσι απο παλια οποτε τα μισα, τα 50 δεν προκειται να τα ξαναδεις , οποτε κοιτας τι γινεται με τα αλλα 50.

 

Δεν εχει μεινει τιποτα απληρωτο,το ρωτησα πριν λογο. Για αλλους λογους ηθελαν την εγγυηση και θα μιλησει μαζι μου καποιος αρμοδιος. Ετσι μου ειπαν... Περιμενω οποτε τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δινεις εγγυηση 2 νοικια για παραδειγμα οταν νοικιαζεις ενα νεο σπιτι , τα παιρνεις πισω στους εξι μηνες?

Οχι , τα παιρνεις πισω στο τελος της ενοικιασης και εφοσον δεν εχεις "φεσωσει" τον ιδιοκτητη με ζημιες/φθορες.

 

Κατι αναλογο ΥΠΟΘΕΤΩ γινεται και εδω.Γιατι να τα παρεις πισω στους 6 μηνες ενω το συμβολαιο σου ειναι για 24?Αν μετα τους πρωτους 6 μηνες παρεις τα 100 πισω και μετα τους φεσωσεις ?Πως καλυπτονται αυτοι?

 

Ο μπίχτης σου έφερε ένα ωραίο παράδειγμα για να καταλάβεις γιατί δεν σου επιστρέφεται η εγγύηση σε 6 μήνες κτλ.,

 

Λοιπόν, για να μην λέγονται πράγματα που δεν ισχύουν, οι εταιρείες κινητής πάντα ζήταγαν εγγύηση για να ενεργοποιήσουν μια γραμμή σε συμβόλαιο, δεν είναι καινούργιο πράγμα.

Όλες οι αιτήσεις που γίνονται από οποιοδήποτε κανάλι για ενεργοποίηση γραμμής σε συμβόλαιο, περνάνε από έλεγχο από το εκάστοτε αρμόδιο τμήμα της κάθε εταιρείας. Όταν αυτός ο έλεγχος δείξει αναξιοπιστία από πλευράς του πελάτη, ζητείται και ένα ποσό εγγύησης, όπου το ύψος της εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (έχω δει να ζητείται και εγγύηση 650 ευρώ, όπου υπήρχε λόγος απόλυτα κατανοητός και αποδεκτός που ζητήθηκε τότε).

Οι εγγυήσεις ζητούνται όταν ένας πελάτης ήταν παλαιότερα στη εταιρεία και ήταν κακοπληρωτής ή εάν είχε διακόψει το συμβόλαιό του και είχε αφήσει ανεξόφλητο μεγάλο ποσό. Σε αυτήν την περίπτωση ζητείται από τον πελάτη να εξοφλήσει τις παλαιότερες οφειλές του και στη συνέχεια ένα ποσό εγγύησης.

Επίσης ζητείται εγγύηση όταν ο πελάτης χρωστάει κάπου αλλού πχ τράπεζα, κάρτες κτλ ή είναι στον Τειρεσία κτλ κτλ. και λόγω του ότι και πάλι φαίνεται αναξιόπιστος ο πελάτης, του ζητούν εγγύηση.

Και τέλος ζητάνε εγγύηση από αλλοδαπούς πελάτες.

 

Τον ακριβή λόγο για τον οποίο ζητούν την εγγύηση δεν τον ανακοινώνουν στον πελάτη, όμως το ποσό της εγγύησης δεν το χάνει κάποιος εάν και εφόσον φυσικά είναι εντάξει απέναντι στην εταιρεία. Μέχρι και τα μέσα του 2012 που δούλευα στην COSMOTE, την εγγύηση την ζήταγες και την έπαιρνες πίσω όταν διέκοπτες το συμβόλαιό σου, είτε εντελώς, είτε μέσω φορητότητας, είτε μετατρέποντας την σνύδεση σε κάρτα. Τώρα που δούλευα 3 μήνες στην WIND την εγγύηση την ζήταγες και την έπαιρνες πίσω με την λήξη του συμβολαίου, οπότε επειδή συνήθως ό,τι ισχύει στην 1 εταιρεία, ισχύει και στις άλλες, ίσως να έχει αλλάξει η διαδικασία και στην COSMOTE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Vodafone δεν ζητάει εγγύηση δηλαδή;

 

Προσωπικά αν μου λέγανε για εγγύηση,

θα ζητούσα και εγώ 1000€ εγγύηση για την παροχή επαρκούς 3G σήματος.

Αν στο τέλος του συμβολαίου μου δεν είχα μείνει ποτέ από 3G σήμα, θα τους επέστρεφα τα 1000€.

 

Κάτι τέτοια βλέπω και απορώ που ακόμα ταΐζουμε εταιρείες που ακολουθούν τέτοιους είδους τακτικές.

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Vodafone δεν ζητάει εγγύηση δηλαδή;

 

Προσωπικά αν μου λέγανε για εγγύηση,

θα ζητούσα και εγώ 1000€ εγγύηση για την παροχή επαρκούς 3G σήματος.

Αν στο τέλος του συμβολαίου μου δεν είχα μείνει ποτέ από 3G σήμα, θα τους επέστρεφα τα 1000€.

 

Κάτι τέτοια βλέπω και απορώ που ακόμα ταΐζουμε εταιρείες που ακολουθούν τέτοιους είδους τακτικές.

 

Sent from my iPhone

 

και πως θα αποδεικνυες οτι δεν εμεινες ποτε απο 3g σημα ή οτι δεν ειχες επαρκη καλυψη?Και στην τελικη θα σου πουνε υπαρχει χαρτης καλυψης , δεν υπαρχει περιπτωση να σου λεγαμε οτι δινουμε καλυψη 3g πανω στον ολυμπο ή στο ταδε κωλοχωρι.

Και στην τελικη σου λεει τσεκαρε τα μερη που κινεισαι και που θελεις το 3g αν η συγκεκριμενη εταιρια εχει καλυψη.

 

Για παραδειγμα ξερω οτι vodafone μεσα στο σπιτι μου πιανω μετα βιας...ε δεν θα παρω συνδεση vodafone για να τους κραξω...

 

Μην λεμε ο,τι ναναι.

 

Και γιατι μας κακοφαινεται οτι μια εταιρια ζηταει μια εγγυηση (οταν διαπιστωνει λογους να το κανει) για να καλυψει τον κωλο της και στο τελος οπως φαινεται την επιστρεφει...και οταν παμε να παρουμε δανειο και δινουμε εκκαθαριστικα , προσημειωνουμε σπιτια κλπ εκει δεν κλαιγομαστε?ή οταν νοικιαζουμε σπιτι ?

 

Το ιδιο πραμα ακριβως ειναι , η τραπεζα δινει χρημα , το ιδιο και η εταιρια κινητης (υπο την μορφη υπηρεσιας).Αν πληρωνοταν μπροστα πριν παρεχει την υπηρεσια..θα μιλαγαμε σε αλλη βαση.

 

Δεν δουλευω σε καμμια τετοια εταιρια ουτε δουλευα στο παρελθον...αλλα εφοσον θελει να καλυψει τον κωλο της δικαιολογημενα (κακοπληρωτης , προηγουμενο υπολοιπο κλπ)..δεν βρισκω καπου το μεμπτο.

 

Μην κραζουμε για να κραζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι η vodafone δεν ζητά εγγυήσεις,ζητάει και παραζητάει.Ολες οι εταιρείες κινητής ζητάνε,απλά δεν γνωρίζω τι πολιτική ακολουθεί για την επιστροφή εγγύησης η Vodafone.Και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει ο Μπίχτης.

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...