Προς το περιεχόμενο

H Cyanogen χρηματοδοτείται με $7 εκ. για την επέκταση των δυνατοτήτων της


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Android είναι, χωρίς τα λοιπά απλικεησιον της γκουγκλ.

 

oπως μια διανομη του linux ειναι πιο δημοφιλης απο μια αλλη

Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Android είναι, χωρίς τα λοιπά απλικεησιον της γκουγκλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι custom roms στην πραγματικότητα είναι stock roms με οπτικές αλλαγές πχ άλλο app drawer ή status bar, αλλαγές σε διάφορες παραμέτρους που αφορούν ταχύτητα απόκριση μνήμη κλπ . Λίγο πολύ οι περισσότεροι rom coockers χρησιμοποιούν τις ίδιες ρυθμίσεις και αλλαγές οπότε όποιος έχει όρεξη μπορεί να φέρει μια stock rom στα μέτρα του και να γλιτώσει πιθανές αστοχίες καθώς πολλοί φτιάχνουν roms για πολλά κινητά χωρίς να έχουν τις συσκευές. Σχετικά με τον kernel, ναι ένας custom kernel προσφέρει καλύτερες επιδόσεις και κάποιες επιπλέον λειτουργίες αλλά πολλές φορές με κόστος τη μεγαλύτερη κατανάλωση. Αξίζει να δοκιμάσετε και custom rom και αλλαγή kernel απλά διαβάστε και ψαχτείτε πολύ πριν το επιχειρήσετε. Σχετικά με Cyanogenmod, δεν είναι όλα ρόδινα. Σε πολλές συσκευές παραμένουν κάποια bugs η κάποιες λειτουργίες δεν υποστηρίζοντε χωρίς να φταίνε βέβαια. Είναι δύσκολο να κάνεις μια συσκευή πχ να τρέχει jelly bean 4.3 όταν η εταιρεία σταμάτησε την υποστήριξη στην 4.0.4. Μακάρι μ'αυτή την κίνηση να δούμε καλύτερα πράγματα από Cyanogen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως είσαι πανάσχετος

ok πίστευε ότι το tw και το sense είναι το ίδιο πράγμα με το vanilla 

 

και μετά γράφε μαζί με τους άλλους παράπονα ότι το android σέρνεται, είναι κακογραμμένο και θέλει 3 GB ram και 8 πυρήνες, επειδή το βιάζουν και το γεμίζουν με σκουπιδαρίο οι διάφορες εταιρείες  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok πίστευε ότι το tw και το sense είναι το ίδιο πράγμα με το vanilla 

 

και μετά γράφε μαζί με τους άλλους παράπονα ότι το android σέρνεται, είναι κακογραμμένο και θέλει 3 GB ram και 8 πυρήνες, επειδή το βιάζουν και το γεμίζουν με σκουπιδαρίο οι διάφορες εταιρείες  :-)

To Touchwiz ειναι launcher δεν ειναι διαφορετικό λειτουργικό σύστημα. Όλα είναι Android, το οποίο είναι στην ουσία Linux distribution άμα το πας έτσι.

 

Εγώ που έχω vanilla android και έχω Nova Launcher δεν έχω πλέον vanilla android? Τι μας λες;

 

TouchWiz is a front-end touch interface developed by Samsung Electronics with partners, featuring a full touch user interface. It is sometimes incorrectly identified as an operating system.

 

Link.png Site: http://en.wikipedia.org/wiki/TouchWiz">Ορίστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το touchwiz σε note ή gs4 που ελέγχουν τι κίνηση του ματιού , κάνουν εκεί τα κόλπα τους με πενάκια, μπορείς να τρέχεις δύο εφαρμογές ταυτόχρονα στην οθόνη και διάφορα άλλα.. είναι απλά launchers; 

 

νομίζω ότι πλέον το θέμα έχει ξεφύγει πολύ πέρα από τους "launchers" του πρώτου galaxy s  και η παραμετροποίηση του λειτουργικού είναι τέτοια ώστε να μιλάμε για κάτι διαφορετικό 

 

οκ ας μη πάμε μακριά και να μιλήσουμε για τελείως διαφορετικό λειτουργικό, αλλά από την άλλη δε μπορώ να θεωρήσω ότι είναι το ίδιο με vanilla, είναι άλλες εκδόσεις

 

android μεν, αλλά του έχουν πετάξει τα μάτια έξω 

 

ούτε καν το nfc δε λειτουργεί με το τρόπο της google σε αυτά τα κινητά για αυτό έχουμε το φαινόμενο να μπορείς να κάνεις χρήση nfc πχ μόνο μεταξύ samsung και μόνο μεταξύ nexus (και ας είναι samsung το nexus) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

ούτε καν το nfc δε λειτουργεί με το τρόπο της google σε αυτά τα κινητά για αυτό έχουμε το φαινόμενο να μπορείς να κάνεις χρήση nfc πχ μόνο μεταξύ samsung και μόνο μεταξύ nexus (και ας είναι samsung το nexus)

 

Αυτο είσαι σιγουρος οτι ισχύει?

Γιατι μεταξυ sgs3 και nexus7,λειτουργει κανονικα το NFC!

Εν το μεταξυ και τα lumia εχουν πειράξει,προσθέσει στο λογισμικο περαιτέρω δυνατοτητες,ακομη και στις ρυθμισεις των wp,αυτο δε σημαίνει οτι πρεπει να αρχισουμε να τα ξεχωρίζουμε και αυτα σαν διανομές!

Ουσιαστικα πλεων οι κυρίες διανομές πρεπει να θεωρούνται ως os,αλλα πρεπει να δοθουν καποια στανταρτ ποτε καποια διανομη εχει ξεφυγει τοσο απο την αρχικη πηγη ωστε να θεωρηται πλεων ως os!

Στη περίπτωση του android,αν και πράγματι δεν ειναι απλα launchers οι διαφορες roms,ειναι πολυ μακρια ακόμη και απο τον ορο διανομη!Εκτως αν λεγεται διανομη,λογο οτι την διανεμει διαφορετικος developer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως υπάρχουν διανομές λίνουξ, υπάρχουν και διανομές android γιατί κολλάς; 

 

η samsung πχ δεν αλλάζει απλά το skin και βάζει μερικές εφαρμογές.. κάνει δραστικές αλλαγές ώστε να θεωρηθεί άλλο πράγμα σε σχέση με αυτό που βγάζει η google

 

Κατ' αρχην το android ειναι ηδη διανομη του linux, αρα μιλαμε για υποδιανομες ή οπως αλλιως μπορουμε να το ονομασουμε.

Με αυτη τη λογικη ομως, η samsung, εχοντας πανω απο 70εκ smartphones πουλημενα, κατεχει πανω απο το 40% των κινητων με android, αρα η cm για να γινει 3, δεν πρεπει να ξεπερασει τα "μικρα" και να βρεθει πισω απο android-ios αλλα πρεπει να ξεπερασει και τα 70 μυρια της samsung.

Και οταν ηδη η apple ειναι πολυ χαμηλοτερα σε πωλησεις απο τη samsung, το να εισαι πισω απο την apple αλλα μπροστα απο τη samsung, ειναι παραδοξο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είσαι σιγουρος οτι ισχύει?

Γιατι μεταξυ sgs3 και nexus7,λειτουργει κανονικα το NFC!

 

είμαι αρκετά σίγουρος

 

υπολειτουργεί για την ακρίβεια, πχ το λινκ στο browser θα το στείλει που στην ουσία είναι μηδαμινό αρχείο και στέλνεται μέσω nfc , ένα αρχείο αξιοσέβαστου μεγέθους ή ακόμα και μια φωτογραφία,  όχι

 

και η διαφορά (που συνεπάγεται ασυμβατότητα)  βρίσκεται από όσο είχα διαβάσει στους διαφορετικούς τρόπους που έχει επιλέξει η κάθε εταιρεία

 

δηλαδή η google αφού επικοινωνήσει αρχικά το nfc ξεκινάει και στέλνει το αρχείο με bluetooth και η sammy το στέλνει με wifi direct το οποίο είναι μεν πιο γρήγορο, αλλά διαφέρει σημαντικά από τη λύση του aosp όπου πρακτικά το wifi direct δεν υφίσταται ακόμα 

(στο ics ή στη 4.1  νομίζω το έβαλαν και υπήρχε σαν επιλογή, αλλά πότέ δε λειτούργησε και σε επόμενες εκδόσεις το ξήλωσαν τελείως, λογικά κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι αρκετά σίγουρος

 

υπολειτουργεί για την ακρίβεια, πχ το λινκ στο browser θα το στείλει που στην ουσία είναι μηδαμινό αρχείο και στέλνεται μέσω nfc , ένα αρχείο αξιοσέβαστου μεγέθους ή ακόμα και μια φωτογραφία,  όχι

 

και η διαφορά (που συνεπάγεται ασυμβατότητα)  βρίσκεται από όσο είχα διαβάσει στους διαφορετικούς τρόπους που έχει επιλέξει η κάθε εταιρεία

 

δηλαδή η google αφού επικοινωνήσει αρχικά το nfc ξεκινάει και στέλνει το αρχείο με bluetooth και η sammy το στέλνει με wifi direct το οποίο είναι μεν πιο γρήγορο, αλλά διαφέρει σημαντικά από τη λύση του aosp όπου πρακτικά το wifi direct δεν υφίσταται ακόμα 

(στο ics ή στη 4.1  νομίζω το έβαλαν και υπήρχε σαν επιλογή, αλλά πότέ δε λειτούργησε και σε επόμενες εκδόσεις το ξήλωσαν τελείως, λογικά κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν) 

 

To link λειτουργει απευθειας γιατι ειναι πολυ μικρου μεγεθους και το στελνει απευθειας μεσω NFC ( τα libraries για το NFC τα έχει γράψει η Google για το Android, δε βλεπω λογο να τα ξαναγραψει κανεις ). Οι φωτος και τα βιντεο στελνονται μεσω Bluetooth ( συνηθως ), γιατι με το NFC δε θα εφταναν ποτε!

 

Μπορει να πρεπει να αλλαξεις τις ρυθμισεις σου στο bluetooth των συσκευων ωστε να ειναι ορατες, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι αρκετά σίγουρος

 

υπολειτουργεί για την ακρίβεια, πχ το λινκ στο browser θα το στείλει που στην ουσία είναι μηδαμινό αρχείο και στέλνεται μέσω nfc , ένα αρχείο αξιοσέβαστου μεγέθους ή ακόμα και μια φωτογραφία, όχι

 

και η διαφορά (που συνεπάγεται ασυμβατότητα) βρίσκεται από όσο είχα διαβάσει στους διαφορετικούς τρόπους που έχει επιλέξει η κάθε εταιρεία

 

δηλαδή η google αφού επικοινωνήσει αρχικά το nfc ξεκινάει και στέλνει το αρχείο με bluetooth και η sammy το στέλνει με wifi direct το οποίο είναι μεν πιο γρήγορο, αλλά διαφέρει σημαντικά από τη λύση του aosp όπου πρακτικά το wifi direct δεν υφίσταται ακόμα

(στο ics ή στη 4.1 νομίζω το έβαλαν και υπήρχε σαν επιλογή, αλλά πότέ δε λειτούργησε και σε επόμενες εκδόσεις το ξήλωσαν τελείως, λογικά κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν)

 

Οκ!

Δλδ αν περάσω rom με καθαρη android rom στο gs3,θα εχω πλήρης υποστήριξη του nfc μεταξυ του nexus7?

 

Στο θεμα ομως ως ανεξαρτητων λογισμικων,δε τιθεται θεμα!Οτι αλλαγες και να κανουν πανω στη rom,που τη στιγμη που ακολουθουν τη πορεία αναπτηξης της αρχικης πηγης(google android) και απλα προσθετουν ή αφαιρουν δυνατοτητες,δεν μπορουν να χαρακτηριστουν σαν os!

Ο ορος διανομη,ομως πρεπει να αρχισει να αλλαζει γιατι τα τσουβαλιαζει ολα!

Υπαρχουν "διανομες" στο linux που ακολουθουν τη δικη τους πορεια και αναπτυξη απεξαρτοποιημενες απο την αρχικη πηγη και διανομες που ειναι πληρως εξαρτομενες απο την αρχικη πηγη και απλος προσθετουν τα δικα τους στοιχεία στην εκαστοτε εκδοση που βγαζει η αρχικη πηγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rougebeef

 

από nexus με nexus (όποιο κι αν είναι αυτό ) δεν έχω πρόβλημα, από/προς nexus από/προς samsung υπάρχει θέμα με τα αρχεία και όποιος θέλει ας το δοκιμάσει

 

η samsung δε τα στέλνει μέσω bt  

 

επίσης δε νομίζω ότι χρειάζεται να πειράξεις ρυθμίσεις bt το pairing πρέπει να έχει ήδη γίνει μέσω nfc και αυτό είναι το νόημα του nfc, αλλιώς στέλνεις με παροδοσιακό τρόπο μέσω bt και κάνεις όλα τα γνωστά



Οκ!
Δλδ αν περάσω rom με καθαρη android rom στο gs3,θα εχω πλήρης υποστήριξη του nfc μεταξυ του nexus7?
 

 

ειλικρινά δεν έχω ιδέα και γιατί δεν ξέρω αν γίνεται και γιατί δεν ξέρω κατά πόσο οι στοκ android είναι στοκ ή αν βασίζονται σε αυτές της samsung και απλά μοιάζουν με στοκ και έχουν ξηλωμένα πράγματα 

 

αλλά δοκίμασε μεταξύ των δύο συσκευών σου να στείλεις φωτογραφία να δεις ότι έχω δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...