Προς το περιεχόμενο

H Cyanogen χρηματοδοτείται με $7 εκ. για την επέκταση των δυνατοτήτων της


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@rougebeef

 

από nexus με nexus (όποιο κι αν είναι αυτό ) δεν έχω πρόβλημα, από/προς nexus από/προς samsung υπάρχει θέμα με τα αρχεία και όποιος θέλει ας το δοκιμάσει

 

η samsung δε τα στέλνει μέσω bt  

 

επίσης δε νομίζω ότι χρειάζεται να πειράξεις ρυθμίσεις bt το pairing πρέπει να έχει ήδη γίνει μέσω nfc και αυτό είναι το νόημα του nfc, αλλιώς στέλνεις με παροδοσιακό τρόπο μέσω bt και κάνεις όλα τα γνωστά

 

ειλικρινά δεν έχω ιδέα

 

αλλά δοκίμασε μεταξύ των δύο συσκευών σου να στείλεις φωτογραφία να δεις ότι έχω δίκιο

 

Μεταξυ δυο gs3,χωρις την ενεργοποιηση του Bluetooth μπορει να στειλει φωτογραφια?

Αν ενεργοποιησω και στο gs3(stockrom) και στο nexus7,το Bluetooth δε θα στειλει την φωτογραφια?Αυτο θα το δοκιμάσω φυσικα,αλλα για τη πρωτη ερωτηση δε μπορω να ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταξύ δύο gs3 τα ακουμπάς και στέλνεις

Μεταξύ δύο nexus τα ακουμπάς και στέλνεις

 

Δεν ασχολείσαι με κάτι επιπλέον εσύ, με καμιά ρύθμιση, αρκεί να έχεις ανοικτό το nfc

 

Όμως μεταξύ ενός nexus και ενός gs3, τα ακουμπάς και παίρνεις τα 3, δε γίνεται τίποτα

 

Τώρα με άλλες ρομ κτλ δεν ξέρω τι θα γίνει

Στη μόνη που θα είχα εμπιστοσύνη είναι αυτή που είπε ότι θα βγάλει η Google για το gs4

 

Με κλασική αποστολή μέσω bt στέλνεις κανονικά ότι θες εκτός αν σκάσει ο άκυρος με iPhone που θα σου πει να του στείλεις mail :P

 

 

ΕΠΙΣΗΣ μεταξύ κάποιων Samsung μπορείς να στείλεις με WiFi direct που είναι αρκετά πιο γρήγορο από Bluetooth. Η Samsung συνεχίζει και έχει WiFi direct στοtouchwiz, αλλά έχω ππαρατηρήσει ασυμβατότητες μεταξύ διαφορετικών συσκευών (πχ gs3/gs2 δεν ξέρω αν το έφτιαξαν στο jelly bean που πήρε το gs2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ δύο gs3 τα ακουμπάς και στέλνεις

Μεταξύ δύο nexus τα ακουμπάς και στέλνεις

Δεν ασχολείσαι με κάτι επιπλέον εσύ, με καμιά ρύθμιση, αρκεί να έχεις ανοικτό το nfc

Όμως μεταξύ ενός nexus και ενός gs3, τα ακουμπάς και παίρνεις τα 3, δε γίνεται τίποτα

Τώρα με άλλες ρομ κτλ δεν ξέρω τι θα γίνει

Στη μόνη που θα είχα εμπιστοσύνη είναι αυτή που είπε ότι θα βγάλει η Google για το gs4

Με κλασική αποστολή μέσω bt στέλνεις κανονικά ότι θες εκτός αν σκάσει ο άκυρος με iPhone που θα σου πει να τους στείλεις mail :P

Στέλνω συνέχεια φωτογραφίες (SG3) και σε galaxy nexus και σε nexus 4.

 

Κλείσε το Samsung Beam και θα δουλέψει άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κλείσε το Samsung Beam και θα δουλέψει άψογα.

Αυτό ήταν το πρόβλημα;

Δηλαδή(επειδή δε θυμάμαι) τα Samsung έχουν διαφορετική ρύθμιση για το nfc και διαφορετική για το beam? (Που υποθέτω ότι είναι WiFi direct)

 

Νιώθω λίγο νουμπας μετά από αυτό, αλλά θα το δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα κιόλας γιατί θα μου ήταν χρήσιμο μιας και όλοι οι γύρω μου είναι με sammy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ δύο gs3 τα ακουμπάς και στέλνεις

Μεταξύ δύο nexus τα ακουμπάς και στέλνεις

Δεν ασχολείσαι με κάτι επιπλέον εσύ, με καμιά ρύθμιση, αρκεί να έχεις ανοικτό το nfc

Όμως μεταξύ ενός nexus και ενός gs3, τα ακουμπάς και παίρνεις τα 3, δε γίνεται τίποτα

Τώρα με άλλες ρομ κτλ δεν ξέρω τι θα γίνει

Στη μόνη που θα είχα εμπιστοσύνη είναι αυτή που είπε ότι θα βγάλει η Google για το gs4

Με κλασική αποστολή μέσω bt στέλνεις κανονικά ότι θες εκτός αν σκάσει ο άκυρος με iPhone που θα σου πει να τους στείλεις mail :P

Ασε να ξαναδοκιμασω μεταξυ gs4 και nexus7,να δω τι παίζει!

Φυσικα εγω εχω την εντυπωση οτι το nfc,ουσιαστικα στελνει "διαταγες" το τι θα εκτελεσει η αλλη συσκευη!

Και αν καταλαβα καλα κατι τετοιο συβαίνει,γιατι μεταξύ δυο gs3 ενεργοποιει το wifi direct,για να γινει η αποστολη,ενω στα nexus το Bluetooth.Γι'αυτο και δεν γινεται σωστος συγχρονισμος μεταξυ των δυο συσκευων για να στειλει τις φωτογραφιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις και αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω με το Samsung beam, αυτό πρέπει να καταργεί τη μέθοδο της Samsung

Το διαβασα τωρα και σε αλλα site και μαλλων εχει δικαιο!Θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν σκεφτεί κανείς πως το μόνο που κάνει το CyanogenMod είναι να παίρνει έτοιμο και δωρεάν το λογισμικό από τη google και να το προσαρμόζει στις διάφορες συσκευές, κάνοντας μικρές προσθήκες σε αυτό, μπορεί να γίνει μία απίστευτα επικερδής οργάνωση μόλις αρχίσει να εισπράτει αναλογικά με τον αριθμό των χρηστών της. Γιατί όπως και να το κάνουμε ποιος δε θελει το συγχρονότερο λογισμικό στη συσκευή του, οσο παλιά κι αν είναι αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><sub>Oppo N1 θα είναι το πρώτο κινητο με CM και βγαίνει στις 23/9.</sub></p> <p> </p> <p>

Και εκεί που έλεγα να παίξω μπάλα με το Jiayu S1...

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό

Εγώ ακούω ράδιο εδώ και καιρό στο sgs μου με cm.

Κατεβαζεις το semaphore manager απο το play, ενεργοποιείς το δέκτη radio και μετα ακούς ράδιο με ενα player όπως το spirit FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το ραδιο εχει να κανει με τα sources και τον κωδικα που χρειαζεται η cyanogen απ την εκάστοτε εταιρεία (sony samsung)

πχ η samsung δεν εχει δωσει μεγαλο μερος του κωδικα για τον exynos 4412 (sgs3 note2 ....) και ουτε επισης τον κωδικα απ το framework που χρειαζεται για την εφαρμογη της καμερας η του ραδιοφωνου ετσι στην cm rom για sgs3 ΠΟΤΕ δεν θα παιξει το ραδιοφωνο η το tv-out1

Αντιθετα η sony ακομα πιο πολλα απ οσα ζητουν οι devellopers και ως εκ τουτου ακομα και το ραδιοφωνο παιζει στο xperia z cm10.2 (η οποια ειναι εξαιρετικα σταθερη σαν ρομ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ραδιο εχει να κανει με τα sources και τον κωδικα που χρειαζεται η cyanogen απ την εκάστοτε εταιρεία (sony samsung)

πχ η samsung δεν εχει δωσει μεγαλο μερος του κωδικα για τον exynos 4412 (sgs3 note2 ....) και ουτε επισης τον κωδικα απ το framework που χρειαζεται για την εφαρμογη της καμερας η του ραδιοφωνου ετσι στην cm rom για sgs3 ΠΟΤΕ δεν θα παιξει το ραδιοφωνο η το tv-out1

Αντιθετα η sony ακομα πιο πολλα απ οσα ζητουν οι devellopers και ως εκ τουτου ακομα και το ραδιοφωνο παιζει στο xperia z cm10.2 (η οποια ειναι εξαιρετικα σταθερη σαν ρομ)

 

μονο το σπιριτ φμ υποστηριζει μερικα τσιπακια ηχου για σαμσουνγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...