Προς το περιεχόμενο

Alfa awus036h κατά πόσο Fake?


dbr4in

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://newtransa.en.alibaba.com/product/479442410-212717575/ALFA_AWUS036H_High_Power_Wireless_USB_Adapter.html

 

Χτες με εξυπηρέτησε ένα φιλαράκι και μου αγόρασε από μαγαζί της Αθήνας στο κέντρο την παραπάνω κάρτα γιατί είμαι από κριτή και περιμένω μέσα στης μέρες να την παραλάβω!

Η συγκεκριμένη κάρτα φαίνεται να είναι η fake και οχι η original της alfa αλλά με το chipset Realtek 8187L και οχι με το προβληματικό fake Realtek 8187B που λέει στο σίτε της alfa για της κινέζικες που κυκλοφορούν... Μοιάζει πάντως αρκετά και δεν δείχνει να έχει ουσιαστικές διαφορές....

 

γνωρίζει κάνεις περί τίνος πρόκειται? και αν ναι τη διαφορές παίζουν αναφορικά....???

από ότι είδα πουλάνε παρά πολλά κομμάτια στο διαδίκτυο με την επωνυμία της X-Consept.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου η alfa που ειχα πάρει πριν χρόνια απο ebay νομιζω οτι ηταν original αλλα τελικα δεν ήταν , το θέμα ομως ειναι οτι μεχρι τώρα λειτουργεί άψογα και ειναι πολύ δυνατή δεν εχει πάθει κατι (δυνατή απο εμβέλεια ενοω) , οποτε αν εισαι κομπλέ κατα την γνώμη μου μείνε με αυτην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου η alfa που ειχα πάρει πριν χρόνια απο ebay νομιζω οτι ηταν original αλλα τελικα δεν ήταν , το θέμα ομως ειναι οτι μεχρι τώρα λειτουργεί άψογα και ειναι πολύ δυνατή δεν εχει πάθει κατι (δυνατή απο εμβέλεια ενοω) , οποτε αν εισαι κομπλέ κατα την γνώμη μου μείνε με αυτην

 

Ενδιαφέρον! Αυτό ήθελα να μάθω. Αν συγκριτικά δουλεύει σαν την original. Το φιλαράκι μου φαντάσου τη δοκίμασε στο σπίτι του, όπου με τη δικιά του έπιανε μόνο το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού του με 4 γραμμές ενώ με την αλφα έπιασε άλλα 6 δίκτυα με 4 γραμμές σήμα το καθένα!!! Άρα από εμβέλεια πάει καλά.... Όσο αφορά τώρα τη συμβατότητά του με Backtrack kai kali linux? Και συγκριτικά με την original έχουν ουσιαστικές διαφορές;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Επεσες στην περίπτωση για το backtrack την ειχα παρει αρχικά ;)  και δούλευε / δουλεύει παρα πολυ απο εμβέλεια και ποσα δίκτυα έπιανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep το έχουν στην πίσω μεριά.Πάντως αν κάνει την δουλειά της τότε είσαι οκ.Εγώ  είχα κάνει το λάθος και είχα χρυσοπληρώσει την 036nhr (52 ευρώ με τα μεταφορικά) από Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης μην την βαζετε στο 1 watt.παραπανω απο 200 mw δεν θα εχει νοημα αφου το receive ειναι το θεμα οχι το send.

Yep.Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος ανεβαίνει μόνο σε linux άνω των 100mw και μόλις κάνεις restart ξαναγυρνάει στα  100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep.Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος ανεβαίνει μόνο σε linux άνω των 100mw και μόλις κάνεις restart ξαναγυρνάει στα  100.

αν δεν κανω λαθος νομιζω πανω απο 200 και οτι γινεται μονιμα αλλα πρεπει να πειραξεις καποιες παραμετρους.παλι δεν ειμαι σιγουρος.

επισης λενε οτι δινει ενα προγραμμα διαχειρισης μεσα αλλα δεν ξερω αν απο αυτο μπορεις να πειραξεις κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης λενε οτι δινει ενα προγραμμα διαχειρισης μεσα αλλα δεν ξερω αν απο αυτο μπορεις να πειραξεις κατι.

Στο παλιό utility στα windows 7 μπορούσες να αλλάξεις το tx power....προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παλιό utility στα windows 7 μπορούσες να αλλάξεις το tx power....προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά.

ναι δεν θα εχει διαφορα αφου εσυ θα στελνεις με οσο παει και ο αλλος ενω θα σε λαμβανει μια χαρα δεν θα μπορει να στειλει.πρεπει να ειναι αμφιδρομη η κατασταση για να δεις διαφορα σε καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας παιδιά! το θέμα είναι κατά πόσο διαφέρει η fake από την original... Η συσκευασία πάντως είναι ακριβός σαν το λινκ που προανέφερα!

κάνεις άλλος με εμπειρία σε αντιστοιχεί κατάσταση???



Η mac address παντός δεν ξεκινάει από 00:C0:CA... γιατί διάβασα ότι η original ξεκινάνε με αυτά. Δεν γνωρίζω κατά πόσο στέκι βέβαια αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε είναι μαιμου....η δικιά μου έχει το sticker και ξεκινά από 00:c0:ca

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον περα απο το sticker και οι mac addresses φαινεται οτι ειναι ενας τροπος να εξακριβωσει καποιος τι γινεται.dbr4in αν δεν ταιριαζει η Mac δεν εχει και το αυτοκολλητο τοτε μαλλον ειναι Fake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...