Προς το περιεχόμενο

Motherboard dead?


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω τον υπολογιστή μου και δεν κάνει τίποτα (η οθόνη παραμένει μαύρη ούτε τα bios ανοίγουν) 100% ο σκληρός δίσκος , η κάρτα γραφικών, το τροφοδοτικό και η οθόνη είναι υγιής. Αρα μένει η μητρική και ο επεξεργαστής. Ποιο απο τα δυο οδηγεί σε αυτο το σύμπτωμα? Αν είναι η motherboard προτείνετε μου κάποια φθηνή και καλή ο επεξεργαστής μου είναι intel core 2 duo E65xx (δεν θυμάμαι τα αλλα 2 νούμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολα τα fans δουλεύουν.bip δεν θυμάμαι να ακουγόταν ποτέ επίσης η dvdieara άλλες φορές δούλευε άλλες οχι ( δηλαδή ετσι πως ήταν μαύρη η οθόνη και πατούσα το κουμπί να βγει έβγαινε άλλες όχι) προφανώς δοκίμασα να κάνω boot χωρίς το dvdplayer. Και τέλος όταν κρατουσα το κουμπί του ρεστάρτ πατημένο τότε δούλευε το dvdplayer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λύσε τα ολα και άναψε το μηχάνημα εξω απο το κουτί μονο με ram επεξεργαστή , κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό και τιποτα αλλο , αν δεν ανοίγει και το τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών ειναι οντως εντάξει τοτε το πιθανότερο που βλέπεις μετα ειναι η motheraboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δη κάνει. Τώρα θέλω να τσεκάρω τη cpu μου βάζοντάς την στη mobo του bro μου ΑΛΛΑ θέλω να ξέρω αν θα χρειαστεί να καθαρίσω 3 φορές και να βάλω 3 φορές πάστα στη σειρά για τισ αλλαγές η μπορώ απλά να βγάλω και να βάλω χωρίς να κάνω τπτ.(Νομίζω η cpu του αδερφού μου δεν έχει καν πάστα αλλα μαλλον ασχετο). Η μήπως υπάρχει τρόπος να τσεκάρω τη mobo χωρίς να βγαλω τη cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελεγχο και μονο δεν χρειαζετε να βαλεις καινουργια παστα.αλλα την ψυχτρα να την κουμπωσεις.

οταν καταληξεις στο τι φταιει,τοτε να βαλεις παστα μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.Τελικά η mobo του αδερφού μου δεν είναι συμβατή με τον επεξεργαστή μου και δυσκολεύομαι να βρω άλλο pc.Εχετε να προτείνετε κανένα φθηνό μαγαζί στη θεσσαλονίκη για τη διάγνωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα οπτικό έλεγχο για φουσκωμένους πυκνωτές. Να ξέρεις ότι μπορούν να αντικατασταθούν αλλά θέλει ικανότητα στο κολητήρι και υλικά με τα ακριβή χαρακτηριστικά των παλαιών πυκνωτών (όχι προσεγγίσεις). Σε Ιntel και Asrock έχω δει να δουλεύουν τέτοιες επισκευές 100%.

Άλλοι λόγοι για τη μαύρη οθόνη είναι η εξαντλημένη μπαταρία CMOS και το βραχυκυκλωμένο κουμπί Power.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία CMOS δεν έχει κάποια ένδειξη, απλά βάζεις μία άλλη στη θέση της και το διαπιστώνεις.

Συνήθως εξαντλείται σε 4-5 χρόνια στους νέους (2005+) υπολογιστές.

 

O πιό συνηθισμένος τύπος τέτοιας μπαταρίας-κέρμα είναι ο CR-2032 αν και το πιό σωστό είναι να το επιβεβαιώσεις διαβάζοντας ότι γράφει η παλιά μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα οπτικό έλεγχο για φουσκωμένους πυκνωτές. Να ξέρεις ότι μπορούν να αντικατασταθούν αλλά θέλει ικανότητα στο κολητήρι και υλικά με τα ακριβή χαρακτηριστικά των παλαιών πυκνωτών (όχι προσεγγίσεις). Σε Ιntel και Asrock έχω δει να δουλεύουν τέτοιες επισκευές 100%.

Άλλοι λόγοι για τη μαύρη οθόνη είναι η εξαντλημένη μπαταρία CMOS και το βραχυκυκλωμένο κουμπί Power.

Και κατα προσεγγιση να βαλει πυκνωτες δεν εχει κανενα προβλημα.Μεγαλυτεροι πυκνωτες ειναι επιτρεπομενο να μπουν χωρις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη!! πρεπει να ειναι τα ιδια mf δεν κανει να βαλεις ουτε μεγαλυτερο ουτε μικροτερο.. τα volt ειναι που επιτεπετε να ειναι μεγαλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αλλάξει πυκνωτές σε πάνω από 100 μητρικές έχω διαπιστώσει τα εξής:

α) Πυκνωτής διαφορετικής χωρητικότητας απλά δεν δουλεύει

β) Πυκνωτής διαφορετικής ονομαστικής τάσης (προς τα πάνω) δουλεύει, αλλά θα είναι μεγαλύτερος σε όγκο και το πιό πιθανό θα είναι να μην χωράει να κουμπώσει στην πλακέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυκνωτής δεν είναι :P. Τώρα για την μπαταρια δεν θα έπρεπε να μου βγάλει κάποιο μήνυμα πρώτα?

Σε αυτό το σημείο θα σας πω όλο το ιστορικό αν και το μόνο που θα βοηθήσει θα είναι οι πιθανότητες να είναι μάλλον η mobo dead.Αρχίζει το πάσχα και το πσ μου δεν το ανοίγω για 2 εβδομάδες (το είχα αποσυνδέση απο τη πρίζα) επιστρεφω και όταν το ανοίγω βγάζει blue screen κάνω ρεστάρτσ τίποτα μέτα ξεσυνδέω και συνδέω σκληρό και κάρτα γραφικών και ανοίγει κανονικά (υποθέτω έτσι έτυχε).Στη συνέχεια έρχεται το καλοκαίρι και το πσ δεν ανοίγει για 2 μήνες (πάλι χωρίς πρίζα) όταν επιστρέφω ανοίγει κανονικά και 2 μέρες μετά ανοίγω να παίξω game και μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ ούτε ρεστάρτ απο το κουμπί να κάνω.Μετά το κλείνω κρατώντας το κουμπι πατημένο το ανοίγω και κάνει 6 απανωτά ρεστάρτ και το κλείνω γιατί φοβήθηκα. Σημαντικό εδώ είναι πως οταν έκανε τα ρεστάρτ το πσ έκανε λές και έπαιρνε φόρα

ένα αμάξι με πρώτη ταχύτητα. Αφου το κλείνω συνδέω αποσυνδέω σκληρό το ανοίγω και όλα κομπλέ. Την επόμενη μέρα πάλι μαύρη οθόνη στο game βγάζω βάζω σκληρό, κατευθείαν φτάνουν τα windows στο καλός ορίσατε μαύρη οθόνη μια οριζόντια γραμμή με χρώματα στο πάνω μέρος τις οθόνης για 1 δευτερόλεπτο περίπου και τέλος δεν άνοιξε ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...