Προς το περιεχόμενο

Πωληση κινητου στο εξωτερικο-ΑΠΟΡΙΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.Εβαλα αγγελια ενα κινητο που δεν το χρειαζομουν 150 ευρω και μου ηρθε μεσα στις επομενες μερες ενα e-mail που ηταν ενας απο Καναδα και μου προσφερε 245 ευρω μαζι με τα μεταφορικα για να το στειλω στην Σουηδια σε εναν ανηψιο του.Του ειπα να μου βαλει πρωτα τα λεφτα στην τραπεζα και συμφωνησε.Τωρα μου στειλε μειλ πως τα βαλε και οτι απρα θα πρεπει να στειλω την αποδειξη αποστολης(κατι τετοιο δν καταλαβα ακριβως)στην τραπεζα του που τα κατεθεσε για να εμφανισθουν τα χρηματα στον λογαριασμο μου.Το περιεργο ειναι πως η τραπεζα ειναι απο την Σκωτια ενω αυτος απο τον Καναδα και θελει να το στειλω το κινητο στην Σουηδια.Μου στειλε και ενα μειλ η τραπεζα του (και καλα) και μου λεει να τις στειλω αποδειξη αποστολης πρωτα για να μπουν τα λεφτα.
Ψιλοαπατη μου μυριζεται.Τι λετε οι πιο εμπειροι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατη.

 

Αν δεν δεις λεφτα στον λογαριασμο σου , μην σου πω να τα βγαλεις και απο ΑΤΜ να τα πιασεις στα χερια σου , δεν στελνεις τιποτα και πουθενα.

 

Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

From: Scotia Online <[email protected]>

Date: Sun, Sep 22, 2013 at 7:36 PM

Subject: ***SCOTIA BANK ONLINE TRANSFER OF FUND WITH REF# (SH90H722100HR8)***

To: [email protected]

Cc: [email protected]

 

 

Transfer Money Between Your Scotia® Bank & Non-Scotia ® Bank Accounts.

 

TRANSFER ORDER HAS BEEN APPROVED
 
 Dear Valued Customer,
 
    We honour to inform you that we had received the transfer of €245.00EUR been paid to you by Grace Guili for an Auction of item(s) and the payment has been Processed and Consequently been Approved.

BELOW ARE YOUR NOTED BANK INFORMATION :                           

PAYMENT ACCOUNT DETAILS E-MAIL ADDRESS   COUNTRY   ACCOUNT NUMBER   TOTAL AMOUNT [email protected]   Greece 2*^/6*#@^!-4*   €245.00EUR
       
We have finished the procedure of the transferring of the full payment to your bank account , but you will need to ship out the items and send us the tracking number, for your shipment verification so that we can activate your bank account and the full payment of €245.00EUR will be transferred to your account from Scotia Bank directly to your bank account.
 
 
This Is Our Information For The Buyer

 

1. You must know that once the payment has been made by the buyer the money now belongs to the seller and it will be transferred immediately to his or her account as soon as the seller follow our procedure.

 

 
 
2. Once shipment has been verified, the money will be delivered to the seller's bank account information given to us by you and hence from now on ,You did not have any control on the money paid by you to the seller as we are the one to handle everything yours is to receive your item, we are using this policy to protect both the seller and buyer from internet fraud.

You can go ahead now and ship out your buyer's item{s} and send to us the Scan Way Bill/Tracking Number in order for us to activate your bank account and to complete the final process and within the next 24-Hours time your money will arrive into your bank account, however,you will be receiving your money as soon as you send us the Scan Way Bill/Tracking Number of the shipment receipt ,You will have to ship the item to the shipping address provided by the buyer.

 

 
We are very sorry for any inconvenience or delay this may cause,we will like you to verify your bank information properly and see that there is no mistake.If there is, kindly contact us through: {[email protected]}

 

 
***PLEASE NOTE***

Your bank account will be activated with the money immediately you send the shipment details and has been verified.This measure is taken in order to protect both seller and buyer interests and to reduce the occurrence of fraudulent activities.

 
 
 
 
***ATTENTION***
 
Protection against fraud and misrepresentation !

 

The order has been APPROVED, you CAN NOW ship the merchandise to the buyer's shipping address. You are expected to make the shipment once you receive this Transfer Payment Approval Notification and get back to our Transfer department/Technical Dept. with the tracking number for Shipment Verification.

 

 
 
 
   
 
Richard E. Waugh President &

Chief Executive Officer

{[email protected]}

 

WebRep
Overall rating

 

Οριστε και το e-mail που εστειλε (δηθεν) η τραπεζα απο την σκωτια.Παντως αυτος που υπογραφει ειναι οντως υπαρκτος και διευθυντης της τραπεζας της σκωτιας αλλα λογικα χρησιμοποιει το ονομα του.

 

Μπορω να επικοινωνησω με αυτη την τραπεζα και να μαθω αν οντως ισχυει η καταθεση???Οποιος ξερει ας ενημερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά σχέση το όνομα της τράπεζας με την χώρα.

Η τράπεζα υπάρχει και συγκεκριμένα βρίσκεται στο Toronto.

 

Από την στιγμή που "υποτίθεται" ότι έχεις mail από την τράπεζα, απλά επικοινώνησε με την τράπεζα για να κάνεις μια επαλήθευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά σχέση το όνομα της τράπεζας με την χώρα.

Η τράπεζα υπάρχει και συγκεκριμένα βρίσκεται στο Toronto.

 

Από την στιγμή που "υποτίθεται" ότι έχεις mail από την τράπεζα, απλά επικοινώνησε με την τράπεζα για να κάνεις μια επαλήθευση.

Καλα που το πες και νομιζα ηταν στην Σκοτια.Η τραπεζα μου στειλε και αυτη μηνυμα οτι περιμενει την αποδειξη αποστολης του προιοντος για να εχω προσβαση στα λεφτα.Αλλα δν ξερω κατα ποσο ειναι οντως απο την τραπεζα αυτο το e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με την νιγηριανη παραπανω απατη....

παντα να googlareis Email τραπεζες κτλ

 

στελνει gr τραπεζα mail για καθε κινηση λογαριασμου?π.χ. εστειλες τοσα λεφτα,κατεθεσες τοσα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για κλασική περίπτωση απάτης.

 

Εκτός όλων όσων έχουν γραφτεί παραπάνω, έχετε δει πολλές τράπεζες και πολλούς διευθυντές τραπεζών να ασχολούνται και να κάνουν το μεσολαβητή για την αγοραπωλησία αντικειμένων ιδιωτών, μέσω ίντερνετ;

Εγώ όχι.

 

Παίρνουμε στα σοβαρά το δήθεν ενδιαφέρον ενός δήθεν κατοίκου Καναδά, για την αγορά ενος κινητού από την Ελλάδα, σε μια τιμή που θα μπορούσε να βρεί ένα σωρό στη χώρα αυτή, και μάλιστα με την κλασική διαδικασία της νιγηριανής απάτης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε ενα παζλ με τα κομματια που δεν κολλανε απλως, πχ Καναδος βρηκε ελληνικο σαιτ για να αγορασει μεταχειρισμενο κινητο. Και θελει να του το στειλει στη Σουηδια. Ουτε τοπικ δεν χρειαζεται να ανοιγετε, φωναζει :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω μηνύματα που υποστηρίζουν την αληθοφάνεια του email που έλαβε ο TS από την δήθεν τράπεζα, θέλω να επισημάνω ότι αφενός η διεύθυνση του υποτιθέμενου διευθυντή έχει domain ... "accountant.com" και όχι κάτι που να μοιάζει στο όνομα της τράπεζας αφετέρου με ένα googlάρισμα εύκολα βρίσκεται το domain της τράπεζας "scotia".

 

Πέρα απ' αυτά, η ανάγνωση και μόνο του υποτιθέμενου μηνύματος τα λέει ΟΛΑ.

Ο "Διευθυντής" της τράπεζας στέλνει μήνυμα σε άγνωστο και του δίνει οδηγίες και βάζει όρους για το τι πρέπει να κάνει αυτός με το αντικείμενο που πουλάει, προκειμένου ο "Διευθυντής" να του βάλει στο λογαριασμό του το ποσό που "έχει κατατεθεί" στην "τραπεζά" του !!!

 

Ήμαρτον Κύριε ...

 

Αναρωτιέμαι τι θα λέγαμε όλοι μας, αν συνέβαινε κάτι παρόμοιο σε μια ελληνική τράπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλες 150 ευρώ, σου δίνει 245 επειδή είσαι όμορφος και διάσημος και έχεις το σούπερ ντούπερ μεταχειρισμένο κινητό.

Να μου πεις τι πιο φυσικό, στον Καναδά κινητά δε βρίσκεις εύκολα! 

Μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw sou dinei 300€ το send it to my bro in Nigeria...

 

 

Απληστία-απληστία-απληστία...ΚΑΜΙΑ απάτη δεν θα δημιουργούνταν αν δεν υπήρχε αυτό το εφαλτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...