Προς το περιεχόμενο

Micro sd απο exfat σε Raw


naruto12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, 

 

ένας φίλος μου έχει μια micro sd 64 gb όπου την χρησιμοποιεί σε μια βιντεοκάμερα. Με τα λίγα ή τα πολλά αφού χρησιμοποίησε την μνήμη για να δει τα βίντεο και τις φωτογραφίες μέσω του Η/Υ, όταν έβαλε την μνήμη πίσω στην βιντεοκάμερα του έβγαλε error και όταν την έβαλε πάλι πίσω  στον Η/Υ έλεγε και λέει ότι ''you need to format the disk in drive G: before you can use it''. Έτσι μου ανέφερε το πρόβλημα του και αποφάσισα να κάνω κάποιες προσπάθειες ώστε να πάρω τα δεδομένα. Ύστερα απο λίγο ψάξιμο περι του προβλήματος κατέληξα ότι η micro sd έγινε το file system της απο exfat σε Raw,ώς συνέπεια δεν την αναγνωρίζουν τα windows για να την ανοίξουν και να πάρω τα αρχεία. Χρησιμοποιώντας αρχικά το EaseUS Data Recovery Wizard κατάφερα να παρω τις φωτογραφίες απο την μνήμη όπως επίσης και τα βίντεο αλλά δυστυχώς τα βίντεο δεν έπαιζαν και μερικές φωτογραφίες ήταν κατεστραμένες. Ύστερα χρησιμοποίησα αυτον εδώ τον οδηγό όπου χρησιμοποιεί το cgsecurity αλλά δεν νομίζω ότι τα κατάφερα με επυτιχία αφού δεν βρήκα μετά το scan πού έκανα στη μνήμη τις επιλογές που αναφέρει ο οηγός.Τέλος χρησιμοποίησα το recover my files , getdataback for fat, disk internal partition recovery και τέλος το active file recovery το οποίο είχε τα ίδια αποτελέσματα με το  EaseUS Data Recovery Wizard με το μείον ότι τις φωτογραφίες τις έβγαζε σε πάρα πολύ μικρή ανάλυση. Επίσης η μνήμη έγινε απο exfat σε Raw (κατα την άποψή μου) λόγω του ότι όταν την μπαινοβγάζαν στον Η/Υ δεν έκαναν ούτε μία φορά ασφαλή κατάργιση.Πλέον, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και ζητώ την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάποια τεχνική είτε με τα ήδη υπάρχον προγράμματα είτε με κάποιον άλλο τρόπο.

 

ευχαριστώ.

Υ.Γ ρωτήστε ελεύθερα για όποια παραπάνω πληροφορία σχετικά με το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο σε Smackdown

Ε;;;Τι;;;

 

 

smackdown1024x768.jpg

 

 

 

naruto αφού με τόσα προγράμματα δεν έκανες δουλειά χλομά τα πράγματα,έχουν πραγματικά χαλάσει όσα αρχεία δεν βγήκαν σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου,αυτό έλεγες;;;

Τι εννοείς με smackdown,γιατί εγώ μόνο αυτό(πάλη) ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...