Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/8/2018 στις 6:55 ΜΜ, omghi2u είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη φευγω για Αγγλια σκεφτομαι να πουλησω το pc μου.

δεν εχω ιδεα απο κοστολογια μεταχ κτλ... οποτε μια ιδεα η μια βοηθεια θα βοηθουσε. ισως το κανω τραμπα με κανα καλο λαπτοπ + διαφορα δεν ξερω ακομα.

οθονη acer predator x34a

cpu intel 6700k

cooler corsair h110i gtx

mobo asus maximus hero viii

ram 2x8gb hyperx fury 2400

psu evga supernova 1000 g2

2x 2 tb western digital caviar black

2x 250gb samsung evo 840

case corsair graphite 780t

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, splanis είπε

Τις τελευταίες μέρες ψάχνω να φτιάξω ένα build για ένα φίλο ένα πισακι από μεταχειρισμένα επειδή το budget είναι περιορισμένο. Κοίταω στις αγγελίες για κάνα σετ i5 3ης η 4ης γενιας με την λογικη να ρω πχ: i5 4460 70-80 ευρώ, μητρική περίπου 40 και 8 gb ram με περίπου 30-40 ευρώ. Αντε και κάνα απλό κουτάκι και τροφοδοτικό συν 50-60 ευρώ. Κάτι τέτοια πισι εδω μέσα τα βρίσκω στα 350-400 ευρώ. Είμαι εγώ τελείως παράλογος η εδώ μέσα πουλάνε ότι να ναι; 

ΑΑΑΑΑκριβως!! και γω αυτες τις μερες αυτο εψαχνα, για μενα ομως, με περιορισμενο budget. και καθομουν και εβλεπα σα χαζος 3ης και 4ης γενιας intel i5 σετακια με νορμαλ mobos στα 400-500 ευρω. οχι δεν εισαι εσυ παραλογος, απλα ο αλλος λεει εγω εδωσα 700-800 ευρω για αυτο το πισι να το δωσω 200? τεσπα οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tagraaa είπε

ΑΑΑΑΑκριβως!! και γω αυτες τις μερες αυτο εψαχνα, για μενα ομως, με περιορισμενο budget. και καθομουν και εβλεπα σα χαζος 3ης και 4ης γενιας intel i5 σετακια με νορμαλ mobos στα 400-500 ευρω. οχι δεν εισαι εσυ παραλογος, απλα ο αλλος λεει εγω εδωσα 700-800 ευρω για αυτο το πισι να το δωσω 200? τεσπα οφτοπικ

Από περιέργεια τι θεωρείτε normal τιμή για ένα τέτοιο σετάκι; Συμφωνώ ότι 400-500 είναι απαράδεκτο αν λάβεις υπόψιν τι μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά.

Επεξ/σία από Arkoudelos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 840 G1  με 1 μήνα ακόμα εγγύηση ,χωρίς μπαταρία με 4GB DDR3 και 120GB SSD , i5 4300U και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο , πόσο θα το βάζατε για να φύγει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να πουλήσω το laptop μου και θα ήθελα μία βοήθεια στην κοστολόγηση.

Το laptop είναι ένα Sony Vaio VPCF11S1E, αγορασμένο το 2010.  Είναι σε αρκετά καλή κατάσταση εξωτερικά και του έχω αλλάξει τον δίσκο με έναν 128GB SSD.  Το Drive δεν ξέρω αν δουλεύει (νομίζω ότι δεν γράφει) αλλά έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω.  Είχε Win7 Home αλλά τώρα τρέχει Linux.

Επιπλέον, υπάρχει και μία τσάντα μεταφοράς τύπου backpack (σε όχι και τόσο καλή κατάσταση) και μία βάση με ανεμιστήρα (καλή, νομίζω την είχα πάρει 50€).

Πόσο μπορώ να τα δώσω όλα μαζί;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkoudelos είπε

Από περιέργεια τι θεωρείτε normal τιμή για ένα τέτοιο σετάκι; Συμφωνώ ότι 400-500 είναι απαράδεκτο αν λάβεις υπόψιν τι μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά.

το γραφω στο ποστ μου

 

 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο μπορώ να τα πουλήσω;

Gigabyte B85M-D2V (rev 3.0) https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B85M-D2V-rev-30#ov

i3 4160

Gigabyte 1050 OC 2GB (rev 1.1) https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N1050OC-2GD#kf

8 GB Kingston (2x4GB) 1333Mhz DDR3 οι κλασσικές πράσινες

SSD Kingston HyperX 120 GB

HDD WD 320 GB

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tagraaa είπε

ΑΑΑΑΑκριβως!! και γω αυτες τις μερες αυτο εψαχνα, για μενα ομως, με περιορισμενο budget. και καθομουν και εβλεπα σα χαζος 3ης και 4ης γενιας intel i5 σετακια με νορμαλ mobos στα 400-500 ευρω. οχι δεν εισαι εσυ παραλογος, απλα ο αλλος λεει εγω εδωσα 700-800 ευρω για αυτο το πισι να το δωσω 200? τεσπα οφτοπικ

Για να πάρεις σε καινούρια, όχι να βρεις ξεχασμένα σε μαγαζιά,  ι5 -ι7, καλό chipset 16 RAM DDR4 θες 6-7 κατοστάρικα, και δεν θα έχεις και καμία συγκλονιστική διαφορά σε επιδόσεις. Σκεφτόμουν για αναβάθμιση, μάλλον δεν θα την κάνω, για +2 πυρήνες και ίδια ποσότητα μνήμης, και ένα  20-30% επιδόσεις λόγω αρχιτεκτονικής.

Επεξ/σία από Dorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dorian είπε

Για να πάρεις σε καινούρια, όχι να βρεις ξεχασμένα σε μαγαζιά,  ι5 -ι7, καλό chipset 16 RAM DDR4 θες 6-7 κατοστάρικα, και δεν θα έχεις και καμία συγκλονιστική διαφορά σε επιδόσεις. Σκεφτόμουν για αναβάθμιση, μάλλον δεν θα την κάνω, για +2 πυρήνες και ίδια ποσότητα μνήμης, και ένα  20-30% επιδόσεις λόγω αρχιτεκτονικής.

με 7μιση κατοσταρικα χτιζεις 8700k z370 και 16 γιγα ραμ. αν αξιζει? αναλογα τις αναγκες σου.

η διαφορα παντως με εναν κορυφαιο ι7 4ης γενιας σιγουρα θα ειναι συγκλονιστικη σε θεματα editing και streaming ! ( αν και υπαρχουν οι ryzen )

Επεξ/σία από kozlia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, splanis είπε

το γραφω στο ποστ μου

edit: μου στειλε και μηνυμα να που πουλησει πανακριβα πραγματα το troll, LOL

Φίλε συγγνώμη κιόλας αλλά troll δεν είμαι. Μπορείς να με πεις άσχετο και σου αναγνώρισα ότι είχες δίκιο αλλά πριν προχωρήσεις σε χαρακτηρισμούς καλό είναι να τελειώνεις τη κουβέντα με έναν άνθρωπο. Ούτε πήγα να σε κοροιδέψω όπως είδες και από τις απαντήσεις που πήρες. Αν είμουνα troll η κοροίδευα κόσμο εδώ μέσα δε θα είχα μόνο θετικές αξιολογήσεις στις λίγες συναλλαγές που έχω κάνει εδώ πέρα. Μου απάντησες τεκμηριωμένα, στο αναγνώρισα και σε ευχαριστώ για αυτό. Όλα καλά.

Επεξ/σία από Arkoudelos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα. Θελω να πουλησω το παρακατω pc και χρειαζομαι τα φωτα σας. Θα προτιμουσα μια τιμη για να φυγει ολοκληρο.

Eπεξεργαστης: core 2 duo e6750,

Μητρικη: asus p5k

RAM: 4X1GB ΣΤΑ 800mhz, 2 OCZ 2 SAMSUNG 

GPU: gigabyte 730gt 2gb gddr5

Τροφοδοτικο: corsair hx620w

κουτι: thermaltake armor jr

Eπισης εχει 3 120αρηδες ανεμιστηρες,o ενας ολοκαινουριος και dvdrw

Kαι ψυκτρα zalman zf9225ath 

Επεξ/σία από kostas516
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες:

Huawei Honor 6x , άριστο με 1 χρόνο εγγύηση ακόμη ( αγορασμένο από Mediamarkt ) , με προστατευτικό γυαλί και θήκη,

https://www.gsmarena.com/huawei_honor_6x-8388.php

πόσο περίπου να το επιχειρήσω;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο νομίζετε θα άξιζε το ακόλουθο hardware;;

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο να πουλήσω τα παρακάτω 3 parts ;

i3 2120 3.30 GHZ used 5 χρόνια πάνω κατω.

8gb ddr3 Vengeance 1866mhz used

MOBO h61 foxconn lga 1155 used.

Κράτησα κάποια άλλα πράγματα που τα ήθελα όπως την GPU γιατί θα είναι σούπερ στο καινούργιο συστημα.

Κυρίως στο rainbow six siege όπου μου το έπαιζε στα 60 φπς super low πριν.

Με το ryzen build που θέλω να κάνω θα παίζει ultra στα 60-80 fps.

Οπότε για απλή χρήση μεχρι να πάρω καινούργια καλά ειναι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...