Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

πόσο μπορεί να πουληθεί (σχετικά ευκολα το παρακάτω PC)

 

Intel Q6600 2.4Ghz 75

Asus P5Q 30

4GB ram 30

500GB HD 7200 RPM 20

Chiftaic 750watt 55

4870 Ati 65

Cooler Master Case Mid tower. ?

 

270-280 μεριά, ναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο: CPU - Mo/Bo - RAM - CPU Air Cooler

 

Καλησπέρα παίδες, μια εκτίμηση του παρακάτω πακέτου...

 

Με προσοχή τις απαντήσεις σας γιατί μπορεί να τις δείτε στις αγγελίες...

 

Όλα είναι από πρώτο χέρι με κουτιά και αποδείξεις.

 

CPU : Intel® Core™2 Quad Processor Q9550

 

CPU Air Cooler : CoolerMaster Hyper N520

 

Mo/Bo : Asus P5Q

 

RAM : GeIL Black Dragon 4 x 2GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ακριβούτσικες τιμές βλέπω, οπότε συμπεραίνω ότι οι εκτιμήσεις γίνονταικατά κύριο λόγο από πωλητές. ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ, μια εκτίμηση για hardware Λέει ότι συσκευές ενός χρόνου είναι κάτω -40% τουλάχιστον σε σχέση με τις καινούργιες. Διότι ήδη είναι εκτός εγγύησης (ή τους απομένει άλλος ένας χρόνος) διότι δεν υπάρχει απόδειξη για την εφορία (έχει αξιοποιηθεί από τον αρχικό αγοραστή) διότι έχουν απαξιωθεί τεχνολογικά σε αρκετό βαθμο. Τελικά εκτιμητής είναι η αγορά (δηλ. αν φύγει το προϊόν στην τιμή που προτείνει/ζητάει ο αγοραστής). Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι στην τιμή καινούργιου συχνά παίζει έκπτωση, δόσεις κάρτας κλπ. ενώ στο μτχ. πάντα μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο ολα τα αλλα που εχεις ενα δικιο,δεν νομιζω οι τιμες που βγαινουν να ειναι απο 'πωλητες'.

Παιζουν πολλα ρολο στην αγορα και πωληση Parts.δεν ειναι οπως τα αυτοκινητα.

Ας πουμε,ενας athlon x2 3800 σε socket 939 θα πωληθει παραπανω απο καποιον athlon x2 3800 σε socket Am2.και ξερεις γιατι?γιατι το socket 939 συνηθως ηταν με μονοπυρηνους και μια καλη αναβαθμιση για καποιον θα ηταν να παει σε διπυρηνο και ο Χ2 3800 ηταν ας πουμε μια πολυ καλη λυση γιατι δεν υπαρχουν και στην αγορα.

Αντιθετα στο socket am2 ο x2 athlon 3800 ηταν ο πιο μικρος επεξεργαστης οποτε λογικο ειναι καποιος που εχει am2 να προτιμήσει καποιον athon x2 6400 ας πουμε.Η αντιθετα καποιες μητρικες am2 με bios update επαιρναν και Phenom II επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη για το ακόλουθο:

 

Mobo: Asus M2N68-AM

CPU: AMD Athlon 64 X2 5600+ (2.9GHz)

RAM: 1x 2GB DDR2

HDD: WD 640GB

Case: Sharkoon Rebel9

PSU: Sharkoon 450W

VGA: ATI X1950XT (256ΜΒ ή 512ΜΒ, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα ΜΒ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Θα μπορούσατε να μου δώσετε μία ρεαλιστική τιμή για το μηχάνημα της υπογραφής μου? Μιλάω μόνο για το desktop πάντα. Στη σύνθεση, μπορεί να προστεθεί free of charge και ένας 500άρης Seagate (αδούλευτος σχεδόν), καθώς τώρα τρέχει με έναν 2,5" 5400άρη για μείωση του θορύβου. Εγγυήσεις (με εξαίρεση τον SSD) έχουν περάσει (προφανώς).

 

Έχω μπει στον πειρασμό να το δώσω γιατί πλέον ΔΕΝ έχω καθόλου χρόνο για gaming, παρά μόνο για λίγο ίντερνετ και καμιά ταινία. Σκέφτομαι να το σκοτώσω τώρα που ψιλοπιάνει κάτι ακόμη (αλλά δεν έχω ιδέα για το τι παίζει στην αγορά).

 

Ευχαριστώ!

 

 

Α, έχει και γνήσια Win7 πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@driftingcris είναι στα όρια του "χαρίζεται" - οπότε μιλάμε για οριακά διψήφιους αριθμούς ανά κομμάτι.

 

@macabre_sunsets γύρω στα 170-180 νομίζω

 

@Navu ~30 + 80 + 40 + 30 + 175 + 45 + 110 + 10 + 60 άρα κάτι σαν 530+ για το case λογικά πρέπει να μπορείς να τα πάρεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...