Προς το περιεχόμενο

Η Google χρησιμοποιεί τις φωτογραφίες και τις προτιμήσεις των χρηστών στις διαφημίσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H MS μαζί με εταιρίες όπως Apple, Google, Facebook, εμπλέκονται στο σκάνδαλο με την NSA. Επίσης η κυβέρνηση του Λουξεμβούργου έχει ξεκινήσει έρευνα για προώθηση συνομιλιών χρηστών του Skype στην NSA.

 

Κι εγώ Windows χρησιμοποιώ στο pc μου και μου αρέσουν και τα Windows phone. Όχι να λέμε όμως και ότι η MS δεν έχει κλέψει προσωπικά δεδομένα. Εδώ γίνεται χαμός ότι όχι μόνο παραβιάζει το ιδιωτικό απόρρητο των χρηστών, αλλά επιτρέπει και σε τρίτους την πρόσβαση σε προσωπικά στοιχεία, μηνύματα/συνομιλίες.

είδες πουθενά στο κομμεντ μου να λέω πως η Microsoft είναι η ασφάλεια προσωποποιημένη; έλεος. Απλα είπα,η γκουγκλ ειναι η χειρότερη απο όλες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google βέβαια κάνει και άλλα που περνάνε απαρατήρητα στον κόσμο της τεχνολογίας. 
 
Google: Doing Evil with ALEC
 

 

Google has signed onto an organization that promotes such regressive measures as tax cuts for tobacco companies, school privatization to help for-profit education firms Google has widely mythologized itself as some kind of humanistic techno-pioneer. Google’s involvement in ALEC is consistent with the company’s mega-business model that relentlessly exploits rigorous data-mining of emails, online searches and so much more.

 

Free information is the blood in Googles veins. By ignoring copyrights and tacitly turning a blind eye to piracy Google has become one of the richest corporations on the planet.
 

 

Google ignores international boundaries and local tax laws. The content which it makes available - movies, tv, music and books - generate virtually nothing back to the people who made the work, but they continue to feed and build googles revenues.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες πουθενά στο κομμεντ μου να λέω πως η Microsoft είναι η ασφάλεια προσωποποιημένη; έλεος. Απλα είπα,η γκουγκλ ειναι η χειρότερη απο όλες.

 

 

Tο σχόλιό μου αναφερόταν στο "η Ms και καμια αλλη εταιρία απο όσο γνωρίζω δεν είχε το θρασσος να κλέβει έτσι προσωπικά δεδομένα".

 

Η MS όπως και η Google, δεν κλέβουν τα προσωπικά μας δεδομένα, τις περισσότερες φορές τα καταχωρούμε μόνοι μας στις υπηρεσίες τους.  Δυστυχώς όμως τα μοιράζουν δεξιά κι αριστερά χωρίς να ρωτάνε.   

 

Τεσπα, δεν διαφωνούμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είναι καλή κίνηση αλλά δε βλέπω να διαφέρει σε τίποτα απο αυτά που κάνει το FB και η MS. Στην ουσία δίνουν περισσότερες δυνατότητες σε αυτούς που τους πληρώνουν (τους διαφημιστές) και καλύτερη πρόσβαση στο προιόν (εμάς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια η Google προσπαθεί έτσι ώστε οι χρήστες της να μην επιλέξουν να εξαιρεθούν από τις νέες αλλαγές, εμφανίζοντας ένα μήνυμα το οποίο αναφέρει ότι "οι φίλοι σας δε θα επωφελούνται από τις δικές σας προτάσεις".

 

Χμ ναι με έπεισε τώρα. :-D :-D

 

Ο μόνος λόγος που έχω google plus (χωρίς κανένα στοιχείο φυσικά) είναι για να μπορώ να κάνω κανένα comment στο google play.

Πού είναι αυτή η επιλογή να πάω να την ξεκλικάρω έτσι για σπάσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nix Pixel, μάλλον φανμπου είσαι εσύ, γιατι απο το πουθενά βαζεις την μαικροσοφτ στο κομμεντ σου, και είναι εκτός θέματος.

εδω μιλάμε για την google, και ναι με αυτα που κάνει φεύγω μακριά όλο και πιο πολυ. Και όπως βλεπεις δεν ειμαι ο μόνος.

τωρα η απλα είσαι μαικτοσοφτ χειτερ, η απλα φανμπου της γκουγκλ. Όπως και να χει, idgaf αν γνωριζεις τι εννοώ, γιατι εγω δεν έγραψα πως η Ms ειναι καλύτερη απο την google. Πάντως αν τα βάλεις κάτω κοιτα η google ποσα σκάνδαλα έχει κάνει. Google books, maps κλπ η Ms και καμια αλλη εταιρία απο όσο γνωρίζω δεν είχε το θρασσος να κλέβει έτσι προσωπικά δεδομένα, γιαυτο την,μισώ.

 

Μπα, δεν τη βάζω εγώ. Το username σου τη βάζει αυτομάτως. 

 

Και όχι, δεν είναι εκτός θέματος. Εδώ μιλάμε για τη Google και ακριβώς επειδή μιλάμε για τη Google, μπορούμε να τη συγκρίνουμε με τις άλλες τεχνολογικές εταιρίες του χώρου. Δε σύγκρινα τη Google με το μανάβικο της Μαρίκας. Αλλά με την ανταγωνίστρια της εταιρία, Microsoft.

 

Και όχι, αν χαρακτηρίζομαι εγώ Google fanboy, για σένα πρέπει να δημιουργηθεί νέα λέξη για το πάθος που έχεις με τη Microsoft.. Εξάλλου, δεν είπα ότι η Google κάνει καλά. Ανέφερα ότι και οι άλλες είναι τα ίδια. Εκτός αν στο PRISM πήρε μέρος μόνο η Google και οι άλλες πάσχιζαν να προστατεύσουν τις ατόμικες ανθρώπινες ελευθερίας. But that didn't happen ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nix Pixel συγκρινεις τοσο ανομια πραγματα... μα τοσο.

Τοσο μεγαλο το χασμα που.....η λεξη φανμποισμος που εγραψες ισως ειναι και το επωνυμο σου.

 

 

Δεν είναι ανόμια πράγματα καθόλου.

 

΄Όσο για τη λέξη φανποισμος στην επιστρέφω. Και σε εσένα μάλλον ταιριάζει στο μικρό σου όνομα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν την παλεύουν στην Google. Στην ουσία παραδέχονται οτι συνεχώς παρακολουθούν τους χρήστες που χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες τους για να δουν αν οι διαφημίσεις τους "είναι αποτελεσματικές" και δουλεύουν.


http://digiday.com/platforms/google-tracking/


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ελεγχος των εφαρμογών δεν γίνεται πριν ανεβούν στο  G.Play...?

Millions of Android users 'deceived' by flashlight app that shares location with advertisers

http://www.theverge.com/2013/12/6/5181472/brightest-flashlight-free-ftc-location-data-settlement

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

H Google καταγράφει την δικτυακή μας δραστηριότητα…. τώρα θα μας καταγράφει και στα καταστήματα για να δοκιμάσει την αποδοτικότητα των διαφημίσεών της….. άντε και στην κρεβατοκάμαρα κάποια στιγμή. Το AdWords είναι το πιο επιτυχημένο προϊόν της Google… οτιδήποτε άλλο κάνει είναι για να φτάσει σε περισσότερους χρήστες και να αυξήσει τα διαφημιστικά της έσοδα.

http://www.businessinsider.com/google-tracking-in-store-purchases-2014-4?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+typepad%2Falleyinsider%2Fsilicon_alley_insider+%28Silicon+Alley+Insider%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...