Προς το περιεχόμενο

κολλαει το pc


Nagisa_Furukawa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

yo
Ξαφνικα ο κερσορας του ποντικιου παγωνει, δεν μπορω να πατησω τιποτα,ουτε alt-control-delete ουτε alt-f4 και μονο με επανεκινηση ξαναλειτουργει.
Μερικες φορες κανει το ιδιο κολλημα αλλα μετα απο μερικα δευτερολεπτα ξεκολλαει αλλα απαξ και γινει μια φορα το κολλημα επαναλαμβανεται συνεχεια μετα απο δευτερολεπτα,ο κερσορας χαλαει και γινεται δρομεας η βγαζει περιεργα pixel γυρω του και κολλαει λιγες φορες ακομα μεχρι την αναγκαστικη επανεκινηση.
Επισης οταν βρισκεται σε stand by mode δεν επανερχεται κουναω το ποντικι αλλα η οθονη παραμενει μαυρη ενω ειναι το pc ανοιχτο και λειτουργει και χρειαζεται επανεκινηση παλι.
Το εχω δοκιμασει σε 2 διαφορετικους δισκους και κανει τα ιδια.
help pls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να διαπιστώσεις που οφείλεται το πρόβλημα ή και να το διορθώσεις.

  • Σκανάρισμα του λειτουργικού για ιούς. Είσαι καθαρός ;  
  • Καθάρισμα του λειτουργικού από περιττά αρχεία. CCleaner ή IObit Toolbox. Είναι δωρεάν και καλά προγράμματα και τα δυο.
  • Επανεγκατάσταση του οδηγού της κάρτας γραφικών
  • Επιδιόρθωση της εγκατάστασης από ένα DVD/USB των Windows
  • Εγχείριση. Δηλαδή - Άνοιγμα του υπολογιστή - φύσημα - καθάρισμα από σκόνες
Φυσικά και αυτό που είπε ο @evoracing για να δεις αν ο δίσκος είναι εντάξει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι δισκοι μου ειναι οκ και μαλλον δεν εχω και ιους εχω κανει αρκετα scan.Οποτε θα δοκιμασω αυριο memtest και καθαρισμα το εσωτερικο του υπολογιστη και επανεγκατασταση τους drivers.Ευχαριστω παιδες εχετε κανενα καλο link youtube με οδηγιες memtest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχετε κανενα καλο link youtube με οδηγιες memtest?

Δεν χρειαζεσαι link στο youtube. Κατεβαζεις το memtest, το βαζεις σε USB ή CD/DVD και κανεις boot απο αυτο. Ξεκιναει αυτοματα και το αφηνεις να τρεξει για 3-4 ωρες. Εαν βγαλει error στο πχ 20λεπτο, προφανως δεν υπαρχει λογος να συνεχισεις τον ελεγχο για να φτασεις τις 4 ωρες.

Μην αγνοησεις τον ελεγχο των δισκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει νομίζω στους δίσκους...!!!

 

 

Οσο για το memtest άστο και παραπάνω. Εμένα μου έβγαλε error στις 6,30 ώρες.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ξανα scan, εβαλα ccleaner, ξανα εβαλα τους drivers απο την αρχη,το καθαρισα πολυ καλα στο εσωτερικο,το Hdd Sentiel εδειχε οτι ο δισκος ειναι σε ΤΕΛΕΙΑ κατασταση και εχει ζωη πανω απο 1000 μερες και εκανα και 10 ωρες memtest χωρις κανενα error.
To pc παει καλυτερα και το 3ο προβλημα που ειχα με το stand by εχει εξαφανιστει αλλα παλι κανει κολληματα που θελουν αναγκαστικο reset :( καμια ιδεα-συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε και απο μενα , μου εχει τυχει κατι παρομοιο εμενα μου πεταγε και μπλε οθονη ,τελικα το προβλημα ηταν σε φθαρμενο καλωδιο του mouse ,θα σου προτεινα να δοκιμασεις να ξεσυνδεσεις ολες τις συσκευες απο πανω ακομα και το dvd και να προσθετεις μια μια μεχρι να δεις πια σου κανει το προβλημα ,ακουγετε λιγο τρελο αλλα αυτα συμβαινουν 

 

επισης καλο ειναι να αναφερεις και τα χαρακτιριστικα του υπολογιστη

αυτο με το sleep mode το εχω αντιμετοπισεις επισης χωρις να βγαλω ακρη το μονο που καταφερα ειναι να καταργησω το sleep mode (απ'οτι καταλαβαινω εχεις win7)και στα advance options να ενεργοποιησω την αδρανοποιηση ετσι το πισι κλεινη και ξανανοιγη ,ηταν ο μονος τροπος.

εγω το προβλημα το συναντησα σε mobo 890 με fx6100 απανω που υπαρχουν καποιες ασυμβατοτητες


292vb5x.jpg

 

2qty593.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...