Προς το περιεχόμενο

NTFS


login

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως θέλει πρώτα Fdisk και να διαγράψει τελείως το partition.

Μετά κάνει φορμάτ.

Λάθος τα είπα?

 

Eκτός και αν μετατρέψει το partiton πρίν το format με ένα πρόγραμμα σαν το partition magic 8 ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sostos mono o chrisace

Μήπως εννοείς τον HexStatic?

 

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εγώ νομίζω πως με το cd των windows Me που θέλει να βάλει δεν μπορεί να μετατρέψει το partition ntfs σε fat32. Mε το cd των XP ναί.

Αλλά το παιδί θέλει να βάλει WIN ME. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me to cd twn me den prokeitai na katafereis tpt dioti poli apla den mporoun na doun ntfs.prin kaneis loipon kaneis to format xrisimopoiise kapoio programma opos to partition magic stin ekdosi 8 gia na kaneis tin metatropi.episis iparxei i sxetiki entoli convert X: /FS:NTFS opou mporeis na kaneis metatropi apo fat32 se ntfs (x to ekastote drive letter) alla den ksero an ginetai to antitheto (ntfs->fat32).opote kane tin douleia sou me to partition magic.ama parameineis me ntfs ta me den prokeitai me tpt na doun ton skliro.telos,i metatropi auti mporei na ginei kai apo to cd ton xp alla nomizo oti auto ginetai kata tin diarkeia egatastasis opote tha exeis pali xp.isos i entoli format na iparxei kai sto recovery console.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tora....berdeytika telios!!!!!Epidi den ime gnostis toy partition magic vlepo na egathisto xana xp gia na metatrepso se...fat 32 kai meta xanaegathisto..millenium,ligos kopos parapano elpizo na gini i doulia!!Egathisto millenium (mono ayta exo)kai giati to pc pou thelo na ta valo ine celleron me periferiako polimixanima pou exi programs epexergasias(scanner ktl.)gia win prin ta xp.Ayta pou mou parousiazode sta xp den me kaliptoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με NTFS για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ:

Θέλω να μετατρέψω ένα παρτιτιον 30GΒ από FAT32 σε NTFS, που έχει δεδομένα γύρω στα 15GB. Με τη μετατροπή από το αντίστοιχο utility των WindowsXP θα χαθούν τα δεδομένα;

Και επίσης αν ξέρετε, πόση ώρα κρατάει αυτή η μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλούσταη λύση είναι: βάζεις το bootable CD XP και πάς τάχα'μ να κάνεις install ta XP, όταν θα φτάσεις στο να σε ρωτήσει σε πιο partotion το θες, πες το κανονικό [που έχεις σε NTFS] και θα σε ρωτήσει έαν θέλεις clean install or repair. Clean install και στο επόμενο έχεις είτε γρήγορο είτε κανονικό format σε NTFS or FAT32. Κάνε FAT32 και μετά την ολοκλήρωση ότανπάει να κάνει copy ta files στο σληρό [οταν θα ξεκίναγε η εγκατάσταση ΧΡ] ---κάνε reset/boot, γιατί ήδη φορμαρίστηκε ΦΑΤ32 και μπές με το CD ME. Έτσι τα ΜΕ θα βλέπουν το σκληρό σου κανονικά, και μάλιστα φορμαρισμένο. Χωρίς φόβο, έτσι είναι δοκισμασμένο, απλά το κάνεις σε δύο βήματα - με CD XP to format και μετά CD ME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...