Προς το περιεχόμενο

Με τιμή $399 πιθανόν το Nexus 5, αναμένεται LTE έκδοση του Nexus 4


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι με 2300mah στην μπαταρια θα ειναι μια απο τα ιδια με το 4αρι τουλαχιστον αν το αφησεις stock.εχω βαλει custom kernel deep sleep enabled και καπως παλευεται :P

 

Το μεγαλύτερο drain στις μπαταρίες των smartphones οφείλεται στην οθόνη. Όχι μόνο στις ίντσες (από 4,7 πάμε στις 5), αλλά και στην ανάλυση (από QHD πάμε σε FHD). Άρα η μεγαλύτερη εξοικονόμηση γίνεται με χαμηλές φωτεινότητες, γρήγορο screen-out και μικρά wake-ups, και όχι τόσο από τον kernel και τη CPU.

 

Όσο για το Ν5 σε σχέση με Ν4 και GNex...θα δούμε, εγώ πάντως πιστεύω ότι με την 3000αρι μπαταρία δεν θα πιάνεται γενικότερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πανάκριβο από την στιγμή που έχω HTC SV4g με κόστος κοντά στα 200 ευρώ οπότε είναι άτοπο και χωρίς ουσία..

Τι σχεση εχει η πανακριβη μπακατελα σου που και κινεζικο των 180 ευρω ειναι δυο φορες καλυτερo με το nexus? Ειναι και τα 2 κινητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονος οτι ενω η Google εχει αγοράσει ολόκληρη την Motorola,

συνεχιζει και δινει να της φτιαξουν το nexus αλλες εταιριες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι θα εχει μπαταρια 2300. Αν ισχυει τοτε απλα ειναι αχρηστο.

Γενικά, το θέμα της αυτονομίας είναι πολύ σημαντικό για όλους μας, αλλά απ' ότι φαίνεται οι εταιρείες δεν δείχνουν να ασχολούνται ιδιαίτερα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε Ελλαδα ποσο θα κανει?

 

Για εμένα θα κάνει όσο κοστίζει να το παραγγείλω μέσω proxy και να το φέρει Ελλάδα κάποια μεταφορική όπως η yasatrans! Άλλη λύση είναι tunnelbear και forward2me ή γνωστός στην Αγγλία!

 

Γιατί αν περίμενα να έρθει Ελλάδα ή καλύτερα να το πάρω σε καλή τιμή απο Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, το θέμα της αυτονομίας είναι πολύ σημαντικό για όλους μας, αλλά απ' ότι φαίνεται οι εταιρείες δεν δείχνουν να ασχολούνται ιδιαίτερα. :-(

Το οτι εχει διπλασιαστει η αυτονομια τα τελευταια 2 χρονια δεν σου λεει κατι;

Nexus One 1400 mah 250h (εργοστασιακα)

Nexus 4 2100 mah 390h 

Nexus 5 2300 mah ???

 

Δεν ασχολουνται ιδιαιτερα λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα θα κάνει όσο κοστίζει να το παραγγείλω μέσω proxy και να το φέρει Ελλάδα κάποια μεταφορική όπως η yasatrans! Άλλη λύση είναι tunnelbear και forward2me ή γνωστός στην Αγγλία!

 

Γιατί αν περίμενα να έρθει Ελλάδα ή καλύτερα να το πάρω σε καλή τιμή απο Ελλάδα...

 

Στην Αμερική είναι τζάμπα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, το θέμα της αυτονομίας είναι πολύ σημαντικό για όλους μας, αλλά απ' ότι φαίνεται οι εταιρείες δεν δείχνουν να ασχολούνται ιδιαίτερα. :-(

Το ότι οι μπαταρίες δεν έχουν καμιά εξέλιξη δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε πρόοδο... έχουμε επεξεργαστές με λιγότερη κατανάλωση, οθόνες που δεν ειναι τόσο ενεργοβόρες αν και μεγαλώνουν και λειτουργικό που με μια σειρά fine tuning απο μόνο του μειώνει την κατανάλωση.... σίγουρα θα θέλαμε και μπαταρίες πιο δυνατές (μεγάλες) σε χωρητικότητα, αλλά!....

αυτό που μου δημιουργεί απορίες ειναι το γιατί δεν βάζουν μια μπαταρία μεγαλύτερη όπως π.χ.  το motorola razr maxx που φοράει 3300mah  χωρίς να έχουμε θέμα με το μέγεθος ή το βάρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει μερικές βασικές διαφορές/βελτιώσεις που έχουν να παρουσιάσουν οι αναβαθμίσεις Android από την 4.0 ως την 4.4; Δεν το λέω ειρωνικά,όντως δεν ξέρω. Η συσκευή μου ακόμα τρέχει τα 2.3.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει μερικές βασικές διαφορές/βελτιώσεις που έχουν να παρουσιάσουν οι αναβαθμίσεις Android από την 4.0 ως την 4.4; Δεν το λέω ειρωνικά,όντως δεν ξέρω. Η συσκευή μου ακόμα τρέχει τα 2.3.5

 

Από 4.1 ως και 4.3, οι διαφορές είναι λίγες και όχι ground-breaking που λένε και στο χωριό μου. Από 4.0 σε 4.1 υπάρχουν αρκετές, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με διαχείριση μνήμης/storage, ευκολιών στο interface, καλύτερο monitoring (π.χ. data usage) κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά, επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω τα Apple fan-bois και τα Μ$ fan-bois (υπάρχουν και αυτά :) ) να αναφέρονται στο android ως lagdroid, έχοντας ένα "ταπεινό" SGNex στην stock 4.3 (με Fancy kernel, αλλά και με τον stock τα ίδια έβλεπα), είτε με τον stock launcher είτε με τον Nova που χρησιμοποιώ πλέον, πραγματικά δεν μπορώ να "προλάβω" το interface και να το κάνω να lagάρει, ότι και αν κάνω (menus, tabs, folder, ρυθμίσεις, γενικά παντού).

 

Άρα η άποψή μου είναι (έχοντας ιδία άποψη από android κινητά LG, Samsung και Sony), ότι το pure android όχι μόνο δεν είναι lagdroid, αλλά αντιθέτως είναι σχεδόν μονόδρομος για όποιον θέλει κινητό που, χωρίς φοβερό hardware (SGNex διπύρηνο για να μην ξεχνιόμαστε), κάνει τα πάντα λες και κάνεις ski στο πάγο, και μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις.

 

Γι'αυτό και περιμένω το Ν5 σχεδόν σαν την μοναδική μου επιλογή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...