Προς το περιεχόμενο

Intel: Μικρή καθυστέρηση στην κυκλοφορία των Broadwell επεξεργαστών εξαιτίας προβλημάτων στην παραγωγή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλεον οι ταχυτητες ειναι τοσο γρηγορες , που αυριο να βγαλουν ενα τσιπακι με 200% φορες του haswell , διαφορα δεν θα δουμε .Δεν εχει νοημα να μιλαμε για ταχυτητες , εκτος αμα βγουνε προγραμματα και παιχνιδια που θα ξεζουμισουν τους επηξεργαστες που εχουμε τωρα .

 

Για αυτο αν καποιος θελει καινουργιο pc , ας το κανει τωρα , με τους haswell  , ωστε σε 5-6 χρονια να του κατσει αλλη αναβαθμηση με νεες τεχνολογιες ....

Από τη στιγμή που ένα σύγχρονο pc θέλει αρκετά λεπτά για να κάνει rendering μια σκηνή ή για μια αποσυμπίεση ενός αρχείου ή για τη μετατροπή ενός μικρού βίντεο, δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για γρήγορες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες αυτη η ειδηση ειναι γνωστη εδω και κανα μηνα περιπου αλλα κυριως ως προς την κατευθυνση των Broadwell

17 September 2013

Broadwell won’t make it to desktop

We have heard people talking about it but we managed to confirm it now. Intel will make Broadwell mobile only and it won’t make a desktop version like it used to before.

The desktop version of a new CPU is codenamed Haswell refresh, which gives you idea of what is coming from Intel on the desktop side. Haswell refresh is just a slightly improved and optimized Haswell, while Broadwell will hit tablets, convertibles, two-in-ones and the traditional notebook market. Intel spends a lot of time addressing this market, which has already fallen on hard times.

Our sources are telling us that Intel will do desktop chip every two years, which is a huge slow down from the current roadmap, making it much easier for AMD to grab some breathing space in the desktop segment.

This is definitely not great news for desktop enthusiasts. It will make things slower and boring on the desktop side but GPUs will still come out every year, making GPU updates for gamers look like a good way of boosting performance.

Skylake is the next Intel chip that is set to have a desktop version and it is a tock, a new architecture processor that can probably bring more performance than what you would expect from the Broadwell 14nm shrink. Skylake is 14nm and it is set to come at some point in 2015.

Typical non-desktop users won’t benefit much from new processor unless they use heavy video encoding and rendering and watching Full HD movies and even 4K movies won’t be much of a task in the future.

According to Intel’s own figures, the average PC is now more than four years old, the PC market is mature and upgrade cycles are getting longer, which explains the shift to a two-year cycle in the desktop segment.

 

http://www.fudzilla.com/home/item/32524-broadwell-won%E2%80%99t-make-it-to-desktop

 

 

ακομα κι ετσι δυσκολα να τη φτασει η amd που ακομα ειναι 2γενιες πισω στα 28nm ενω η intel απο Γεναρη παει στα 14nm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ένα σύγχρονο pc θέλει αρκετά λεπτά για να κάνει rendering μια σκηνή ή για μια αποσυμπίεση ενός αρχείου ή για τη μετατροπή ενός μικρού βίντεο, δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για γρήγορες ταχύτητες.

 

 

για αυτο υπαρχουν οι i7 των 1000ων ευρο 

και οι καρτες τυπου quadro 

 

παντος εμενα ο 4670K μου συμπιεσ 30GB ολοκληρο παιχνιδι σε μολις 20 λεπτα , οταν με τον παλι ομου τον core2duo χριαζοταν 1+ ωρες 

 

για αυτο λεω , πως οι δραστικες αλλαγες γινοντε στην 5ετια+ οπου βγαζουν νεες αρχιτεκτονικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο υπαρχουν οι i7 των 1000ων ευρο 

και οι καρτες τυπου quadro 

 

παντος εμενα ο 4670K μου συμπιεσ 30GB ολοκληρο παιχνιδι σε μολις 20 λεπτα , οταν με τον παλι ομου τον core2duo χριαζοταν 1+ ωρες 

 

για αυτο λεω , πως οι δραστικες αλλαγες γινοντε στην 5ετια+ οπου βγαζουν νεες αρχιτεκτονικες

Και με κάρτες quadro και με 4960 και δε ξέρω γω τι άλλο, δεν έχουμε τέτοια απόδοση που να δικαιολογούνται απόψεις του τύπου "δε χρειαζόμαστε άλλη επεξεργαστική ισχύ" ή "με επεξεργαστές 200% ισχυρότερους από τους haswell, δε θα δούμε διαφορά". Είμαστε πολλά χρόνια πίσω για να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με κάρτες quadro και με 4960 και δε ξέρω γω τι άλλο, δεν έχουμε τέτοια απόδοση που να δικαιολογούνται απόψεις του τύπου "δε χρειαζόμαστε άλλη επεξεργαστική ισχύ" ή "με επεξεργαστές 200% ισχυρότερους από τους haswell, δε θα δούμε διαφορά". Είμαστε πολλά χρόνια πίσω για να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο.

 

δε περιμενεις τους haswell για κατι τετοιο, ποτε δε περιμενεις απο ενα  mainstream cpu των 200 ευρω να σου κανει αυτα που θες οπως τα περιγραφεις,  σκας ενα χιλιαρικο και αγοραζεις Xeon ή εναν Extreme Edition

εισαι σιγουρος οτι ειμαστε πολλα χρονια πισω;

ποσο πισω δλδ θυμασαι τις εποχες που εβαζες ενα φιλτρο στο Photoshop και πηγαινες κυριολεκτικα να φτιαξεις καφε;

τα κινητα εχουν πλεον περισσοτερη ισχυ αποτι ενας desktop του 2000, η τεχνολογια εχει ωριμασει σε καθε part και aspect της, θες μνημες, γραφικα,ssd, πρωτοκολλα επικοινωνιας...

αυτο που κανει τωρα κυριως ειναι να συρρικνωνεται σε μεγεθος και καταναλωση χωρις να υπολειπεται σε ισχυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω μόνο για μένα. Όταν το pc μου θα ανοίγει σε ένα sec, όλα τα προγράμματα στιγμιαία, μια σκηνή θα γίνεται render σε 1 sec και η μετατροπή μιας ταινίας σε μισό λεπτό, τότε θα πω ότι έχουμε φτάσει σε σημείο που η ταχύτητα του μηχανήματος με ικανοποιεί και δε χρειάζομαι κάτι άλλο. Έχω την αίσθηση, όμως, ότι αυτό δε θα γίνει ποτέ (σε αυτό το βαθμό τουλάχιστον) γιατί το software θα προηγείται του hardware διαρκώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν βγήκαν καλά καλά οι haswell και βγάζουν πάλι νέα γενιά..?  Ότι να ναι..

Δεν ειναι καθολου κακο αυτο φιλε μου...

Διοτι

 

1.Δεν θα θερμενεται πολυ

2.Δεν θα καταναλωνει

3.Καλυτερεςεπιδοσεις...

 

Απλα προσωπικα μετα απο 2 γενιες απο τους sandy bridge ακομα βλεπω να υπαρχει 15% μονο διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυς λογος για ταχητητα.... ωραια σας δινω ενα pc που ολα θα τα κανει σε 1ms max η ενα εκατοστό του δεπτερολεπτου και τη καταλαβατε? Μια τριπα στο νερο.

Στην πραγματικοτητα δεν λυπεί η επεξεργαστικη Ισχη Αλλα η Δημιουργικοτητα στον ανθρωπο.

Να παρει ενα κινητο των 800 ευρω για να κανει scrool της επαφες και να λεει τη smooth αίσθηση που εχει... Off Topic.

Οι Haswell δεν έχουν καλα καλα κυκλοφορήσει οποτε οι νεοι broadwel έχουν παρουσιαστεί και θα βγουν σε μαζική παραγωγή την άνοιξη του 14.

http://www.youtube.com/watch?v=KeDtXucTwRI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω μόνο για μένα. Όταν το pc μου θα ανοίγει σε ένα sec, όλα τα προγράμματα στιγμιαία, μια σκηνή θα γίνεται render σε 1 sec και η μετατροπή μιας ταινίας σε μισό λεπτό, τότε θα πω ότι έχουμε φτάσει σε σημείο που η ταχύτητα του μηχανήματος με ικανοποιεί και δε χρειάζομαι κάτι άλλο. Έχω την αίσθηση, όμως, ότι αυτό δε θα γίνει ποτέ (σε αυτό το βαθμό τουλάχιστον) γιατί το software θα προηγείται του hardware διαρκώς.

 

 

σιγα μην γινει ποτε αυτο , θα σου 4πλασιαζουν την αναλυση και θα πηγαινεις πισω .XD 

 

αυτο που θελω να πω , ειναι πως δεν αξιζει τον κοπο να παρεις εναν haswell , αμα εχεις εναν ivy bridge ,γιατι θα σκασεις 200αρικο για 10% καλυτερη αποδοση . Το ιδιο αφορα και ολα τα κομματια του υπολογιστη . 

Βεβαια αμα καποιος θελει να ειναι φοβερος παιχταρας , μπορει να σκαει 1000αρικο καθε ενα 6-12μηνο και να ειναι θεουλης , αλλα πιστευω πως δεν υπαρχει κανεις τετοιος αναμεσα μας .

 

επισης αυτο που λες , ειναι σχετικο 

αμα εσυ θελεις να κανεις render 24/7/365 καικες . 

αλλα επιδη εγω το βλεπω ως gamer το θεμα , νομιζω πως τα σημερινα PC (των 800-1000ε) ειναι αρκετα δυνατα για να κρατησουν μια 5ετια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου κακο αυτο φιλε μου...

Διοτι

 

1.Δεν θα θερμενεται πολυ

2.Δεν θα καταναλωνει

3.Καλυτερεςεπιδοσεις...

 

Απλα προσωπικα μετα απο 2 γενιες απο τους sandy bridge ακομα βλεπω να υπαρχει 15% μονο διαφορα...

 

1. μόνο αν τον αφήσεις σε εργοστασιακή συχνότητα, όσο κατεβαίνει το βήμα κατασκευής ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες στον υπερχρονισμό (σύγκρινε Sandy με Ivy στο Overclocking Και θα καταλάβεις τι εννοώ)

2. Agreed

3. Ναι απο C2D & C2Q γιατι οι διαφορές στις νεώτερες γενιές δεν είναι και πολύ εμφανείς σε Real life applications (2,5,10 και 20 second δεν είναι διαφορές που απασχολούν τον περισσότερο κόσμο και ούτως η άλλως αυτές οι γενιές απευθύνονται σε mainstream & enthusiast users).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...