Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αφαιρεί το εικονίδιο του Desktop από το Surface 2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σημαντική αλλαγή περιμένει όσους προμηθευτούν ένα από τα νέα tablets με προεγκατεστημένη την έκδοση 8.1 των Windows RT, με το tile του Desktop να μη βρίσκεται ανάμεσα στα άλλα του μοντέρνου περιβάλλοντος.Η κίνηση αυτή αν και αρχικά μπορεί να ξενίσει, εντούτοις δε προκαλεί εντύπωση αφού είναι κοινό μυστικό από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας των Windows RT, ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα υποστηρίζει το desktop αποκλειστικά για τη συμβατότητα με τις εφαρμογές του Office 2013 όπου και περιλαμβάνει δωρεάν. Η Microsoft έχει επιβεβαιώσει ότι δουλεύει πάνω στη μεταφορά των δημοφιλών εφαρμογών στην touch εποχή, κάτι που αναμένεται να παρουσιαστεί τον επόμενο χρόνο σημαίνοντας την αντίστροφη μέτρηση για πλήρη κατάργηση του desktop από τα Windows RT.

 

Η απώλεια του desktop tile αναφέρθηκε πρώτα από την ιστοσελίδα TheVerge σε όλα τα νέα Surface 2 που κυκλοφόρησαν πρόσφατα ενώ το ίδιο φαίνεται να ισχύει και για το Lumia 2520, το πρώτο Windows tablet της Nokia. Η εγκατάσταση του πάντως είναι αρκετά εύκολη μέσα από το μενού All Apps ενώ υπάρχουν ήδη προεγκατεστημένα τα εικονίδια των εφαρμογών του Office 2013 ώστε ο χρήστης να έχει άμεση πρόσβαση σ' αυτές.

 

Link.png Site: ZDNet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί όντως να μην χρειαζόταν το "desktop" στα tablet, αλλά τι γίνεται αν αποφασίσει η Microsoft ότι δεν χρειάζεται και στους υπολογιστές;

 

Ετοιμαστείτε και για άλλες αλλαγές στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όντως να μην χρειαζόταν το "desktop" στα tablet, αλλά τι γίνεται αν αποφασίσει η Microsoft ότι δεν χρειάζεται και στους υπολογιστές;

 

 

αν γίνει κάτι τέτοιο στα desktop μάλλον θα παραμείνουμε στα win7 περισσότερο από ότι πιστεύαμε :P

 

τουλάχιστον οι Game users...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να μην υπάρχει desktop στα Surface (ARM) tablet.

 

Το παράλογο ήταν ότι υπήρχε αρχικά.

 

Άντε μετά να καταλάβει ο μέσος χρήστης τη διαφορά ARM - x86 και κυριότερα το ότι δε μπορεί να τρέξει τα .exe του που φιλάει στο φλασάκι του sto ARM tablet.... 

 

Αλλά έτσι κι αλλιώς παραθυρικό περιβάλλον στα tablet δεν νομίζω οτι είναι χρήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισχος. Μονο τα tablets δηλαδη εχουν 8? Μ@λ@κες ειμαστε εμεις που αγορασαμε το λειτουργικο? Η αλλη το εχει. Ας μην σχολιασω τις ασυμβατοτητες στα παιχνιδια και σε αρκετα προγραμματα... Ε ρε Apple που σας χρειαζετεεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σαν χρήστης ΡΤ, έχω να πώ ότι το desktop με βολευει αρκετά. Όλα μου τα αρχεία pdfs ή documents τα πετάω στο desktop. Επίσης ο file explorer βρίσκετε στο desktop, δεν ξέρω τι θα κάανουν με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει κάτι τέτοιο στα desktop μάλλον θα παραμείνουμε στα win7 περισσότερο από ότι πιστεύαμε :P

 

τουλάχιστον οι Game users...

Windows 7 Lifetime warranty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που πρόσθεσε στα win8 κάτι (start) έπρεπε από κάπου να το αφαιρέσει. Και να την κάνω την ταμπλετα μς win εάν δεν μπορώ να βάλω και αυτα από το pc μου. Πολλα χρόνια μπροστά η apple (και ας την κοροϊδεύω) θυμάστε την διαφήμιση από το iPhone στο imac ? Δεν είναι παράξενο που πατωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...