Προς το περιεχόμενο

12χρονος δηλώνει ένοχος για hacking σε κυβερνητικά sites


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Π.χ οι anonymous δεν μπορούσαν να κάνουν DDOS και περίμεναν βοήθεια από ένα 12χρονο;

 

Γιατί, αμφιβάλλεις; Αφού και οι NSA, GCHQ, ΕΥΠ, ΔΥΕ, συν τις μισές εταιρείες πληροφορικής του NASDAQ περιμένουν πως και πως να προσλάβουν τον εκάστοτε 12χρονο uberhaxxor.

 

not...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ειναι αυτοι οι γνωστοι χακερς?

Απ τη στιγμη που δεν βγαινει παραεξω ποτέ, πως το ξερεις?

 

 

Kevin Mitnick

 

 

όσο αν αρχισω το που και τιο εχω μαθει και τι ξέρω  ,αρκεί να έχεις μερικούς φίλους που σου ΄εχουν μάθει μερικά πράγματα πάνω στον χώρο από όταν ησουν 15-16.. οπότε πάνω στις συζητήσεις πολλές φορές αναφερόταν αυτή η τακτική του να παίρνουν πολλοι γνωστοί χάκερ παιδια σε αυτη την ηλικία να τους μαθαίνουν να κάνουν καποια πράγματα και μόλις γινόταν η στραβη να τα χρησιμοποιούν σαν εξιλαστήρια θύματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kevin Mitnick

O Kevin Mitnick ειχε "παιδιά ηλικίας 12-17 χρονών αν παει κάτι στραβά για να τα βάλει μπροστά..."?

Πηγη?

αρκεί να έχεις μερικούς φίλους που σου ΄εχουν μάθει μερικά πράγματα πάνω στον χώρο από όταν ησουν 15-16.. οπότε πάνω στις συζητήσεις πολλές φορές αναφερόταν αυτή η τακτική του να παίρνουν πολλοι γνωστοί χάκερ παιδια σε αυτη την ηλικία να τους μαθαίνουν να κάνουν καποια πράγματα και μόλις γινόταν η στραβη να τα χρησιμοποιούν σαν εξιλαστήρια θύματα

Oποτε πηγη σου ειναι οι φιλοι σου. Good.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αμφιβάλλεις; Αφού και οι NSA, GCHQ, ΕΥΠ, ΔΥΕ, συν τις μισές εταιρείες πληροφορικής του NASDAQ περιμένουν πως και πως να προσλάβουν τον εκάστοτε 12χρονο uberhaxxor.

 

not...

μη σου πω οτι θα του κανουν και συμβαση στη Δημόσια Τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kevin Mitnick ειχε "παιδιά ηλικίας 12-17 χρονών αν παει κάτι στραβά για να τα βάλει μπροστά..."?

Πηγη?

Oποτε πηγη σου ειναι οι φιλοι σου. Good.

δεν έχει νοήμα να το συζητήσω παραπάνω, μιας και θεωρείς ότι στο χώρο του σπασίματος συστημάτων όλα γίνονται όπως τα περιγάφουν τα μέσα... καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν έχει νοήμα να το συζητήσω παραπάνω, μιας και θεωρείς ότι στο χώρο του σπασίματος συστημάτων όλα γίνονται όπως τα περιγάφουν τα μέσα... καλή συνέχεια

Οντως, δεν θα εχει νοημα ;)

Καλη συνεχεια και σε σενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ανουσιο να πιστευουμε οτι ολα αυτα το παιδι τα εκανε μονο του..καποιος προφανως του τα εμαθε για το λογο που ειπωθηκε παραπανω..ποιος γεννιεται μανουλα στους κωδικες?κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ όλοι αμφισβητούν την είδηση ως έχει.

 

Και πολύ σωστά. Διότι στο συγκεκριμένο θέμα (δηλαδή τον «πόλεμο» κατά των anonymous) οι υπηρεσίες που τον έχουν αναλάβει είναι εξίσου αξιόπιστες με την ελληνική κυβέρνηση. Αξιοπιστία μηδέν!

 

Οπότε τι μένει?

Μπορούμε να αφαιρέσουμε το κομμάτι της είδησης που δεν το θεωρούμε αξιόπιστο και να μείνουμε αυστηρά σ’ αυτό που φαίνεται να ισχύει (χωρίς να το διανθήσουμε με δικές ερμηνείες, εκτιμήσεις, χωρίς να το συνδυάσουμε με γνώσεις από παλαιότερες υποθέσεις και με πληροφορίες φίλων κλπ)

 

Σ’ αυτή την περίπτωση η είδηση είναι μόλις δύο σειρές και έχει ως εξής:

 

«Οι διωκτικές αρχές συνέλαβαν έναν 12χρονο τον οποίο κατηγορούν για hacking κυβερνητικών ιστοσελίδων και για σχέσεις με τους anonymous»

 

Από μόνου του αυτό είναι ήδη εξωφρενικό. Τα υπόλοιπα στοιχεία της είδησης μετατρέπουν ένα ήδη εξωφρενικό γεγονός σε παρωδία.

Το τι ακριβώς έκανε ο 12χρονος, πως και γιατί τον συνέλαβαν, πιο ήταν το κίνητρό του, αν τον χρησιμοποίησαν οι anonymous ή αν συνεργάζονταν μαζί τους και με πιο τρόπο δικαίως τα αμφισβητούμε, αν δεν θέλουμε να τρώμε κουτόχορτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θεωρεις κατορθωμα στα στελνω, να κλικαρεις και συ.

Ειναι τοσο Η04Χ οσο να περασεις σπασμενο το Winrar.

Γιατί να περάσεις cracked το Winrar ..είναι το μόνο ατελείωτο trial version :P Εκτός και αν το χρειάζεσαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ για compression

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε είναι hacking το DDOS; Για την πρόσβαση και αλλαγή σε σελίδες δεν λέει πάντως τι ακριβώς έκανε. Μπορεί απλά να βρήκε κάποιο password. Γενικά χωρίς περισσότερες πληροφορίες δε βγαίνει συμπέρασμα.

 

ποτε εμαθε προγραμματισμο μωρε σε ηλικια 11-12 ? :P

 

Σου φαίνεται περίεργο; Εγώ απο τα 10 ξεκίνησα πάντως και σε εποχή που υπήρχαν ελάχιστα home computers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να περάσεις cracked το Winrar ..είναι το μόνο ατελείωτο trial version :P Εκτός και αν το χρειάζεσαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ για compression

 

Yupo , :)

 

Γι αυτο αναφερθηκα στο συγκεκριμενο...

Κανουν κατι που δεν χρειαζεται, απλα για να γινει.

Οσοι καταλαβαινουν.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε είναι hacking το DDOS; Για την πρόσβαση και αλλαγή σε σελίδες δεν λέει πάντως τι ακριβώς έκανε. Μπορεί απλά να βρήκε κάποιο password. Γενικά χωρίς περισσότερες πληροφορίες δε βγαίνει συμπέρασμα.

 

 

Σου φαίνεται περίεργο; Εγώ απο τα 10 ξεκίνησα πάντως και σε εποχή που υπήρχαν ελάχιστα home computers.

Άλλο να μπορεί να τυπώσει το "Hello world" κι άλλο να μπαίνει σε βάσεις δεδομένων.

Στα δώδεκά σου σίγουρα δεν ήξερες καν τι θα πει βάση δεδομένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη αλλα ακουω τερατα στα σχολια μερικων,... εγω ειμαι μηχανικος δικτυων με τον προγραμματισμο δεν εχω ασχοληθει πολυ... λοιπον αν εγω θεωρουμε hacker που εκανα ddos και χρησιμοποιησα το metasploit αυτοι που τα κατασκευαζουν αυτα τι ειναι Θεοι; μην ακουω χαζα... το να κανεις ενα ddos και ενα xss λογικα που αυτα εκανε το σκατοπαιδο απλα 12χρ ηταν χαζο για να αναλογιστει τις συνεπειες δεν τον κανει ουτε μυαλο ουτε θα τον παρει η κυβερνηση... δε λεω εγω 12χρ δε το εκανα γιατι απλα ειμουν σε αλλη εποχη... οταν τωρα 10χρ εχεις fb και κοιτας γκομενες που εγω 12χρ δεν ηξερα τιποτα αλλο απο το να τρωω και να παιζω μπαλα... τεσπα αυτα ειναι δημοσιευσης της χαζομαρας οπως το 10χρ οδηγησε... και ειναι αυτοματο αυτοκινητο με χειροφρενο κουμπι που ειχε ηδη ξεχασει να βαλει την ταχυτητα ο πατερας του στο Ρ και η τηλεοραση τον εκανε πιλοτο F1... φαντασου το ddos που πλεον ειναι ενα κουμπι και το xss δυο... και ενα κειμενακι να γραψεις το ονομα σου...

 

 

Υ.Γ

kxs14 πολλες ταινιες βλεπεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...